الکسا (Alexa) نام سرویسی وابسته به سایت آمازون است که از طریق آدرس www.Alexa.com قابل دسترسی است.  هدف آن آنالیز وب سایت های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکننده (ترافیک بازدیدها) می باشد که با در نظر گرفتن یک سری معیارهای محاسباتی و آماری، سایت های مختلف را از نظر میزان دیده شدن صفحات آنها، رتبه بندی می کند.

تاریخچه الکسا

الکسا – Alexa یک ابزار بررسی ترافیک سایت است. این سرویس وابسته به شرکت آمازون است. سرویس الکسا در ابتدا به عنوان الکسا اینترنت شناخته شده بود. اسم این کمپانی را با توجه به کتابخانه الکساندر در مصر انتخاب کرده بودند. الکسا در ابتدا به کاربران اینترنت یک تولبار ارائه میداد که این تولبار با توجه به ترافیک به کاربران پیشنهاد میداد که چه سایتهایی را بررسی کند.امروزه به جای تولبار الکسا شما میتوانید اکستنشن Alexa را در مرورگر خود نصب کنید.

الکسا در ابتدای کار اطلاعاتی در خصوص هر سایت (صاحب وبسایت، تعداد صفحات، لینک های ورودی به سایت و زمانی که سایت بروز رسانی میشود. ) ارائه میداد. در اوایل سال 2002 الکسا همکاری خود را با شرکت گوگل و در ژانویه 2003 همکاری با DMOZ را شروع کرد. در 31 مارس 2009 الکسا تغییر بزرگی در وبسایت خود بوجود آورد. در این تغییر عوامل مختلفی برای ترافیک سایت بررسی میشود از جمله آنها میانگین بازدید صفحه، بانس ریت و زمانی که کاربر در سایت سپری میکند. چند هفته بعد از آن الکسا فاکتورهای جمعیت کاربر، نرخ کلیک و آمار ترافیک جستجو در سایت را نیز اضافه کرد.

نصب اکستنشن الکسا

نحوه نصب اکستنشن الکسا در کروم:

- از مرورگر کروم این لینک را باز کنید.
- روی دکمه Install Alexa Browser Extension کلیک کنید. 

نصب Alexa Extension- سپس گزینه Add To Chrome را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه add to chrome
- در مرحله آخر گزینه Add extension را انتخاب کنید.

مرحله نهایی اضافه کردن الکسا به مرورگر کروم

نحوه نصب الکسا در فایرفاکس:

- روی لینک الکسا در مرورگر فایرفاکس کلیک کنید. 

- روی دکمه Install Alexa Browser Extension کلیک کنید. 

 - گزینه Accept And Install را انتخاب کنید.

نصب alexa firefox

- روی گزینه Continue to Installation کلیک کنید.

نصب اکستنشن الکسا در فایرفاکس

- در انتها با انتخاب Add الکسا را به مرورگر فایرفاکس اضافه کنید.

add alexa to firefox

داده های موجود در الکسا

این ابزار برای هر فردی که در یک شرکت تبلیغاتی یا دیجیتال مارکتینگ کار میکند از اهمیت بالایی برخوردار است. 
اگر شما یک سایت دارید این ابزار برای شما ضروری است چرا که با کمک آن میتوانید بررسی کنید در چه رتبه ای نسبت به رقبای خود قرار دارید. الکسا رتبه سایت را براساس ترافیک در آمریکا و ترافیک جهانی بررسی میکند. در حالت کلی استفاده از الکسا برای افرادی که با اینترنت سرو کار دارند پیشنهاد میشود.

رتبه الکسا پونه مدیا
سایت : poonehmedia.com
رتبه ترافیک در الکسا- Alexa Traffic Rank: رتبه سایت در مقایسه با تمام سایت هایی که الکسا آنها را بررسی کرده است.
Rank is IR: رتبه سایت در ایران
Sites Linking In: تعداد سایتهای که به پونه مدیا سایت لینک زده اند.
Wayback Machine: الکسا میتواند با اسکرین شات نشان بدهد این سایت در گذشته چه شکلی بوده است.
Similar Sites : سایتهایی که از نظر موضوعی با پونه مدیا در یک دسته قرار دارند.
Average: میانگین زمانی که لود شدن سایت طول میکشد.

دلایل اهمیت رتبه الکسا 

رتبه الکسا به طور خیلی ساده محبوبیت یک سایت را نشان میدهد. الکسا ترافیک سایت و فعالیت کاربران سایت را در سه ماه گذشته بررسی میکند و آن را رتبه بندی می کند. الکسا از نظر اینکه به شما کمک میکند تا داده هایی را در خصوص سایت خود و نحوه عملکرد آن بدست بیاورید اهمیت بسیاری دارد. این داده ها به شما کمک میکند تا قدم درستی در بهینه سازی سایت خود بردارید.
الکسا سایت ها را از #1 تا بی نهایت رتبه بندی میکند. در سال 2020 نزدیک به 1.5 میلیون وبسایت توسط الکسا رتبه بندی شدند. هر چقدر رتبه شما در الکسا پایین تر باشد سایت شما بهتر است. گوگل رتبه #1 را در الکسا دارد.
یکی دیگر از دلایل اهمیت الکسا بررسی عملکرد سایت نسبت به رقبا است.

بررسی رتبه الکسا پونه مدیا

عددی که شما در بالای نمودار در سمت چپ مشاهده میکنید رتبه جهانی سایت در سه ماه گذشته را نشان میدهد. عدد پایین سمت چپ نشان دهنده رتبه سایت در ایران است. رتبه الکسا مخصوصا وقتی میخواهید عملکرد سایت در مقابل رقبا را بررسی کنید از اهمیت برخوردار است اما بسیاری از صاحبان سایت به این رتبه اعتماد ندارند. پس ما به شما پیشنهاد میکنیم که برای بررسی عملکرد سایت به غیر از الکسا از ابزارهای گوگل (سرچ کنسول گوگل و گوگل آنالاتیکس) هم استفاده کنید و فقط به رتبه الکسا قانع نباشید. 

سایت های دارای رتبه برتر الکسا در جهان در سال 2020:

برترین سایتها در الکسا

 سایت های دارای رتبه برتر الکسا در ایران در سال 2020:

سایتهای برتر ایران در الکسا

امتیازی ثبت نشده است.