پرسونای مشتری چیست؟

زمانی که شما قصد شروع یک استراتژی بازاریابی محتوایی را دارید اولین چیزی که ذهن شما به خود مشغول می کند بحث تولید محتواست و ذهن شما بیشتر درگیر اجرا می شود و بیشتر اوقات ازخود می پرسید: "خودم تولید کننده ی محتوا باشم یا کار را تولید کننده محتوا بسپارم؟ زمان بندی برای محتوا گذاری باید چطور باشد.در وب سایت و یا شبکه های اجتماعی به صورت منظم یا نا منظم محتوای خود را پخش کنم؟ و..." با این که همه ی این سوال ها به جا و درست است شما باید در ابتدا ببینید که مخاطب محتوای من چه کسی است و چه افرادی از محتوایی که من در اختیارشان می گذارم استفاده می کنند.
اگر شما مجموعه ای از ویژگی ها و خصوصیات فکری و رفتاری مخاطب خود را به صورت فرضی جمع آوری کنید به این مجموعه اطلاعات به دست آمده پرسونای مخاطب می گویند. Persona تا حدودی با کلمه ی personality به معنی شخصیت شباهت دارد و مفهوم پرسونا نیز به شخصیت شباهت زیادی دارد.
افرادی که در زمینه ی بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا فعالیت می کنند با استفاده از پرسونا انتخاب ها، علایق، سلایق، رفتار ها و ترجیح های مخاطب خود را پیش بینی می کنند و به این صورت می توانند به راحتی خط فکری محتوای تولیدی خود را مشخص کنند و به همین صورت بعد از تشخیص پرسونای احتمالی مخاطب شما می توانید محتوای خود را راحتتر و هدفمند تر تولید کنید.
شما می توانید با مشخص کردن پرسونای احتمالی خود به سوالاتی مانند چگونه تیم تولید محتوا تشکیل دهیم و یا چه سبکی برای تولید محتوا انتخاب کنیم؟ راحتتر پاسخ دهیم.
در این مطلب از پونه مدیا به شما کمک می کنیم که پرسونای احتمالی مخاطبان خود را مشخص کنید و با استفاده از سایر راهنمایی ها، تصمیمات درستی در زمینه ی استراتژی محتوایی خود بگیرید، پس با ما همراه باشید.

پرسونای مشتری چیست؟

نکات مهم در ترسیم پرسونای احتمالی مخاطب

 

چرا پرسونای مخاطب و مشتری برای شما مهم است؟

بازاریابی محتوایی هم مانند سایر نمونه های بازاریابی باید با برنامه ریزی و استراتژی انجام شود، به عبارت دیگر نمی توان در این زمینه بی گدار به آب زد. اولین چیزی که برای برنامه ریزی و استراتژی محتوایی نیاز دارید این است که با مخاطبان خود گفتگو کنید، از علایق و سلایق آنها سر در بیاورید و ویژگی ها و علاقه مندی های اصلی آنها را شناسایی کنید. دقیقا همینجاست که نقش تشخیص و ترسیم پرسونای احتمالی برای شما مهم می شود، چرا که شما با استفاده از این موضوع متوجه می شوید که: "مخاطبتان به چه محتوایی نیاز دارد، لحن مناسب برای صحبت کردن با مخاطبانم چیست؟ از چه قالب و استراتژی باید استفاده کنم؟" از طرفی شما می فهمید که چه موضوعاتی برای تولید محتوای شما اثر گذاری بیشتری دارند و مشتریان شما از چه راههایی به شما می رسند.

پرسونا در بازاریابی محتوایی به چه معناست؟

پرسونا های ما شخصیت های نمادینی هستند که مواردی مثل: تیپ های شخصیتی مختلف، عقیده های متفاوت و رفتار های متفاوت با سایت، برند و یا محصولات شما دارند را نشان می دهند. پس به عبارتی می توان گفت هر پرسونای احتمالی ترسیم شده نماینده یک دسته از مخاطبان هدف و مشتریان شماست.

 

ترسیم پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوایی چه لزومی دارد؟

زمانی که شما به صورت اصولی پرسونای مخاطبان خود را ترسیم کرده اید در شرایط مختلف می توانید حدس بزنید که تمایلات و احساسات این افراد بعه چه سمت و سویی می رود و شما برای جلب توجه این افراد باید از چه ترفند ها و استراتژی هایی استفاده کنید. همچنین داشتن یک پرسونای درست می تواند به شما کمک کند که محصولات، محتوا، جنبه های بصری، طراحی سایت و... را به درستی دسته بندی کنید و به این صورت با راحتی عمل بیشتری تصمیم گیری های خود را انجام دهید و به این صورت در زمان، انرژی و هزینه سازمان خود صرفه جویی کنید.

ترسیم پرسونای احتمالی مشتری

چه طرز فکری در مورد پرسونا های به دست آمده درست نیست؟

پرسونا یک نفر نیست، بلکه همانطور که گفتیم پرسونا یک آیینه بزرگ است که رفتار و اهداف یک دسته فرضی از کاربران و مخاطبان را به شما نشان می دهد که معمولا هر پرسونا شامل یک یا دو صفحه توضیحات در مورد موارد زیر است:

  • عقاید
  • مهارت ها و توانایی ها
  • الگوهای رفتاری و چارچوب اخلاقی
  • اهداف

البته هرچقدر این خصوصیات بیشتر باشند و شما دسته بندی ها را دقیق تر انجام دهید می توانید در شرایط مختلف از ویژگی های مختلف مخاطبان خود استفاده کنید.استفاده از پرسونا در بازاریابی محتوایی چه مزایایی دارد؟

  • به دست آوردن درک بهتر از خواسته ها، نیاز ها و احساسات مشتریان
  • به دست آوردن اطلاعات صحیح تر و درست تر که ما را در زمینه ی برنامه ریزی و تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوایی مناسب کمک کند. البته باید در جریان باشید که این اطلاعات باید بر اساس شناخت درست مخاطبان و آگاهی از زمان و مکان آنها برای استفاده از محتواست.
  • زمانی که شما از پرسونای احتمالی استفاده می کنید دید منسجم تر و مشخص تری در سازمان خود دارید وبه این صورت می توانید تصممات بهتری بگیرید.
  • با دانستن و دسته بندی کردن پرسوناهای مختلف شما می توانید تشخص دهید که کدام پرسونا برای شما مشتریان بهتری است و برای اینکه توجه فلان پرسونا را جلب کنید باید از چه روشی استفاده کنید.

 

چطور پرسونای احتمالی مخاطبین و مشتریان خود را تشخیص دهیم؟

بهترین راه برای اینکه از دل مخاطبان و مشتریان خود سر در بیاورید این است که از آنها سوال بپرسید و به این صورت از دیدگاه آنان را راجع به مسائل مختلف با خبر شوید. شما برای این کار می توانید دسته ای از مشتریان بالقوه خود را در نظر گرفته و با استفاده از یک پرسشنامه که اعضای تیم فروش به آنها می دهند سوالات خود را از آنها بپرسید.

در ادامه ی این مطلب 10 مجموعه سوال مهم و حیاتی که حاصل سالها تجربه پونه مدیا در این زمینه است را در اختیار شما قرار می دهیم، پس قلم و کاغذ بردارید و این سوالات را برای سایت یا سازمان خود یادداشت کنید.


10 سوال کلیدی که برای تعیین پرسونا باید بپرسید.

 

1. مخاطب هدف شما کیست؟

در این قسمت شما سوال هایی می پرسید که هویت مخاطب شما را به شما می رساند، مانند اینکه: اسم او چیست؟ چند سال سن دارد؟ میزان تحصیلاتش در چه حدی است؟ محل زندگی او کجاست؟ ساکن شهر های بزرگ است یا در یک شهرکوچک یا روستا زندگی می کند؟ اولویت های او در زندگی چیست و چه سبک زندگی دارد؟

 مشخصات پرسونای مشتری

2. مخاطب شما زندگی خود را چطور می گذراند؟

در این قسمت در مورد مسائل مالی او سوال می پرسید و سوال های این دسته عبارتند از: شغل او چیست؟ چقدر درآمد دارد؟ نسبت به پول خرج کردن چه رفتاری دارد؟ آیا خسیس است یا دست و دل باز؟ چقدر درآمد دارد؟ معمولا چقدر بوجه دارد؟ آیا اهل سرمایه گذاری است یا امنیت طلب است و بیشتر مایل است که پولش را پس انداز کند؟ ترجیح می دهد چطور خرید کند؟ آیا خرید با پول نقد یا چک برای او ساده تر است یا خرید اینترنتی را به خرید سنتی و فیزیکی ترجیح می دهد؟

 

3. از سرگرمی ها و اوقات فراقت مخاطبین خود مطلع شوید.

دانستن این موضوع که افراد برای گذران وقت آزاد خود چه فعالیت هایی انجام می دهد می تواند شما در درک بهتر شخصیت آنها کمک کند. شما در این قسمت سوال هایی مانند سوالات زیر از مخاطب خود می پرسید:

ترجیح می دهد که وقت آزاد خود را چطور بگذراند؟ بیرون رفتن را بیشتر دوست دارد یا در خانه ماندن را؟ چه چیز هایی به جز شغل و پول او را به هیجان می آورند؟ تفریحات مورد علاقه ی او چه چیز هایی هستند و تمرکزش در زندگی بر روی چه چیزهایی است؟

 سرگرمی های پرسونای مشتری

4. سطح رفاه مخاطبتان در چه حدی است؟

علاوه بر نکات مثبت شما باید تا حدودی نکات منفی تاثیر گذار بر روی زندگی مخاطبان خود را دنبال کنید تا اطلاعات خالص تر و دقیق تری به دست بیاورید. شما باید از او بپرسید که: وضعیت سلامتی او چطور است؟ اگر سلامتی او در وضعیت خوبی نیست چه مشکلاتی دارد و چگونه این مشکلات باعث بروز اختلال در زندگی او شده اند؟ چقدر به سلامتی خود اهمیت می دهد؟ آیا از رژیم غذایی خاصی پیروی می کند؟ آیا برنامه ورزشی خاصی دارد؟

 

5. مخاطب شما چه باورهایی دارد و چه انگیزه هایی باعث حرکت کردن او می شوند.

در این قسمت دیدگاه کلی مخاطب خود را نسبت به مسائل مختلف برررسی می کنید و از باور های او در خصوص مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... با خبر می شوید. شما در این قسمت می توانید از او بپرسید که: چه احساسی نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی دارد؟ معنی زندگی در نظر او چیست؟ دلیل او برای کارکردن و کسب درآمد چیست؟ چ هدفی برای زندگی خود انتخاب کرده است؟ از چه چیزی بیشتر از همه می ترسد؟ خانواده او چقدر در زندگی او نقش داشته اند؟

 شخصیت پرسونای مشتری شما

6. افراد تاثیر گذار بر روی زندگی مخاطب هدف شما چه کسانی بوده اند؟

این سوال می تواند خط فکری مخاطب شما را تا حد قابل توجهی برای شما روشن کند و به شما کمک کند که حدس های دقیق تری در مورد رفتار او در شرایط مختلف بزنید. شما می توانید از او بپرسید که: چه کسی در زندگی او از بقیه بیشتر اهمیت دارد؟ دلیل این اهمیت برای او چیست؟ این افراد روی قدرت خرید او چقدر تاثیر می گذارند و چه کسی در نهایت برای او تصمیم می گیرد؟

 

7. از جزئیات مربوط به خرید های مخاطب خود با خبر شوید.

سوالاتی مانند: "مخاطب شما قبلا چه کالاهایی را از طریق اینترنت خریداری کرده؟ معمولا چه نوع کالاهایی می خرد؟ آیا اهل هدیه خریدن و هدیه دادن است یا نه؟ هر ماه چقدر پول صرف خرید می کند؟ استاندارد های او برای خرید کردن چیست؟ خرید های او نمایشی است و یا با دوام بودن و ارزش بلند مدت کالا برای او مهم است؟" می توانند به شما کمک کنند تا از روند خرید آنها با خبر شوید.

 نحوه خرید پرسونای مشتری

8. منابع اطلاعاتی مخاطب هدف شما از کجاست؟

منابعی که مخاطب شما از آنها استفاده می کند تاثیر بسیار بالایی روی شخصیت او دارند، به همین ترتیب شما می توانید با پرسیدن سوالات زیر اطلاعات بسیار مناسبی به دست بیاورید.
معمولا چه اخباری را دنبال می کند و دوست دارد از چه موضوعاتی با خبر باشد؟ این اطلاعات را از کجا به دست می آورد؟ شبکه های اجتماعی، تلوزیون، اینترنت، کتاب، مجله یا سرچ کردن در گوگل؟ آیا قبل و بعد از خرید سعی در پیدا کردن اطلاعات مفید می کند یا خیر؟

 

9. رابطه ی او با شبکه های اجتماعی چطور است؟

شما در این بخش می توانید از او بپرسید که آیا از شبکه های اجتماعی استفاده می کند؟ شبکه اجتماعی مورد علاقه ی او کدام است؟ فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین یا تلگرام شبکه اجتماعی مورد علاقه او هستند؟ آیا فقط بیننده است یا در پست ها مشارکت هم دارد؟ (منظور از مشارکت لایک و کامنت است) چه چیز هایی در شبکه های اجتماعی توجه او را به خود جلب می کند؟ روزانه چند دقیقه برای شبکه های اجتماعی وقت می گذارد؟ آیا تا به حال از طریق شبکه های اجتماعی با یک محصول آشنا شده است و بعد برای خرید آن اقدام کند؟

 پرسونای مشتری و شبکه های اجتماعی

10. از چه وسیله هایی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کند؟

این سوال به شما کمک می کند که بتوانید راه ارتباطی خود را با مخاطب و مشتری های خود پیدا کنید، شما می توانید از او بپرسید که از چه گوشی استفاده می کند؟ گوشی هوشمند یا از هم نسل های 1100؟ از چه پیامرسانی استفاده می کند؟ از تلگرام و واتسآپ یا اینکه در کمال تعجب از سروش استفاده می کند؟ وسیله ارتباطی مورد علاقه او برای ازتباط با دنیای بیرون چیست؟ لپ تاپ، تبلت، کامپوتر، کتابخوان یا گوشی هوشمند؟

 

این 10 سول می تواند موضوعات زیادی را در مورد شخصیت، رفتار، علایق و سلایق مخاطبانتان را برای شما روشن کند و به این صورت شما می توانید پرسونای دقیق تری برای کسب و کار خود ترسیم کنید.

 

در پایان دو نکته ی مهم که باید به یاد داشته باشید را به شما یادآوری می کنیم:

نکته اول: شاید برای شما این سوال بوجود آمده باشد که این اطلاعات را چطور از مخاطبان خود بگیریم؟
جواب این سوال بسیار ساده است، شما زمانی نیاز به پرسیدن این سوال ها دارید که قصد برنامه ریزی و چیدن یک استراتژی محتوایی برای وب سایت خود باشید. از طرفی روند پرسیدن این سوالات و ایجاد استراتژی محتوایی نیاز به یک استراتژیست محتوا نیاز دارید که می توانید در مطلب استراتژیست محتوا کیست؟ در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نکته دوم: شاید با خواندن این مطلب به این فکر افتاده باشید که مثل یک حرفه ای عمل کنید و یک تیم تولید محتوای قوی تشکیل داده و با استراتژی های یک استراتژیست محتوای قوی کسب و کار خود را گسترش دهید ولی این موضوع می تواند برای شما بسیار هزینه بر باشد، به همین دلیل یشنهاد پونه مدیا به شما این است که "کار را به کاردان بسپارید" چرا که ما در پونه مدیا یک تیم کامل برای گسترش و ارتقاء کسب و کار شما را در کنار هم جمع کرده ایم. شما می توانید نمونه کار سئو و نمونه کار طراحی سایت انجام شده توسط پونه مدیا را مشاهده کنید و بعد با شماره 03136631641 تماس بگیرید.

امتیازی ثبت نشده است.