چگالی کلمات کلیدی در سئو

درصد استفاده کلمات کلیدی به کل کلمات متن را چگالی کلمات کلیدی می گویند. توجه داشته باشید که این مقدار نباید از 5 تا 10 درصد در هر صفحه بالاتر برود. استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در یک صفحه فارق از اینکه در بیننده حس ناخوشایندی ایجاد می کند، ممکن است باعث شود شما توسط گوگل برای استفاده از تکنیک سئو کلاه سیاه جریمه شوید. در پی جریمه شدن توسط گوگل احتمال کاهش رتبه و یا حذف کامل صفحه از نتایج موتور جستجو مشاهده خواهد شد.

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی یکی از عناصر بهینه سازی کلمات کلیدی در محتوای شماست. چگالی کلمات در سئو به درصد استفاده آن کلمه در صفحه شما اشاره دارد. این اصطلاح یکی از سیگنال هایی است که موتور جستجو با استفاده از آن معنی محتوا شما را بهتر درک می کند. برای مثال اگر شما در خصوص افزایش ورودی گوگل یک محتوا تولید کرده اید باید در چند قسمت این متن به توضیح این اصطلاح بپردازید این موضوع به گوگل می فهماند که شما می خواهید افزایش ورودی گوگل را به کاربر آموزش دهید. حال اگر این کلمه را در متنی دیگر یک یا دو بار به کار ببرید گوگل درک می کند که کل موضوع شما در مورد این اصطلاح نیست.

نکته مهم: استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در متن نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت بلکه باعث می شود از طرف گوگل به دلیل keyword stuffing جریمه شوید.

بررسی چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمه کلیدی را فراوانی کلمه نیز می گویند. فرمول کلمات کلیدی به صورت زیر محاسبه می شود:

(Nkr / Tkn * 100)

Nkr () : تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی در متن.

Tkn: تعدا کل کلمات موجود در متن می‌باشد.

اگر بخواهیم راحت تر این موضوع را برای شما بیان کنیم، نسخه فارسی این فرمول به شکل زیر خواهد شد.
فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی
بنابراین چنانچه یک کلمه کلیدی مانند سئو 5 مرتبه در صفحه ای که حاوی 100 کلمه است بکار رود، چگالی این کلمه 5% می باشد.
چگالی یک عبارت کلیدی با فرمول زیر محاسبه می شود:

فرمول چگالی کلمات کلیدی

در فرمول بالا، Nwp نشان دهندۀ تعداد کلماتِ موجود در عبارت است.
فرمول محاسبه چگالی عبارت کلیدی
بنابراین در محتوایی ۴۰۰ کلمه ای دربارۀ پونه مدیا که این عبارت ۴ بار در آن تکرار شده است، چگالی عبارت کلیدی با فرمول (۴*۳/۴۰۰)*۱۰۰ محاسبه می شود که برابر است با ۳ درصد.

بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی کجاست؟

هرچه مکان این کلمات و عبارات به ابتدای متن نزدیک باشد، الگوریتم های گوگل راحتتر آنها را شناسایی میکنند، با توجه به تجربه اگر متنی 1000 کلمه ای دارید سعی کنید چگالی کلمات کلیدی را در 300 کلمه اول بگنجانید، اینطوری اهمیت آنها بالاتر خواهد بود، پس سعی کنید این کلمات را در مقدمه و ابتدای مقاله قرار دهید.

TF-IDF به چه معناست؟

یکی از روش های محاسبه چگالی کلمات در سئو به TF-IDF (term frequency and inverse document frequency) یا فرکانس مدت و فرکانس سند معکوس، معروف است. از این روش آماری برای اندازه گیری اهمیت یک کلمه در متن یا سند استفاده می شود. از مشتقات این روش برای اندازه گیری مرتبط بودن جستجوی کاربر با محتوا استفاده می شود. این مسئله کاربردهای بسیاری در بازیابی اطلاعات و کاوش داده ها دارد.

تاثیرات منفی چگالی کلمات بالا چیست؟

یک متن با تکرار مداوم کلمات مشابه تبدیل به مطلبی می شود که توسط ماشین نوشته شده است. چنین نوشته ای ارزش اولیه خود را نسبت به کاربران از دست داده و باعث از بین رفتن اعتماد آنها و در نهایت به کاهش ترافیک منجر می‌شود .زمانیکه شما به عمد کلمات مناسب متن خود را با کلمات کلیدی موردنظرتان جایگزین می کنید، محتوای شما ارزش معنایی خود را از دست می‌دهد و به گرفتن رتبه پایین ختم می‌شود. نکته مهمی که در چگالی کلمات کلیدی باید به آن توجه کنید این است که، نه تنها استفاده مداوم از کلمات کلیدی در یک متن باعث کم ارزش شدن آن متن از نظر گوگل می‌شود، بلکه تهدید بزرگی برای کل وبسایت به شمار می‌رود.

چگالی کلمات

برای سئو چگالی کلمات کلیدی چقدر باید باشد؟

مانند همه قواعد سئو هیچ قانون تعریف شده ای برای چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد. شما هیچ دستورالعملی از طرف گوگل نمی یابید که بگوید دقیقا از چند کلمه کلیدی در محتوای خود استفاده کنید. و هیچ نوع آمار و ارقامی هم وجود ندارد که نشان بدهد چگالی کلمات باید چه باشد و چه نباشد.
با این حال ملاحظاتی در این خصوص وجود دارد که به شما اطمینان می دهد اگر با استفاده از کلمات کلیدی محتوای خود را بهینه سازی کنید قابلیت دیده شدن وب سایت خود را در SERPs افزایش داده و به تجربه کاربران خود بیفزایید.

نکته: چگالی کلمات کلیدی را با بمباران کلمه کلیدی اشتباه نگیرید. بمباران کلمات کلیدی روشی است که در آن تا آنجایی که ممکن است از کلمات کلیدی استفاده می شود چرا که در گذشته به رتبه بندی سایت ها کمک زیادی می کرد اما از آنجایی که نتیجه کار، محتوایی بسیار مبهم و نامفهوم و غیر طبیعی برای خواننده میشد این روش دیگر منسوخ شده و توسط الگوریتم های گوگل برای شما باعث جریمه می شود. پس همانطور که در ابتدا گفتیم باید هنگام بالا بردن چگالی کلمات کلیدی در متن مطمئن شوید که با مشکل بمباران کلمات کلیدی رو به رو نخواهید شد. 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
Keyword Stuffing چیست؟ چرا تکرار کلمه کلیدی اشتباه است؟

از چه تعداد کلمه کلیدی باید در محتوا استفاده کنم؟

همانطور که گفته شد هیچ قاعده سفت و سختی برای چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد. چگالی کلمات کلیدی برای هر محتوایی متفاوت است و بسته به ماهیت محتوا می تواند متفاوت باشد. مثلا یک مقاله خبری نیاز به تعداد کمی کلمه کلیدی نسبت به یک پست بلاگ دارد. با این حال دستورالعملی وجود دارد که در این میان به شما کمک می کند در این زمینه بهتر تصمیم بگیرید.
بسیاری از سئوکاران توصیه می کنند در هر 200 کلمه یک بار از کلمه کلیدی استفاده شود. به عبارت دیگر اگر یک صفحه دارای یک پاراگراف 200 کلمه ای است کلمه کلیدی آن نباید از یک عدد فراتر رود. شما شاید بتوانید به طور ایمن یکی دو کلمه دیگر نیز اضافه کنید اما این عدد در جامعه سئو یک مقدار معقول و مناسب شناخته شده است.

از مشتقات کلمات کلیدی چگونه استفاده کنم؟

یکی از روش های خوب دیگر برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده از مشتقات کلمات کلیدی (Keyword Variants) است. مشتقات کلمات همان گونه های مختلف کلمات کلیدی هستند. مثلا یک عبارت جستجو می تواند "ماشین های دست دوم برای فروش" باشد. مشتقات آن می تواند به این صورت باشد" ماشین دست دوم قسطی " یا " تهران خودرو دست دوم" و... مانند نمونه های زیر.

مشتقات کلمات کلیدی برای ماشین
ملاحظه می کنید که نیت همه این عبارات یکی است. همه آنها به ماشین های دست دوم برای فروش اشاره دارند. قصد کاربر یافتن ماشین دست دوم و احتمالا خرید آن است. اما کلمات کلیدی به طور مشخص از هم متفاوت هستند. به همین دلیل است که استفاده از مشتقات کلمات کلیدی نیز مهم است و آنها را باید به گونه ای به کار برد که در صفحه نتایج گوگل یک مشتری بالقوه بتواند آن را ملاحظه کند. با این حال اگر از این روش به شیوه نادرست استفاده شود نتیجه ای نخواهد داشت. مثلا کلمه اصلی شما "هتل های ارزان" است اما اگر شما برای مشتقات آن از کلماتی مانند "هتل های ارزان اصفهان"، "هتل های ارزان ملایر" و "هتل های کرمانشاه" یک نتیجه نامطلوب را مشاهده خواهید کرد چرا که قرار دادن تمام این موارد در یک صفحه به صورتی که خواننده گیج نشود کاری سخت است. با توجه به این موارد شما باید در مورد استفاده از کلمات کلیدی و نحوه استفاده از مشتقات آن در محتوای خود درست بیاندیشید.

به طور خلاصه باید گفت شما می توانید از کلمات کلیدی و مشتقات آن در صفحه یا کل سایت خود استفاده کنید تا قابلیت رویت آن را افزایش دهید.

برای استفاده از مشتقات کلمات کلیدی به ارتباط آن ها توجه کنید

وقتی پای الگوریتم های گوگل به میان می آید مسئله مرتبط بودن بسیار مهم می شود. با اینکه بمباران کلمات کلیدی موضوعی است که باید از آن اجتناب کرد اما الگوریتم های گوگل به دنبال گروهی از کلمات کلیدی معنایی درون محتوا هستند. وقتی خزنده های گوگل به یک وب سایت می خزند به یک سری کلمات کلیدی بر می خورند این خزنده ها به دنبال کلمات مرتبط دیگری می گردند تا ارتباط آنها را با کلمات کلیدی بیابند. این موضوع با دسته بندی کلمات کلیدی امکان پذیر است. خوشه بندی کلمات کلیدی یکی از روش های موثر برای افزایش رویت سایت در SERP است. با یک مثال این قضیه را روشن می کنیم.
مثلا شما عبارت لیست برج های تهران را سرچ می کنید. نتایج به صورت زیر ظاهر می شود. همانطور که می بینید نتایج به صورت یک سری ساختمان های بلند همراه با ذکر ارتفاع هر کدام است.. بالاترین رتبه متعلق به ویکی پدیا است زیرا پروفایل لینک دهی قوی تری دارد.

خوشه بندی کلمات برای بلندترین برج تهران
حال شما به عنوان مدیر بازاریابی محتوا می خواهید یک پست درباره برج های بلند تهران بنویسید تا محتوای شما در صدر نتایج قرار بگیرد. شروع به نوشتن یک لیست از برج های بلند تهران می کنید. گوگل می داند که بلندترین برج تهران برج میلاد است بنابراین گوگل انتظار دارد این کلمه را در محتوای شما ببیند. این مقاله ممکن است شامل کلمات کلیدی برج های بلند دیگری که در شکل نمایش داده شده است نیز باشد. گوگل به این موارد نیز نگاهی می اندازد. زیرا این کلمات به صورت خوشه ای معمولا در کنار هم هستند و به هم مرتبط هستند. استفاده از این روش یکی از راه های موثر برای بهبود مرتبط بودن و قابلیت رویت در SERPs به شمار می رود.

ابزار محاسبه چگالی کلمات کلیدی کدامند؟

برای مشاهده درصد چگالی کلمات کلیدی وبسایت خود می توانید از ابزار وبسایت معروف SeoBook.com موسوم به keyword Density Analyzer Tool بهره ببرید. 

سئو در اصفهان را به ما بسپارید. متخصصین ما بر اساس آخرین الگوریتم های گوگل سایت شما را بهینه خواهند نمود. 


جمع بندی
جستجوی کلمات کلیدی هنوز هم اهمیت دارد. شما باید با کمک تحقیق کلمات کلیدی بهترین عنوان را پیدا کنید. جایگذاری کلمات کلیدی نیز هنوز مورد اهمیت است. محل قرار گیری کلمات کلیدی مهم است. کلمات کلیدی عنوان و محتوا از هر جای دیگر مهم تر هستند حتی از انتهای محتوا. 
زبان طبیعی و کیفیت از اولویت های مهم تولید محتوا هستند. اولویت اصلی شما باید استفاده از زبان طبیعی و تولید محتوای با کیفیت باشد تا خوانندگان آن را ارزشمند تلقی کنند. چگالی کلمات کلیدی نباید با کیفیت تداخل ایجاد کند. از Keyword Stuffing بپرهیزید. گوگل در صورت مشاهده آن را اسپم شناسایی می کند. از متشقات کلمات کلیدی برای افزایش رویت در صفحه نتایج جستجو استفاده کنید. و در نهایت از کلمات کلیدی خوشه ای استفاده کنید تا گوگل از آن طریق به مرتبط بودن محتوای شما پی ببرد.

امتیازی ثبت نشده است.