گوگل ادوردز یا سئو ؟ کدام یک موثر تر است؟

از آنجایی که امروزه بیشتر کسب و کارها نیاز به بازاریابی اینترنتی دارند دو مفهوم سئو و گوگل ادوردز اهمیت زیادی پیدا کرده است. همانطور که موقع بازاریابی برای یک نوشیدنی یا یک خوراکی فروشنده ها باید دیده شدن محصولات خود را در نظر بگیرند در فضای اینترنت هم اگر قصد یک بازاریابی اینترنتی موفق دارید باید از دیده شدن سایت اطمینان حاصل کنید. این دیده شدن به کمک دو مفهوم سئو و گوگل ادوردز برای تجارت اینترنتی شما امکان پذیر است.
در ادامه ما این دو مفهوم و تفاوت های آنها را برای شما توضیح خواهیم داد. با مطالعه این مطلب و بررسی شرایط اقتصادی کسب و کار خود میتوانید استفاده از یکی یا هر دوی این روش ها را برای بازاریابی تجارت اینترنتی خود انتخاب کنید. 

تعریف سئو

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو به طور کامل در پونه مدیا برای شما آموزش داده شده است پس ما در این مطلب فقط قصد داریم که تلنگری کوچک به این موضوع بزنیم.

تعریف سئو

سئو به معنای بهینه سازی سایت برای کاربر و موتور جستجو است به طوری که شما بتوانید ترافیک بیشتری به سایت خود وارد کنید. 
در ابتدا گفتیم برای اینکه یک تجارت اینترنتی موفق داشته باشید باید توسط مشتری دیده شوید. سئو احتمال دیده شدن سایت شما در فضای اینترنت را بالا می برد. فرض کنید شما یک سایت لباس ورزشی فروشی دارید شما باید این سایت را به گونه ای بهینه کنید که هنگامی که کاربر در گوگل به دنبال لباس ورزشی گشت بتواند سایت شما را پیدا کند.
گوگل بیش از 200 فاکتور سئو دارد که با کمک این فاکتورها سایت های مختلف را رتبه بندی خواهد کرد. اگر شما سایت خود را با توجه به این فاکتورها بهینه کنید بدون شک رتبه بالا تری در نتایج این موتور جستجو بدست خواهید آورد. 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
فاکتورهای سئو و رتبه بندی سایت (لیست کامل 2020)

البته توجه کنید که موفقیت در سئو، کار هر کسی نیست پس شما یا باید خودتان به سئو مسلط باشید و یا از یک سئوکار حرفه ای کمک بگیرید. 

تعریف گوگل ادوردز

گوگل ادوردز یک پلتفرم تبلیغاتی مربوط به گوگل است. شما میتوانید با استفاده از این پلتفرم جایگاه سایت خود را در نتایج جستجو بالا ببرید.
گوگل ادوردز به تبلیغ کنندگان اجازه میدهد تبلیغ سایت خود را در صفحه نتایج گوگل قرار دهند. با توجه به رقابتی که در کلمه مورد نظر شما وجود دارد قیمت هر تبلیغ متفاوت خواهد بود. این تبلیغات را در بالای صفحه اول گوگل مشاهده خواهید کرد. هر کلیکی که روی تبلیغ شما بشود گوگل مبلغی را به ازای آن دریافت خواهد کرد.

تعریف گوگل ادوردز

سایت هایی که از گوگل ادوردز استفاده کرده اند در نتایج گوگل علامت Ad را در کنار آدرس آنها مشاهده خواهید کرد. 

گوگل ادوردز

تفاوت گوگل ادوردز و سئو

  1. ترافیکی که از گوگل ادوردز بدست می آید پولی است در صورتی که ترافیک سئو یک ترافیک طبیعی است
  2. در گوگل ادوردز سایت شما در صفحه اول گوگل در قسمت بالا یا پایین دیده خواهد شد اما با سئو شما باید برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل بیشتر تلاش کنید.
  3. سرعت رتبه گیری با گوگل ادوردز بیشتر از سئو است (مخصوصا برای سایت های نو پا)
  4. محاسبه ROI (نرخ بازگشت سرمایه) در گوگل ادوردز از سئو راحت تر است چرا که در سئو نرخ بازگشت سرمایه نیاز به تجربه یک سئوکار دارد اما در گوگل ادوردز فقط هزینه تبلیغات و در آمد شما برای محاسبه ROI مهم هستند.
  5. هنگامی که شما کمپین تبلیغات ادوردز را متوقف کنید رتبه سایت شما افت خواهد کرد و از صفحه اول خارج میشوید اما در سئو ترافیکی که دریافت میکنید مداوم است.
  6. هنگام استفاده از ادوردز شما میتوانید چندین کلمه کلیدی مختلف را هدف قرار دهید اما در سئو برای موفقیت بهتر است تعداد کلمات کلیدی محدودتر باشد.

گوگل ادوردز برای کسب و کار شما بهتر است یا سئو ؟

انتخاب بین این دو در حالت کلی به خود شما بستگی دارد اما ما میتوانیم پیشنهاداتی را به شما بدهیم که از نظر تیم پونه مدیا جوابگو هستند. 
شرکت های تازه کار بهتر است با گوگل ادوردز کار خود را شروع کنند. چرا که در بعضی از مواقع سایت های تازه کار نیاز به نتیجه سریع دارند و از آنجایی که سئو زمان بر است بهتر است این شرکت ها کار خود را با گوگل ادوردز شروع کنند. البته توجه داشته باشید که بودجه شما در انتخاب این تصمیم نقش مهمی دارد.

بزرگترین مزیت Adwords نسبت به SEO این است که می تواند سریعتر به شما نتیجه بدهد. 

البته به یاد داشته باشید که هنگامی که از ادوردز استفاده میکنید در کنار آن نباید سئو را فراموش کنید. چرا که سئو در طولانی مدت برای شما سود آوری میکند. پس به هیچ عنوان سئو را فدای گوگل ادوردز نکنید.

گوگل ادوردز را انتخاب کنم یا سئو

اول از سئو استفاده کنیم یا گوگل ادوردز؟ 

در بعضی مواقع هزینه ای که یک سئو موفق برای شما برمیدارد بیشتر از هزینه گوگل ادوردز خواهد شد. چرا که شما برای سئو موفق نیاز به سئوکار وارد دارید و قیمت سئو سایت نسبتا بالاست. به همین دلیل تیم پونه مدیا در بعضی موارد با بررسی کسب و کار شما ابتدا پیشنهاد استفاده از ادوردز را خواهد داد. اگر گوگل ادوردز برای شما ترافیک مناسبی را وارد سایت کرد در این مرحله میتوانید سراغ سئو نیز بروید. اما اگر با تبلیغ در گوگل سایت شما هیچ مشتری جذب نکرد به این معنی است که احتمال موفقیت سریع در این کسب و کار نسبتا پایین است و شما برای بازگشت سرمایه خود باید زمان زیادی را صرف کنید.

از نظر پونه مدیا شما هنگامی که قصد سرمایه گذاری روی سئو یا ادوردز را دارید باید مانند هر کار دیگر با کاربلد ها در این زمینه صحبت کنید و پس از آن تصمیم نهایی را بگیرید.کارشناسان پونه مدیا میتوانند شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

سئو یا گوگل ادوردز | پادکست آموزش سئو شماره 4 پونه مدیا
تو پادکست شماره4 سئو پونه مدیا در مورد سئو و گوگل ادوردز صحبت می کنیم.