blog-org-1473-1535790868-google-seo-ranking-factors-2018 10 فاکتور برتر رتبه بندی گوگل 2018 - پونه مدیا

آیا شما از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2018 که می تواند تغییر اساسی در رتبه بندی وب سایت شما ایجاد کند خبر دارید؟ ملزومات سئو مدام در حال تغییر است. شاید تکنیکی که در گذشته مفید بود امروز به کار شمار نیاید. بنابراین باید همیشه خود را با تغییرات وفق داد. اگر کسی قادر نباشد سایت شما را ببینید تمام تلاش های بازاریابیتان به هدر می رود. در این مقاله ما 10 فاکتور برتر رتبه بندی گوگل در سال 2018 که می تواند تغییر اساسی در رتبه بندی شما ایجاد کند معرفی می کنیم. با رعایت این اصول می توانید مطمئن باشید که ترافیک سایت خود را حفظ کنید یا افزایش دهید و به رتبه بندی بالاتری دست پیدا کنید. اما قبل از آن اجازه دهید کمی در مورد خود رتبه بندی و نحوه رتبه بندی گوگل صحبت کنیم.

رتبه بندی گوگل چیست؟

همانطور که می دانید سئو  (seo) مخفف بهینه سازی موتور جستجو است که به رتبه بندی بهتر سایت ها کمک می کند. اما رتبه بندی یعنی چه؟
در سئو رتبه بندی به موقعیت قرار گیری محتوای شما در صفحه نتایج موتور جستجو اشاره دارد. رتبه 1# یعنی وقتی فردی با یک عبارت موضوعی را جستجو می کند صفحه شما را زودتر از بقیه می یابد. قرار گرفتن در بین 3 رتبه اول عالی است زیرا بیش از نیمی از کلیک ها در هر صفحه نتایج در بین سه مورد اول اتفاق می افتد. حتی قرار گرفتن در بین 10 رتبه اول نیز خوب است. زیرا 95 درصد افراد هرگز به صفحه دوم نمی روند.


هدف گوگل از رتبه بندی چیست؟


گوگل هدف خود را سازماندهی اطلاعات و در دسترس عموم قرار دادن آن می داند. در این خصوص ارائه نتایج مرتبط بخش بزرگی از این هدف را تشکیل می دهد. بر اساس رتبه بندی کیفیت جستجو گوگل در زمان اندیس گذاری محتوا عواملی مانند زیر را در نظر می گیرد:

 • حوزه تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن محتوا
 • کیفیت و کمیت محتوا
 • شهرت وب سایت

گوگل به طور کلی  از این عوامل برای رتبه بندی سئو سایت ها استفاده می کند.


چطور می توان رتبه بندی گوگل را ارزیابی کرد؟


قبل از اینکه بتوانید رتبه بندی سئو سایت خود را تغییر دهید باید بدانید در چه جایگاهی کجا قرار دارید؟
برای این راه روش های مختلفی وجود دارد. در ابزار SEMRush با وارد کردن نام دامنه خود می توانید کلمات کلیدی برتری که شما برای آنها رتبه بندی شده اید را ببینید.

semrush shows google search engine ranking


ابزارهای زیر از جمله ابزارهای دیگری هستند که می توانید توسط آنها جایگاه کلمات کلیدی خود را بیابید:

1. Ahrefs
2. Answer the Public
3. SEOBook Keyword Suggestion Tool
4. Google AdWords Keyword Planner


 عوامل مهم رتبه بندی 2018 

 • قابلیت دسترسی به URL

اولین فاکتوررتبه بندی گوگل سال 2018 داشتن آدرس URL صحیح است به طوری که خزنده هاا یا بات های گوگل را قادر سازد به راحتی و سهولت در سایت شما بخزند. به عبارت دیگر گوگل برای اینکه محتوای سایت شما را بتواند مشاهده کند و موضوع صفحات را بفمهد باید از طریق URL عمل کند. برای اینکه بات های گوگل بتوانند در این راه موفق شوند باید موارد زیر مهیا باشند:

فایل روبوتیک یا Robot.txt.file . با این فایل به بات های گوگل اعلام می کنید از کدام صفحات دیدن کنند و از کدام دیدن نکنند.
نقشه سایت یا Sitemap: نقشه سایت فهرست تمام صفحات شماست. اگر پلت فرم سایت شما ورد پرس است می توانید از پلاگین YOAST SEO برای ایجاد نقسه سایت استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید از Online Sitemap Generator برای اینکار استفاده کنید.

 • سرعت سایت از جمله سرعت صفحات موبایل

سرعت سایت سال هاست به عنوان یکی از عوامل موثر سئو سایت و فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل  به شمار رفته است. گوگل می خواهد تجربه کاربر را بهبود دهد به همین خاطر به صفحات پر سرعت اهمیت ویژه ای می دهد. گوگل اخیرا اعلام کرد الگوریتم خود را در رابطه با سرعت صفحات وب به روز رسانی گرده است.
این الگوریتم از ماه جولای 2018 سایت ها را تحت تاثیر قرار داد. به همین دلیل اگر مشاهده کردید سایت شما در موبایل ها به سرعت لود نمی شود بدانید که جریمه می شوید.
از ابزار Mobile Testing Tool استفاده کنید تا متوجه وضعیت سرعت سایت خود بشوید.

google mobile testing tool results

 

 •  سازگاری با موبایل

حال که موضوع ما موبایل بود اجازه دهید عامل مهم دیگر رتبه بندی گوگل  2018 یعنی سازگاری با موبایل را نیز توضیح دهیم.
امروزه تعداد کاربران موبایل از کامپیوتر دسکتاپ پیشی گرفته است. به همین دلیل است که معیار رتبه بندی گوگل نیز تغییر کرده است.

الگوریتم mobile First Index یک واقعیت است. به این معنی که در ابتدا داده های مربوط به سایت هایی که برای دستگاه های موبایل بهینه شده اند را نشان می دهد. اگر سایت شما بهینه نیست دست بجنبید.

statcounter mobile conversion rates statistics

معیارهای رتبه بندی سئو سایت که ما در این مقاله به شما می گوییم مبانی رتبه بندی جستجو را در اختیار شما قرار می دهد اما بعد از آن شما باید نگاهی به تجربه کاربر وقتی از سایت شما بازدید می کنند بیاندازید.
نکاتی که باید بررسی کنید شامل موارد زیر است:

 1. آیا سایت شما برای تغییر اندازه خودکار در دستگاه های مختلف واکنش گرا هست یا نه؟
 2. آیا اندازه فونت شما در صفحات کوچک نیز خوانا هستند؟
 3. دسترسی و ناوبری در منوها و بقیه مکان ها در صفحه نمایش های کوچک امکان پذیر است؟
 4. محتوا توسط تبلیغات میانی مخفی نشده باشد.

cisco importance of video content an seo ranking factor

 • عمر دامنه، URL و اعتبار

آیا می دانستید که 60% سایت هایی که در فهرست 10 رتبه برتر گوگل هستند سه الی بیشتر عمر دارند. داده های حاصل از دو میلیون سایت نشان می دهد که سایت هایی که دارای عمر کمتر از یک سال هستند به ندرت می توانند رتبه دار شوند. به همین خاطر اگر مدتی است که از راه اندازی سایت شما می گذرد نکات این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

serp iq content length

گاهی مواقع هم نام دامنه مهم است. با اینکه گوگل دامنه های تطبیق داده شده ( دامنه ای که کلمات کلیدی هدف آن در URL است) را جریمه می کند اما این جریمه عموما در مورد سایت های اسپم با محتوای ضعیف است.
تحقیقات دیگر نشان داده است که دامنه های تطبیق داده شده که با کیفیت و ارزشمند و مرتبط باشد باعث ارتقا رتبه بندی گوگل می شود. با این همه اگر در حال حاضر وب سایت خود را راه اندازی کرده اید لازم نیست از این نوع دامنه ها استفاده کنید.
در رتبه بندی، اعتبار نیز مسئله مهمی است. اعتبار ترکیبی از محتوای عالی و سئو خارجی مانند لینک های ورودی و اشتراکات اجتماعی است. اعتبار هم به اعتبار صفحه و هم به اعتبار دامنه اطلاق می شود. که هر دو از 0 تا 100 درجه بندی می شود. و دقیقا به شما می گوید که یک صفحه خاص یا یک دامنه خاص چطور در صفحه نتایج رتبه بندی می شود.
شما می توانید با ابزار Open Site Explorer میزان اعتبار دامنه و اعتبار صفحه خود را ملاحظه کنید. تنها کافی است URL خود را در باکس جستجو قرار دهید تا گزارش اعتبار دامنه، اعتبار صفحه لینک های قدیمی و لینک های جدید را مشاهده کنید.

opensiteexplorer can help track domain authority

 • محتوای بهینه شده

محتوای بهینه شده جز سه فاکتور رتبه بندی  گوگل بعد از لینک ها و RankBrain به شمار می رود. الگوریتم های گوگل به کلمات کلیدی تکیه می کنند. این کلمات و عبارات همان کلمات و عباراتی هستند که کاربران با آنها به جستجوی اطلاعات می پردازند. همچنین این کلمات و عبارات در عناوین سایت نیز به کار می روند. به همین خاطر است که استفاده از کلمات کلیدی تا این حد مهم است. برای سئو محتوای دسته اول بهترین محتوا است.

1- درک کلمات معنایی کلیدی LSL در رتبه بندی سئو

مسئله تنها کلمات کلیدی اصلی نیست بلکه اصطلاحاتی است که مردم بیشتر از همه استفاده می کنند. این کلمات معنایی کلیدی LSL گفته می شوند. این نوع ارتباطات واژه به گوگل کمک می کند نتایج را بهتر نشان دهد.

به عنوان مثال استفاده از کلمات درست LSL به گوگل می گوید وقتی یک کلمه مانند mini را جستجو می کند این صفحه در رابطه با ماشین است و نه لباس و ....
قابل توجه اینکه مردم هر روز بیش از پیش جستجوی صوتی انجام می دهند و بهینه سازی محتوا به سمت بهینه سازی برای پرسش سوال و جستجو با زبان طبیعی به پیش می رود.


درک نیت جستجو برای بهینه سازی محتوا
در هنگام بهینه سازی توجه به نیت کاربر نیز مهم است. نیت کاربر همان چیزی است که او با تایپ کلمات کلیدی به دنبال آن است. مثلا وقتی شخصی عبارت "رستوران در خیابان انقلاب اصفهان" را جستجو می کند آیا نیت او پیدا کردن یک رستوران برای غذا خوردن است یا تنها یک تامین کننده مواد غذایی.گوگل با درک نیت کاربر سعی می کند بهترین نتایج ممکن را به او نمایش دهد. 
کلمات کلیدی می تواند با توجه به این مطلب که کدام یک از موارد زیر جستجو شود تغییر می کند:

 • پیدا کردن وب سایت (هدایت)
 • پیدا کردن پاسخ به سوال (ااطلاعات)
 • کسب اطلاعات خرید (تحقیق)
 • خرید (معامله)

یک سایت بهینه شده محتوایی می نویسد که همه این موارد را در نظر گیرد.

2- محتوای طولانی

در عین حال که محتوای مرتبط با نیاز افراد یک عامل مهم در رتبه بندی است. تحقیقات نشان می دهد که نوشتن محتوای طولانی و البته پرمایه نیز به همان اندازه مهم است.

تحقیقات نشان می دهد که محتوای بیش از 2000 کلمه در ده موقعیت برتر نتایج گوگل قرار می گیرد. اگر چنین محتوایی لینک و اشتراکات بیشتری نیز بگیرد ببینید چه اتفاقی می افتد.

3- جعبه پاسخ گوگل (Answer Box)

گوگل به طور روز افزون در حال استفاده از جعبه پاسخ است. به همین دلیل است که بهینه سازی برای جعبه پاسخ نیز از دیگر فاکتورهای رتبه بندی گوگل به شمار می رود. جعبه پاسخ گوگل چیزی شبیه شکل زیر است:

answer box google

 

تجارب ما نشان می دهد که بهینه سازی برای جعبه پاسخ گوگل یعنی :

 • در درجه اول پاسخ به سوالات
 • پاسخ مرتبط و کوتاه
 • هدف گذاری کلمات کلیدی که دارای جعبه پاسخ هستند
 • درج فهرست و جدول
 • قرار دادن سوال در سرفصل با فرمت صحیح تگ عنوان

 

4- استفاده از ویدئو برای بهبود رتبه سئو

بر اساس تحقیقات ویدئو ها 80 درصد ترافیک آنلاین را به خود اختصاص داده اند.

-تمام گروه های سنی ویدئو تماشا می کنند.
-79% مردم ترجیح می دهند به جای خواندن محتوا ویدئو آن را تماشا کنند.
-مردم از ویدئو برای تصمیمات خرید خود استفاده می کنند.

بنابراین از ویدئو در استراتژی محتوای خود استفاده کنید. ویدئو ها به سرعت دیده می شوند به اشتراک گذاشته می شوند و سیگنال های اجتماعی قوی برای موتورهای جستجو ارسال می کنند.

 

 • سئو فنی (Seo Technical)

قبلا گفتیم که کدهای صحیح سایت یکی از روش های بهینه سازی بهتر برای موتورهای جستجو است. در این خصوص ملاحظات زیر را می توانید در نظر بگیرید؟

 1. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان صفحه ، اینجا اولین نقطه ای است که گوگل برای تعیین مرتبط بودن وب سایت از آن استفاده می کند. شما عنوان صفحه را در اولین سطر فهرست نتایج هر کوئری ملاحظه می کنید.
 2. از تگ های سرفصل برای نشان دادن سلسله مراتبی محتوا استفاده کنید. اگر عنوان شما HI است از H2 و H3 برای سرفصل های بعدی استفاده کنید.
 3. از توضیحات متا هم برای ترغیب کاربر به کلیک بر روی لینک استفاده کنید. کلمات کلیدی خود را در این قسمت نیز قرار دهید. زیرا گوگل به این قسمت نیز توجه می کند. به این صورت کاربران می توانند محتوای شما را بیابند.
 4. از ماک آپ اسکیما به شیوه درست استفاده کنید تا به گوگل بگویید چه محتوایی در حال تولید هستید. با این روش می توانید محتوای خود را در rich content به جای answer Box قرار دهید.

 • تجربه کاربر (رنک برین)

مدتی است که گوگل از هوش مصنوعی برای رتبه بندی بهتر صفحات استفاده می کند. الگوریتم رنک برین از این سیگنال در کنار سیگنال های دیگر برای رتبه بندی استفاده می کند:

 • نرخ کلیک: درصد افرادی که به سایت شما کلیک می کند .
 • نرخ بونس ریست: تعداد افرادی که از سایت شما خارج می شوند شاید به این دلیل که مطالب را مرتبط ندانسته اند.
 • نرخ ماندگاری : مدت زمانی که یک کاربر در سایت می ماند.

اگر کاربر در یک سایت وارد شود اما مورد علاقه وی نباشد و سایت را ترک کند به گوگل اعلام می کند مطالب مورد نیاز وی نبوده است. اگر کاربران متعددی این کار را انجام دهند رتبه شما کاهش می یابد.
در عوض اگر کاربر مدتی را در وب سایت بگذراند به گوگل اعلام می شود مطالب با نیاز کاربر مرتبط بوده است.
بهمین خاطر اگر عنوان، توضیحات و محتوا را بهنیه سازی کنید می توانید رتبه بندی سایت خود را افزایش دهید.

 • لینک ها

همانطور که گفتیم یک وب سایت با لینک ساخته می شود. لینک های طبیعی برای سیگنال های رتبه بدنی بسیار مهم هستند. در کل سه نوع لینک وجود دارد:

 • لینک های ورودی
 • لینک های خروجی
 • لینک های داخلی

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1426-1532174200-links-identify-disavow1-ss-1920 10 فاکتور برتر رتبه بندی گوگل 2018 - پونه مدیا

گوگل از لینک های ورودی برای تعیین اعتبار و مرتبط بودن محتوا استفاده می کند. بهترین سناریو زمانی است که یک لینک مرتبط از یک محتوای مرتبط باشد. به همین خاطر اگر یک لینکی از محتوای سئو به محتوای سئو شما وارد شود بهتر از لینک تصادفی از محتوای بی کیفیت و بی ربط است.
در حالت ایده ال شما می خواهید از دامنه های کم کیفیت لینک کمتری دریافت کنید. شما می توانید با ابزار SEMRush لینک های وردوی خود را ببینید و نسبت به آنها تصمیم بگیرید.
در همین حین شما می خواهید محتوای با کیفیت برای بازدیدکنندگان خود تولید کنید . به همین خاطر لینک به سایت های معتبر و مرتبط حوزه فعالیت شما ایده بسیار خوبی است.
و در نهایت لینک سازی داخلی از طریق لینک بین صفحات یک سایت هم به گوگل و هم به کاربر ارزشمند بودن محتوا را اعلام می کند. اگر شما یک صفحه معتبر دارید و به صفحات دیگر لینک دهید به کاربران کمک می کنید صفحات دیگر دست یابند و کمی اعتبار به آن صفحات نیز منتقل کنید. در این صورت صفحه ثانویه نیز در رتبه بندی ارتقا می یابد.

 • سیگنال های اجتماعی

زمانی که افراد محتوای شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند یک سیگنال به موتورهای جستجو می فرستد. مطالعه 23 میلیون اشتراک لینک ها از طریق رسانه های اجتماعی نشان داد که بین اشتراک اجتماعی و رتبه بندی موتور جستجو ارتباط  وجود دارد.
سخن رسمی گوگل این است که اشتراک اجتماعی فاکتور مستقیم رتبه بندی گوگل نیست. لینک از توئیتر و فیس بوک همپای لینک از سایت های معتبر نیست.اما هیچ جای شکی نیست که صفحات برتر گوگل دارای اشتراکات زیادی هستند. شاید علت این باشد که هر چه محتوایی بیشتر به اشتراک گذاشته شود مردم بیشتری آن را می بینند و به آن لینک می دهند. این یعنی اشتراک اجتماعی بیشتر می تواند به رتبه بندی شما کمک کند.
شما نه تنها به حضور در رسانه های اجتماعی نیاز دارید بلکه  نیاز دارید تا محتوای خود را به اشتراک گذاشته و سیگنال های اجتماعی را تقویت کنید. ما برای اینکار نکته های خوبی داریم. 

social network activity by site rank

 

 • اطلاعات واقعی کسب و کار

این نکته برای کسب و کارهای محلی بسیار مهم است.
وجود یا عدم وجود اطلاعات تجاری برای رتبه بندی سئو محلی از واجبات است.
شما باید این اطاعات را در صفحه تماس با وب سایت خود قرار دهید:

 • NAP: نام، آدرس و شماره تماس
 • ثبت نام اکانت در فیس بوک و My Business
 • ثبت نام در وب سایت های پرسش و پاسخ و دیگر دایرکتوری ها مانند یاهو ، Yelp و وی کی پدیا و ..
 • استفاده از کلمات کلیدی محلی صحیح مثلا سئو اصفهان


 • pooneh media

گوگل برتر

گوگل برتر  به آن قسمت یا قطعه از هرصفحه سایت گفته می شود که باعث می گردد آن سایت در رتبه های بالا و اول موتور جستجو گوگل قرار گیرد. این قطعات می تواند شامل کلمات کلیدی مرتبط، محتوای مفید و کاربر پسند ، لینک ها، عکس و شبکه های اجتماعی سایت باشد. رعایت اصول سئو از جمله بررسی عنوان ها و داشتن نقشه سایت مناسب برای راحت تر شدن ایندکس سایت در این راه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. استفاده درست از شبکه های اجتماعی و لینک های کافی به سایت باعث خواهد شد که در دراز مدت، میزان نرخ کلیک و در نتیجه رنک برین سایت بهبود یافته و در نتیجه در جایگاه بالایی در نتایج جستجو قرار بگیرند.  

نتیجه گیری 

در این مقاله عوامل مهم رتبه بندی سایت ها برای سال 2018 توضیح داده شد. شما با در نظر گرفتن این عوامل قطعا می توانید ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید و به رتبه بندی بالاتر دست یابید. 

5 از 5
1 سال قبل
نظر
عرض سلام. سایتتون مطالبش خیلی مفیده. ممنون.
یه سوالی دارم اگه بتونید راهنمایی کنید. من یه سایت دارم که هاستش خارج ایرانه. وقتی با فێلترشکن سرچ میکنم رتبه گوگلم خیلی بالاست. در حالت عادی که از فیلترشکن استفاده نمیکنم اینطور نیست. هاستم رو به ایران تغییر بدم نتایجم بهتر میشه؟
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند