انواع محتوا

محتوا به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

• محتوای متنی

• محتوای صوتی

• محتوای تصویری

هر کدام از این اشکال ارائه ی محتوا می تواند زیر مجموعه های گوناگونی داشته باشند و گاهی در این زیر مجموعه ها، اشتراک هم دارند. مثلا شاید نوع محتوای «معرفی محصول» هم بتواند به صورت متنی، هم صوتی و هم تصویری ارائه شود.
در این مقاله به بررسی انواع محتوا که در سه گروه مذکور قرار می گیرند می پردازیم. این لیست شامل انواع محتوای دیجیتال، غیر دیجیتال، انواع محتوا برای شبکه های اجتماعی و همچنین محتوا برای رویدادهای واقعی است.

1. لیست و فهرست نویسی ها

لیست نویسی یکی از کلاسیکترین روشها برای بازاریابان، مجلات و سایتهایی مانند Buzzfeed است. که محتوا را به صورت لیست جمع کرده و ارائه می دهد. لیست ها یکی از موثرترین انواع محتوا هستند.

2. مطالعات موردی (case studies)

مطالعات موردی روش خوبی برای ایجاد موضوعات قابل طرح است زیرا آنها از مثالهای نمونه واقعی برای استفاده از نقاط مبهم مشترک و چالشهایی که مخاطبان شما با آن روبرو هستند استفاده می شود. دلیل دیگر این که مطالعه ی موردی، محتوای مناسبی است، این است که نشان می دهد چگونه نام تجاری، محصولات یا خدمات شما می توانند در حل مشکلاتی که ممکن است تجربه کنند کمک کند و باعث تقویت روابط بین مخاطب و شما و ایجاد وفاداری می شود.
بهترین روش برای مطالعه موردی چیست؟
برای ایجاد یک مطالعه موردی موثر، با جمع بندی راه حل برای مشکلی که مخاطب با آن روبرو شده است شروع کنید.

3. مصاحبه ها

یک روش دیگر برای این نوع از تولید محتوا، روش پرسش و پاسخ است.
روش پرسش و پاسخ روشی بسیار ساده است.
یعنی تولید محتوا بر اساس پاسخ هایی که به پرسش های احتمالی و پرسش های مخاطبین می دهید. و حتی می توانید این محتوا را به شکل ویدئو ضبط کنید و ارائه دهید.

4. دموها (demos)

نسخه ی نمایشی برای محصول یا خدمات شما مانند یک نمایش و گفتمان (show-and-tell) است و هنگامی که با محتوای تولید شده توسط کاربر ترکیب شود بسیار قدرتمند می شود.

5. بررسی محصولات (Products Review)

محصولی را دوست دارید که فکر می کنید مخاطبین شما در مورد کیفیت آن شک دارند؟ یک بازبینی در مورد آن انجام دهید، به مخاطبین خود بگویید که چگونه به شما در حل چالش هایتان کمک کرده و همچنین فکر می کنید که به آنها نیز کمک خواهد کرد.
یک نکته ی حرفه ای: از یک اینفلوئنسر که مشتری شماست بخواهید تا با بررسی محصول یا خدماتتان به شما کمک کند.

6. اخبار

صنعت مشتریان خود را رصد کرده و از بزرگترین اخباری که بر آنها تأثیر می گذارد گزارش دهید. مخاطبان شما متوجه می شوند که شما اولین کسی هستید که به طور مداوم آگاهی خود را به روز می کنید.

7. نقد کتاب

ساده است. اگر اهل مطالعه هستید، وقتی چیز شگفت انگیزی را مطالعه کردید که احتمال می دهید مخاطبین شما آن را دوست داشته باشند، با آنها به اشتراک بگذارید.

8. استعاره ها (Metaphors)

من دوست دارم محتوایی را ببینم که با یک داستان غیر مرتبط شروع و در پایان به طرز جالبی به هدف مورد نظر مربوط می شود. به این گونه محتوا که اغلب متنی است، محتوای استعاری می گوییم.

9. داستانهای شخصی

برای مثال هنگامی که شخصی داستان زندگی خود را در یکی از شبکه های اجتماعی قرار می دهد، اغلب مخاطبین به آن واکنش نشان می دهند. این داستانها منی تواند یک روایت ساده یا الهام بخش باشد. نقاطی را از خط اصلی داستان داستان شخصی خود با آنچه خوانندگان واقعاً به آن اهمیت می دهند، متصل کنید تا به هدف نهایی خود برسید.

10. پیش بینی ها

در بازاریابی محتوا بهتر است از پیش بینی ها برای تولید محتوا استفاده کنی. همیشه نگران اتفاق حقیقی که قرار است بیفتد نباشید. و حتی اگر در آینده آن گونه که شما پیش بینی کردید نشد، با شوخی با عدم موفقیت خود در پیش بینی برخورد کنید. اگر بتوانید ارتباطی شخصی و تا حدودی همراه با شوخ طبعی با خوانندگان خود ایجاد کنید موفق خواهید شد.

11. عدم موفقیت و آنچه نباید تکرار شود

همانگونه که خواندن موفقیت ها برای مخاطبان شما سرگرم کننده است، مطرح کردن تکنیک هایی که به خوبی کار نمی کنند نیز جالب است - به ویژه هنگامی که محصول یا خدمات شما چالش های ایجاد شده به واسطه ی تکنیک های ناموفق را برطرف می کند.

12. اهداف شرکت

اهداف شرکت خود را واضح و با هدف ارزشمند دانستن مخاطب خود به اشتراک بگذارید. هر چه در این مورد واضحتر توضیح داده باشید برای مخاطب جذابتر خواهید بود.

13. تحقیقات

مخاطبین شما منبع کاملی برای تحقیقات خود هستند. منبع تحقیقات و مطالعات حوزه ی فعالیت خود شوید. مخاطب خود را درک کرده و سعی کنید خودتان نیاز به اطلاعاتش را در حوزه ی فعالیتتان برطرف کنید.

14. آمارها

شبیه به تحقیق، جمع آوری آمار زمانی اتفاق می افتد که شما به شدت در مورد موضوعی با مطالعات موجود تحقیق می کنید و یافته ها را به مخاطبان خود به صورت طبقه بندی شده ارائه می دهید. انجام این کار می تواند کمی از وقت شما برای انجام تحقیق صرفه جویی کند، و در عین حال به شما کمک می کند تا به یک منبع اصلی تبدیل شوید که تمام اطلاعات موجود در مورد یک موضوع خاص را جمع آوری کرده است.

15. راهنماها

وظیفه ی راهنماها آموزش دقیق است. در این نوع محتوا شما مخاطبان را با تخصص خود آشنا می کنید. این نوع محتوا برای اشتراک تخصص، افزایش اعتماد و افزایش ایمیل های دریافتی و در نتیجه ارتباط بیشتر با مخاطب بسیار مناسب است. ماهیت آموزش، به مخاطب ها و شغل شما بستگی دارد.
بهترین روش برای تولید محتوا به صورت راهنما چیست؟
یکی از مهمترین مواردی که باید برای نوشتن راهنما به خاطر بسپارید این است که باید از نظر نوشتاری از کیفیت بالایی برخوردار باشد یعنی واضح ، دقیق و کوتاه باشند. چیدمان و طراحی آن باید خواندن را آسان کند، باید کار را به مراحل قابل تقسیم تبدیل کند و احتمالاً باید شامل گرافیک ، نمودار، عکس صفحه ، فیلم و سایر عناصر گرافیکی برای نشان دادن نقاط مهم یا مراحل دشوار باشد.

16. کتابهای الکترونیکی

یکی از انواع محتوا کتابهای الکترونیکی هستند که اغلب به صورت فایلهای PDF در دسترس مخاطبان قرار می گیرند. یکی از مزیت های مهم ارائه ی کتابهای الکترونیکی ایجاد تولید اعتبار است چون به بر تقویت محتوای کلی شما بسیار تاثیر گذارند. این نوع محتوا می تواند به شما فرصت خوبی برای به اشتراک گذاشتن دانش و تخصص خود در مورد یک موضوع خاص بدهد.
تمرکز اصلی کتاب باید ارائه ی راه حل باشد. در غیر این صورت، برای مخاطبان شما ارزشی نخواهد داشت. بنابراین، زمانی را که صرف تبلیغات می کنید به حداقل برسانید و بیشتر روی ارائه ی راه حل های کلی تمرکز کنید.
چطور یک کتاب الکترونیکی جذاب و فوق العاده تولید کنیم؟
عناصر تبلیغاتی را بین 5 تا 10 درصد از مطالب نگه دارید. این نوع محتوا به تحقیق، زمان و نوشتن با کیفیت نیاز دارد، بنابراین بهتر است قبل از شروع کار برنامه ریزی داشته باشید.
این محتوا لزوماً نباید همیشه سبز باشد، اما اگر اینگونه باشد سالها برای شما سودمند است و می توانید با استفاده از کتاب الکترونیکی مدتها پس از انتشار آن، به مخاطبان جدید خود اطلاعات دهید. کتاب های الکترونیکی طولانی هستند، بنابراین مطمئن شوید که مطالب را با استفاده از فصل ها، زیرعنوان ها، گرافیک ها، اینفوگرافیک ها و سایر عناصر قالب بندی جالب همراه کنید. همچنین باید کمی زمان برای طراحی بگذارید زیرا این همان چیزی است که خوانندگان را به خود جذب می کند.

17. پادکست ها و کتابهای صوتی

در حالی که ویدئو ها محتوای شنیداری و تصویری را با هم ترکیب می کنند، پادکست ها مانند نمایش های رادیویی هستند که پیام های خود را فقط از طریق صدا به اشتراک می گذارند. آنها برای تهیه ی مصاحبه ها و به طور کلی برای ارتباط گرفتن با مخاطبی با سبک زندگی مدرن و زمانی اندک استفاده می شوند.

18. مقالات سفید (White papers)

مقالات سفید که اغلب برای تهیه اطلاعات فنی قوی مورد استفاده قرار می گیرند، برای روایتهایی کوتاه که اغلب به صورت PDF ارائه می شوند، بسیار مناسب هستند. آنها همچنین یک قالب مناسب برای تکمیل مطالعات موردی برای نشان دادن مشکل، راه حل و نتیجه ی چگونگی کمک به مخاطبان در غلبه بر چالش های خود هستند.

19. اینفوگرافیک ها

اینفوگرافیک ها از محبوب ترین انواع محتوایی هستند که می توانید ایجاد کنید و این به این دلیل است که آنها اطلاعات زیادی را به روشی بصری جذاب، قابل هضم و قابل اشتراک ارائه می دهند.
در واقع ، اینفوگرافیک ها سه برابر بیشتر از انواع دیگر مطالب در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند، بنابراین می توانند در ساخت بک لینک و همچنین افزایش مخاطبان به شما کمک کنند.
چطور یک اینفوگرافیک جذاب و بی نقص تولید کنیم؟
ایجاد اینفوگرافیک هنری است و موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام طراحی آن از آنها آگاه باشید. مثلا مهم است که فضای سفید زیادی را در قطعه وارد کنید تا تمیز و منظم باشد. بسیاری از اینفوگرافیک ها نیز مطالب را به بخشهایی تقسیم می کنند تا اطلاعات را جدا نگه دارند و از رنگهای مکمل برای جذابیت استفاده می کنند. برای اطمینان از وضوح، عنوان توصیفی ارائه دهید و از شیوه های نگارش واضحی که آسان خوانده می شوند استفاده کنید.

20. نمودارها

گاهی اوقات، الگویی پیچیده در قالب نمودار به بهترین شکل، به صورت تصویری و با استفاده از نمادها به بیان اطلاعات می پردازد. نمودارها برای نشان دادن روابط به صورت مرتب و قابل فهم بسیار جذاب هستند.

21. پوسترها

این نوعِ مفید و کلاسیک تولید محتوا که به میزانی از محتوای متنی به همراه میزان بیشتری محتوای بصری، برای جلب توجه مخاطب شما متکی است پوستر می گوییم. قدمت پوسترها به اواسط قرن نوزدهم به عنوان راهی فوق العاده برای تبلیغ رویدادها برمی گردد.

22. ایمیل ها

این نوع ساده از محتوا برای اشتراک اطلاعات و به منظور هدایت ترافیک بازدید به یک منبع خاص یا در واقع به عنوان رسانه انتخابی شما مناسب است. ایمیل ها برای به اشتراک گذاشتن محتوا در ابزاری که بسیاری از افراد به طور مکرر، حتی چندین بار در روز استفاده می کنند، به خوبی کار می کنند.

23. دوره ها

دوره ها نوعی از محتوای بلند مدت است که معمولاً از طریق ایمیل های حاوی محتوای مختص آموزش ارائه می شود. این رویدادها همچنین می توانند رویدادهای غیر حضوری باشند.

24. صفحات فرود (landing pages)

بخشی از وب سایت شما که اطلاعاتی فراتر از قسمت «درباره ی ما» ارائه می دهد. صفحات ورودی اغلب محتوایی را در ازای آدرس های ایمیل، ارائه می دهند. این صفحات یکی از مهمترین انواع تولید کننده محتوا در وب سایتها هستند.

25. خبرنامه ها

اگر اخبار و اطلاعیه های مطبوعاتی بیشتر مربوط به روزنامه نگاران و سردبیرانی هستند که نشریاتی را می نویسند که مخاطبان شما دوست دارند آنها را بخوانند، در اینجا ایده این است که بتوانید نشریات تأثیرگذار را پوشش دهید تا با مخاطبان هدف ارتباط بگیرید.

26. جوایز

اعطای جوایز به مخاطبان، تأمین کنندگان یا حتی به طور کلی همکاران حوزه ی فعالیت شما، این یک روش قدرتمند برای شنیده شدن است. میتوانید از شرکت کنندگان در خواست کنید که تبلیغ فعالیت شما در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.

27. نظرسنجی ها (polls)

آیا اتفاق افتاده که بخواهید نظر مخاطب خود را در مورد چیزی بدانید ؟ نظرسنجی ها برای گفتگوی سریع هستند تا اطلاعات مورد نیاز شما را بدست آورند. برای کسب اطلاعات در مورد ایده های محتوای آینده برای ایجاد محتوای بهتر حتی براساس توصیه مخاطبان خود سوالی بپرسید.

28. آزمون ها

مسابقه ها دوره ها را به خوبی تکمیل می کنند و یک روش خارق العاده برای آموزش چیزی به مخاطبین و اندازه گیری آموخته هایشان هستند.

29. وب برنامه ها و ابزارها

نوعی از تولید محتوا با استفاده از ابزارهایا در مورد معرفی ابزارهاست. بهتر است نیازهای و چالشهای مخاطب خود را شناسایی کنید و طبق این نیازها به معرفی وب برنامه ها و ابزارها بپردازید.

30. برنامه های تلفن همراه

از برنامه های تلفن هماره مانند واتس اپ، تلگرام و ... برای ارسال پیام های کوتاه و تولید محتوای کوتاه میتوان استفاده کرد. که امروزه و با پیدایش بیش از حد این برنامه ها می توانند فقط گاهی اوقات جایگزین خوبی برای ایمیل باشند.

31. ویدئوها

فیلم ها به سرعت مخاطبان را درگیر خود می کنند. طبق تحقیقات، 54٪ از مخاطبان تمایل دارند فیلم های برندهای مورد حمایت خود را ببینند که بیشتر از هر نوع محتوای دیگر است.

32. چالش ها

چالش ها مانند مسابقات هستند، با این تفاوت که در چالشها خود مخاطبین با یکدیگر در رقابت هستند. در مورد چالش های 30 روزه فکر کنید که در آن می توانید باعث شوید خوانندگان شما برای کسب مهارتی جدید هر روز کاری انجام دهند و از طرفی به مدتی طولانی با شما در ارتباط هستند.

33. مجلات

بازاریابان محتوا می دانند که برای محتوایی که در مجله چاپی منتشر می کنند مصاحبه های بسیار خوبی می گیرند. مجلات چاپی یک شکل عالی برای ارتباط با مخاطبینی هستند که دائماً در فضای مجازی به سر نمی برند. با این حال می توانید محتوای چاپ شده در مجله را خودتان به صورت آنلاین بازنشر دهید.

34. گزارشات

گزارش یک قالب مناسب برای به اشتراک گذاری داده های سفارشی شما است. گزارش ها اغلب شامل نمودارها و متن هایی هستند که می توانید برای قالب بندی مجدد محتوای دیگر مورد استفاده مجدد قرار دهید.

35. بروشورها

یک روش کلاسیک ارائه محتوا در قالب بروشور است. این بروشور اطلاعات خاصی راجع به تجارت یا خدمات یا ویژگی های خاص شما ارائه می دهد. بروشورهای چاپ شده اغلب سه برابر بیشتر از روش های دیگر بازخورد دریافت می کند.

36. وبینارها

وبینارها ارائه های آکادمیکی هستند که با دعوت از متخصصین و به صورت آنلاین و شبیه به ویدئو کنفرانس به تشریح موضعی می پردازند.
به ارائه ی چندین وبینار پشت سر هم فکر کنید - این یک شکل عالی و مقبول از یک رویداد مجازی است. آنها را به مانند کنفرانس های آنلاین شکل دهید. این موارد برای گنجاندن بسیاری از سخنرانان مهمان بسیار مناسب است تا موضوعی را با جزئیات کامل پوشش دهند.

37. کنفرانس ها و کارگاه ها

در حالی که هماهنگی رویدادهای آنلاین ممکن است آسان باشد (از آنجا که هرکسی از سراسر دنیا فرصت ارائه و شرکت در آن را دارد)، اما کنفرانس های فیزیکی و کارگاه های آموزشی راهی عالی برای آموزش و شبکه سازی است و شناخته شدن است.

38. پاسخ به سوالات شروع شونده با «چگونه» (How to)

محتوای «چگونه» دستیابی به اطلاعات را به صورت گام به گام و فرایند محور ارائه می دهد تا به مخاطبین شما کمک کند کار بهتری انجام دهند. این خاص و مهم است. این روش شکل بسیار موثر از بازاریابی محتوا است که مختصر بودن آن، مانند روش لیست نویسی، با سبک زندگی مدرن مطابق است. البته باید به خاطر داشته باشید که از بیان نکات مهم غافل نشوید.

39. پاسخ به سوالات شروع شونده با «چرا» (why )

محتوای «چرا» به طور جزئی چگونگی به وجود آمدن چیزی را توضیح می دهد، یا به طور کلی، چرا همه چیز به همان شکلی است که هست.

40. وبلاگ

داشتن یک وبلاگ در وب سایت خود که متناسب با محصول شما و بازار آن باشد، مخاطبین بالقوه را جذب می کند که برای یافتن پاسخی به کسب و کار شما مراجعه کرده اند. پست های وبلاگ سئو را بهبود می بخشند و می تواند روشی کم هزینه برای افزایش ترافیک ارگانیک باشد.
هنگام نوشتن پست های وبلاگ، حتما این موارد را به خاطر بسپارید:
محتوای خود را برای سئو بهینه کنید
برای تنظیم موضوعات وبلاگ خود از یک ستون یا مدل خوشه ای استفاده کنید
محتوای خود را متمرکز و مرتبط با محصول خود نگه دارید

امتیازی ثبت نشده است.