سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت

سئو چیست؟


سئو(SEO) مخفف کلمات انگلیسی Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر است.

 در واقع سئو نوعی بازاریابی اینترنتی است و تکنیک‌های را شامل می شود که باعث می شود سایت شما از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، یاهو و .. به افرادی که به دنبال محصولات و خدمات شما هستند معرفی شود.     با اینکه رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر می تواند منجر به بازدید از وب سایت شما بشود اما روش اصلی جستجوی کاربران اینترنت از طریق همین موتورهای جستجو است. و اما از بین موتورهای جستجو کاربران از گوگل به عنوان اولین موتور جستجوی خود استفاده کرده اند. 


Pie 1


موتورهای جستجو از این نظر منحصر به فرد هستند که می توانند باعث افزایش ترافیک یا همان بازدید از وب سایت شما شوند. اگر وب سایت خود را یک فروشگاه در نظر بگیرید موتورهای جستجو جاده رسیدن به فروشگاه شما هستند. در این میان  سئو سایت را می توان وسیله نقلیه ای فرض کرد که شما را برای رسیدن زودتر به فروشگاه شما که همان وب سایت شماست یاری می کند. مطمئنا اگر این وسیله نقلیه سریع تر حرکت کند و کارایی بالاتری داشته باشد کاربران بیشتری با سرعت بیشتر به فروشگاه  شما می رسند.

 در بازار رقابتی امروز سئو مهم‌تر از همیشه مطرح می شود. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات خود استفاده می کنند. بنابراین به وضوح روشن است اگر صاحب یک وبلاگ ، سایت یا فروشگاه اینترنتی باشید سئو سایت می‌تواند باعث رشد و رسیدن به اهداف کسب و کارتان شود. تجربه نشان داده است که ترافیک حاصل ازموتورهای جستجو می تواند موفقیت یک سازما ن را رقم زده و یا برعکس باعث سقوط آن شود. اگر ترافیک وب سایت هدفمند باشد می توانند مزایای بیشماری به همراه داشته باشد از جمله: شهرت بالاتر وب سایت، افزایش مشتری بالقوه، افزایش درآمد. بنابراین سرمایه گذاری در بهینه سازی سئو سایت در مقایسه با دیگر روش های  بازاریابی و ترویج می تواند سریع تر و کارآمدتر به رشد شرکت کمک کند. آمارها نشان می دهد وب سایت هایی که فعالیت های سئو را سرلوحه کار خود قرار داده اند 67 درصد نسبت به کسب و کارهایی که از تکنیک های سئو استفاده نمی کنند  به موفقیت بیشتر دست یافته اند. به همین خاطر است که حدود 50 میلیون وب سایت در جهان از سئو برای پبشبرد اهداف خود استفاده می کنند.  

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. بلکه سئو براي کمک  به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

از طرفی سئو سایت فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، دانش و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه  سئو کار بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است تا بتواند با تغییرات مداوم الگوریتم های گوگل خود را همگام کرده و نتایج سئو را همچنان حفظ کنند. 

 

چرا موتور جستجو بدون سئو نمی تواند وب سایت مرا پیدا کند؟

موتورهای جستجو با هوشند. اما باز هم نیاز به کمک دارند. موتورهای جستجو همیشه سعی می کنند به وب سایت شما وارد شوند و نتایج بهتر و بهتری به کاربران ارئه دهند. با این حال موتورهای جستجو با محدودیت مواجه هستند. یک سئو صحیح می تواند هزاران بازدید کننده به سایت شما وارد کند و با یک حرکت اشتباه باعث شود سایت شما در فهرست نتایج جستجو کاملا محو شده و از دید بازدیدکنندگان ناپدید شود. 

علاوه بر اینکه سئو سایت می تواند محتوای وب سایت شما را به کاربران نشان دهد. حتی می تواند جایگاه شما را در بین نتایج نیز بالاتر ببرد به طوری که کاربران زودتر وب شایت شما را بیابند. دنیای اینترنت به شدت رقابتی شده است. آن کسی که بهینه سازی سایت انجام دهد می تواند برنده این کارزار باشد و پرچم پیروزی خود را بالا ببرد. از طرفی نتایج نشان می دهد که بیش از نیمی از کاربران تنها بر3 نتیجه اول جستجو کلیک می کنند و به سراغ نتایج بعدی نمی روند و جایگاه اول به تنهایی 31 درصد بازدیدها را به خود اختصاص می دهد.  آمار دیگری نشان می دهد 94% کاربران هرگز به صفحه دوم نتایج جستجو نمی روند. این بدین معناست که اگر بهترین مطلب یا با کیفیت ترین محصول را هم داشته باشید، تا وقتی در صفحات بعدی گوگل باشید ۹۴% کاربرانی که به دنبال محصول یا مطلبی در زمینه کاری شما باشند هرگز شما را پیدا نخواهند کرد و فقط باید به یک شانس ۶% چشم دوخت .

واضح است که رقابت همه وب سایت های امروزی بر سر قرار گرفتن در این سه جایگاه نخست گوگل خواهد بود. 

seo

 

تاریخچه سئو

تاریخچه سئو به دهه 1990 بر می‌گردد. زمانی که موتورهای جستجو جای خود را در میان مردم باز کردند. در آن زمان محبوب‎ترین موتورهای جستجو عبارت بودند از Infoseek، Alta Vista و Yahoo. در سال 1995، بهینه سازی توسط موتور جستجوی یاهو در اولین مرحله متولد شد. کاربران اینترنت به راهی برای مرتب کردن بر مبنای فراوانی سایت هایی ثبت شده که به سرعت تعداد آنها در فضای وب رو به ازدیاد بود ، نیاز داشتند. بهینه سازی الفبایی شکل گرفت و در قالب «صفحات زرد» مانند آنچه در دفترچه تلفن می بینیم قالب بندی شد. سال بعد در 1996، گفتگو برای مواردی همانند چگالی کلمات کلیدی و فصل بندی شروع به پاگرفتن کرد. همچنان که سال رو به انتها می رفت، افراد مصمم شروع به درک الگوریتم های بانک های اطلاعاتی کردند و روش هایی برای موتورهای جستجوی اولیه استفاده شد.

 ورود به هزاره جدید، جهان سئو (SEO) را دگرگون کرد. میان سال های 2000 تا 2001، اینترنت تغییرعظیمی را تجربه کرد. نظام «رتبه صفحه» گوگل و الگوریتم های جدید رتبه بندی بسیاری از تاکتیک های هرزه نگاری را که تا آن زمان موفقیت فوق العاده ای در صفحه نتایج گوگل کسب می کردند، را از کار انداختند. برخلاف باور عمومی گوگل در واقع اولین موتور جستجو نبود. اینفو سیک، لیکاس و یاهو بسیار پیشتر از گوگل راه اندازی شده بودند. با این حال گوگل با ورود به صحنه موتورهای جستجو، بازی را به نفع خودش تغییر داد. آنها حرکتی انقلابی در سئو (SEO) برای رتبه بندی سایت انجام دادند. همچنان که شرکت گسترش یافت، ایده های آنها برای سازماندهی و رتبه بندی سایت ها فراتر از همه افکار پیشینشان به شدت تغییر کرد. الگوریتم های جدید تمام استراتژی های قبلی رتبه بندی سایت را سرنگون کرد و همین باعث شد که بهینه سازی برای موتورهای جستجو در جهت جدیدی گام بردارد.به دنبال اين رشد SEO براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو،  سئوکاران به دنبال پيدا کردن راه‌هايي جهت تاثير رتبه بندي اين موتورها چه با استفاده از روش‌هاي اخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

در ابتدا بکار گيري روش‌هاي غير اخلاقي  قرار گرفتن در بالاي ليست نتايج جستجو را تضمين می کرد. اما امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلي سخت است که مهندسين بهينه‌سازي سایت بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند، البته اين بازي موش و گربه بين مهندسين سئو و موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد و ادامه پيدا خواهد کرد.

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن جایگاه بالا در نتايج گوگل از طریق جستجوي طبيعي و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريان خود می افزایند.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو سایت  هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي SEO باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان می شود. 

  يکي ديگر از دلايلي که شرکت‌ها تاثير سئو را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند این است که بر اساس مطالعات انجام شده 72.3 درصد کاربران گوگل روي لینک های طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روي لینک ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
 • باعث می شود وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شود.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

            seo advantage


مهمترین مراحل سئو سایت چیست؟


سئو و بهینه سازی یک سایت فرآیندی زمانبر و مستمر است. تکنیک ها و روش های زیادی برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل وجود دارد که هر کدام میتوانند تاثیر مثبتی در این فرآیند داشته باشند. برای موفقیت در سئو هر سایت نیازمند 3 بازوی اصلی هستیم که عبارتند از:

 

seo triangle


سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، لینک و ... مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري  که در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود. بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شود، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود و مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالا به سايت شما کمک کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن لینک (لینک از سایر سایت ها که به وب سایت ما  اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود. سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

سئو تکنیکال (SEO Technical)

بررسی Technical SEO نشان می‌دهد که وب‌سایت تا چه حدی با استانداردهای موتورهای جستجو هماهنگ است. سئو تکنیکال به‌جای تمرکز بر روی محتوای خوب برای افزایش بازدید، مشکلات فنی سایت را شناسایی می‌کند و دلیل دیده نشدن مطلب و یا سایت را مشخص می‌کند. سئو تکنیکال، سایت را بر اساس تکنیک‌های فنی  از جمله وضعیت کدهای HTML، ساختار URL، نقشه سایت و ... بررسی می‌کند و سعی در بهینه‌سازی روند فعالیت وب‌سایت دارد.

انواع تکنیک های سئو 

سئو انواع مختلفی دارد که در زیر به هر کدام اشاره می شود:

سئو کلاه سیاه چیست ؟ ( Black Hat SEO)

به عبارتي ديگر اصطلاح سئو کلاه – سياه اشاره به روش هایی گفته می شود که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود. بکارگيري اين روش‌ها هر چند باعث رشد ناگهانی سایت شما شود اما در نهایت گوگل متوجه این امر شده  و  امکان دارد برای همیشه شما را از فهرست نتایج خود حذف کند. 

 

blak hat seo

 

سئو کلاه سفيد چیست ؟ (White Hat SEO)

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه – سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد.  اين به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. تکنیک سئو کلاه سفید  به سئو اخلاقي نيز نامیده می شود زیرا  از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

white hat seo


سئو کلاه خاکستری ؟ ( Gray Hat SEO)


اساسا سئو با مفهوم کلاه خاکستری گره خورده و استفاده از این تکنیک‌ها برای کسب نتیجه، امری ضروری‌ست. گوگل معتقد است لینک‌سازی باید طبیعی باشد (لینک‌ها توسط کاربران به اشتراک گذاشته شود). ولی کم اتفاق می‌افتد که یک کاربر بخواهد لینک وب‌سایت شما را به دلیل مفید بودن محتوای آن در سایت خود قرار دهد. اینجاست که متخصصین سئو با به کارگیری تکنیک‌های کلاه خاکستری و لینک‌سازی در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های لینکی که در اختیار دارند؛ بدون اینکه توسط گوگل جریمه شوند، باعث ارتقاء رتبه می‌شوند.

gray hat seo

 

آیا سئو زمان بر است؟

متاسفانه هیچ پاسخ قطعی برای اینکه در چه مدت اقدامات بهبود SEO نتیجه می دهد وجود ندارد. به این دلیل که هیچ کس کنترل موتورهای جستجو و الزامات همیشه در حال تغییر آن در دست ندارد. به علاوه، هر سایت متفاوت است. شما به سادگی نمیتوانید در ساعتها، روزها، هفته ها یا ماهها اندازهگیری کنید که SEO چه مدت طول خواهد کشید و همچنین نمیتوانید ساعتهای کاری را که باید بر روی سئو صرف می شود را اندازهگیری کنید. اما برای کاهش زمان می توانید از کمک یک مشاور سئو استفاده کنید تا به شما بگوید در کدام قسمت ها باید بیشتر وقت بگذارید و در کدام قسمت ها کمتر تا اینکه زودتر به نتیجه برسید .

 هزینه خدمات سئو چه قدر است؟

یک ارائه دهنده خدمات سئو با بهره گیری از عمل بهینه سازی موتور های جستجوگر برای افزایش بازدیدکنندگان وب سایت و بدست آوردن رنک عالی در صفحه نتایج موتور های جستجو SERP اقدام به ارائه خدمات تعریف شده ای می نماید که به آن تعرفه سئو سایت گویند و کسب و کار ها می توانند طبق نیاز خود از این خدمات یا بسته ها بهره مند شوند. تعرفه سئو از وب سایت به وب سایت دیگر متفاوت است زیرا هر کسب و کاری نیازها و اهداف منحصر به فرد خود را دارد. اما واقعیت این است که هر سئو نمی تواند هزینه بر باشد مگر اینکه رقابت زیاد باشد.

مقالاتی در زمینه بهینه سازی موتور جستجو

در زیر به برخی از مقالات در زمینه بهینه سازی موتور جستجو اشاره شده است:

پژوهشی در استراتژی های بهینه سازی موتور جستجو برای توسعه وب سایت های بزرگ

در این پژوهش محقق معتقد است هنگامی که پیاده سازی وب سایت به پایان می رسد مشکلی که خیلی از شرکت ها با آن مواجه هستند این مسئله است که نمی دانند چگونه وب سایت خود را در اینترنت معرفی نماید. بهترین روش برای معرفی وب سایت بهنیه سازی موتور جستجو (Seo) است. در این تحقیق بر اساس 77 معیاری که از منابع مختلف و موتورهای جستجو بررسی نموده است استراتژهای بهینه سازی برای توسعه وب سایت را بصورت زیر معرفی می نماید:

 • بهبود ساختار سایت
 • استراتژی کلمات کلیدی
 • استراتژی URL
 • بهینه سازی کد
 • پردازش کردن متن
 • بهینه سازی لینک های ورودی
 • استراتژی نام دامنه و هاست

آنالیز تکنیک های بهینه سازی موتور جستجو

این پژوهش استراتژی بهینه سازی شرکت های گوگل و مایکروسافت را بررسی و توضیح داده است و موردی که جهت مطالعه و آنالیز قرار داده است، استراتژی های مربوط به شرکت مایکروسافت است. مهمترین معیارها برای بهینه سازی موتور جستجو از نظر محقق عبارتند از:

 • اضافه کردن لینک  Allow یا DisAllow به نقشه سایت
 • اضافه کردن URL به نقشه سایت
 • اضافه کردن نقشه سایت به robots.txt
 • استفاده از ابزارهای آنالیز برای خزیدن به سایت

بهینه سازی موتور جستجو جهت افزایش بهبود رویت وب سایت

در این تحقیق محققین عواملی که در افزایش رتبه سایت تاثیر دارند را به 3 سه بخش تقسیم بندی می کنند:

 • شرکت های دارنده موتور جستجو: جستجوکنندگان در صفحات موتورهای جستجو یک جستجو را اجرا می کنند سپس نتیجه آن در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می شود.
 • وب مسترها و شرکت های بهینه سازی موتور جستجو: شرکت هایی که با استفاده از یکسری ابزار و مهارت ها تلاش می کنند رتبه وب سایت ها را در صفحه نتایج موتور جستجو افزایش دهند
 • جستجو کنندگان در موتورهای جستجو: افرادی هستند که در موتورهای جستجو بدنبال یافتن اطلاعات مورد نظرشان هستند.

محققین معتقد هستند افرادی که فعالیت بهینه سازی را انجام می دهند می بایست از آخرین تغییرات الگوریتم ها ی موتورهای جستجو مطلع باشند و عواملی که باعث می شود ترافیک سایت افزایش پیدا نماید را بخوبی بشناسند و همچنین از کلماتی که کاربران نهایی بدنبال آن می گردند نیز آگاهی داشته باشند و بعبارتی دیگر می بایست اطلاعات خود را در سه دسته بندی بالا همیشه بروز نگه دارند.

بهینه سازی موتور جستجو: مفاهیم آنالیز فنی

در این تحقیق بر اساس مجموعه ای از مقالات، مطالعات و راهنمایی ها برخی از مفاهیم بهینه سازی موتور جستجو آورده شده است. محقیقن معتقد هستند بهینه سازی موتور جستجو فرآیندی است که هیچ وقت تمام نمی شود و تکنیک های زیادی برای بهتر کردن رتبه سایت وجود دارد ولی پیاده سازی همه آنها مشکل است. :

تکنیک هایی که در این تحقیق برای بهینه سازی عنوان شده است عبارتند از:

 • افزایش لینک های خارجی
 • تغییر اسم فایل ها
 • لینک یک طرفه
 • کلمات کلیدی
 • استفاده از Meta Tag
 • استفاده صحیح از عنوان
 • استفاده از robots.txt
 • بهینه سازی محتوا

نتیجه گیری 

هدف غایی سئو یا بهینه سازی موتور جستجو قرار دادن شما در فهرست نتایج برتر گوگل است. صرف نظر از اینکه چه محصولات و خدمات ممتازی دارید اگر نتوانید خود را به آن جایگاه برسانید هرگز و هرگز مشتری هان اینترنت شما را نخواهند دید . شما می توانید با تحقیق و مطالعه در مورد سئو در بلند مدت سئو سایت خود را ارتقا دهید اما اگر برای اولین بار است که آن را انجام می دهید ممکن است راه را به اشتباه بروید و نتایج معکوسی به دست آورید. وجود یک مشاور یا متخصص سئو در کنار شما می تواند شما را از ابتدا تا انتهای راه یاری کند و شما را بی خطر تر و سریع تر به نتایج مورد انتظار شما برساند. اگر نیاز به مشاور سئو را در خود احساس کردید با همکاران ما در پونه مدیا تماس بگیرید. 

 

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید