یکی از مشکلات اصلی مدیران سایت‌ها صفحات 404 یا ناموجود ( Not Found ) میباشد. این صفحه‌ها تاثیرات بسیار بدی بر روی سئو سایت دارند در این‌جا روش‌هایی مفید برای از بین بردن این صفحات معرفی می‌کنیم.

 صفحات ۴۰۴ صفحاتی هستند که به دلیل تغییری که در آدرس ها ایجاد می‌شود و یا حذف می‌شوند به‌ وجود می‌آیند. در نتیجه‌ی این تغییرات، این صفحات قبلا در موتورهای جست‌وجو ایندکس شده اما وقتی بر روی آن‌ها کلیک می شود به جای نمایش پست مربوطه صفحه ی ۴۰۴ نمایش داده می‌شود که به معنای عدم وجود صفحه است. این صفحات بر روی سئو بسیار تاثیرگذار می‌باشد زیرا اساس کار موتورهای جست‌وجو کاربران هستند.

دراینجا به معرفی روش های از بین بردن صفحات ۴۰۴ در هر سیستم مدیریت محتوا می‌پردازیم.

روش اول:

اگر شما به طور کلی ساختار لینک‌های خود را تغییر داده‌اید مثلا نوع ساختار پیش فرض سایت خود را به آدرس‌های فارسی و Html تغییر داده‌اید. زمانی که شما این کار را انجام می‌دهید تمامی مطالب ایندکس شده‌ی شما از یک تاریخ به قبل دیگر کارایی ندارند و باید با آدرس‌های جدید ثبت شوند. یقینا پس از انجام این تغییرات شما با تعداد بسیار زیادی صفحات ۴۰۴ روبه رو خواهید شد. بهترین کار در این حالت استفاده از کد زیر است، این کد ذکر می‌کند که پستهای از تاریخ ۱ مارچ سال ۲۰۱۱ به بعد ایندکس نشوند. اگرچه که این روش اصلا توصیه نمی‌شود

روش دوم:

این روش که بهتر از روش قبل نیز می‌باشد شما ابتدا باید با فضای پنل وب مستر تولز گوگل آشنا باشید. پس از ورود به بخش Crawl Error بروید.
در این صفحه شما به صفحاتی برخورد خواهید کرد که مشکل ۴۰۴ نیز دارند. یک صفحه را انتخاب کرده و به تب Crawl Access بروید. در آنجا آدرس خود را وارد کنید و دلیل را انتخاب کرده و ثبت کنید تا آدرس پاک شود. البته این روند بین یک هفته تا ۶ ماه ممکن است زمان ببرد.

روش سوم:

این روش بسیار مفید و البته وقت‌گیر می‌باشد. در این روش باید وارد هاست خود شده و این کد را در فایل .htaccess قرار دهید:
RedirectMatch 301 /seo/portal.php http://www.pooneh.co/seo
براساس این کد باید صفحه ای که با ادرس seo/portal.php می‌باشد به آدرس seo ریدایرکت شود.
انجام این فرایند در گوگل وب مستر تولز زمان می‌برد و باید کمی صبر کرد.