keyword density

چگالی کلمات کلیدی یک مفهوم کلیدی در بهینه سازی موتورهای جستجو است . از آنجایی که چگالی کلمات کلیدی تاثیر مستقیمی بر میزان دیده شدن شما در صفحه نتایج جستجو و کمپین های بازاریابی آنلاین دارد بنابراین شناخت درست چگالی کلمات کلیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با این حال اهمیت نسبی چگالی کلمات کلیدی در اکثر الگوریتم های رتبه بندی گوگل طی سال های اخیر با تغییراتی مواجه بوده است. تا قبل از 2011 کلمات کلیدی در محتوا و متا تگ ها یک راه مطمئن برای دست یابی به رتبه برتر بود. در همین جا بود که مفهوم چگالی کلمات کلیدی سر بر آورد و توصیه می شد که دو الی سه درصد محتوا به این کلمات کلیدی اختصاص یابد. پس از روی کار آمدن الگوریتم پاندا همگان پرسیدند آیا هنوز باید بر تعداد خاص کلمات کلیدی تکیه کنیم یا تمرکز خود را بر محتوای عالی و کاربر پسند قرار دهیم؟ این سوال هنوز هم وجود دارد فقط کمی پیچیده تر شده است. با روی کار آمدن الگوریتم مرغ مگس خوار و مفهوم جستجوی معنایی شاید به نظر برسد کلمات کلیدی آن طور که قبلا مهم بود دیگر اهمیت ندارد. در این مقاله نگاهی دقیقتر به این مسئله می اندازیم.

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمات کلیدی به تعداد دفعات تکرار یک کلمه در محتوا گفته می شود و به صورت درصد بیان می شود. چگالی کلمات کلیدی را فراوانی کلمه نیز می گویند. فرمول کلمات کلیدی به صورت زیر محاسبه می شود:

(Nkr / Tkn * 100)

Nkr : تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی 

Tkn: تعدا کل کلمات موجود در متن می‌باشد.

اگر بخواهیم راحت تر این موضوع را برای شما بیان کنیم، نسخه فارسی این فرمول به شکل زیر خواهد شد.

what is keyword density 1

 
بنابراین چنانچه یک کلمه کلیدی مانند سئو 5 مرتبه در صفحه ای که حاوی 100 کلمه است بکار رود، چگالی این کلمه 5% می باشد.

 

چگالی یک عبارت کلیدی با فرمول زیر محاسبه می شود:

Nkr *Nwp/ Tkn) * 100)

در فرمول بالا، Nwp نشان دهندۀ تعداد کلماتِ موجود در عبارت است.

 

what is keyword density 2


بنابراین در محتوایی ۴۰۰ کلمه ای دربارۀ پونه مدیا  که این عبارت ۴ بار در آن تکرار شده است، چگالی عبارت کلیدی با فرمول (۴*۳/۴۰۰)*۱۰۰ محاسبه می شود که برابر است با ۳ درصد.

TF_IDF چیست؟

یک روش پیشرفته اندازه گیری چگالی کلامت کلیدی TF_IDF است که مخفف فراوانی- عکس فراونی سند می باشد. از این روش آماری برای اندازه گیری اهمیت یک کلمه در سند استفاده می شود. از مشتقات این روش برای اندازه گیری مرتبط بودن جستجوی کاربر با محتوا استفاده می شود. این مسئله کاربردهای بسیاری در بازیابی اطلاعات و کاوش داده ها دارد.

تاثیرات منفی چگالی کلمات بالا چیست؟

یک متن با تکرار مداوم کلمات مشابه تبدیل به مطلبی می شود که توسط ماشین نوشته شده است. چنین نوشته ای ارزش اولیه خود را نسبت به کاربران از دست داده و باعث از بین رفتن اعتماد آنها و در نهایت به کاهش ترافیک منجر می‌شود .زمانیکه شما به عمد کلمات مناسب متن خود را با کلمات کلیدی موردنظرتان جایگزین می کنید، محتوای شما ارزش معنایی خود را از دست می‌دهد و به گرفتن رتبه پایین ختم می‌شود. نکته مهمی که در چگالی کلمات کلیدی باید به آن توجه کنید این است که، نه تنها استفاده مداوم از کلمات کلیدی در یک متن باعث کم ارزش شدن آن متن از نظر گوگل می‌شود، بلکه تهدید بزرگی برای کل وبسایت به شمار می‌رود.

keywords density


چگالی درست کلمات کلیدی برای سئو چیست؟

مانند همه قواعد سئو هیچ قانون تعریف شده ای برای چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد. شما هیچ دستورالعملی از طرف گوگل نمی یابید که بگوید دقیقا از چند کلمه کلیدی در محتوای خود استفاده کنید. و هیچ نوع آمار و ارقامی هم وجود ندارد که نشان دهد چگالی کلامت کلیدی باید چه باشد و چه نباشد.

با این حال ملاحظاتی در این خصوص وجود دارد که به شما اطمینان می دهد اگر با استفاده از کلمات کلیدی محتوای خود را بهینه سازی کنید قابلیت دیده شدن وب سایت خود را در SERPs افزایش داده و به تجربه کاربران خود بیفزایید. در ادامه مطلب به این موارد اشاره می شود.

Keyword Stuffing یا بمباران کلمات کلیدی چیست؟

حدود 10 سال پیش زمانی که سئو در حال ظهور بود تکنیکی به نام بمباران کلمات کلیدی یا Key Stuffing به میان آمد و بسیار مشهور شد. Keyword Stuffing روشی بود که در آن تا آنجایی که ممکن بود در یک صفحه از کلمات کلیدی استفاده می شد زیرا تصور می شد به رتبه بندی سایت ها کمک زیادی می کند. نتیجه کار محتوایی بیسار مبهم و نامفهوم و غیر طبیعی برای خواننده میشد. این روش برای رتبه بندی سایت ها خوب بود اما برای تجربه کاربر نه.

در این روش از فوترهای طولانی در پایین صفحه با انبوهی از کلمات کلیدی و مشتقات آن استفاده می شد. می توان این تکنیک را در وب سایت یک هتل دید که در قسمت فوتر از کلمات کلیدی هایپرلینک مانند " هتل های ارزان اصفهان" ، "هتل های ارزان ملایر"، "هتل های ارزان کرمانشاه"، اشاره کرد که هر کدام خواننده را بک یک صفحه جاگانه هدایت می کرد که در آنجا هم با فوترهای شلوغ و پر از کلمات کلیدی مواجه می شد.

key stuffing


این روش امروزه غیر طبیعی به نظر می رسد اما در آن زمان یکی از روش های بی زحمت برای رسیدن به رتبه بندی بالا در گوگل به شمار می رفت. در آن زمان الگوریتم های گوگل چندان پیشرفته نبودند تا بتوانند این صفحات شلوغ و درهم را تفسیر کنند. این عمل نوعی هک کردن موتورهای جستجو بود که از هر کلمه کلیدی دم دستی که می توان تصور کرد برای رتبه بندی بالا استفاده می شد.
امروزه ما می دانیم که گوگل هر سایتی که تلاش کند از کلمات کلیدی به شیوه ای نامتعارف استفاده کند را جریمه می کند. اکنون اگر کسی از Keyword Stuffing استفاده کند نتیجه عکس عاید او می شود.

از چه تعداد کلمه کلیدی باید در محتوا استفاده کنم؟

همانطور که گفته شد هیچ قاعده سفت و سختی برای چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد. چگالی کلمات کلیدی برای هر محتوایی متفاوت است و بسته به ماهیت محتوا می تواند متفاوت باشد. مثلا یک مقاله خبری نیاز به تعداد کمی کلمه کلیدی نسبت به یک پست بلاگ دارد. با این حال دستورالعملی وجود دارد که در این میان به شما کمک می کند در این زمینه بهتر تصمیم بگیرید.

بسیاری از متخصصان سئو توصیه می کنند در هر 200 کلمه یک بار از کلمه کلیدی استفاده شود. به عبارت دیگر اگر یک صفحه دارای یک پاراگراف 200 کلمه ای است کلمه کلیدی آن نباید از یک عدد فراتر رود. شما شاید بتوانید به طور ایمن یکی دو کلمه دیگر نیز اضافه کنید اما این عدد در جامعه سئو یک مقدار معقول و مناسب شناخته شده است.

از مشتقات کلمات کلیدی چگونه استفاده کنم؟

یکی از روش های خوب دیگر برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده از مشتقات کلمات کلیدی (Keyword Variants) است.

مشتقات کلمات همان گونه های مختلف کلمات کلیدی هستند. مثلا یک عبارت جستجو می تواند " ماشین های دست دوم برای فروش" باشد. مشتقات آن می تواند به این صورت باشد" ماشین دست دوم قسطی " یا " تهران خودرو دست دوم" و... مانند نمونه های زیر.

car


ملاحظه می کنید که نیت همه این عبارات یکی است. همه آنها به ماشین های دست دوم برای فروش اشاره دارند. قصد کاربر یافتن ماشین دست دوم و احتمالا خرید آن است. اما کلمات کلیدی به طور مشخص از هم متفا,ت هستند. به همین دلیل است که استفاده از مشتقات کلمات کلیدی نیز مهم است و آنها را باید به گونه ای به کار برد که در صفحه نتایج گوگل یک مشتری بالقوه بتواند آن را ملاحظه کند. با این حال اگر از این روش به شیوه نادرست استفاده شود نتیجه ای نخواهد داشت. مثلا مثال ما در مورد "هتل های ارزان" نمونه ای بود که می تواند برای مبتدیان سئو مشکل ساز باشد. در ماهیت این کلمات کلیدی : هتل های ارزان اصفهان"، "هتل های ارزان ملایر" و "هتل های کرمانشاه" کلمات کلیدی بدی نیستند و از آنها می توان برای یافتن هتل های ارزان استفاده کرد اما چیزی که مضر است انباشتن آنها در یک صفحه وب سایت است به طوری که با فاصله گرفتن از زبان طبیعی متن را برای کاربر ناخوانا و گیج کننده کند و در کل تجربه کاربر را مخدوش کند. با توجه به این موارد شما باید در مورد استفاده از کلمات کلیدی و نحوه استفاده از مشتقات آن در محتوای خود درست بیاندیشید.

به طور خلاصه باید گفت شما می توانید از کلمات کلیدی و مشتقات آن در صفحه یا کل سایت خود استفاده کنید تا قابلیت رویت آن را افزایش دهید اما هنوز هم باید هنوز هم از کلمات کلیدی در هر 200 کلمه تمرکز کنید.

خوشه بندی کلمات کلیدی (Keyword clustering) چیست ؟

وقتی پای الگوریتم های گوگل به میان می آید مسئله مرتبط بودن بسیار مهم می شود. با اینکه بمباران کلمات کلیدی موضوعی است که باید از آن اجتناب کرد اما الگوریتم های گوگل به دنبال گروهی از کلمات کلیدی معنایی درون محتوا هستند. این مفهوم اساس خوشه بندی کلمات کلیدی است. وقتی خزنده های گوگل به یک وب سایت می خزند به یک سری کلمات کلیدی بر می خورند این خزنده ها به دنبال کلمات مرتبط دیگری می گردند تا ارتباط آنها را با کلمات کلیدی بیابند. خوشه بندی کلمات کلیدی یکی از روش های موثر برای افزایش رویت سایت در SERPs است. با یک مثال این قضیه راروشن می کنیم.

مثلا شماعبارت لیست برج های تهران را سرچ می کنید. نتایج به صورت زیر ظاهر می شود. همانطور که می بینید نتایج به صورت یک سری ساختمان های بلند همراه با ذکر ارتفاع هر کدام است.. بالاترین رتبه متعلق به ویکی پدیا است زیرا پروفایل لینک دهی قوی تری دارد.

 tall tower in tehran


حال شما به عنوان مدیر بازاریابی محتوا می خواهید یک پست درباره برج های بلند تهران بنویسید تا محتوای شما در صدر نتایج قرار بگیرد. شروع به نوشتن یک لیست از برج های بلند تهران می کنید. گوگل می داند که بلندترین برج تهران برج میلاد است بنابراین گوگل انتظار دارد این کلمه را در محتوای شما ببیند. این مقاله ممکن است شامل کلمات کلیدی برج های بلند دیگری که در شکل نمایش داده شده است نیز باشد. گوگل به این موارد نیز نگاهی می اندازد. زیرا این کلمات به صورت خوشه ای معمولا در کنار هم هستند و به هم مرتبط هستند. استفاده از این روش یکی از راه های موثر برای بهبود مرتبط بودن و قابلیت رویت در SERPs به شمار می رود.

جمع بندی

  • جستجوی کلمات کلید هنوز هم اهمیت دارد. شما باید کلمات کلیدی را جستجو کنید تا بتوانید کلمات کلیدی هدف ارزشمندی بیابید و بهترین عنوان را بیابید.
  • جایگذاری کلمات کلیدی اهمیت دارد. محل قرار گیری کلمات کلیدی مهم است. کلمات کلیدی عنوان و محتوا از هر جای دیگر مهم تر هستند حتی از انتهای محتوا. قرار گیری محتا در بدنه نوشته برای خزنده های گوگل اهمیت ویژه ای دارد.
  • زبان طبیعی و کیفیت از اولویت ها هستند. اولویت اصلی شما باید استفاده از زبان طبیعی و تولید محتوای با کیفیت باشد تا خوانندگان آن را ارزشمند تلقی کنند. چگالی کلمات کلیدی نباید با آن تداخل ایجاد کند.
  • از Key Stuffing بپرهیزید. گوگل در صورت مشاهده آن را اسپم شناسایی می کند.
  • از متشقات کلمات کلیدی برای افزایش رویت در صفحه نتایج جستجو استفاده کنید.
  • از کلمات کلیدی خوشه ای یا گروهی از کلمات کلیدی معنایی استفاده کنید تا گوگل از آن طریق به مرتبط بودن محتوای شما پی ببرد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه در مورد تجارت الکترونیک بیشتر بدانید