سئو سایت خود را بازبینی کنید

سئو سایت یکی از دغدغه های اصلی هر وبمستری است. انبوهی از ابزارهای گوناگون برای بررسی سئو در سطح اینترنت وجود دارد. در این مقاله ما به اختصار به بررسی برخی از مفید ترین ابزارها می پردازیم.


سئو سایت از دغدغه های اصلی وبمستران است. به همین خاطر یافتن ابزاری که بتواند ارزیابی درستی از وضعیت سئو و یا خود سایت در اختیار آنها قرار دهد یک امتیاز بزرگ تلقی می شود. ابزارهای گسترده و زیادی در سطح اینترنت وجود دارند که هر کدام مزیت های خاص خودشان را دارند در این مقاله ما به معرفی اجمالی برخی از این ابزارها می پردازیم.
هنگامی که شما بر روی جنبه های تکنیکی سئو کار می کنید، نیاز به آن دارید که بدانید چطور ابزارهای مختلف عناصر گوناگونی که در وب سایت شما قرار گرفته اند را ارزیابی می کنند. در این مطلب ما به سراغ بهترین ابزارهایی که در اختیار شما قرار دارد می رویم.

معرفی ابزارهای سئو سایت

در ابتدا کار ما تاکید داریم که شما چگونگی استفاده از ابزار و ساختار «Inspect element» در مرورگر کُرم را یاد بگیرید. در پنجره مروگر کرم با راست کلیک کردن برروی هر کدام از عناصر و انتخابInspect Element» » پنجره ای در پایین صفحه نمایش باز می شود و به شما اجازه بررسی و نظارت بر روی کدهای صفحه ی وب سایت را می دهد. پس از آن شما می توانید تمام CSS ها و کدهای دیگر را به صورت کامل مشاهد کنید و ببینید که چه دستوراتی برای هر کدام از عناصر وب سایت در حال اجرا است.

 ابزار Inspect element

تصویر (1): استفاده از ابزار Inspect برای بررسی عناصر در مرورگر کروم

برای ساده تر شدن بررسی اعتبار سایت ها می توانید از پلاگین MoZBar استفاده کنید. پلاگین MoZBar به صورت خودکار اعتبار دامنه (Domain Authority) و اعتبار صفحه (Page Authority) سایت را چک می کد و به شما امکان دسترسی سریع به چند ابزار تحلیل بسیار عالی را می دهد. حتی بهتر از آن هنگامی شما در یک صفحه نتایج جستجوی گوگل (Google SERP) هستید، این افزونه اعتبار صفحه و دامنه و لینکی را به هر کدام از گزینه های جستجو شده اضافه می کند، با استفاده از این لینک شما به بخش آماری دامنه وارد می شوید.

پلاگین MoZBar

تصویر (2): دانلود پلاگین MoxBar که بر روی مرورگر کُروم نصب می شود.

نتایج پلاگین MozBar

تصویر (3): نتایج افزونه MozBar بر روی نتایج گوگل

بیشتر از هر چیز دیگر، در موضوع سئو شما خواهان کار با سایت Screaming Frog می شوید.

 سایت Screaming-Frog

تصویر (4) : سایت Screaming Frog

این نرم افزار بسیار قدرتمند است و بر روی رایانه شخصی شما اجرا می شود و به شما اجازه می دهد که به  کِروُل کردن یک وبسایت-crawls a site-  (بررسی نحوه ایندکس شدن فایل برروی موتورهای جستجو بپردازید) بپردازید و اطلاعات زیادی را به دست بیاورید. با استفاده از این ابزار اطلاعات بسیار کاملی درباره تمام عناصر مهم و تاثیرگذار در سئو به دست می آورید، همچنین درباره کدها، لینک های درونی، اندازه صفحه و موضوعات دیگر نیز اطلاعات به شما داده می شود. این ابزار یکی از مهمترین موارد در مجموعه ابزارهای سئو است، بنابراین پیشنهاد می کنم که آن را دانلود کنید و کار کردن با آن را فرا بگیرید.
سایت Seer Interactive هم یک راهنمای بسیار عالی است که تقریبا هر کاری که Screaming Frog انجام می دهد را ارائه می کند.

 سایت Seer Interactive

تصویر (5): سایت Seer Intreactive


سایت Webpagetest.org نیز ابزار بسیار عالی برای بررسی سرعت بارگذاری سایت است.

سایت Webpagetest

 

تصویر (6): سایت Webpagetest.org

صفحه URI Valet رابط کاربری جالبی ندارد، اما این ابزارچندین کار تکنیکی را با هم ترکیب کرده است و برای بازبینی سایت تان کمک بسیار خوبی به شما می کند.(برای دسترسی این ابزار به آدرس: http://www.websitetestingtools.com/uri-valet/ مراجعه کنید). 

 ابزار URL Valet

تصویر (7):ابزار  URI Valet


قسمت Wayback Machine در سایت archive.org نیز یک ابزار بسیار مفید برای مشاهده تاریخچه سایت است.

 ابزار WayBack Machine

تصویر (8): archive.org

سایت SEMrush هم یک ابزار بسیار قوی و کارآمد برای بازبینی کردن سایتها است. شما می توانید بیش از 60 عنصر تکنیکی که شامل سرعت سایت هم می شود را برروی آن چک و بررسی کنید. بیشتر از 20 عنصر مرتبط به موضوعات کرول پذیری، Https و تگ های Herflang در این جا بررسی می شوند.

SEMrush

تصویر (9): سایت SEMrush


نکته مهم در استفاده از ابزارهای سئو سایت

قطعا شما با دیدن این ابزارها ذوق زده شدید و می خواهید به سراغ آنها رفته و استفاده از این ابزارها را امتحان کنید، ولی قبل از آن به چند نکته توجه داشته باشید:

  • سئوی ماشینی ایجاد نکنید؛ تمام ابزارهایی که در بالا گفته شده است از آمارهای ریاضی، الگوریتم و یا فرایندهای مشابه برای تشخیص جایگاه شما استفاده می کنند، البته این چیز بدی نیست، ولی فراموش نکنید که افراط در استفاده از این ابزارها سایت شما را ماشینی می کند و از حالت کاربرپسند خارج می کند.
  •  حتما نتایج هر سایت را با یک یا دو سایت دیگر مقایسه کنید. گاهی از اوقات برخی از الگوریتم ها نتایج دقیقی را ایجاد نمی کنند. سایت های ارائه کننده خدمات سئو غالبا مشکلات پشت زمینه الگوریتم ها را افشا نمی کنند. برای همین بهتر است به چند آمار سئو تکیه کنید و فقط به یک آمار تکیه نداشته باشید.
  •  هدف مشخصی را در سئو داشته باشید. سئو یک فرایند هدفمند است و برای مخاطبین خاص مطابق با شیوه جستجو مختص به آنها طراحی می شود. استفاده زیاد از ابزارها که غالبا آمارهای عمومی را ارائه می کند ممکن است شما را گمراه کند. اولین و آخرین خواسته مهم در سئو ورود مخاطبین به سایت شما و خرید کالاها و محصولات شما است. اگر در درک اینکه چه کسانی مخاطب شما هستند مشکل دارید بهتر است از روش تحقیق بازار استفاده کنید تا به درک درستی درباره آنها برسید

لطفا نظرتان را درباره این مقاله با من در میان بگذارید، اگر شما تجربه کاری با هر کدام از وب سایت های بالا را دارید آن را برای ما بگوئید و یا اگر ابزار جذاب تری را می شناسید آن را به ما معرفی کنید. من و دوستانم در پونه مدیا مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم. 

امتیازی ثبت نشده است.