آموزش سئو داخلی و خارجی

وقتی در مورد سئو صحبت می شود دو کلمه را زیاد می شنوید: سئو داخلی و سئو خارجی. که از این دو مفهوم برای طبقه بندی فاکتورهای سئو استفاده می شوند.
سئو داخلی و خارجی هر دو برای موفقیت یک کمپین سئو از اهمیت بالایی برخوردار هستند. هدف ما در این مطلب فقط آشنایی شما با مفهوم سئو داخلی و سئو خارجی است و مقایسه کوتاهی روی این دو مفهوم . در صورتی که می خواهید این مفاهیم را عمیق تر متوجه شوید پیشنهاد ما مطالعه مطالب مربوط به سئو داخلی و مطالب مربوط به سئو خارجی است که در این دو مطلب به صورت مفصل این موضوعات بررسی شده اند.

بررسی کامل فاکتور های سئو هم خالی از لطف نیست. اینجا ما به صورت اجمالی در مورد فاکتورهای سئو نیز صحبت می کنیم.


ما در پونه مدیا خیلی با این موضوع مواجه می شویم که اکثر وبمستران یا سئو کاران تمرکز خاصی روی سئو خارجی دارند یا فکر می کنند با داشتن سئو خارجی بهتر می توانند کمپین سئو موفقی داشته باشند. در صورتی که تجربه ی ما در پونه مدیا نشان میدهد که با داشتن سئو داخلی موفق شما ناخودآگاه در سئو خارجی نیز پیروز خواهید شد. 

تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی

برای اینکه بتوانید تفاوت دو موضوع را با هم بررسی کنید باید این موضوعات در یک راستا باشند تا مقایسه انجام شود. در صورتی که سئو داخلی و سئو خارجی مانند راهنمای گردش به راست و گردش به چپ یک ماشین هستند شما برای اینکه در رانندگی به مشکلی برخورد نکنید به هردو نیاز دارید. در سئو نیز شما به سئو داخلی و سئو خارجی به یک میزان نیاز دارید. پس این دو خیلی با هم قابل مقایسه نیستند.

هنگامی که موتورهای جستجو می خواهند سایت شما را نسبت به دیگر سایت ها رتبه بندی کنند به دو موضوع توجه خواهند کرد.
1. سئو داخلی :  به همه کارهایی  داخل سایت سئو داخلی می گویند. پس شما روی آنها کنترل خوبی دارید.
2. سئو خارجی : به اعتبار سایت شما در دیگر سایت ها یا شبکه های اجتماعی دقت می کند پس شاید به اندازه سئو داخلی روی آن کنترل ندارید.


به زبان بسیار ساده محتوایی که با نوشتن آن گوگل به شما توجه خواهد کرد سئو داخلی و بالا و پایین رفتن رتبه این صفحه سئو خارجی است.سئو داخلی و سئو خارجی

آیا فاکتورهای سئو را می توان به دو دسته فاکتورهای سئو داخلی و فاکتورهای سئو خارجی تقسیم کرد؟

گوگل برای اینکه بتواند به مخاطب نتیجه صحیحی را نشان دهد در حال اندازه گیری میزان کیفیت سایت هاست شاخص های این اندازه گیری که عملکرد آنها به نام الگوریتم های گوگل هستند فاکتورهای سئو محسوب می شوند.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
فاکتورهای سئو و رتبه بندی سایت (لیست کامل 2020)

این فاکتورها را اشخاص با عنوان سئو داخلی و سئو خارجی دسته بندی کرده اند البته این فاکتورها کامل قابل جدا سازی نیستند. فاکتورهای سئو خارجی یعنی کارهایی که خارج سایت انجام می شوند فاکتورهای سئو داخلی یعنی همه کارهایی که ما داخل سایت انجام می دهیم.

سئو داخلی سایت چیست؟

به همه کارهایی که داخل سایت انجام می شود سئو داخلی می گویند یکی از مهمترین فاکتورهای سئو که در مورد آن همه جا می شنوید محتواست .محتوا پادشاه است را همه شنیده اند که این فاکتور در سئو داخلی قرار می گیرد پس می توان گفت سئو داخلی تا حدودی به سئو خارجی در فاکتورهای سئو اولویت دارد و لازم است در توالی سئو اول به فاکتورهای سئو داخلی اهمیت دهید .

از جمله کارهای که به سئو داخلی مربوط می شود میتوان به عنوان، ساختار URL، متن جایگزین تصاویر ، سرعت سایت ، موبایل فرندلی بودن، محتوا ، لینک سازی داخلی ، اسکیما و ... اشاره کرد. 

فاکتورهای سئو داخلی را با به روز رسانی های مختلف گوگل هر روز هوشمندتر می کند پس بهتر است قوانینی که اعلام می شود را کامل رعایت کنیم.

سئو خارجی سایت چیست؟

سئو خارجی روی بالا بردن اعتبار سایت شما با لینک سازی و دریافت بک لینک تمرکز میکند. بیاید با یک مثال بالا بردن اعتبار را روشن کنیم.

فرض کنید شما یک وان حمام دارید که در آن چندین اردک پلاستیکی انداخته اید. اگر این وان را وبسایت شما در نظر بگیریم صفحات سایت همان اردک های پلاستیکی هستند. حالا شما شروع به آب کردن وان میکنید. آبی که در وان شما ریخته میشود نماد لینک هایی است که شما از سایت های دیگر دریافت میکنید. هرچه بیشتر لینک دریافت کنید اردک های شما به سطح بالاتری خواهند رسید.
سایت هایی مثل ویکی پدیا به همین صورت همیشه در رتبه های بالا قرار دارند. وان این سایت ها به حدی آب دارد که هر اردک جدیدی که اضافه کنند به راحتی در قسمت بالا قرار میگیرد.
مهم ترین فاکتور در سئو خارجی لینک ها هستند. برای اینکه شما بتوانید لینک های بهتری برای سایت خود دریافت کنید میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید در ابتدای کار محتوای با کیفیت بنویسید، و سعی کنید این محتوا به روشهای متفاوتی با لینک سایت خود منتشر کنید . پست مهمان ، ایمیل مارکتینگ ، شبکه های اجتماعی و غیره

توضیح ساده سئو خارجی

با اینکه تعداد لینک اهمیت زیادی دارد کارشناسان تولید محتوا و متخصصان سئو پونه مدیا هم بر این باورند که کیفیت لینک ها از تعداد آنها اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل تولید محتوای عالی اولین قدم برای یک سئو خارجی موفق است.

سئو داخلی مهمتر است یا سئو خارجی

موضوع سئو اصلا در مورد انتخاب بین سئو داخلی و خارجی نیست. انتخاب بین این دو موضوع مثل این می ماند که بخواهید بین داشتن دیوار خانه یا سقف خانه یکی را انتخاب کنید. سئو داخلی و خارجی دست در دست یکدیگر به بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجو کمک میکنند.
هرچند از نظر کارشناسان سئو بهتر است اول سئو داخلی سایت خود را بهبود ببخشید و بعد از آن سراغ سئو خارجی بروید.
مثل ساختن یک خانه شما اول فنداسیون را درست می کنید و بعد از آن سراغ بقیه قسمت ها می روید. سئو داخلی مثل فنداسیون خانه شماست. و نمای بیرونی و بقیه جزئیات سئو خارجی شماست.

 

 

نتیجه گیری:

با وجود فراگیر شدن سئو در حوزه وب هنوز افرادی هستند که با سئو داخلی و خارجی آشنا نباشند. اگر همچنان در مورد سئو سایت و اصولی که باید در آن رعایت شود، سوالی دارید در قسمت نظرات همین مطلب، سوالات خود را از ما بپرسید.