گوگل تگ منیجر , Google Tag Manager

در این مطلب تصمیم گرفتیم که یکی از کاربردی ترین ابزارهایی که به وسیله آن می توانیم رفتار کاربران سایت را زیر نظر بگیریم، معرفی کنیم. بوسیله این ابزار شما می توانید کارایی وب سایت خود را افزایش دهید. GTM یا همان Google Tag Manager یکی از ابزارهای رایگان گوگل است. این ابزار به شما تحلیل و آمار نشان نمی دهد بلکه با کمک آن می توانید به صورت کارآمدتر با سایر ابزارهای تحلیل و آماردهی کار کنید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
google tag manager چیست؟
 

معرفی Google Tag Manager

گوگل تگ منیجر که به اختصار به آن GTM گفته می شود یکی از ابزارهای رایگان کمپانی گوگل برای وبمستران است که به آنها امکاناتی از قبیل مدیریت و استفاده از تگ های بازاریابی برای وب­سایت و برنامه های موبایلی را فراهم میکند. یکی از جالب ترین نکات استفاده از تگ منیجر این است که شما میتوانید بدون آشنایی با کدنویسی از آن استفاده کنید.
به عنوان مثال به وسیله گوگل تگ منیجر، شما قادر خواهید بود که اطلاعات یک انبار داده (منبع داده) که در اینجا همان سایت شما است، را با یک ابزار آنالیز (میتواند آنالیتیکس یا هر منبع دیگری باشد) برای بدست آوردن نتایح آماری و تحلیلی به اشتراک بگذارید. در ابتدای کار شاید استفاده از این ابزار وقت و زمان شما را بگیرد و اصولی نداشته باشد چون تعداد تگ های خود را مدیریت نکرده اید و از اهمیت آن اطلاعات خاصی نداشتید. مشکل اصلی برای زمانی است که تعداد تگهایی که می خواهید مدیریت کنید بیش از حد زیاد است. بنابراین بهتر است که از گوگل تگ منیجر استفاده کنید زیرا با استفاده از سیستم مدیریت تگ گوگل تمام کدهای لازم برای شما به صورت یکجا ذخیره سازی می شود. بهترین مزیت و شاید مزیت اصلی Google Tag Manager این است که دیگر وابسته به یک توسعه دهنده وب نیستید و می توانید بدون داشتن تخصص برنامه نویسی، از کدهای مورد نظر در وب سایت خود استفاده کرده و بخشی را به آن افزوده یا حذف کنید. GTM یکی از ابزارهای محبوب برای وبمستران و بازاریان است.

قبل و بعد استفاده از گوگل تگ منیجر

GTM یا همان Google Tag Manger یک Tag management system است که به شما و صاحبان وب سایت ها کمک میکند تا بتوانید به آسانی و بدون دسترسی به کد برنامه، کدهای مورد نظر را به وب سایت و برنامه موبایل (iOS یا Android) اضافه کنید. کدهایی که با استفاده از گوگل تگ منیجر به کد برنامه خود اضافه می کنید کدهای اصلی نیستند بلکه کدهای فرعی و یا جانبی هستند که برای مدیریت وب سایت و یا اپلیکیشن مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از این کدها ثبت آمار و رفتارهای کاربران است که داده های مورد نظر برای برنامه هایی مثل CrazyEgg، MouseFlow،Optimizely ،Google Analytics و … را فراهم میکند. مدیریت تگ ها در سال 2012 و ماه اکتبر توسط کمپانی گوگل معرفی شده است. به این ابزار پیکسل ردیابی نیز گفته می شود.

 مدیریت برچسب گوگل چگونه کار می‌کند؟

با قرار دادن کد یا اسکریپت Tag Manager بر روی سایت، یک بخش مدیریتی در اختیار شما قرار داده می شود که می‌توانید تمامی سرویس‌های آماری خود را به آن اضافه کنید. حتی می توانید مشخص کنید که در چه صفحاتی و با چه عملیاتی، کد مربوطه فراخونی شود. به عنوان مثال شما می توانید مشخص کنید که هنگام کلیک روی یک لینک و تحت شرایطی خاص کد های مربوطه فراخوانی و اجرا شود.
انجام تنظیمات اولیه روندی بسیار ساده دارد و خود نیز قادر به پیاده سازی آن هستید. مزیت GTM این است که به جای نوشتن ۲۰ الی ۳۰ خط کد برای بررسی رفتار کاربر در آپارات و یا ... همین عملیات را میتوان با چند تنظیم ساده در Google Tag Manager انجام داد. با این کار شما گامی موثر در جهت بهبود سرعت سایت خود برداشته اید و می توانید نتایج بهتری کسب کنید.

دلیل استفاده از Google Tag Manger چیست؟

 • بدون نیاز به برنامه نویسی:
 • بدون اینکه شما حتی با مقدمات جاوا اسکریپت آشنا باشید می توانید به آسانی و براحتی از آن استفاده کنید و کارهای مدیریتی خود را کنترل کنید برای مثال مشخص کنید که کدام قسمت کد یا تابع در چه صفحه ای و تحت چه شرایطی فراخوانی و اجرا شود.
 • بدون دسترسی به کد:
  در پروژه‌های شخصی و کوچک این یک مورد خاص محسوب نمی شود و زیاد برای کاربران محسوس نیست، اما برای یک مجموعه بزرگ که به طور میانگین روزانه هزاران کاربر دارد دیگر به راحتی قادر نخواهید بود که کدهای خود را عوض کنید. حتی ممکن است با بروز خطا کاربران خود را از دست بدهید. با gtm شما قادر خواهيد بود كه به سرعت هر چه بیشتر کدهای تست شده را در برنامه خود استفاده کنید.
 • دلیل استفاده از Google Tag Manger چیست؟
 • امکان تست کدها:
  اکثر مواقعی که یک رویداد را برای Google Analytics یا سایر سرویسهای مشابه کد نویسی میکنیم به منظور آنالیز رفتار کاربران برای مشخص شدن درستی کد های نوشته شده باید کمی صبر کنید تا آمار Analytics آپدیت شود و از درستی کدها اطمینان حاصل کنید. ابزار GTM با داشتن  قابلیت Preview این امکان را می‌دهد که همواره قبل از اجرای کد خروجی تغییرات و اطلاعات ارسالی را بررسی کنیم.
 • جلوگیری از خطای جاوا اسکریپت:
  شما می‌توانید با استفاده از Google Tag Manager کد‌های جاوا اسکریپت و HTML را به وسیله این ابزار به برنامه خود اضافه کنید و در صورتی که  کدهای جاوا اسکریپت شما دارای خطا باشد از انتشار کد جلوگیری میکند!
 • سرعت:
  کسانی که روی تجربه کاربری کار می کنند می دانند که هر روز باید از زاویه ای دیگر به محصولات خود توجه کنند، یکی از مزیت های گوگل تگ منیجر این است که بعد از مدتی کار قادر خواهید بود که تمامی صفحات و تعاملات موجود در محصول (مانند: دنبال کردن، ارسال نظر، نمایش ویدیو، بارگذاری و …) را به صورت متغیر‌هایی در این سرویس ذخیره کنید. هرچه زمان می گذرد سرعت و زمان تست گرفتن و تغییرات در کد‌ها بسیار سریع‌تر اتفاق می افتد و نیازی نیست که کارهای تکراری را بارها و بارها تکرار کنید.

امکانات گوگل تگ منیجر

 • Permissions: در سرویسی هایی که تا این حد در پروژه ها نفوذ دارند یک بحث مهم به نام امنیت آشکار میگردد تا کسی نتواند عمدا یا سهوا تغییراتی ایجاد کند که باعث بروز مشکل در فرآیند کار شود. خوشبختانه گوگل تگ منیجر دسترسی‌های خوبی برای مدیران فراهم می‌کند تا بتواند تغییرات کسانی که به Google Tag Manager پروژه شما دسترسی دارند را کنترل و مدیریت  کند.
 • WorkFlow: این امکان برای مدیریت بهتر به تگ منیجر اضافه شد. WorkFlow کمک می‌کند تا محیط کارها جدا شود که اگر چند کاربر بر روی یک پروژه کار می‌کنند، تداخلی بین کارهای آن‌ها ایجاد نشود.
 • Version Controll: سیستم تگ منیجر ورژن کنترل مخصوص به خود را دارد و این امکان را فراهم می کند که برای هر تغییری که باید در کد بدهیم، قادر باشیم نام و توضیحی را وارد کنیم و هنگام بروز مشکل، تغییرات روی هر نسخه به طور مجزا بررسی شود و در بدترین شرایط نیز قادر خواهید بود که نسخه قبلی را برگردانید.
 • Data layer: به اطلاعات مهم در صفحه گفته میشود که از آن ها به عنوان داده‌ در اسکریپت‌های مختلف در GTM استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی ها این است که شما  قادر خواهید بود از سمت سایت / اپلیکیشن مجموعه یا اطلاعاتی را به Data Layer اضافه کنید.

api سرویس گوگل تگ منیجر

بخش های Google Tag Manager

ویژگی های اول یعنی Variables و Triggers کمک می‌کند که سرعت کار را با جلوگیری از انجام کارهای تکرار‌ی بهبود دهیم. ویژگی Tags قسمت هایی از کدهایى هستند که به صفحه وب سایت ما اضافه می‌شود. برای مثال کد Google Analytics.

Variables

در این قسمت شما قادر خواهید بود متغیرهایی تعریف کنید که در برچسب‌ها و Triggerهای مختلف میتوان از آنها استفاده کرد.

انواع متغیرها:

Constant: اینها متغیر‌های ثابت هستند و شامل مقدارهای ثابت می شوند، برای مثال می توان به ID گوگل آنالیتیک اشاره کرد.
JavaScript: یکی از جذاب ترین متغیر هاست. شما قادر خواهید بود که بتوانید اسم یک متغیر جاوا اسکریپتی را که در کد برنامه تعریف شده است وارد کنید تا در هر قسمتی که می خواهید مقدار دلخواه شما را باز گرداند!

Triggers

تریگرها در هر لحظه بر اساس متغیرهایى که برای آنها تعریف کردیم یک مقدار که برابر با True یا False است، را برمیگرداند که بیان میکند Tagها چه زمانى میتوانند اجرا شوند. از انواع فعال کننده میتوان به مشاهده صفحه، کلیک، ارسال فرم و… اشاره کرد.

Tags

برچسب‌ها می‌توانند سرویس‌های پیشفرض در GTM مانند Google Analytics یا اسکریپت و HTML کدی باشد که برای آن تعریف میکنیم تا در صفحات مورد نظر اجرا شوند. بصورت معمول از Tags برای ارسال داده ها از سایت شما به سایر سیستم های تحلیل کننده و آماری استفاده می شود. برچسب‌ها بر اساس Triggerهایی که برای آن تعریف کردیم در صفحات مورد نظر اجرا می‌شود. به عنوان مثال برای صفحات ویدیو یک تریگر باید بسازید که صفحه ویدیو را تشخیص بدهد. سپس یک فعال کننده برای آن ایجاد کنیم.

تفاوت­های گوگل تگ منیجر و گوگل آنالتیکس

گوگل تگ منیجر یک ابزار کاملا متفاوت از آنالتیکس است که برای ذخیره سازی و مدیریت کدهای بیرونی یا خارجی مورد استفاده قرار میگیرد. در GTM هیچگونه آنالیز و نمایش داده آماری و تحلیل نداریم. در حالی که از گوگل آنالتیکس برای تحلیل­ و گزارش واقعی مورد استفاده قرار میگیرد. در آنالتیکس ابزار تحلیل متفاوتی برای تجزیه و تحلیل وجود دارد که به دلیل وجود تعداد بالای گزارشات حرفه ای ابزاری محبوب و پرکاربرد است.

مزیت های  گوگل تگ منیجر

مزیت های  گوگل تگ منیجر چیست؟

تا اینجا متوجه اهمیت گوگل تگ منیجر شدید. با استفاده ازاین ابزار شما قادر خواهید بود که داده های ارسالی را به ابزارهای تحلیلی مدیریتی تغییر دهید. با استفاده از این ابرار تعداد کلیک ها و تعداد فایل های دانلود شده را مدیریت کنید. حتی اگر برای یک محصول خود تبلیغ کرده اید میتوانید آثار آن تبلیغ را در آمار افزایشی محصول مشاهده کنید.

دیگر ویژگی های تگ منیجر

با استفاده از گوگل تگ منیجر، میتوان سایت را روی هر تعداد تگ تعریف شده در سایت لود کرد.

سازگاری با انواع ابزار تحلیلی را دارد.

انعطاف پذیری بالایی دارد به طوری که میتوانید هر چیزی را به آن اضافه کنید.

تمام کدهای خارجی سایت در یک مجموعه و قسمت قرار دارد.

حالت پیش نمایش GTM این امکان را به شما میدهد که قبل از انتشار، دیدی از کدهای خود داشته باشید.

ضعف گوگل تگ منیجر

نیاز به دانش تخصصی و مدیریتی برای تغییرات
زمان بر بودن. منظور از زمان همان زمانهایی است که برای تحقیق و آزمایش صرف می شود 
برای برطرف سازی مشکلات نیاز به زمان دارد.

در گوگل تگ منیجر چه چیزهایی را میتوان ردیابی کرد؟


اسکرول کاربر را میتوان کنترل کرد و بخش های جذاب وب را تشخیص داد.
بررسی فرمهای رها شده
بررسی خریدهای رها شده
کنترل و بررسی فیلم ها و...

نتیجه گیری:

پیاده سازی و طراحی Google Tag Manager ممکن است در ابتدا فرآیندی سخت و زمان بر به نظر برسد اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از این ابزار امکانات زیادی را برای استفاده از تگ ها در اختیار شما قرار می دهد. همچنین به دلیل قرار گرفتن همه تگ ها در یک مکان استفاده از آن بهینه تر و ساده تر خواهد بود. در صورتی که در استفاده از این ابزار تجربه و یا سوالی داشتید می توانید در این جا با ما به اشتراک بگذارید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید