دیجیتال مارکتینگ (Digital marketing) ، به ترویج محصولات و برند با استفاده از رسانه های الکترونیک اشاره دارد. که کاملا با بازرایابی سنتی متفاوت است. زیرا در این روش بازاریابان قادر هستند که از روش ها و متدهایی استفاده کنند که بتواند آنها را تجزیه و تحلیل کنند. و کارآمدی و اثر بخشی هر روش را اندازه گیری کردهدر صورتی که در بازاریابی سنتی این امکانات وجود نداشت.

بازاریابان دیجیتال Digital marketers همه چیز را می توانند بررسی کنند برای مثال چه زمانی و برای چه مدت باید کارهای لازم خود را انجام دهند تا اینکه بهترین نرخ فروش را داشته باشند و چه محتوایی می تواند بهترین تاثیر گذاری را داشته باشد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست

بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از کانال ها و ابزارهای دیجیتال برای دست یافتن و نیل به مصرف کنندگان گفته می شود. هدف در این روش این است که برند و محصولات را با استفاده از شکل های مختلف رسانه های دیجیتال ترویج دهیم. بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی اینترنتی دارای کانال های تبلیغاتی بیشتری است که گاها به اینترنت نیز نیاز ندارد. که میتوان به  اراسال پیامک ، بازاریابی رسانه ای اجتماعی ، تبلیغات صفحه نمایش و... اشاره کرد. اهمیت دیجیتال به گونه ای شده است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ابزار دیگری به غیر از دیجیتال برای بازاریابی وجود ندارد دلیل این نظر و عقیده ها شاید کارآمد بودن دیجیتال مارکتینگ است برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را به دست آورید باید همواره سعی داشته باشد که اطلاعاتی از مصرف کننده نهایی خود و علاوه بر آن نحوه تعامل آن با ابزار دیجیتال نیز اطلاعاتی داشته باشید.استفاده اصولی و درست از ابزارهای موجود در دنیای دیجیتال ، می تواند ساختار و زیر ساخت لازم برای توسعه یک کسب و کار را در اینترنت آغاز کند. به عبارت دیگر دیجیتال مارکتینگ به استفاده از ابزارهای دیجیتال برای ایجاد یک معماری پایه  در کانالهای دیجیتال برای نیل به اهداف کسب و کار اشاره دارد. مجموعه ای از روش های  بازاریابی اینترنتی وجود دارد که شما میتوانید با توجه به آنها برنامه های بازاریابی خود را به پیش ببرید.

  • بازاریابی  جاذبه ای : این نوع بازاریابی که درونگرا نیز نام دارد. از یک ساختار واحد پیروی می کند و آن این است که فروشنده به دنبال مشتری نمی گردد و این خود مشتری است که به فروشنده مراجعه می کند. برای پیاده سازی این روش ، ابزارهای متفاوتی وجود دارد که می توان به  وب سایت ، سئو و محتوایی که قادر باشد مخاطبانتان را به سمت کسب و کار شما هدایت کند اشاره کرد. 
  • بازاریابی چریکی : در این بازاریابی خلاقیت حرف اول را می زند، در این بازاریابی سعی می شود که به گونه ای توجه مشتری را به برند شما جلب کند که به موجب این جلب نظرات باعث می شود که مردم همواره از برند شما صحبت کنند 
  • بازاریابی ویروسی : با پیشرفت و فراگیر شدن شبکه های اجتماعی اهمیت شبکه های مجازی در تبلیغات دهان به دهان و اشتراک گذاری اطلاعات پر رنگ تر شد. بنابراین خیلی از بازاریابان در تلاش هستند که محتوایی تولید کنند که همواره علوه بر جلب نظر آنها پیام ها را نیز در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند که از روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. 
  • بازاریابی ایمیلی:  یا همان Email Marketing  به عنوان یکی از قدیمی ترین و ارزان ترین روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. در این روش از ایمیل برای اطلاع رسانی و ارائه برخی از خدمات برای مشتریان استفاده می شود، بنابراین اگر از ایمیل با برنامه ریزی استفاده گردد کمک بزرگی به شما خواهد کرد مثلا با طراحی یک صفحه فرود خاص می توانید بهترین تاثیر گذاری را از کمپین دیجیتال مارکتینگ خود با استفاده از ایمیل  داشته باشد
  • بازاریابی شبکه های اجتماعی  : این روش نیز یکی از مهم ترین و کارآمد ترین روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود.

دیجیتال مارکتینگ

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است

رسانه ها و ابزارهای دیجیتال به گونه ای فراگیر شده اند که افراد هر زمانی و در هر مکانی که اراده کنند می توانند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. امروزه حتی برای خرید خود نیز اطلاعات لازم را ازاینترنت و دنیای دیجیتال دریافت می کنند حالا باید سعی داشته باشید که اطلاعاتی را از محصولات و خدمات خود در اختیار آنها قرار دهید که، می خواهید مشتریانتان درباره آنها اطلاعات داشته باشند. رسانه های دیجیتال به عنوان منبع سرگرمی ، خرید ، اخبار و تعاملات و ارتباطات اجتماعی است. بنابراین انسان ها علاوه بر آنچه که شما از محصولات و خدمات خود می گوید در معرض صحبت ها و نظر دوستان ، همکاران و همسالان خود در مورد برند و محصولات شما قرار میگیرند. این کار وقتی از اهمیت دوچندانی برخوردار می شود که حرف آنها را خیلی بهتر و حتی بیشتر از شما باور دارند. بنابراین با تاثیر گذاری روی نظر عموم مردم می توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. بنابراین مردم به شرکت هایی اعتماد می کنند که خدمات آنها متناسب با نیاز مشتری باشد و همواره بهترین ارتباط و روابط عمومی را برای مردم داشته باشد. شاید به این دلیل که در این روش گام به گام با مشتری خود در حرکت و تعامل هستید به عنوان تاثیر گذارترین نوع بازاریابی شناخته شده است.

مدیریت ارتباط مشتری
بازاریابی دیجیتال و کانالهای مرتبط با آن مهم هستند. نباید به این صورت باشد که همه ابزارهای دیگر صرف نظر کرده و به استفاده از یک روش خاص محدود شوید. در دیجیتال مارکتینگ شناسایی مشتری کافی نیست بلکه باید بتوانید انها را کاملا درک کنید. و همواره با آنها ارتباط داشته باشید و در جایی و مکانی که پذیرای بیشترین پیام از سوی شما هستند اطلاعات مورد نظر خود را به آنها منتقل کنید.انجام اینگونه کارها ساده نیست و باید یک دید سطح بالایی از نیازها و انتظارات مشتری در همه کانالها داشته باشید. که این کانالها می تواند وب ، شبکه های اجتماعی ، تلفن همراه ، پیام های ارسالی و...باشد. بازاریابان دیجیتال با استفاده از این اطلاعات می توانند طراحی  روش های خود را به گونه ای انجام دهند که مردم و مشتریان را به سمت چرخه خریدهدایت کنند. درک عمیق تر تمایلات و نیازهای  مشتری می تواند آنها را به تعاملات سود آورتر هدایت کند.

چالش های دیجیتال مارکتینگ

گسترش کانال های دیجیتال: مصرف کنندگان از چندین ابزار و دستگاه های مختلف با مشخصات و پروتکلهای متفاوت  برای برطرف سازی نیازهای مختلف استفاده می کنند. 

رقابت ارزان کانال دیجیتال : رقابت در کانالهای دیجیتال نسبت به ابزارهای سنتی ارزان تر و وسیع تر است و برای هر کسب و کاری با هر اندازه ای به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغاتی کارآمد است. بنابراین جلب توجه مشتریان نسبت به قبل سخت تر شده است.

انفجار حجم داده ها : مصرف کنندگان دنباله ای از اطلاعات را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند بنابراین مدیریت تمام داده ها بسیار سخت است . و به سختی می توانید حجم زیادی از پیام را به صورت پایدار در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

سه نکته موفقیت بازاریابی دیجیتال

برای دیجیتال مارکتینگ چه باید کرد ؟؟!! همواره اصولی وجود دارد که شما برای موفقیت خود باید به آنها توجه داشته باشید که میتوان به سه مورد کلیدی زیر اشاره کرد.

مدیریت ارتباط با مشتریان در تمام کانالهای موجود حتی در روش های سنتی

 پاسخ به تعاملات مشتریان

 استخراج داده های ارزشمند در میان حجم انبوهی از اطلاعات برای تصمیم گیری و مدیریت بهتر و سریع

سخن اخر
بنابراین، دیجیتال مارکتینگ در مورد استفاده از ابزار دیجیتال برای تبلیغات اشاره دارد. بنابراین ضرورتی وجود ندارک که بازاریابی دیجیتال خود را از سایر روش های بازاریابی جدا کنید و یا به دلیل کارآمد بودن آن از دیگر روش ها چشم پوشی کنید،زیرا اهداف در بازاریابی سنتی و دیجیتالی یکسان است. فقط تنها تفاوتی که بازاریابی دیجیتال دارد این است که به دلیل استفاده از ابزارهای دیجیتال و... نیاز به تخصص و دانش کافی دارد. مطابق با آمارهای منتر شده بیشتر بازاریابان 50 درصد از وقت خود را صرف بازاریابی دیجیتال می کنند بنابراین دانش استفاده از ابزار دیجیتال بسیار مشهود و مفید است.

 

آژانس دیجیتال مارکتینگ پونه مدیا چه کمکی به شما می کند

پونه مدیا با استفاده از تجربه چند ساله خود در دیجیتال مارکتینگ همواره بهترین پیشنهاد را با توجه به کسب و کارتان برای شما ارائه می دهد. که برخی از خدمات دیجیتال مارکتینگ پونه مدیا شامل سئو ، بازاریابی محتوا ، مدیریت استاندارد شبکه اجتماعی در راستای اهداف کسب و کار ، ارسال ایمیل و... است

مزیت های آژانس دیجیتال مارکتینگ پونه مدیا

*  افزایش بهره وری کسب و کار شما

* ارائه راهکارها و مشاوره جهت توسعه هر چه بهتر کسب و کار و برندینگ شما در دنیای دیجیتال

* پشتیبانی و ارائه آموزش به منظور بهره وری حداکثری از امکانات موجود

 آژانس دیجیتال مارکتینگ 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه در مورد تجارت الکترونیک بیشتر بدانید