سئو کلاه سیاه چیست

سئوی کلاه سیاه (Black Hat SEO) به مجموعه ای از روش ها اشاره می کند که مالکان وب سایت یا سئوکارها با انجام آنها از طریق نقض قوانین موتورهای جست و جو سعی در بهبود رتبه سایت و یا صفحات خود را دارند. کلمه کلاه سیاه در فیلم های وسترن برای تشخیص بچه های بد از بچه های خوب که کلاه سفید می پوشند به کار می رفت. تکنیک کلاه سیاه امروزه برای هکرهای کامپیوتر نیز استفاده می شود. سئو کلاه سیاه از جمله روش های زود بازده در سئو است که نتیجه فوری به همراه دارد اما بدون خطر هم نیست. موتورهای جستجو با تکنیک های کلاه سیاهی به شدت برخورد کرده و جریمه های سختی را اعمال می کند. این مجموعه روش ها برای کسانی مناسب است که تصمیم به حضور کوتاه مدت در وب داشته و تصمیم دارند از روش های زود بازده استفاده کنند تا سریع نتیجه بگیرند. در روش های سئو کلاه سیاه در حالت کلی سایت خیلی سریع به صفحات اول نتایج گوگل می رسد اما هر لحظه امکان دارد که دچار پنالتی و جریمه گوگل شود. برطرف کردن مجازات و پنالتی ممکن است علاوه بر صرف هزینه های بسیار زیاد نیازمند وقت طولانی تری  نیز باشد. 

روش های سئو کلاه سیاه

محتوای مخفی (Cloaking Content)

معمولا یکی از روش هایی که در سئو کلاه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد قرار دادن مجموعه ای از مطالب و کلمات کلیدی به صورت پنهان از دید کاربران در صفحه است. این مطالب برای موتورهای جست و جو یک چیز است و برای کاربر یک چیز دیگر و در واقع این محتوا محتوایی نیست که کاربر به دنبال آن بوده و کاملا نامفهوم و بی ربط است. به عنوان مثال شما در گوگل عبارت سئو وب سایت را سرچ می کنید اما وقتی وارد آن صفحه می شوید با محتوای مربوط به هنرمندان روبه رو می شوید. مخفی کردن محتوا نیز جزئی از Cloaking  است که جریمه گوگل را به همراه دارد. 

 

cloaking min

 

محتوای غیرقابل مشاهده

 یکی دیگر از تکنیک های رایج کلاه سیاهی مخفی کردن محتوا از دید کاربر است. در این روش کاربر نمی تواند محتوا را مشاهده کند اما موتورهای جستجو آن را می بیند. این هم یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه است که ممکن است شما مورد جریمه استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی قرار دهد.

فرق این مورد با cloaking این است که در پنهان سازی شما می توانید کدهای جاوااسکریپت را هم مخفی کنید ولی در محتوای غیر قابل مشاهده، فقط متن ها پنهان می شود. به هرحال هر جز تکینک سئو کلاه سیاه تلقی می شود.

نمونه ای از روش های پنهان کردن محتوا به صورت زیر است:

- استفاده از متن سفید بر روی پشت زمینه سفید
- مخفی کردن متن زیر تصویر
- استفاده از CSS برای قرار دادن محتوا خارج از صفحه نمایش داده شده به کاربر
- استفاده از سایز فونت 0
- مخفی کردن لینک در یک کاراکتر کوچک مانند نقطه یا کاما

با پیشرفت الگوریتم های موتور های جست و جو علاوه بر دیدن این مطالب می توانند تشخیص دهند که آیا متن مخفی شده است یا خیر و اگر متن مخفی در سایت باشد آن را جزء سئو کلاه سیاه میدانند. اگر چه قبلا سئو کلاه سفید از این روش استفاده می کردد ولی امروزه توصیه نمی شود.

 

cloaking content

 

استفاده بیش از حد کلمات کلیدی (Keyword Stufffing)

بسیاری از سئوکاران برای استفاده از کلمات کلیدی در صفحات سایت خود کلمات کلیدی را به تعداد زیاد در تگ های متا و محتوای متن به منظور تاکید بیشتر قرار می دهند. از اینرو ممکن است سایت آنها دچار Keyword Stufffing شده و به نتیجه ای برعکس دست یابند. پیشنهاد پونه مدیا این است که از کلمات کلیدی به شیوه ای متعادل استفاده شود و از تکرار کلمات کلیدی به صورت افراطی خودداری شود. میزان متعادل کلمات کلیدی، تکرار یک کلمه کلیدی به ازای دویست کلمه در متن است. 
از جمله اقدامات بمباران کلمات کلیدی توسط کاربران شامل موارد زیر است:

- فهرستی از شماره های تماس یا اعداد خاص با هدف سئو در صفحه 
- فهرستی از نام محله ها، شهرها یا کشورها با هدف گذاری روی سئو محلی صفحه.
- تکرار مداوم یک کلمه در محتوای صفحه یا بخش های پایینی صفحه با هدف افزایش درصد حضور کلمه در صفحه

keyword stuffing min

 

استفاده بیش از حد یک کلمه کلیدی برای لینک دهی

یکی از متداول ترین روش هایی که موتورهای جستجو از محتوای یک صفحه سر در می آورند استفاده از لینک های ورودی به سایت می باشد. در این روش از سایر سایت ها به صفحه سایت شما یک لینک ارجاع داده شده است. یکی از روش های سئو کاران کلاه سیاه برای بهبود رتبه کلمه کلیدی در صفحه اول گوگل استفاده از آن کلمه کلیدی مورد نظر در مجموعه ای از لینک هاست. اگر تعداد این لینک ها بیش از حد باشد و همچنین لینک ها و صفحات هدف شما از کیفیت لازم برخوردار نباشد و در زمان نامناسب استفاده شود موتور های جست و جو لینک ها را غیر طبیعی دانسته و ممکن است سایت را دچار پنالتی کند. این روش یکی از محبوب ترین روش های سئوی کلاه سیاه است ولی خطرات بسیاری را نیز با خود به همراه دارد.


                             keywords links

 

استفاده از نرم افزارهای بک لینک سازی

از روش های کلاه سیاه استفاده از یک سری از نرم افزارهای ساخت بک لینک می باشد که باعث می شود تعداد لینک های ورودی به سایت شما افزایش یابد و از این روش سایت بتواند رتبه بگیرد. حتی تعداد لینک های ورودی که در یک روز برای سایت شما ساخته می شود می بایست طبیعی به نظر برسد و استفاده بیش از حد آن سایت شما را دچار پنالتی خواهد کرد.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1426-1532174200-links-identify-disavow1-ss-1920 سئو کلاه سیاه چیست

 

خرید بک لینک

یکی از روش هایی که سئوکاران کلاه سیاه و یا صاحبان وب سایت به منظور زودتر نتیجه گرفتن انجام می دهند خریدن لینک است که این خود خطرناکترین روش است. این گونه افراد فکر میکنند با خرید لینک می توانند رتبه خود را در مورد کلمه مد نظر بهبود دهند و ثابت بمانند و هزینه های گزافی برای نوشتن و تولید محتوا پرداخت نکنند اما نم یدانند بدترین اشتباه را مرتکب می شوند. زیرا سایت های اسپمی که به خرید و فروش لینک می پردازند به راحتی توسط گوگل شناسایی شده و در صورت مشاهده آن سایت و سایت شما را جریمه (پنالتی) نموده و رتبه سایت را از شما باز پس ستاند.

کامنت اسپم

 تاکنون شاید مشاهده کرده باشید که برخی از افراد زیر پست های شما کامنت می گذارند و لینک سایت خود را در آنجا قرار می دهند که از نظر محتوا هیچ ارتباطی با سایت شما ندارد. شاید خودتان نیز این کار را انجام داده اید. پس بدانید به دام سئو کلاه سیاه افتاده اید. این چنین لینک هایی نه تنها کاربردی ندارند بلکه بسیار هم برای سایت شما مضر هستند. 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1459-1534795102-disavow سئو کلاه سیاه چیست

 

Doorway page یا صفحات مشابه 

در این روش کلاه سیاه که معمولا برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی خاص صورت می گیرد  اقدام به ساخت چندین دامنه می کنند که هر کدام تغییر کمی در کلمه کلیدی دارند و در نهایت همگی به یک صفحه خاص ارجاع داده می شوند و بدین صورت بازدید بیشتری به سایت وارد می شود. بله درست حدس زدید به این کار برچسب گذاری می گویند. 

Doorway Pages SEO

 

کپی محتوا

 کسی نیست که امروزه سئو کار کند ولی از ارزش محتوا خبری نداشته باشد. خوراک موتورهای جست وجو محتوای خوب و دست اول است. اما تولید محتوا هزینه های خود را دارد. با این حال یکسری از افراد بدون ذکر منبع در مطلب خود سعی در کپی کردن مطالب از سایت های دیگر می کنند. گوگل به عنوان یکی از محبوب ترین موتورهای جست و جو در جهان همواره با این روش برخورد شدیدی کرده و از آن به عنوان تکنیک های کلاه سیاه یاد می کند.

 duplicated content google bot

 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
10 ابزار برای تشخیص محتوای تکراری در سایت شما

 

دوباره عبارت بندی محتوا

چه فرقی می کند محتوای خود را کپی کنید یا جای عبارت ها رو با هم عوض کنید . الگوریتم های گوگل باهوش تر از این حرفها هستند و سریع می توانند محتوای اصلی را از فرعی تشخیص دهند. پس خودتان را گول نزنید. این تکنیک کلاه سیاه را خاک کنید. 

 

مزرعه لینک 

یک مزرعه تصور کنید که پر از لینک است. در دنیای وب این مزرعه به شبکه ای از سایت ها اشاره می کند که به مبادله مستقیم لینک ها می پردازند تا بدین صورت در گوگل به رتبه بندی بالاتری دست پیدا کنند. این سایت ها برای این ایجاد نشده اند تا با بازدید کننده تعامل داشته باشند بلکه تنها هدف آنان تولید مستقیم لینک با دیگر وب سایت های این شبکه است. گوگل به هیچ عنوان طرفدار مزرعه لینک نیست و چنین لینک های نامرتبطی را نمی پسندد و در صورت مشاهده و بررسی سایت شما اگر با این موضوع برخورد کند سایت شما را جریمه می کند.

 گزارش تخلف رقبا 

برخی از رقبای نااهل برای اینکه رتبه یک سایت را کاهش دهند شروع به ریپورت کردن یا گزارش آنها می کنند. این کار به هیچ وجه نه اخلاقی است و نه قانونی. گوگل در صورت متوجه شدن این موضوع حتی شما را از ادنیس خود حذف می کند و بدتر شاید هرگز دوباره اندیس نکند. 

رفتار مشکوک در صفحه Malicious behavior

برخی از صفحات اینترنتی، مخصوصا آنهایی که هک شده باشند رفتارهایی آزاردهنده و بدون اجازه کاربر انجام میدهند. برخی از رفتارهای مشکوک از نظر گوگل عبارتند از:

  • باز کردن پاپ یا تبلیغات بسیار بعد از کلیک کاربر 
  • انتقال خودکار کاربر به سایت ها یا نرم افزارهای دیگر مانند تلگرام و اینستاگرام.
  • دانلود خودکار فایل بر روی سیستم کاربر بدون کسب اجازه از وی.
  • نصب ویروس یا تروجان بر روی سیستم کاربر.
  • تغییر صفحه اصلی مرورگر کاربر یا تغییر تنظیمات مرورگر

 

 بهینه سازی بیش از حد

در عین حال که سئو می تواند به طور طبیعی رتبه بندی شما را ارتقا دهد و بازدیدکنندگان بیشتری به سایت شما ارسال کند در همین حال نیز بهینه سازی بیش از حد  (Over-Optimization) نیز می تواند نتیجه را کاملا تغییر داده و رتبه شما را دچار آسیب کند. 

محتوای کم کیفیت

محتوای کم کیفیت و ضعیف همیشه بد بوده و خواهد بود. با تولید چنین محتوایی کاربران را از سایت خود دور می کنید و یا در مواردی باعث می شود شما ریپورت و یا بلک شوید. شما برای همیشه این کاربران را ازدست خواهید داد. همیشه محتوای ناب، جامع و جدید تولید کنید و از هر روش و تکنیک بی زحمت و کوتاه مدتی که می دانید درست نیست و شما را به دردسر می اندازد  خودداری کنید.  
 در مقابل تکنیک کلاه سیاه، تکنیک کلاه سفید و کلاه خاکستری نیز قرار دارند که شما را دعوت می کنیم آنها را نیز مطالعه کنید. 

چه تکنیک های کلاه سیاه دیگری می شناسید. آنها را در بخش نظرات خود با ما در میان بگذارید. 

 

 

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید