نکاتی در طراحی لندینگ پیج

یکی از عناصر مهم و حیاتی کسب و کار و بازاریابی اینترنتی، صفحه فرود یا لندینگ پیج است. برای هدایت بازدید‌کننده به سمت هدف مورد نظر‌تان باید یک لندینگ پیج اصولی داشته باشید. بازدید کننده در صفحه فرود باید چند دقیقه بماند، فرم مورد نظر شما را پر کند یا محصولی را بخرد. می خواهید یک لندینگ پیج حرفه‌ای و موفق داشته باشید؟ با این مطلب همراه شوید.

اساسا لندینگ پیج‌ها به دو منظور ساخته می شوند:

تبلیغ و فروش: در این حالت معمولا محصول در لندینگ پیج معرفی می شود و با کلیک روی CTA مخاطب می‌تواند خرید کند. در این گونه صفحات اغلب تصویری از محصول و توضیحاتی درباره آن دیده می شود و یک دکمه CTA برای خرید وجود دارد.

دریافت اطلاعات: در این حالت لندینگ پیج شامل یک پیشنهاد جذاب است که مخاطب در ازای آن یک فرم را پر می‌کند و اطلاعاتش را مانند نام و ایمیل و غیره در اختیار شما می‌گذارد. اگر لندینگ پیج اصولی طراحی شود شما می‌توانید به مرور زمان اطلاعات بیشتری جمع کنید و به این شکل لیست بزرگی از مشتریان بالقوه در دست خواهید داشت.

هر دو نوع لندینگ پیج شامل این قسمت‌ها هستند:
عنوان
متن و بدنه
فرم
CTA
فوتر

عنوان در لندینگ پیج

قسمت ابتدایی و بالایی صفحه، عنوان است که معمولا هدف لندینگ پیج را بیان می‌کند. در تصویر زیر عنوان با رنگ قرمز مشخص شده است.

عنوان در پیج لندینگ

نکاتی درباره عنوان:

- عنوان یا سر صفحه باید دقیق و واضح هدف کسب و کار یا لندینگ پیج را بیان کند.

- بهتر است در قسمت عنوان از جمله‌های خلاقانه استفاده کنید برای مثال بگویید ۱۰ راز برای بالا بردن بازدید سایت.

- از اعداد و آمار در عنوان صفحه استفاده کنید. بر اساس تحقیقات مغز انسان به آمار و اعداد علاقه دارد.
- اگر می‌خواهید لوگوی شرکت بالای صفحه اصلی باشد آن را به هیچ جای دیگری لینک ندهید و اجازه دهید فقط یک لوگو باشد، چون ممکن است با کلیک روی آن، بازدید‌کننده صفحه را ترک کند و به لندینگ پیج بر نگردد.

- از اصطلاحات پیچیده استفاده نکنید و خیلی ساده و واضح منظور خود را در عنوان بگویید. جوری بنویسید که بازدید کننده عنوان را با خودش مرتبط بداند.

- عنوان را طوری طراحی کنید که به محض ورود، بازدید‌کننده متوجه آن شود.

- در این قسمت باید با محوریت مخاطب بنویسید و ضمیر ما و یا من به کار نبرید به جای آن بهتر است از ضمیر دوم شخص استفاده شود، برای مثال بهترین خدمات و پشتیبانی طراحی سایت را به شما ارائه می‌دهیم.

متن و بدنه در لندینگ پیج

این قسمت با فونت کوچکتر و بعد از عنوان می‌آید و ممکن است فقط شامل متن یا فقط تصویر و یا ترکیبی از هر دو باشد. در تصویر زیر این متن در کوتیشن مشخص شده است.

متن در پیج لندینگ

نکاتی درباره متن و بدنه:

- ساده و روان و با محوریت مشتری بنویسید.

- اگر قرار است در این قسمت چیز هایی را توضیح دهید و متن طولانیست بهتر است مطلب را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و در صفحه قرار دهید. این تقسیم بندی باعث می‌شود متن برای خواندن آسانتر و قابل هضم‌تر شود.

- اگر ممکن است در متن از لیست‌ها استفاده کنید چون لیست‌ها، اطلاعات را سریع‌تر انتقال می‌دهند.
- مانند قسمت عنوان، در این قسمت هم می‌توانید از آمار و ارقام برای صحت توضیحات کمک بگیرید.
- هر هدفی دارید، لحن شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را تشویق کنید نه مجبور. برای مثال استفاده از علامت تعجب در آخر جملات شبیه این است که انگار سر مخاطب فریاد می‌زنید. پس به جای لحن اجباری از لحن تشویق کننده استفاده کنید.

- اگر قصد دارید از کیفیت و اعتبار خدمات خود صحبت کنید، بهتر است از زبان دیگران باشد نه از زبان خودتان. همچنین این صحبت باید معتبر باشد برای مثال تصاویر و نام‌های واقعی از مشتریان راضی در صفحه قرار دهید و نظرات را از زبان آنها بنویسید.

- از هر استراتژی در متن استفاده می‌کنید باید بازدید کننده، تشویق شود و روی CTA کلیک کند.

- اگر لندینگ پیج برای فروش طراحی شده است در متن بدنه از کلماتی استفاده کنید که انگار فرصت کوتاهی برای خرید وجود دارد و بازدید کننده باید سریع اقدام کند و گرنه این فرصت از بین خواهد رفت.

- اگر لندینگ پیج برای جمع‌آوری اطلاعات طراحی شده باید دقیقا به بازدید کننده توضیح دهید که در ازای پر کردن فرم، مخاطب چه چیزی دریافت می‌کند و این پیشنهاد باید جذاب و متقاعد کننده باشد.
- اگر با شرکت‌ها و برند‌های معتبری همکاری داشته اید لوگوی آنها را به عنوان شرکت همکار در لندینگ پیج قرار دهید. این کار باعث می شود به میزان اعتبار آن شرکت‌ها، مخاطب به کسب و کار و محصول شما اعتماد و توجه کند.

فرم در لندینگ پیج

یکی از حساس‌ترین اجزای لندینگ پیج، فرم است. شما به اطلاعاتی که مخاطبان در فرم وارد می‌کنند نیاز دارید و همچنین پر کردن فرم نیاز به صرف وقت دارد. پس باید ظاهر کلی و خصوصیات آن به شکلی باشد که کاربر از آن فرار نکند.

 فرم در لندینگ پیج

نکاتی درباره فرم:

- امکانی به نام AUTO-FILL وجود دارد که می‌توانید آن را در بالای فرم قرار دهید. این ویژگی با تایید کاربر به اطلاعات او دسترسی پیدا می‌کند و به صورت خود‌کار فیلد‌های فرم را پر می‌نماید.

- می‌توانید در لندینگ پیج از فرم تک فیلدی استفاده کنید و وقتی کاربر آن را وارد کرد او را به مرحله بعد ببرید و بقیه اطلاعات را در مرحله بعد از او بگیرید.

- بدیهی است که فرم با تعداد فیلد‌های زیاد برای بازدید کننده خوشایند نیست.

- برای اینکه بازدید کننده احساس امنیت کند و اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهد، بهتر است گواهی خود مبنی بر حفظ اطلاعات کاربران را در جایی از فرم درج کنید.

 CTA در لندینگ پیج

توضیحات این قسمت را در مقاله CTA بخوانید. همان طور که می‌دانید CTA شامل یک دکمه است که با کلیک کاربر بر روی آن در واقع لندینگ پیج به هدف خود رسیده است. اگر صفحه فرود مربوط به فروش محصول باشد CTA احتمالا دکمه‌ای به نام خرید یا اضافه کردن به سبد خرید و یا اضافه کردن به علاقه‌مندی‌ها خواهد بود. در تصویر زیر رنگ این دکمه نارنجی است.

  cta در لندینگ پیج

نکاتی درباره CTA

- به دکمه CTA، جنبه شخصی بدهید. بر روی CTA به جای استفاده از کلمات تکراری مانند دانلود، ثبت نام، ادامه و خرید و غیره از جملاتی از زبان مخاطب استفاده کنید برای مثال برای لندینگ پیجی که قرار است با پر کردن فرم، اطلاعاتی به کاربر بدهد به جای استفاده از کلمه دانلود روی CTA جمله من به این نیاز دارم را قرار دهید.

- اگر از جمله روی CTA استفاده کردید بهتر است این جمله فعل داشته باشد. برای مثال به جای مرحله بعد، به مرحله بعد می‌روم مناسب‌تر است.
- شکل و رنگ معمول و تکراری برای CTA را فراموش کنید. به جای آن ویژگی‌های جذاب و خاص به آن بدهید.
- حتی می‌توان پیشنهاد یا محصول مورد نظر را دقیقا روی CTA ذکر کرد.
- از تمام نکات مهم‌تر اینکه دکمه CTA باید جلب توجه کند و میان اجزای دیگر صفحه گم نشود.

فوتر در لندینگ پیج

فوتر قسمت پایین لندینگ پیج است. در عکس زیر با فلش قرمز مشخص شده است.

فوتر در لندینگ پیج

نکاتی درباره فوتر

- باید امکاناتی در فوتر باشد که بازدید کننده اگر سوالی درباره محصول یاخدمات شما داشت، بتواند سریع با شما ارتباط بر‌قرار کند. برای مثال شماره تلفن را در فوتر قرار دهید تا اگر بازدید کننده به محصولات شما علاقه پیدا کرد بدون ترک کردن لندینگ پیج با شما تماس بگیرد.

- اشتباه معمول بین همه طراحان این است که در فوتر از تعدادی لینک شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری استفاده می‌کنند. این لینک‌ها ریسک ترک کردن صفحه توسط کاربر را بسیار زیاد می‌کنند.

- پیشنهاد ما به شما این است که فوتر را با ظاهر مینیمال حفظ کنید. ظاهر ساده و خلاصه فوتر باعث می‌شود بیشتر حواس مخاطب بر روی هدف متمرکز شود.

- هر کدام از اجزای لندینگ پیج ممکن است هم شامل متن باشد و هم تصویر ولی در کل باید این صفحه با استراتژی مشخص به هدف خود برسد. برای طراحی یک صفحه فرود کارآمد نیاز داریم که به جزییات در تمام اجزا دقت کنیم.

برای کیفیت در طراحی لندینگ پیج باید از سه ابزار زیر کمک گرفت:

گرافیک
متن
تاثیرات روانشناختی

همچنین اگر در طراحی لندینگ پیج شما ضعفی وجود دارد دقیقا بر پایه همین سه مورد است.
در نکاتی که درباره اجزای مختلف لندینگ پیج نام بردیم هم، قدرت تاثیر این ابزار مستتر بود برای مثال شما در قسمت عنوان از قدرت کلمات کمک می‌گیرید که مخاطب را متقاعد کنید و یا اینکه با آگاهی از علم گرافیک دکمه CTA را طراحی می‌کنید و در همه این موارد تاثیرات روانشناختی را در نظر دارید.

برای توسعه استراتژی بازار‌یابی بهتر است از الگو‌های موفق جهانی ایده بگیرید. در این مطلب نمونه‌هایی از لندینگ پیج‌ها از سایت‌های معتبر را بررسی می‌کنیم تا ببینیم این کسب و کار‌ها چگونه مخاطبان را متقاعد می‌کنند. این صفحات فرود به شکلی طراحی می‌شوند که از آغاز ورود بازدید کننده به صفحه، او را مجاب می‌کنند که مسیر مورد نظر را طی کرده و خدمات یا محصولات را خریداری کند.
در ادامه تعدادی مثال از کسب و کار‌های واقعی بررسی می‌کنیم بعد می توانید با مقایسه این استراتژی‌ها و باید‌ها و نباید‌ها لندینگ پیج مطمئنی بسازید.

به این لندینگ پیج که برای فروش یک کتاب الکترونیکی است، توجه کنید.

لندینگ پیج

نکات مثبت در این لندینگ پیج

دکمه CTA از زبان اول شخص، یعنی مخاطب نوشته شده است.
در متن از زبان یک مشتری راضی درباره کیفیت محصول نقل قول شده.

نکات منفی در این لندینگ پیج

تصویر در کنار عنوان، هیچ تاثیر خاصی بر متقاعد کردن مخاطب ندارد.

لندینگ پیج بعدی دارای یک فرم است:


لندینگ پیج

نکات مثبت در این لندینگ پیج

رنگ CTA با پس زمینه تضاد دارد که باعث می شود این دکمه توجه بازدید‌ کنندگان را جلب کند.
تصویری که در متن صفحه قرار گرفته، شمایی از چیزی که مخاطب قرار است به دست بیاورد، نشان می‌دهد.

نکات منفی در این لندینگ پیج

لوگوی بالای لندینگ پیج به صفحه اصلی سایت لینک شده است که ممکن است کاربر با کلیک روی آن از صفحه فرود خارج شود و دیگر بر نگردد.
تعداد فیلد های فرم خیلی زیاد است و همچنین پر کردن همه فیلد‌ها ضروری است که این فرم احتمالا باعث خروج بازدید کننده از لندینگ پیج می‌شود.

در این مطلب سعی شد تمام نکات مهم برای طراحی صفحه فرود با دقت بررسی شود ولی در آخر اگر به عنوان این مقاله علاقه دارید و می‌خواهید بیشتر جستجو کنید این اصطلاحات را بدانید:
لندینگ پیج
نرخ تبدیل
CTA

این موارد در پونه مدیا بطور دقیق توضیح داده شده‌اند. برای مطالعه بر روی آنها کلیک کنید. با مطالعه این مطالب می‌توانید درباره لندینگ پیج تخصص بیشتری پیدا کنید. اگر نیاز به لندینگ پیج مطمئن و تضمین شده دارید به متخصصان پونه مدیا مراجعه کنید. تجربه و تخصص در پونه مدیا، موفقیت کسب و کار شما را تضمین می‌کند.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید