blog-org-852-1487080548-anchortext  Anchor text چیست و چه تاثیری بر ارزش لینک ها دارد

Anchor text یا لنگر متن به متن یا کلمه ای از صفحه گفته می شود که به صفحه وب دیگر و یا موقعیتی از همان صفحه لینک میشود که با کلیک بروی آن کلمه یا متن به آن صفحه و یا موقعیت هدایت میشوید. مثلا در انتهای صفحه ممکن است لینکی قرار داده شود که با کلیک بر روی آن،بیننده به بالای همان صفحه هدایت شود و یا اینکه بعضی از کلمات در صفحه دارای توضیحاتی در صفحات دیگر هستند که می توان با کلیک بروی آنها، توضیحات را مشاهده کرد. در مرورگرهای جدید و امروزی این قسمت با حالت آبی رنگ مشخص می‌شود.
Anchor Text یکی از کاربردی ترین و مهم ترین پارامتر های سئو است که شما میتوانید با هر کلمه کلیدی دلخواه در موتورهای جستجو ظاهر شوید. هر چه این عبارت حرفه ای تر باشد و کاربر را بیشتر راهنمایی کند امتیاز شما در گوگل بالاتر می‌رود. در حقیقت یک Anchor Text سئوسازی شده و بهینه سازی شده می‌تواند تاثیر زیادی بر روی سئوی سایت شما بگذارد، اما استفاده نادرست و اشتباه از آن باعث می‌شود کلمه برای اسپایدر به عنوان اسپم در سایت شما شناخته شود. همچنین باعث Penalize سایت و در نتیجه باعث محو شدن از نتایج جستجو در گوگل میشود. بهتر است تعداد Anchor Text استفاده شده در محتوای هر پست تاحدود 8 عدد باشد .

انواع انکرتکست Anchor Text

انکرتکست چیست

- تطابق کامل (Exact-match)

وقتی انکر تکست دقیقا همان کلمه کلیدی باشد که در صفحه ی لینک شده است . مثلا کلمه لینک سازی به صفحه ای در خصوص لینک سازی متصل شود.

- تطابق جزئی (Partial match)

وقتی قسمتی از کلمه لنگر شده با صفحه ای که با آن لینک میکنیم تطابق داشته باشد. مثلا کلمه استراتژی لینک سازی به صفحه لینک سازی متصل شود.

- تطابق اصطلاح (Phrase Match)

استفاده دقیق از کلمه ای که میخواهید برای آن رتبه بندی شوید.مثلا : لینک سازی

- برند (Branded)

استفاده از اسم یک برند در انکر تکست و لینک به صفحه آنها.

- لینک بدون عنوان (Naked link)

URL ی که به جای انکر تکست استفاده شود مثلا poonehmedia.com

- عمومی (Generic)

یک کلمه عمومی که در جاهای زیادی به عنوان انکر تکست استفاده میشود. مثلا "Click here"

- تصویر (Image)

هرجایی که یک تصویر لینک شده است گوگل از متن جایگزین تصویر (Alt text) به عنوان انکر تکست استفاده میکند.

انکر تکست سئو فرندلی

 مختصر و مفید

 مرتبط با صفحه ای که به آن لینک میشود

 چگالی کلمات کلیدی کم باشد

 Generic نباشند

در نظر داشته باشید که شما هیچ قدرتی در برابر سایتهایی که به شما انکرتکست میزنند، ندارید و این موارد فقط برای پیاده سازی در سایت خودتان است.

انکر تکست مختصر و مفید:

با اینکه انکر تکست سایز مشخصی ندارد بهتر است که ان را کوتاه انتخاب کنید. اما در اخر روز شما باید به دو موضوع برای نوشتن انکر تکست توجه کنید.
- چه کلمه ای برای توضیح صفحه ای که به آن لینک میزنید مناسب تر است؟
- چه کلمه ای کاربر را برای کلیک کردن مجذوب میکند؟

اهمیت صفحه هدف

با پیشرفت موتورهای جستجو آنها در خصوص رتبه بندی کردن سایت ها نیز پیشرفت کرده اند. یکی از فاکتورهای مهم در زمینه رتبه بندی مرتبط بودن لینک ها است. ارتباط لینکها با دو فاکتور مشخص میشود:
- موضوع صفحه منبع
- محتوای انکرتکست در صفحه منبع

لینک هایی که به صفحه های مرتبط زده میشوند از قدرت بالاتری برخوردارند. موتورهای جستجو از انکرتکست ها استفاده میکنند تا بفهمند موضوع مطلب درون سایت چیست. این موضوع به کمک NLP و دیگر فاکتورها مثل منبع لینک و سلسله مراتب اطلاعات به فهم مرتبط بودن اطلاعات کمک میکنند. برای اینکه مطمئن شوید لینک های شما سیگنال های مرتبط ارسال میکنند انکرتکست های خود را توصیفی در خصوص صفحه هدف بنویسید.

چگالی کلید واژه در انکرتکست ها

با آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل به انکرتکست ها دقت بیشتری نشان داد. اگر تعداد زیادی از لینک های ورودی صفحه یک انکرتکست را در برگیرند این موضوع برای گوگل مشکوک به حساب می آید و یک نشانه از این است که این لینک ها به طور طبیعی بدست نیامده اند. در کل استفاده از کلمات کلیدی یا مرتبط با موضوع برای انکر تکست ها بهترین روش است. هرچند سئو شما بهتر خواهد بود اگر از یک رنج مختلف از کلمات کلیدی برای انکر تکست استفاده کنید نه فقط یک کلمه مشخص.
نکته : در استفاده از لینک های داخلی با استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید. لینک های داخلی یک روش پیشنهادی است اما حواستان باشد که از چه کلماتی برای لینک داخلی استفاده میکنید. اگر در یک صفحه یک کلمه را چندین بار به عنوان انکر تکست استفاده کنید (حتی برای سایت خودتان) گوگل این را یک رفتار اسپم به حساب می آورد.

مواردی که باید در نوشتن انکرتکست رعایت کنیم

انکرتکست برای کاربر و موتور های جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است بعضی سعی میکنند از این موقعیت سوءاستفاده کنند، حواستان باشد که وارد اینگونه بازی ها نشوید. لینکهای خود را طبیعی و مرتبط نگه دارید تا به مشکلی بر نخورید. از موارد زیر پیروی کنید تا موفق باشید
- لینک سازی بی ربط انجام ندهید (لینک هایی که با موضوع ارتباط ندارند)
- از انکر تکست ها به صورت اسپم گونه استفاده نکنید
- بیش از حد کلمه کلیدی در انکر تکست قرار ندهید
- استفاده از کلمات دروغ برای جذب کاربران
- سعی نکنید با متفاوت بودن کاربر را گیج کنید (در صفحه خود از طراحی استفاده نکنید که بعضی کلمات را لینک نشان دهد در صورتی که اینطور نیست)

مثالی برای فهم انکرتکست

فرض کنید در مقاله ای میخواهید به سایت پونه مدیا لینک دهید، در ادامه چهار گزینه احتمالی برای Anchor Text را مشاهده میکنید :

  • طراحی سایت، بهینه سازی و فروشگاه آنلاین با پونه مدیا
  • لیپونه مدیا
  • اینجا را کلیک کنید
  • منبع

در عبارت اول، کاربر دقیقا میداند قرار است چه چیزی را ببیند همچنین کلمه ‌های کلیدی سایت را در آن قرار دادیم. اما در سایر عبارات به‌ ترتیب ارزش سئوی آنها کمتر شده و تقریبا به صفر می‌رسد. اگرچه ممکن است کاربر بداند که منظور از "اینجا را کلیک کنید" ورود به کدام صفحه است اما ربات مرورگر نمیداند!

ویژگی مهمی که در Anchor Textها باید رعایت شود، متفاوت نشان دادن این کلمات میباشد:
" پونه مدیا تلاش دارد کیفیت خدمات و پشتیبانی خود را در سطحی ارائه نماید که همواره از تایید و استقبال مشتریان خود برخوردار گردد. "
همانطور که مشاهده می‌کنید کلمه‌ پونه مدیا به صورت برجسته(Bold) نوشته شده که باعث توجه ربات‌های جست‌وجوگر می‌شود.
لازم است بدانید اگر چندین کلمه در یک متن به یک لینک خاص اشاره کنند، تنها لینک اول مورد بررسی گوگل قرار میگیرد.
Anchor Textها دارای قدرت زیادی هستند که باعث دیده شدن سایت در صفحه اول نتایج جستجو میشوند برای مثال سایت‌هایی که از محتوای سایت‌های بزرگ کپی می‌کنند و کلمه منبع را به سایت اصلی لینک می‌دهند، این کار باعث شده تا همان سایت ها با عنوان منبع در نتایج گوگل ظاهر شوند.