طراحی فروشگاه اینترنتی اصفهان
بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا فرآیند برنامه ریزی، ایجاد، توزیع، به اشتراک گذاری و انتشار مطالب برای دستیابی به مخاطبان هدف شما است. این تاکتیک به عنوان یک تجارت می تواند به شما در ارتقا سطح آگاهی از برند، افزایش فروش، برقراری ارتباط با مخاطب مورد نظر و جذب مشتریان کمک کند. در سالهای اخیر تعداد رسانه های در دسترس افراد بسیار زیاد شده به همین جهت تبلیغات سنتی به دلیل هزینه بر بودن همچنین به دلیل مواجه با بازار متفاوت و افراد با سطح سواد و درآمد متفاوت کارایی خود را از دست داده است. بازاریابی محتوا پدیده ای است که در سال 1895 و پیش از تولد اولین کامپیوتر به وجود آمده اما امروزه بیشتر در حوزه ی تجارت الکترونیک کاربرد دارد.

بازاریابی محتوا چیست ؟

بازاریابی محتوا یکی از ابزارهایی است که به وسیله آن می‎توان پیام را به مشتریان انتقال داد و آنها را برای خرید متقاعد کرد. در سال‌ها‎ی اخیر دلایل مختلفی موجب شد تا روند و مسیر حرکت بازاریابی از شکل سنتی خود به بازاریابی محتوا تغییر پیدا کند؛ از جمله این دلایل می توان به بالا رفتن دانش و تخصص مشتریان در حوزه‌ها‎ی مختلف، جهانی شدن و به دنبال آن روند رو به رشد تجارت جهانی، افزایش هزینه و کاهش اثر بخشی تبلیغات سنتی به دلیل آشنایی مخاطب با فرایند تبلیغات و همینطور جزییات اجرایی و عملیاتی آن اشاره نمود. 

در تعریف ویکیپدیا آمده بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک گذاری محتوا گفته میشود که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید شده و این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و... تولید و منتشر گردد. بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوا بسیار هدفمند میباشد و به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند.

امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ از بازاریابی محتوا استفاده می‎کنند از جمله این شرکت‌ها می‌توان به سیسکو، مایکروسافت و ... اشاره نمود. در شبکه‌ها‎ی اجتماعی همچون فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و ... از بازاریابی محتوا استفاده زیادی می‎شود.به گونه‌ای که شرکت‌ها می‌توانند با تشکیل گروه در این شبکه‌ها‎، افراد را در فعالیت‌ها‎ی خود درگیر کنند و با دادن اطلاعات به آنها و نظرسنجی و همکاری در این گروه‌ها مشارکت آنها را افزایش دهند.

تاریخچه بازاریابی محتوا-ویکی پدیا

«در سال ۱۸۹۵ جان دیر (John Deere) به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی، راه‌سازی و معدنی بیش از ۱٫۵ میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین آلات خود را در ۴۰ کشور جهان در اختیار مشتریان خود قرار داد. در سال ۱۹۰۰ میشلن(Michelin) شرکت لاستیک سازی دفترچه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که به راهنمایی رانندگان برای برطرف کردن اشکالات احتمالی اتومبیل‌های خود بپردازند. در سال ۱۹۰۴ ژل او(Jell-O) کتاب آشپزی را چاپ و به صورت رایگان در صدر اختیار مشتریان خود قرار داد که توانست به کمک این کمپین به فروشی بالغ بر ۱ میلیون دلار تا سال ۱۹۰۶ برسد.»

تعریف بازاریابی محتوا-ویکی پدیا

«بازاریابی محتوا (Content marketing) در واقع نوعی از بازاریابی درونگراست که به فرایند تولید و به اشتراک‌گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور‌العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.
بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی و توسعه کسب‌وکار است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده‌است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می‌گیرد. همچنین بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹ دارای ویژگی های خاصی خواهد بود که از جمله آن می توان به نوع خاص اشاره کرد:

محتوای مفید: هدف از تولید این محتوا این است که به مخاطبین خود یک کار و مهارتی را آموزش دهید.

محتوای آموزنده (حاوی اطلاعات): هدف شما از تولید محتوای این چنینی این است که به مخاطبین خود مهارتی تازه بیاموزید یا نوع دید جدیدی را به آن‌ها معرفی کنید یا شاید بتوانید در تصمیمات به آن‌ها کمک کنید.

محتوای سرگرم کننده: احساسات از قبیل خنده و شادی ارزش محسوب می‌شوند و در محتوای سرگرم کننده نقش مهمی دارند.»

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات سنتی

در بازاریابی محتوا مطالب به طور خاص در رسانه های تحت مالکیت خود پخش می شوند.

  • استراتژی بازاریابی محتوا بیشتر حالت جذب کننده دارد تا تدافعی بودن و هرگز برای مشتریان مزاحمتی ایجاد نمی کند.

  • در بازاریابی محتوا رابطه علت و معلولی وجود ندارد به همین دلیل اندازه گیری نتایج معمولاً کار دشواری است.

  • در بازاریابی محتوا شرایطی فراهم شده تا خوانندگان به طور مستقیم با موضوع ارتباط برقرار کنند.

 جالب است بدانید بر طبق آخرین تحقیقات مشخص شده تبلیغات مستقیم یا سنتی، دیگر باعث جذب مشتری جدید نمیشود، البته که نداشتن تبلیغ هم باعث کم شدن مشتریان خواهد شد، پس سعی کنید هر دو استراتژی را برای بهره وری بیشتر پیش بگیرید.

یک بازاریاب محتوا باید اصول زیر را رعایت کند :

- جستجو، ویرایش و ایجاد محتوای مرتبط و ارزشمند

- پیروی از هدف های اصلی شرکت در تولید محتوا

- دنبال کردن استراتژی های بازاریابی محتوایی به شکل مدرن و منظم

- ارتباط با دنیای خارج و به روز کردن اطلاعات خود برای نگاشتن مطالب جدید

- حفظ ارتباط با مخاطبان و داشتن آمادگی برای دریافت نظرات و پیشنهادات آنان

برای تولید محتوای با ارزش چه کارهایی انجام دهیم ؟

1:خلاق باشید.

اگر دارای یک فروشگاه اینترنتی هستید سعی کنید محتوایی مناسب و قابل قیاس برای محصولات خود ایجاد کنید،توجه کنید که اکثر مشتریانتان بدون آنکه بدانید، ابتدا برای دانستن و کشف اطلاعات محصولات به سایت شما آمده اند و آن فروشگاه اینترنتی موفق است که بهترین محتوا را برای محصول تولید کرده است.

2:ساختار بیان و قدرت نوشتار خودرا بهبود بخشید:

اشتباه در نگارش و غلط های املایی از چشمان کاربران دور نمیماند، سعی در بهتر شدن کارتان را ادامه دهید.

3:خلق محتوا از هیچ:

سعی کنید در مورد کالایی که حتی نمونه های خارجی برای ترجمه و تولید محتوا ندارند نیز ، مقاله ای مفید بنویسید.

4:از چرب زبانی دوری کنید:

صداقت بهترین راه تبلیغ است،به جای شعارهای تکراری سعی کنید متقائد کننده و دقیق اطلاعات را نشر بدهید، آنگاه خواهید دید که مشتریانی وفادارتر و ماندگار تر خواهید یافت.

5:استفاده از محتوایی به غیر از متن:

همانطور که در بالا ذکر شد تهیه ی محتوا از طریق تصاویر گرافیکی مناسب، اینفوگرافی و حتی ویدئو های کوچک میتواند موثر باشد.

چرا بازاریابی محتوا شکل گرفت؟

بازاریابی محتوا،راهی مطمئن و آسان برای فروش ارزش محصولات و خدمات ماست. مثلاً اگر ما کتابی بنویسیم ولی هیچ کس از ما کتاب را نخرد، آیا کتاب نوشتن ما ارزشمند است و توانسته به دیگران کمک کند؟
بنابراین بسیار مهم است که مردم خدمات ما را بشناسند و ارزش محتوای ما را درک کرده و از آن استفاده کنند.شما باید این نکته را بدانید که همه ی ما به نوعی فروشنده هستیم.برای مثال یک نانوا،یک کارگردان،یک نویسنده و ... فروشندگی، صرفاً با پرداخت پول همراه نیست و می‌تواند بحث پول هم در میان نباشد!
مادری که برای بچه‌هایش غذا می‌پزد،دوست دارد که بچه‌هایش از دستپخت او بخورند و لذت ببرند و از زحماتش تشکر کنند و قدردان تلاشش باشند،پس به نحوی تلاش و زحمت خود را به بچه‌هایش می‌فروشد.

تولید محتوا به‌عنوان یک شغل از چه زمانی شکل گرفت؟

از آن زمان که بشر روزنامه را اختراع کرد،تولید محتوا به‌ عنوان شغلی وابسته به آن، شکل گرفت.روزنامه‌ها و مجلات به افرادی نیاز داشتند تا برای آن‌ها،محتوایی مناسب و جذاب تهیه کنند.کار اصلی«تولیدکنندگان محتوا»این بود که خبر،گزارش و اطلاعات را گردآوری کنند و در قالب روزنامه و مجلات جای دهند.مردمی که علاقه‌مند به مطبوعات هستند،در ازای ارائه این اطلاعات،پول پرداخت می‌کنند.
بعد از روزنامه،نوبت رادیو بود که بستری برای تولید محتوا شود.مجریان و گویندگان صدا، پشت میکروفن رادیو قرار می‌گرفتند،صدای خود را ضبط کرده و به‌ این‌ ترتیب تولید محتوای صوتی می‌کردند.امروزه می‌دانیم که شبکه‌های رادیویی،طرفداران خاص خود را دارد.
تلویزیون،به تولید محتوای تصویری اقدام کرده است.یکی از قدرتمندترین مکان‌ها برای ارائه محتوا،تلویزیون است.
به‌تدریج،محتواها در مراکز تولید محتوا به‌شدت افزایش پیدا کردند و بعضی افراد، برای جذب مخاطب بیشتر به چاپ تبلیغات اقدام کردند.
و این روزها با وجود اینکه هنوز همه ی راههای انتقال پیام و ارائه محتوای قبلی کارکرد خودشان را دارند،اما اکنون فضای مجازی،سهم قابل توجهی را در این زمینه به خود اختصاص داده و البته به سرعت در حال رشد است.چیزی که مهم است این است که در سالهای نچندان دور در آینده،تولید محتوا مهمترین رکن موفقیت یک کسب و کار خواهد بود.

بازاریابی محتوای حمایت شده (Paid Ad Content Marketing)

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ترافیک ارگانیک ایجاد شده توسط محتوا و بازاریابی ورودی در بین انواع مشاغل به طور فزاینده ای محبوب شده است.
با این حال ، این بدان معنا نیست که محتوا و تبلیغات حمایت شده برای رسیدن به مخاطب هدف شما بی فایده یا بی تأثیر هستند. تبلیغات محتوای حمایت شده می تواند به شما کمک کند تا مخاطبان گسترده ای داشته باشید و به شما امکان می دهد خود را در تمام مکان هایی که می خواهید دیده شوید قرار دهید.
روش های زیادی وجود دارد که می توانید تبلیغات محتوای پولی خود را ایجاد و منتشر کنید. شما ممکن است تبلیغات حمایت شده را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید یا تبلیغات دیجیتالی را در وب سایت ها به صورت بنر یا محتوای حمایت شده منتشر کنید.

 

امتیازی ثبت نشده است.