مزایای وی پی اس ,سرور مجازی(VPS)نسبت به سرور اختصاصی

وی پی اس, سرور مجازی بخش اصلی و مهمی از سرور اصلی هستند که روند مدیریت آن کاملا مجزا بوده و با استفاده از دسترسی های روت در سیستم عامل های لینوکس و ادمین در سیستم عامل های ویندوز امکان واگذاری آن به کاربران وجود دارد.

وی پی اس ها جز سرورهای پیشرفته و با آخرین تکنولوژی می باشند که اساس آن تقسیم مجازی یک سرور قدرتمند به چندین سرور مجازی بوده به گونه ای که هر سرور مجازی همانند یک سرور فیزیکی مستقل در شبکه کار می کند ، با همان ساختار اولیه و اسکریپت ها، کاربران و ... .

ویژگی های سرور مجازی را می توان به شرح زیر نام برد:

 • وی پی اس درست مانند یک سرور مستقل شبکه عمل میکند.
 • این سرور,پردازش ها,کاربران,فایل ها و دسترسی به Rootویژه خود را دارد.
 • هر سرور ,دارای ادرس شبکه,شماره پورت ,جدول ها و ... قوانین روتینگ ویژه ای هست.
 • هر سرور مجازی ساختار و تعاریف خاص خود را برای سیستم و نرم افزار هایی کاربردی دارد.
 • هر سرور مجازی دارای ورژن سیستم عامل و نرم افزار ویژه است.
 • هر سرور مجازی قادر به حذف,اضافه و تغییر قایل هاست به طوری که می توان نرم افزار های کاربردی متفاوتی رو ان ها نصب کرد.هر وی پی اس مستقل از دیگر سرور هایی مجازی هست .که هر یک میتوانند نرم افزار هایی کاربردی خود را داشته باشند.کاربر Rootدرست مانند سرور مادر,حقوق دسترسی کامل را به سرور خود اختصاص میدهد.                                                                 

مزایای سرور مجازی,وی پی اس نسبت به سرور اختصاصی:

 • هزینه: در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن خواهید داشت.
 • قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.
 • مدیریت پذیری: ابزارهای تعبیه شده در Xen (مجازی‌سازی مورد استفاده در ایران‌سرور) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.
 • استفاده از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از همه آن استفاده کند.
 • انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی و بدون نیاز به جابجای اطلاعات و اختلال بلندمدت در سرویس قابل انجام است.
 • ایمیل سرور کاملاً اختصاصی: شما با داشتن وی پی اس به ایمیل سرور خود که که فقط مخصوص دامنه شما است و ایمیل‌های دامنه شما را مدیریت میکند دسترسی دارید و این به شما کنترل، کارایی و امنیت بیشتری خواهد داد.
 • پهنای باند بالا: در هاست‌های اشتراکی اگر قصد دارید ترافیک بیشتری برای وبسایت خود در اختیار داشته باشید باید برای آن بهای بیشتری بپردازید و مدیران سایت‌های پربازدید دائما با نگرانی تمام شدن پهنای باند و افزایش هزینه‌ها روبرو هستند. سرورهای مجازی پهنای باند بالایی را برای شما فراهم میکند و نگرانی‌های شما را برطرف می‌نمایند. اگر سایت شما در وبسایت‌های بزرگ اشتراک گذاری پر بازدید لینک شود و سایت شما بر روی یک هاست اشتراکی میزبانی می‌شود حتما با مشکل مواجه خواهید شد و پهنای باند شما به سرعت مصرف میشود و سایت ممکن است از دسترس خارج گردد. اما در میزبانی‌های سرور مجازی (VPS) با در نظر گرفته شدن حافظه  رزرو شده برای مواقع مورد نیاز و استفاده‌ غیر قابل پیش‌بینی در مواقع بحرانی مانند مواقعی که ترافیک سایت بسیار بالاست این نگرانی بر طرف خواهد شد.

سرور مجازی یا vpsدارای پنچ فایده عمده میباشد :

 • قیمت : سرور های مجازی امکان داشتن سرور عملیاتی کامل را تنها با داشتن کسری از قیمت سرور ما در فراهم خواهند اورد.
 • یکپارچگی اصلاعات : با داشتن vps قادر به تعریف نسخه پشتیبان از نوع Incrementalروی 5 Raid Arrayخواهید شد.
 • مدیریت: ماهیت سرور مجازی به معنایی امکان اعمال مدیریت روی نرم افزارهای مختلف و نصب Patchها و updateهاست.نگران بروزرسانی بسته هایی نرم فزاری نباشید,زیرا توسط خود ما قابل کنترل هستنند.
 • عملیاتی بودن: سرور مجازی کاملا عملیاتی است و مانند یک سرور مستقل عمل میکند.
 • استفاده موثر از منابع: با سرور مجازی قادر به دسترسی بر منابع مورد نیاز در صورت نیاز بیشتر میتوانید به راحتی ان را مدیریت کنید و منابع لازم به نرم افزار خود اختصاص بدید.

 مزایای وی پی اس ,سرور مجازی(VPS), سرور اختصاصی,vps

با مشخص کردن نوع استفاده خود از سرور می‌توانید به خرید وی پی اس اقدام نمایید. چنانچه قصد استفاده از سرور برای راه‌اندازی هاستینگ و ارائه خدمات وب رادارید باید عواملی همچون نوع هارد که ترجیحاً نوع SSDD باشد می‌تواند در سرعت لود سایت‌ها تأثیر مستقیم داشته باشد بنابراین فاکتور نوع هارد بسیار مهم خواهد بود.

اگر وی پی اس را برای انجام اموری چون پرداخت‌های ارزی و یا دسترسی به سایت‌هایی که کشور ما را تحریم کرده‌اند رادارید نیازی به منابع زیاد و یا هاردهای پرسرعت ندارید پس می‌توانید با محدود کردن دیتاسنتر خود به کشورهای نزدیک به ایران فقط بحث سرعت مناسب را الگوی انتخاب قرار دهید و تا حدود زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید البته موارد استفاده‌ی وی پی اس بسیار زیاد بوده و فاکتورهای مهمی در هر نوع کاربری مدنظر خواهد بود که باید به آن‌ها توجه نمایید.

امتیازی ثبت نشده است.