ابزارهای بررسی سرعت سایت

یکی از مهم‌ترین معیار‌ها، در رابطه با بهینه سازی سئو، سرعت بارگذاری سایت و به طور کلی سرعت پردازش سایت می باشد. واضح است که کاربران امروزه در فضای مجازی، انتخاب‌های زیادی پیش روی خود دارند، بنابراین اگر سایت شما چند ثانیه، تنها چند ثانیه دیر‌تر از حد منطقی، بار گذاری شود، رضایت بازدیدکنندگان را از دست می‌دهید و اگر این مشکل ادامه پیدا کند محکوم به شکست خواهید بود.

اگر با این صحبت‌ها موافق هستید، به نقطه نظری مشابه رسیده‌ایم، حال باید بتوانیم سرعت سایت خود را بررسی کنیم تا اگر مشکلی وجود داشت، برطرف شود. در این مطلب تعدادی از ابزار‌های بررسی سرعت سایت را نام می‌بریم، البته برای اینکه مشکلات مربوط به سرعت سایت را رفع کنید باید مطالعات دیگری انجام دهید.

برای هر ابزار از اسکرین شات واقعی استفاده کردیم تا شمای فعلی آن را ببینید. اگر برخی از ابزار فاقد تصویر هستند، به دلایل مختلف در کشور ما قابل استفاده نمی‌باشند.

ابزار‌های بررسی سرعت سایت

 

ابزار بررسی سرعت سرور سایت KeyCDN

کار کردن با این ابزار بسیار آسان می‌باشد و همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید اطلاعات مربوط به بارگذاری هر قسمت از سایت، به خوبی مشخص شده است.

 

ابزار تست سرعت سایت

سرویس بررسی سرعت سایت گوگل

گوگل هم در زمینه بررسی سرعت سایت، سرویس‌ها و ابزار‌های مفیدی ارائه داده است یکی از ابزار‌های مفید گوگل، سرویس Google PageSpeed است. در این سرویس، عددی بین ۱ تا ۱۰۰ برای تعیین میزان سرعت سایت، نمایش می‌دهد. یعنی هر چه به عدد ۱۰۰ نزدیک‌تر باشید، سایت شما، مشکلات کمتری درباره سرعت بارگذاری دارد. همچنین مشکلاتی که در سایت وجود دارند و سرعت را پایین می‌آورند نیز دسته بندی شده و قابل مشاهده است. مزیت مهم سرویس Google PageSpeed این است که سرعت سایت را هم برای سیستم‌های دسکتاپ و هم برای گوشی‌های موبایل انجام می‌دهد.

 

ابزار بررسی سرعت سایت Pingdom

یکی از محبوب‌ترین ابزار‌های بررسی سرعت سایت است و یکی از مهم‌ترین نکات درباره Pingdom، این است که از ۴ مکان مختلف قادر است سرعت سایت را بررسی کرده و به شما نمایش بدهد.

 ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت GTmetrix

ابزار GTmetrix اطلاعات دقیقی درباره سرعت سایت شما ارائه می‌دهد. رتبه بندی در این ابزار از A تا F می‌باشد. همچنین اگر در سایت ثبت نام کنید می‌توانید از ۷ مکان مختلف و با مرورگر‌های متفاوت، سرعت سایت را چک کنید.

ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت سرویس WebPageTest

با این ابزار می‌توانید از ۴۰ مکان مختلف، سرعت سایت را بررسی کنید همچنین امکان تست سرعت سایت با ۲۵ مرورگر مختلف وجود دارد.

ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت Varvy Pagespeed

این ابزار با استفاده از نمودار‌ها و تصاویر گرافیکی اطلاعاتی در مورد سرعت سایت، به شما ارائه می‌دهد.

 

ابزار بررسی سرعت سایت Uptrends


با این ابزار می‌توانید سایت را از ۳۵ مکان مختلف تست کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید اطلاعات مربوط به سایت در دو بخش نشان داده می‌شوند.

 ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت Dotcom-Monitor

این ابزار نیز از مکان‌های بسیار متفاوت جغرافیایی، تست سرعت سایت را برای شما انجام می‌دهد.

 

ابزار بررسی سرعت سایت Yellow Lab Tools

همان‌طور که در تصویر مربوطه مشاهده می‌کنید، اطلاعاتی که Yellow Lab Tools ارائه می‌دهد بسیار کامل و دقیق است.

ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت Yslow

این ابزار ابتدا بر اساس قوانین یاهو، دلایل کندی سایت شما را یافته و به شما نمایش می‌دهد و در ادامه آن می‌توانید راه حل‌های پیشنهادی Yslow را هم ببینید.

 ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت Web Page Analyzer

این ابزار آنالیز های ساده‌ای درباره وضعیت سرعت سایت انجام داده و به شما نمایش می‌دهد. همچنین برای مشکلات مربوط به سرعت بارگذاری، پیشنهاد‌هایی دارد.

 

ابزار بررسی سرعت سایت Which loads faster

این ابزار برای مقایسه سرعت ۲ سایت است. معمولاً در زمینه‌های رقابتی از این ابزار استفاده می شود.

ابزار بررسی سرعت سایت Load Impact

این ابزار رایگان است که از چند مکان مختلف تست سرعت را برای سایت شما انجام می‌دهد.

 

ابزار بررسی سرعت سایت Google Chrome DevTools

این ابزار در مرورگر کروم است و شما می‌توانید از روی سیستم خود و تنها با استفاده از مرورگر کروم از این ابزار استفاده کنید.

ابزار بررسی سرعت سایت Sucuri Load Time Tester

ابزار Sucuri Load Time Tester هم از A تا F سایت شما را رتبه بندی می‌کند و سرعت سایت را بررسی می‌نماید.

 ابزار تست سرعت سایت

ابزار بررسی سرعت سایت Pagelocity

این سرویس هم بین عدد ۱ تا ۱۰۰ به سایت شما از نظر سرعت بارگذاری، امتیازی می‌دهد. برای اینکه بتوانید از تمام امکانات این ابزار استفاده کنید باید در سایت عضو شوید.

ابزار بررسی سایت PerfTool


این ابزار جز پروژه های آزاد مربوط به Github است. شاید یکی از کامل‌ترین ابزار برای تست سرعت سایت همین PerfTool باشد زیرا در ۲۰۰ شاخص، عمل‌کرد سایت شما را بررسی می‌کنید. همچنین با این ابزار می‌توانید تست سرعت را روی صفحات مختلف به صورت همزمان انجام دهید.

ابزار تست سرعت سایت

مواردی که بر سرعت سایت تأثیر می‌گذارند

 

تا اینجا مهم‌ترین ابزار‌های تست سرعت سایت را بررسی کردیم. ولی باید بدانید همه این ابزار اشتراکاتی با هم دارند و موارد مشابهی را مورد بررسی قرار می‌دهند:

- حجم تصویر موجود در صفحه وب
- تست زمان بایت اول یا TTFB
- بررسی عمل‌کرد از مکان‌های مختلف جغرافیایی
- آنالیز درخواست‌هایی که با http فرستاده یا دریافت می‌شوند
- رندر کردن کد جاوا اسکریپت و CSS
- تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری حجم کل صفحه وب

چرا باید سرعت سایت را بررسی کنیم؟

 

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، یکی از مهم‌ترین معیار‌ها در بهینه سازی سئو، سرعت بارگذاری سایت می‌باشد. همچنین می‌دانید که برای بالا بردن ترافیک سایت باید در نتایج موتور‌های جستجو، در رده‌های بالا ظاهر شوید. یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای موتور جستجو هم سرعت بارگذاری سایت است. اگر کاربر وارد سایت شما شود و به دلیل کند بودن سایت، آن را ترک کند (کاربر تنها چند ثانیه به شما مهلت می‌دهد) و اگر این اتفاق توسط کاربران دیگر تکرار شود، شک نکنید که موتور جستجو، این موضوع را می‌فهمد و رتبه سایت شما سریعا افت خواهد کرد.

پس سرعت بارگذاری سایت را به عنوان یکی از مهم‌ترین معیار‌های بهینه سازی سئو فراموش نکنید و همواره برای بالا بردن سرعت سایت، تلاش کنید. باید یک زمان بندی مشخص برای بررسی سرعت سایت داشته باشید و هر چند وقت یک بار تست سرعت را انجام دهید چرا که سایت شما در حال رشد است و صفحه‌های زیادی به آن اضافه شده یا حذف می‌شوند پس برای داشتن سرعت سایت منطقی باید بررسی‌ها را به شکلی مرتب انجام دهید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند