item_resized_875_450_743_1484222564_tiered_link_building لینک سازی چیست , دلیل اهمیت لینک سازی در سئو , آموزش لینک سازی ، نحوه لینک سازی

لینک سازی چیست و دلیل اهمیت آن ؟

امروزه سئو و لینک سازی مدام در حال تغییر و پیشرفت بوده و اهمیت لینک سازی با کیفیت روز به روز در حال افزایش میباشد. اگر شما به دنبال راهی برای رقابت و پیشرفت در فضای مجازی می باشید، داشتن توانایی تغییر در هر زمان جز ضروریات میباشد. در این مقاله به شما کمک میکنیم تا در سریع ترین زمان ممکن بتوانید بهترین راه حل را برای عملکرد سئو خود بیابید.

link building

لینک سازی چیست؟

لینک سازی به منزله اتصال وب سایت های دیگربه سایت شما از طریق لینک میباشد. با استفاده از لینک های موجود در صفحات مختلف سایت ها امکان حرکات بین صفحات مختلف در فضای اینترنت  وجود دارد و بر همین اساس در زبان فارسیبه لینک، فرا پیوند گفته می شود. برخلاف تکنیک های متفاوتی که برای لینک سازی وجود دارد، این کار بسیار سخت میباشد و در فعالیت انجام سئو به جرات می توان گفت سخت ترین قسمت کار میباشد و متخصصین این حرفه زمان بسیاری برای لینک سازی صرف می کنند و ایجاد لینک هایی با کیفیت بالا به شما در پیشبرد اهداف بسیار یاری می کند.

دلیل اهمیت لینک سازی در سئو

ساختار لینک یا فراپیوندها

برای درک بهتر لینک سازی، درابتدا باید با نحوه ایجاد لینک و چگونگی تشخیص آن توسط موتورهای جستجو پرداخت.

link building7 

 1. شروع تگ لینگ سازی : به عنوان تگ لنگر شناخته می شود و برای لینک سازی استفاده می شود. موتورهای جستجو با مشاهده چنین تگی متوجه لینک سازی می شوند و آن را دنبال می کنند.
 2. محل رجوع لینک : در این قسمت از تگ نویسی گزینه href بسیار مهم بوده و مخفف hyperlink referral f بوده و شامل آدرس سایتی می باشد لینک به آن اشاره دارد و البته در این قسمت حتما نباید URL نوشته شود و شما می توانید آدرس یک تتصویر و یا یک فایل برای دانلود قرار دهیدحتی برای هدایت صفحه فعلی به بخش های مختلف از همان سایت می توانید از علامت # استفاده نمایید.
 3. متن لینک شده : در این قسمت متنی که توسط کاربر قابل مشاهده می  باشد تا با کلیک برروی آن به آدرس مشخص شده در قسمت href هدایت شود. متن های لینک شده اصولا به رنگ آبی و زیر خط دار هستند و علامت فلش موس با قرار گیری برروی این متون به دست تغییر شکل پیدا کرده و در واقع به کار می فهماند که این یک لینک بوده و با کلیک برروی آن به صفحه دیگری هدایت می شوید.
 4. پایان تگ لینک سازی : استفاده از این نشانه به موتورهای جستجو می فهماند که تگ لینک سازی در این مرحله پایان یافته است.

لینک ها برای موتورهای جستجو چه معنی دارند؟

link building1

دو دلیل عمده که موتور های جستجو از لینک استفاده می کنند به شرح ذیل میباشد :

 1. جهت کشف صفحات جدید وب
 2. جهت رتبه بندی صفحات

موتورهای جستجو پس از بررسی صفحات وب، محتوای آنها را استخراج نموده و شروع به ایندکس کردن آن ها می کنند. موتور های جستجو در طی بررسی که انجام می دهند در صورتی که با صفحه روبروی شوند که از کیفیت کافی برای کلمات کلیدی برخوردار می باشد به بررسی دقیق تر سایت می پردازند و در این مرحله علاوه بر محتوا نسبت به لینک سازی های صورت گرفته برای آن کلمه کلیدی و میزان کیفیت لینک ها در دیگر وب سایت ها می پردازند و به این نکته توجه داشته که لینک سازی در وب سایت هایی که دارای امتیاز و کیفیت بالایی می باشند در رتبه بندی شما بسیار تاثیر گذار میباشد.

دراواخر سال 1990 گوگل برای تسلط برروی موتور های جستجو لینک سازی را به عنوان یک عوامل تعیین کننده رتبه مجار دانست. یکی از بنیانگذاران گوگل به نام لری پیچ، رتبه بندی صفحه را اختراع نمود تا گوگل به وسیله آن بتواند کیفیت صفحات را براساس تعداد لینک های اشاره شده به آن بسنجد. بعده ها از این ایده در الگوریتم رتبه بندی مورد استفاده قرار گرفت و به عنوان قوی ترین نشانه جهت تعیین کیفیت صفحات تبدیل شد.

این شیوه بسیار موثر می باشد چرا که لینک سازی در صفحات دیگر همانند دادن رای اعتماد به آن صفحه میباشد و در صورتی که صفحه ای منبع خوبی باشد شما اقدام به لینک سازی برای آن کرده و به دیگران معرفی میکنید.

link building22

گوگل مدام در حال جستجو در میان وب سایت های می باشد تا در برابر جستجو کلمات کلیدی بهترین نتایج را ارائه دهد و وب سایت هایی که سزاوار نمایش در جستجو نمی باشند را فیلتر می کند.

دراین تکنیک گوگل شروع به شمردن لینک سازی که قبلا تکنیک مناسبی بوده می پرداخته برای مثال تعداد لینک های ارسالی به یک وب سایت و تعداد لینک های برگشتی از آن وب سایت را مورد بررسی قرار می داد اما استفاده بیش از حد این تکنیک جهت سئو و بهینه سازی وب سایت توسط گوگل متوقف گردید و برای وب سایت هایی که از چنین تکنیکی بیش از حد استفاده کرده اند جریمه ای در ساختار ایندکس کرد آن سایت ها در نظر گرفته است.

الگوریتم رتبه بندی در گوگل کماکان مخفی میباشد و از آن به عنوان چاشنی مخفی یاد می کنند اما در اجماع عمومی جامعه سئو در سال 2015 به بررسی عوامل موثر در سئو پرداخته شد که نتیجه آن تاثیر لینک سازی در الگوریتم گوگل میباشد.

توضیح خوشه ای عوامل موثر بر گوگل به صورت نمودار زیر میباشد :

link building4

 1. سطح دامنه، ویژگی های اگنوستیک کلید واژه (تعداد لینک های داده شده به دامنه، کیفیت و درستی لینک های دامنه، رتبه دامنه و...)
 2. ویژگی های لینک سطوح مختلف صفحه (رتبه صفحه، تعداد لینکها، توزیع درست متون لینک شده، کیفیت منابع لینک و ...)
 3. ویژگی های محتوا (محتوا مورد استفاده، موضوع مورد استفاده ريال مقدار محتوا و ...)
 4. سطح صفحه و ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول محتوا، خوانایی، محنصر به فرد بود، سرعت لود شدن و ...)
 5. ویژگی تجاری سطح دامنه ( استفاده از نام تجاری در دامنه، اشاره به نام تجاری در بخش اخبار/رسانه ها /مطبوعات/انجمن ها و ...)
 6. کاربر،موارد مورد استفاده و ترافیک دیتا (ترافیک سایت،مرورگر و ابزارهای مور داستفاده و ...)
 7. شبکه های اجتماعی ( فیش بوک، گوگل+ و ...)
 8. میزان استفاده از کلمات کلیدی (تطابق دامنه با کلمه کلیدی، ...)
 9. سطح دامنه، ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول نام دامنه، فرمت، مدت زمان پاسخ دامنه با HTTP و ...)

با توجه به تمام وارد گفته شده در فوق در صورتی که تمام موارد با یکدیگر برابر باشند میزان کیفیت لینک ها در رتبه بندی صفحات تاثیر میگذارد. با کمی چرخش و جستجو در گوگل شاهد تاثیر لینک سازی های صورت گرفته در شبکه های اجتماعی مانند گوگل +، فیس بوک، توئیت و ... خواهید بود.

به طور خلاصه می توان گفت که ایجاد لینک های با کیفیت در رتبه بندی بسیار تاثیر گذار میباشد و در این مقاله به دفعات به این نکته اشاره نمودیم و دلیل این تاکید ، افزایش تمرکز در لینک سازی با کیفیت همانند گوگل که طی یک الگوریتم پیچیده لینک هایی با کیفیت پایین را فیلتر میکند.

link building3

 

ویژگی nofollow در لینک سازی :

یکی از ویژگی های تگ a هست که در زیر نحوه ی ادرس دهی لینک با تگ a که دارای ویژگی no follow هستش رو می تونید ببینید.

از نظر گوگل لینک هایی که دارای ویژگی rel=”nofollow” دارای ارزش هستن و گوگل این لینک ها رو دنبال می کنه اما سبب بی ارزشی سایت شما نمیشه.

<a href="http://www.example.com" rel="nofollow">Example</a>

دلیل اصلی استفاده از این ویژگی به دلیل مواردی می باشد که سایت توانایی کنترل لینک ها را نداشته باشد. به عبارت دیگر تا زمانی که از میزان لینک سازی مطمئن نشده باشند نمی خواهند رای اعتماد گوگل را بدست آورند مانند موارد زیر :

 • نظرات در وبلاگ
 • ارسال های انجمن
 • نظرات کتاب مهمان
 • صفحات قابل ویرایش wiki
 • یاهو
 • امضا در پست های مهمان

link building5

کاربران امکان لینک سازی در هر جایی و به هر تعدادی را دارند و برای جلوگیری از لینک های اسپم می توانید از ویژگی nofollow برای تمام لینک های ارسالی استفاده نمایید.

استفاده دیگر از ویژگی nofollow در تبلیغات میباشد و اگر قصد خرید بنر تبلیغاتی دریک وب سایت را دارید گوگل به دنبال ویژگی nofollow در آن بنر تبلغاتی می گردند در غیر این صورت رتبه سراسری را تغییر نمی دهند. با توجه به این مورد راه حل دیگر افزایش رتبه در گوگل لینک سازی در سایت های تبلیغاتی می باشد و به تازگی گوگل بهینه سازی لینک در مطالب منتشر شده در مطبوعات، لیست مقاله ها و آگهی ها را مد نظر قرار می دهد.

برای بهینه سازی کردن سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ویژگی nofollow در افزایش سازمانی رتبه بندی همانند ویژگی followed کمکی نمی کند و البته این حرف به معنی اشتباه بودن حرفای قبلی نمی باشد چرا که کاربر به ویژگی nofollowیا followed توجهی ندارد و تنها از طریق لینک ایجاد شده به سایت موردنظر راهنمایی می شود.

چگونه لینک مرتبط با حرفه خود می توانید داشته باشید؟

لینک سازی از جمله مهترین سیگنال هایی می باشد که موتور های جستجو برای رتبه بندی از آن استفاده می کنند و همان طور که می دانید با لینک سازی با کیفیت می توانید میازن شانس خود در افزایش رتبه بندی را افزایش دهید.

روابط ساختاری

لینک سازی اصولا دیگر وب سایت ها یا وبلاگ ها را درگیر می نماید و به ارتقا سایتی که ایجاد کرده اید منجر می شود این خصوصیت یکی از دلایل رایج برای لینک سازی میباشد. شما می توانید حرفه و فعالیت خود را با این روش توسعه دهید و با استفاده از کلمات کلیدی تاثیر بسزایی در صنعت خود داشته باشید چرا که کلمات کلیدی انتخابی نشان دهنده کسب و کار شما بوده و بسیار مورد توجه و قابل اعتماد میباشد.

ارسال ترافیک

تا اینجا در خصوص تاثیر لینک سازی در رتبه بندی صحبت کردیم اما در خصوص تاثیر آن برروی ترافیک صحبتی نشده است. همیشه لینکی با کیفیت می باشد و البته تاثیر گذار که برای یک وب سایت بازدید کننده و افزایش ترافیک را به همراه داشته باشد. اگر فعالیت های صورت گرفته شما در وب سایت به اندازه کافی و البته دقیق باشد، افزایش بازدید ازوب سایتتان که نتیجه آن رخ دادن فروش می باشد راهب همراه دارد و برهمین اساس متوجه خواهید شد که لینک سازی تنها در سئو تاثیر گذار نمی باشد.

link building6

ساخت نام تجاری

شما با استفاده از لینک سازی میتوانید برای خود یک نام تجاری ایجاد نمایید که دراین راستا یکسری فعالیت بخصوص باید انجام دهید از جمله تولید محتوا که تخصص شما را معرفی می کند. با استفاده از این تکنیک البته با گذشت مدت زمان می توانید کم کم به یک برند تبدیل می شوید و مردم با تخصص شما آشنا خواهند شد.

مهم ترین نکته در خصوص ایجاد لینک، لینک در آمد یا افزایش ارزش یک سایت با ایجاد لینک های با کیفیت میباشد.

درلینک سازی اغلب از صفحه اصلی استفاده می کنند و یا در بعضی مواقع ازلینک منابع تخصصی مانند پست های یک وبلاگ، ابزار و منابع مطالعاتی و گرافیکی استفاده میکنید.

با تمام موار دگفته سایتی به شما سود می رساند که شایستگی رتبه بندی را داشته باشد. استفاده از صفحات وب کم ارزش روند کاری شما را کمی دشوار میکند اما شما برای دستیابی به موفقیت باید تمام تلاش خود را بکنید.

با ما گفتگو کنید...
برای گفتگو با ما اینجا کلیک کنید