محتوای 10 برابری چیست؟

Moz در تعریف محتوای ۱۰ برابری می گوید: «محتوایی که ۱۰ برابر بهتر از بهترین نتایج جستجوی گوگل باشد.» به عبارتی می‌توان گفت، وقتی کلید واژه‌ای را سرچ کرده و در صفحه اول گوگل، ۱۰ نتیجه را مشاهده کردید، برای رقابت با آنها، باید محتوایی تولید کنید که ۱۰ برابر بهتر باشد، تا در سریع‌ترین زمان ممکن، محتوای شما در صفحه اول گوگل، قرار بگیرد.

برای شروع ابتدا باید بدانیم فاکتور‌هایی که باعث بهتر شدن محتوای رقیب می‌شوند، چه هستند؟ و اصلاً یک محتوای خوب چیست؟ با این مطلب همراه باشید تا تمام موارد مربوط به محتوای ۱۰ برابری را بررسی کنیم.

محتوای ۱۰ برابری

کمی فکر کنید و ببینید وقتی قرار است از موتور جستجو استفاده کنید، وقتی سوال‌هایی دارید، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ سؤال خود را به صورت کلی یا به شکلی دقیق تایپ می‌کنید و منتظر می‌مانید تا ببینید چه نتایجی مشاهده خواهید کرد. ولی در اکثر مواقع، سرچ، به همین‌ها محدود نمی‌شود و به خاطر کنجکاوی، مرتب لینک‌هایی را باز می‌کنید تا سؤال خود را عمیق‌تر پیگیری کنید. حتی ممکن است کمی از سؤال اولیه دور شوید ولی به دنبال محتوایی باشید که هم پاسخ سؤال شما را بدهد و هم تا حد رضایت بخشی، کنجکاوی شما را رفع کند.

محتوای ۱۰ برابری

به هر حال در هنگام سرچ، تعدادی محتوای شبیه به هم پیدا می‌کنید، معمولاً این مطالب در قالب متن‌های ۵۰۰ کلمه‌ای هستند. حتی ممکن است نتایجی که شما یافته‌اید به دلیل کلیک‌های زیاد و قدیمی بودن زمان انتشار، در صدر قرار گرفته باشند و لزوما، محتوای با‌ ارزشی نباشند. همچنین ممکن است در حین جستجو، بهترین محتوای ممکن را از بین نتایج دیگر بیابید و این محتوا، تمام سوال‌های شما را پاسخ دهد. (حتی سوال‌هایی که در آن لحظه در ذهن شما نبود).

این محتوا، همان محتوایی است که بسیار بهتر از یک محتوای خوب و خاص است، یک محتوای ۱۰ برابری!

خصوصیات اساسی محتوای ۱۰ برابری

برای تولید محتوای ۱۰ برابری نه تنها به یک مطلب ارزشمند نیاز دارید، بلکه باید این مطلب، اصول و استاندارد‌های اولیه یک محتوای خوب را هم داشته باشد:

- باید تجربه کاربری بالا برود و محتوا در همه دستگاه‌ها با ابعاد مختلف، به بهترین شکل، نمایش داده شود و کارایی داشته باشد.

- باید محتوا معتبر، سودمند و با کیفیت باشد، یعنی از منابع و مراجع معتبر برای نوشتن آن استفاده کرده باشید، همچنین این محتوا بایستی نیاز کاربر را رفع کند و تمام سؤال‌های او را پاسخ دهد. به علاوه (متن، تصویر، ویدیو و ...) با کیفیت باشند و اصول نگارش، کیفیت تصویر و ... در آن رعایت شده باشد.

- محتوای ۱۰ برابری باید از تمام ۱۰ نتیجه اول گوگل، کمی متفاوت باشد و نقطه نظراتی ارائه بدهد که در مطالب مشابه، وجود نداشته باشند.

- این را هم می‌دانید ولی لازم به ذکر است که بهترین محتوا، محتوایی است که یک احساس در کاربر ایجاد کند تا ذهن او را بیشتر درگیر نماید. این حس می‌تواند احساسی عاطفی، حس تحسین یا حسی چالش برانگیز باشد.

محتوای ۱۰ برابری

حال که نکات اساسی درباره تولید محتوای ۱۰ برابری را دانستیم، باید کار را شروع کنیم، می‌توانیم کار تولید محتوای عالی را به ۶ مرحله تقسیم کنیم:

مرحله اول: درک چشم انداز رقابتی

وقتی قرار است محتوای ۱۰ برابری تولید کنید، نه تنها باید با رقیبان در این زمینه رقابت کنید، بلکه باید توجه کاربران را هم جلب نمایید. توصیه ما این است که عمل‌کرد رقیبان را آنالیز کنید و ببینید آن‌ها برای جذب مشتریان از روش‌هایی استفاده کرده‌اند و آیا آن روش‌ها کارآمد بوده اند؟

می‌توانید نتایج گوگل را برای کلید واژه‌ای که در نظر دارید، بررسی کنید و یک ارزیابی کلی انجام دهید:

- نتایجی را که دارید بررسی می‌کنید، پاسخ به چه سوال‌هایی هستند؟
- محتوا تا چه حد، چالش بر انگیز و قابل تأمل است؟
- آیا دلیل ارزشمندی محتوا، اطلاعاتی است که ارائه می‌دهد؟
- آیا محتوا در کاربر حس خاصی ایجاد می‌کند یا صرفاً اطلاعاتی ارائه می‌دهد؟
- آیا تجربه کاربری، برای تمام سیستم‌های دسکتاپ، لپتاپ و گوشی‌های موبایل، بالاست؟
- اینفلوئنسرهایی که در رابطه با کسب و کار مشابه شما، وجود دارند، در شبکه‌های اجتماعی بیشتر به چه مواردی می‌پردازند؟ (همان طور که می‌دانید، میزان اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی، در امتیاز دهی موتور‌های جستجو، تأثیر خواهد داشت.)

محتوا و شبکه های اجتماعی

مرحله دوم: محتوای ۱۰ برابری را ایجاد کنید

محتوای ۱۰ برابری یعنی بهتر کردن همه چیز به کمک بالا بردن ارزش محتوا. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تولید محتوای ۱۰ برابری، پیدا کردن تازه‌ترین و خاص‌ترین روش برای ارائه اطلاعات است. در حال حاضر که تقریباً در تمام کسب و کار ها یک عالمه رقیب وجود دارد، برای تولید محتوای عالی، باید شبیه به یک هنرمند عمل کنید.
یعنی باید مطالب شما، از نظر بصری جذاب باشد و همچنین تعامل بیشتری با کاربر ایجاد کند. همچنین برای تولید چنین محتوایی نیاز به ابزار‌های مناسب هم خواهید داشت، تنها در این صورت است که می‌توانید با رقیبان خود، وارد رقابت شوید.

مرحله سوم: تجربه کاربری موبایل را بالا ببرید

در حال حاضر ۷۰ درصد از کاربران اینترنت از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند. بنابراین واضح است که باید جایگاه خود را به عنوان سایتی که تجربه کاربری بالایی با گوشی‌های موبایل دارد، مستحکم کنید. یعنی باید در گوشی های موبایل، ۱۰ برابر بهتر از رقیبان خود عمل کنید.

بالا بردن تجربه کاربری در گوشی‌های موبایل از چند نظر قابل اهمیت است. برای مثال اگر محتوایی تولید کردید که کاربران با آن درگیر شدند و تعامل کردند، احتمالاً دوست دارند آن را با دیگران در شبکه‌های اجتماعی، اشتراک گذاری کنند، پس این مرحله باعث می‌شود که زمینه مناسبی برای معرفی برند خود داشته باشید.

مرحله چهارم: برای وایرال شدن محتوا نگران نباشید

در اغلب مواقع وقتی سعی کنید، محتوایی را وایرال کنید، آن محتوا وایرال نخواهد شد. تصور کنید چه تعداد از صاحبان مشاغل این استراتژی را در پیش می‌گیرند و می‌خواهند محتوایی تولید کنند که وایرال باشد.
اگر هدف خود را تنها وایرال شدن محتوا قرار دهید، به مخاطبان خود و اهداف کسب و کارتان بی توجهی می‌کنید و هویت برند خود را از بین می برید.
به جای این‌ها پرسونالیتی کسب و کار خود را حفظ کنید و صدای برند خود باشید. به این ترتیب می‌توانید محتوای ۱۰ برابری تولید کنید که نظر کاربران را به خود جلب خواهد کرد و این دقیقاً همان محتوایی است که اینفلوئنسر‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک خواهند گذاشت.

مرحله پنجم: کیفیت را در اولویت قرار دهید

شاید در سال ۲۰۰۸، استخدام تولید کنندگان محتوا با دستمزد پایین و کیفیت معمولی، می‌توانست شما را در صدر نتایج موتور جستجو قرار دهد ولی حالا دیگر تنها کیفیت محتوایی که تولید می‌کنید، مورد بحث است. مطالبی که کاربر را درگیر نکنند، نرخ تبدیل را پایین می‌آورند و این محتوا در هیچ جایی به اشتراک گذاشته نمی‌شود.
اگر به فکر تولید محتوا تنها با در نظر گرفتن کمیت ها هستید، باید بگوییم با پیشرفت کردن الگوریتم های گوگل، نتایج منفی در انتظار شما خواهند بود.

مرحله ششم: خلاصه گویی نکنید

محتوایی که ۱۰ برابر بهتر از بقیه باشد، یک عالمه حرف برای گفتن دارد. تنها به خاطر اینکه توجه لحظه‌ای کاربر را به خود جلب کنید، به خلاصه گویی پناه نبرید.
اگر محتوایی که تولید می‌کنید ذهن کاربر را به خود معطوف کند، کاربر با کمال میل، وقت صرف می‌کند و مطلب را می‌خواند. بیش از ۵۰۰ کلمه برای یک موضوع بنویسید، محتوای ۱۰ برابری هر چقدر کلمه نیاز باشد، استفاده می‌کند تا پیام خود را به کاربر انتقال بدهد.

نتیجه‌گیری

کسانی که به نوعی با تولید محتوا ارتباط دارند، سال‌های سال درباره تولید محتوای خوب، توصیه‌هایی داشتند، ولی موضوع این است که دیگر تنها تولید محتوای خوب کافی نیست، برای اینکه دیده شوید باید محتوایی تولید کنید که ۱۰ برابر بهتر از بقیه به نظر برسد، یعنی چیزی که کاربر قبلاً ندیده باشد. اگر تا به حال به محتوای ۱۰ برابر بهتر برخورده‌اید و ویژگی‌های آن را می‌دانید، لطفاً در قسمت نظرات، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است.