تکنیک های سئو

سئو یکی از جذاب ترین مباحث اینترنتی است و صاحب فروشگاه اینترنتی وجود ندارد که از ارزش سئو اطلاعی نداشته باشد.بنابراین در این مطلب یکسری از تنیک های استاندارد را برای شما معرفی می کنیم که به رشو سایت شما رشد شایانی می کند.

این بحث آنقدر جذاب است که همه علاقه مند به سئو و بهینه سازی سایت خود و یا حتی حرفه سئو هستند که به آنها سئو کار یا متخصص سئو گفته می شود در این مطلب عواملی از تکنیک های سئو بررسی می شود که می تواند به رشد و افزایش ترافیک سایت شما کمک شایانی کند. به گونه ای که نه جادویی در آن به کار رفته و نه چیز دیگری ، تنها موارد بسیار ساده ای می باشد که با در نظر گرفتن آن می توان به نتایج مطلوبی در سئو سایت خواهید رسید.

آموزش تکنیک های seo

تکنیک های سئو

۱- داشتن ساختار URL مناسب

URL ها می بایست به صورت مطلوب باشد ، در صورتیکه یک سری سلسله مراتب منطقی در سایت وجود داشته باشد سبب می گردد تا موتور جستجو به گونه ای سایت را مشاهده نماید که سایت شامل همان موارد می باشد . موضوع اصلی در سایت ها در صفحه اصلی و یا HomePage قرار دارد و صفحه اصلی نیز شامل تمام صفحات سطح دوم نیز می باشد و صفحات سطح دوم نیز شامل صفحات سطح سوم می باشد.

ایجاد ساختار سلسله مراتبی در سایت بستگی به نوع سیستم مدیریت محتوای شما دارد و در سیستم های مدیریت محتوای متفاوت و شخصی پیاده سازی آن گوناگون است اگر از سیستم برنامه نویسی شخصی استفاده کرده اید باید این کار را با پوشه و در غیر اینصورت می توانید این کارها را با دسته بندی انجام دهید. دقت داشته باشید که علاوه بر گویا بودن ، ساختار url شما باید کوتاهترین طول لینک ممکن را داشته باشد.

۲- کاهش صفحات کم کیفیت و کم ترافیک 

توجه داشته باشید که موتورهای جست و جو مکررا یک محتوای بی کیفیت را بررسی نمی کند و آنها را حتی از بررسی مجدد خود حذف می کند تا با محتوای با ارزش جایگزین شود. بنابراین سعی داشته باشید که همواره محتوای با کیفیت که مناسب کاربران است تولید کنید.

نکات مهم تکنیک های سئو

سئو مجموعه ای از کارهای داخلی و خارجی است. موارد سئو داخلی شامل تکنیک های زیر می شود

1)بهبود محتوای مطالب بی ارزش یک تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک های سئو داخلی است.

2) سعی داشته باشید که محتویات را در صورت امکان با هم ترکیب کنیئد و یک محتوای با کیفیت و عالی با طول مناسب تولید کنید.

3) صفحات سایت شما نباید دارای محتوای تکراری باشد. حتی نباید دارای title , description یکسانی داشته باشند

4) بررسی رفتار کاربر و تشخیص پست های ارزشمند و با کیفیت

5) طول محتوای تولید شده نباید از 500 کلمه کمتر باشد.

تکنیک های مخرب سئو

تکنیک های سئو

این تکنیک های سئو نه تنها به رشد شما کمک نمی کند بلکه ممکن است باعث سقوط شما در رتبه نتایج گوگل شود. بعد ازطی شدن مراحل طراحی سایت معمولا صاحبان وب سایت های کوچک که زمان و مقدار هزینه لازم برای سئو سایت خود ندارند و برای رسیدن به رتبه های خوب پافشاری دارند. خود دست به آموزش و اجرای سئو می کنند و علاوه بر آن برای خود تکنیکهای سئوی جدیدی را نیز اختراع می کنند که در اصل اصلا درست و اصولی نیست در گام اول فرآیند سرقت و کپی کردن مطالب را از سایت های دیگر انجام میدهند و حتی حاضر نیستند که مطالب کپی شده را تغییر دهند و بدون تغییر آنها را منتشر می کنند این کار نه تنها به شما کمک نمی کند بلمه به رشد سریع رقبا نیز کمک می کنند.

خرید لینک

هدف از خرید و ایجاد بک لینک های قویی و معتبر ارتقاء رتبه وب سایت می باشد این کار در ابتدار راه اندازی سایت بسیار خطرناک است و باید با برنامه انجام شود. برای سایتی که تازه راه اندازی شده مگر می توان 500 یا 100 عدد بک لینک برای ان وجود داشته باشد؟؟ بنابراین گوگل به آن یک امتیاز منفی داده و آن را به سندباکس منتقل می کند و ارزش لینک ها را برای سایت در نظر نمی گیرد. بنابراین شما فقط هزینه کرده اید و هیچ بهبودی در سئو سایت خود نیز نداشته اید.

ساخت لینک های ضعیف رایگان

استفاده از وبلاگ ها و ارسال کامنت به صورت غیر اصولی ممکن است برای سایت شما مضر باشد و به سئو سایت شما نیز آسیب بزند.

تکرار مکرر کلمات کلیدی در محتوا

قبلا افراد با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی خود در متن به رتبه خوبی دست می یافتند ولی امروزه به این شکل نیست زیرا علاوه بر پیچیده شدن رقابت الگوریتم های گوگل نیز بهبود پیدا کردند بنابراین با این تکنیک سئو آینده سایت خود را نابود نکنید به دست آوردن رتبه خوب روش و اصول خاص خود را دارد.

تکنیک های صحیح در سئو

تکنیک های سئو مجموعه ای از اقدامات علمی ، تجربی متخصص سئو برای بهبود رتبه سایت است. بنابراین شما هم برای  یادگیری تكنيك هاي سئو باید هر چه زودتر اقدام به یادگیری کنید.

خطاهای سرورها

یکی از مهم ترین مسائل در سئو یا بهینه سازی وب سایت این است که در پاسخ به موتورهای جستجو چه کد HTTP ای باید برای آنها ارسال شود، شاید برای کاربران عادی این ویژگی اصلا مهم نباشد و مهم همان محتوای صفحه ای باشند که مشاهده می کنند، اما از نظر موتورهای جستجو اینکه یک سرور در پاسخ به درخواست آنها چه کدی ارسال می کند، می تواند نقش بسزایی در نوع عملکرد آن داشته باشد، گاهی به دلیل وجود این خطاها در سایت ممکن است که سایت به طور کامل از نتایج جست و جو حذف شود.نوع شماره های این کد ها بسیار متنوع می باشند و می توان به کدهای ۳۰۱ ، ۳۰۲ ، 404 و …

 کد ۳۰۱،  (Moved Permanently)

کد ۳۰۱ یا انتقال همیشگی یکی از  با ارزش ترین کدهای HTTP برای سئو است، دریافت این کد از طرف سرور، برای ربات گوگل و ... به معنی انتقال همیشگی یک آدرس وب، به آدرسی جدید است، از این کد مخصوصا هنگامی که در ساختار ادرسی لینک های سایت،  تغییراتی ایجاد شود،برای هدایت خزنده ها مور استفاده قرار می گیرو و راه نجاتی برای محتوای حذف شده و تغییر ساختار آدرس ها است.

 کد ۳۰۲، پیدا شد (Found)

کد ۳۰۲ به این معنی است که منبع درخواستی پیدا شده، است  اما به دلایلی مرورگر باید فعلا و به صورت موقت به آدرس دیگری انتقال یابد (Moved Temporarily)، این کد با کد ۳۰۱ بسیار متفاوت است، این انتقال به صورت موقت انجام می شود و آدرس اصلی همچنان معتبر و در دسترس خواهد بود، اما در ریدایرکت ۳۰۱، نشان از حذف آدرس قبلی و جایگزین کردن آن با محتوای جدید است.

کد ۴۰۴، منبع درخواستی پیدا نشد (Not Found)

کد ۴۰۴ در مواقعی رخ می دهد که کاربر درخواست یک صفحه یا فایل را از سرور دارد که در حال حاضر موجود نبوده یا حذف شده است و یا ممکن است نام آن تغییر کرده باشد. بنابر این با خطای 404 روبرو می شود.برای بررسی این موضوع ابزار متفاوتی وجود دارد که می توان به ابزار ، گوگل وب مستر که ابزاری را در اختیار کاربران قرار داده است  اشاره کرد ،همواره سعی داشته باشید که  این  لینک ها را بررسی کنید.در صورت ثبت ثابت می توانید از این ابزار گوگل استفاده کنید.

موارد مربوط به ایندکس شدن صفحات 

توجه داشته باشید که صفحات موجود در فریم و محتوایی که noindex  هستند توسط گوگل ایندکی نمی شوند.
شما باید تمام این موارد را در نظر داشته باشید  و بررسی کنید که کدام مورد باعث شده  است که ربات ها و خزنده ها محتویات سایت شما را ایندکس نکنند، کدهای خود را نیز بررسی کنید ممکن است اسکریپت هایی باشد که مانع از ایندکس شدن سایت شما بشود. اگر چنین مشکلی را دارید بهتر است که هرجه زودتر این مشکلات را برطرف کنید.

URL های داینامیک

URL های داینامیک، QUERY های  یا سوالاتی هستند که با علامت سوال (؟) و یا علائم دیگر علائم در ساختار ادرس سایت شروع می شوند، که اصلا مناسب برای خزنده های موتورهای جستجو نیست، زیرا این آدرس های داینامیک،  مفهومی برای خرنده ها ندارد و خزنده ها علاقه زیادی به محتوا و ادرس های ثابت دارند، بنابراین ممکن است که خزنده ها این گونه ساختار را برای شما بررسی نکنند،تا حد ممکن از این ساختار استفاده نکنید و بهترین ساختار آدرس را داشته باشید. برای انجا این کار باید از متخصص سئو استفاده کنید.

مطالب تکراری 

duplicate content مطالب تکراری یکی از اصلی ترین مشکلات مهم برای  سئو می باشد و امروز بسیار بزرگتر به عنوانها و توضیحاتی که برای یک صفحه می دهید نیز گسترش می یابد.محتوای تکراری یک محتوای یکسان است که از طریق دو آدرس متفاوت در دسترس باشد، و باعث بروز مشکلات فراوانی  می شود، و در صورت داشتن این گونه محتوا موتورهای جست و جو شما را دچار جریمه های کوچک می کنند.


مطالب تکراری را از چندین بعد می تواند مورد بررسی قرار داد، مطالب تکراری می تواند در یک سایت دیده شود: دومحتوای یکسان اما با آدرس های مختلف، یا اینکه می تواند در سایت های مختلف باشد، یعنی یک سایت نویسنده و بقیه سایت ها کپی برداری از آن باشند.

برای حل مشکل مطالب تکراری تنها چاره تهیه محتوای منحصر به یکتا می باشد، این کار سبب جلب اعتماد بیشتر موتور های جستجو به سایت یا وبلاگ شما و بالا رفتن رنک مطالب شما در لیست نتایج جست و جو می شود، پس تا حد مقدور از مطالب تکراری در سایت خود استفاده نکنید سعی داشته باشید مطالب را از ساشت های دیگر را کپی نکنید ، یعنی شما خود نیز آن مطلب را ویرایش یا توسعه دهید.

نقشه سایت

درج یک نقشه سایت، برای موتورهای جستجو بسیار حائز اهمیت می باشد، این نقشه یاعث می شود که خزنده های موتورهای جستجو بتوانند راحت تر و سریعتر مطالب شما را ایندکس کنند!

ابزارها و پلاگین های رایگان بسیاری برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد که شما به راحتی می توانید از آنها بهره‌مند شوید اما نکته ای که قابل توجه می باشد این است خیلی از این سایتها برای خدمات رایگان خودشان محدودیت لینک گذاشته اند . یعنی بطور مثال بیشتر از ۱۲۰۰ لینک از سایت شما را در سایت مپ وارد نمی کنند.حتما دقت نمائید که سیستم محدوددیت تعداد مشخص نکرده باشد و بصورت نامحدود لینک قبول بکند. در ضمن فراموشتان نشود که نقشه سایت خود را در فایل ROBOTS خود درج نمائید :

 زمان بارگذاری سایت

سعی داشته باشید که سایتی با بهترین سرعت لود داشته باشید، کاربران بسیار زیادی را هم از دست خواهید داد، برای حل این مشکل می توانید از تصاویر کم حجم ، فایل و اسکریپت کمتر یا بهینه تر و … استفاده نمائید، همواره سعی کنید کمترین حجم را با حداکثر گیرایی ایجاد نمایید. هرچه سرعت بارگذاری سایت بیشتر باشد، در بهینه سازی سایت شما تاثیر مناسب تری خواهد داشت.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید