با ما در ارتباط باشید: 0314566
بردکرامب (Breadcrumb) چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد

بردکرامب یا خرده نان یک روش مسیر یابی در سایت است که بازدید کننده های سایت کمک میکند در هر صفحه ای که هستند بتوانند مکان خود را بدون نگاه کردن به URL پیدا کنند. سایت های فروشگاهی که تعداد صفحات و محصولات زیادی دارند میتوانند با استفاده از Breadcrumb تجربه کاربری را بالا ببرند.
بردکرامب مسیر یابی در سایت را به گونه ای راحت میکنند که شما بتوانید به راحتی بین صفحه دسته محصولات، توضیح محصول و صفحه اطلاعات حرکت کنید. سایت های بزرگ همیشه باعث گیج شدن کاربر میشوند و او نمیتواند راهی که از آن به سایت وارد شده است را پیدا کنید. خرده نان در سایت این مشکل را حل کرده است.

اسم بردکرامب از کجا انتخاب شد؟

اسم افزونه بردکرامب از داستان هانسل و گرتل انتخاب شده است.حتما همه ی شما این داستان را شنیده اید. در این داستان هانسل و گرتل برای پیدا کردن راه خانه در جنگل بردکرامب (خرده نان) میریزند. امروزه به کمک GPS احتمال گم شدن توی جنگل خیلی کم شده اما به جای آن برای خیلی از افراد پیش آمده که در یک سایت گم بشوند. بردکرامب در سایت به شما کمک میکند همانند هانسل و گرتل راه خود را پیدا کنید.

بردکرامب در سئو چیست؟

Breadcrumb به لینکهایی در سایت میگویند که به کاربر نشان میدهد در کجای سایت قرار دارد و چند صفحه با صفحه ورود خود فاصله دارد. شما معمولا بردکرامب را در بالا یا پایین یک صفحه پیدا میکنید. در پونه مدیا میتوانید بردکرامب را در انتهای هر صفحه مشاهده کنید. بردکرامب نه تنها به کاربر کمک میکند مسیر خود را در سایت پیدا کند بلکه به موتور جستجوی گوگل نیز در دسته بندی سایت شما کمک میکند.

برد کرامب چه فایده ای برای سئو سایت دارد؟

- بالابردن نرخ کلیک: گوگل به جای استفاده از URL در نتایج جستجو در گوشی موبایل بردکرامب را نشان میدهد چرا که فهم آنها از URL ساده تر است.
- نقشه بندی سایت: بردکرامب به موتورهای جستجو کمک میکند تا معماری سایت شما را بهتر درک کنند و در نتیجه صفحات شما را راحت تر کرال کنند.

انواع بردکرامب

- بردکرامب سلسه مراتبی (براساس موقعیت)

یکی از معمول ترین انواع بردکرامب که به شما میگوید در کدام صفحه سایت قرار دارید و چگونه به صفحه اول بازگردید.
For example: Home > Resources > SEO Guide

- بردکرامب مبتنی بر ویژگی

این نوع بردکرامب در سایت های فروشگاهی استفاده میشود که به شما نشان میدهد روی کدام ویژگی در محصولات کلیک کرده اید.
For example: Home > Shoes > Hiking > Womens

- بردکرامب مبتنی بر تاریخچه

به شما نشان میدهد از چه صفحاتی در سایت را بازدید کرده اید. مانند تاریخچه در مرورگرها. برای مثال اگر شما دنبال مقالات سئو میگشتید و 3 مقاله مختلف را مطالعه کردید بردکرامب به صورت زیر خواهد بود.
Home > SEO article 1 > SEO article 2 > Current page

3 فایده استفاده از بردکرامب در سایت

اگر هنوز در خصوص استفاده از بردکرامب مطمئن نیستید به نکات زیر توجه کنید.

- بالا بردن تجربه کاربری UX

بردکرامب مسیر یابی در سایت را برای کاربر راحت تر میکند و وی را به استفاده از قسمت های مختلف سایت تشویق میکند. مثلا شما دارید در خصوصکلمات کلیدی دنباله دار یک مطلب مطالعه می کنید و می بینید که در قسمت بردکرامب میتوان روی کلمات کلیدی نیز کلیک کرد. اگر سوال دیگری در خصوص کلمات کلیدی دارید میتوانید به راحتی روی آن کلیک کرده و به مطالب این قسمت از سایت منتقل بشوید.

Breadcrumb ویژگی

- بالا بردن رتبه سایت

بردکرامب نه تنها کاربر بلکه گوگل را نیز خوشحال میکند. به گفته ی گوگل آنها از breadcrumb برای دسته بندی و تقسیم محتوا استفاده میکنند. در سال 2018 گوگل بردکرامب را درصفحه نتایج جستجو اضافه کرد که این موضوع باعث بالا رفتن اهمیت آنها میشود.
نمایش بردکرامب در گوگل
Breadcrumb در نتایج SERP به کاربر کمک میکند مکانی که مطلب شما در سایت به خود اختصاص داده است را تشخیص دهد.

- بردکرامب کاربر را در سایت نگه میدارد.

با اینکه نرخ پرش یک فاکتور مستقیم سئو سایت نیست اما میتواند به سئو کمک کند. بعلاوه نرخ پرش بالا نشان دهنده تجربه کاربری نامناسب است که راهنمای مسیر بردکرامب به حل این مشکل کمک میکند.
فرض کنید شما دنبال یک کفش ورزشی هستید اما از رنگ صورتی خوشتان نمی آید به راحتی میتوانید با استفاده از بردکرامب دیجی کالا به قسمت کفش ورزشی بروید و یک کالای دیگر انتخاب کنید.

breadcrumbدر دیجی کالا

این موضوع خیلی برای دیجی کالا (و دیگر سایت های فروشگاهی ) مفید است چرا که جلوی خروج کاربر از سایت را میگیرد. این در صورتی است که اگر سایت شما بردکرامب نداشت احتمال بازگشت کاربر به سایت بیشتر میشود. 

چطور بردکرامب را در وردپرس اضافه کنیم؟

شما میتوانید با استفاده از روش های زیر بردکرامب را به سایت خود اضافه کنید.
- استفاده از Yoast SEO : اگر شما درحال حاضر از Yoast استفاده میکنید اضافه کردن بردکرامب فقط چند قدم کوتاه طول خواهد کشید. فقط کافیست در Yoast وارد بشوید و مراحل زیر را دنبال کنید.
بردکرامب در yoast
- پلاگین وردپرس: اگر از وردپرس استفاده میکنید پلاگین های مختلفی وجود دارد که به وسیله آنها میتوانید breadcrumb را اضافه کنید. من استفاده از Breadcrumb NavXT را بهتون پیشنهاد میدهم چرا که کار با آن آسان است و با توجه به احتیاجات میتوانید در آن تغییر بوجود بیاورید.
- پلاگین WooCommerce Breadcrumb: اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید که از WooCommerce استفاده میکند از همین پلاگین برای سئو سایت فروشگاهی و اضافه کردن بردکرامب استفاده کنید.
بردکرامب در  woocommerce
در آخر سایت ساز شما میتواند افزونه بردکرامب را به صورت پیش زمینه داشته باشد.
برای مثال بعضی پلاگین های وردپرس آپشن برادکرامب را دارند از جمله Ocean WP .

برای اضافه کردن بردکرامب در سایتهای Wix شما باید کد آنها را به صورت دستی وارد کنید.

4 اشتباه رایج هنگام استفاده از بردکرامب در سئو

استفاده از بردکرامب کار ساده ای است. هرچند هنگام پیاده سازی بعضی اشتباهات ممکن است به جای سود برای شما ضرر داشته باشد. پس با بررسی اشتباهات زیر از انجام آنها خودداری کنید.

1. از فونت بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک استفاده نکنید

بردکرامب باید به راحتی در سایت قابل مشاهده باشد اما اگر شما از سایز خیلی کوچک برای آنها استفاده کنید برای کاربران گوشی همراه کلیک روی آنها مشکل میشود. برای اینکه بهتر بتوانند آنها را پیدا کنند بهتر است بردکرامب بالای تگ H1 قرار بگیرد.

2. در بردکرامب آدرسی که در Navigation Bar است را تکرار نکنید

اگر بردکرامب کپی نوار ناوبری باشد هیچ اطلاعات اضافه ای به ما نمیدهد پس نیازی نیست با اضافه کردن کد اضافی فضا را اشغال کنید.

3. اهمیت دادن به نوار ناوبری را فراموش نکنید

با اینکه نباید نوار ناوبری را برای بردکرامب تکرار کنید اما این به این معنی نیست که فقط به بردکرامب توجه کنید. بردکرامب یک کمک اضافه برای مسیر یابی در سایت است و به این معنی نیست که روش های دیگر مسیر یابی را فراموش کنید.

4. از نوع بردکرامب درست استفاده کنید

بردکرامب های بر مبنای موقعیت معمول ترین نوع هستند اما ممکن است برای سایت شما بهترین انتخاب نباشند. اگر سایت شما فقط چند مجموعه کوچک دارد استفاده از بردکرامب مبتنی بر تاریخچه برای شما مفیدتر خواهد بود.

10 پیشنهاد پونه مدیا برای پیاده سازی بردکرامب

1. همیشه تمام مسیر را در بردکرامب نشان دهید
2. از صفحه خانه شروع کنید
3. با استفاده از "> " قسمت های مختلف را جدا کنید
4. بردکرامب را در بالای صفحه قرار دهید
5. از فونت متناسب استفاده کنید
6. قسمتی که کاربر در آن قرار دارد را با یک رنگ متفاوت نشان دهید یا Bold کنید
7. بخشی که کاربر در آن وجود دارد را لینک نکنید
8. در صفحه خانه از بردکرامب استفاده نکنید
9. در بردکرامب عنوان کامل صفحات را بنویسید
10. با توجه به URL سایت بردکرامب را بنویسید

 

امتیازی ثبت نشده است.