تاثیر iframe در سئو

Iframe یک تگ اینترنتی است که از طریق آن می‌توانید یک صفحه وب را درون صفحه دیگری بارگذاری کنید. برای مثال می‌توانید یک ویدیو در سایت یوتیوب، بارگذاری کرده و سپس با استفاده از تگ iframe آن را در صفحه وب خود نمایش دهید.
Iframe در‌واقع مخفف inline frame است و همچنین تگ frame در گذشته در برنامه نویسی HTML مورد استفاده بود که به دلیل مشکلاتی که داشت منسوخ شد.

در این مطلب می‌خواهیم ماهیت و کاربرد تگ iframe را بررسی کنیم و ببینیم چه تأثیری بر سئو دارد.

تگ iframe

تگ iframe چیست؟

در حالت عادی یک صفحه وب اطلاعات معمولی را به کاربران نمایش می‌دهد، حال با استفاده از تگ iframe همان‌طور که گفتیم می‌توانیم محتوایی را از صفحه‌ای دیگر و حتی وب سایتی دیگر نمایش بدهیم. در‌واقع کار تگ iframe ارجاع دادن به محتوای سایت‌های دیگر است.

تگ iframe چه تأثیری بر سئو دارد؟

وقتی که از تگ iframe استفاده می‌کنیم، حالت محتوای صفحه دیگر عادی نیست و وقتی ربات موتور های جستجو برای crawl کردن وارد صفحه سایت می‌شوند این قسمت یعنی محتوایی که درون صفحه است را نادیده گرفته و ایندکس نمی‌کنند. البته دلیل این نادیده گرفته شدن توسط ربات‌ها هم مشخص است. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد یعنی وقتی یک تگ iframe در صفحه وجود دارد، میزان صحت آن برای ربات‌ها مشخص نیست و ایندکس کردن این بخش ممکن است باعث پیچیدگی و عدم اعتبار صفحات ایندکس شود. پس از نظر موتور‌های جستجو، محتوایی که در تگ‌های frame و iframe وجود دارد، جز محتوای صفحه به حساب نمی آید.

اگر محتوایی که درون تگ iframe قرار داده‌اید، با‌ ارزش است و یا اینکه با موضوع کلی صفحه شما ارتباط دارد، بهتر است از تگ iframe استفاده نکنید و به جای آن به صورت مستقیم این محتوا را درون سایت خود درج کنید. چون به این ترتیب، ربات‌های موتور جستجو این محتوا را می‌بینند به آن توجه کرده و ایندکس می‌کنند پس وقتی یک محتوای با‌ ارزش وجود دارد باید شرایطی فراهم شود که ربات‌ها آن را دیده و رتبه سایت را بالا ببرند. همچنین اگر این محتوای با‌ ارزش درون تگ های iframe یا frame قرار بگیرد، روی سئوی سایت شما تأثیر منفی خواهد داشت.

 تگ iframe

چند نکته درباره تگ iframe

- باید مراقب iframeهای مخفی باشید. برخی از قالب‌ها و سرویس های رایگان از لینک های مخفی درون خود استفاده می‌کنند. برای مثال ممکن برای نمایش وضعیت آب وهوا در وب سایت خود، از یک سرویس رایگان استفاده کرده و کد iframe آن را در وب سایت قرار بدهید، برای اینکه از امنیت و سالم بودن این نوع iframe ها مطمئن شوید بهتر است خروجی‌های آن‌ها را چک کرده و بعداً درون وب سایت خود قرار دهید.

- لازم نیست درباره تگ‌های iframe نگران مشکل duplicate content باشید زیرا موتور جستجوی گوگل این قسمت از کد را جز کد‌ها و محتوای صفحه شما نمی‌داند و برای همین مشکل محتوای تکراری وجود نخواهد داشت.

- استفاده از iframe دلیلی بر جریمه گوگل نخواهد شد، برای مثال استفاده از این تگ مانند cloaking نیست. همان‌طور که می‌دانید در cloaking محتوایی که به کاربران نمایش داده می‌شود با محتوایی که به ربات های جستجو نمایش داده می‌شود متفاوت است و اگر گوگل متوجه این موضوع بشود یک امتیاز منفی و همراه با جریمه برای وب سایت شما خواهد بود ولی برای تگ iframe این نگرانی وجود نداردبا این حال توجه داشته باشید که اگر از تگ iframe استفاده کردید حتماً باید مشخص شده باشد که منبع مورد ارجاع آن کجا است در غیر این صورت برای وب سایت شما جریمه ای از سمت گوگل به همراه خواهد داشت.

 تگ iframe

- اگر به هر دلیلی مجبور شدید برای نمایش محتوایی از تگ iframe استفاده کرده یعنی به محتوای سایت دیگری ارجاع بدهید بهتر است این کار را در صفحات اصلی وب سایت خود انجام ندهید.

- استفاده از اسکریپت‌ها می‌تواند جایگزین مناسب‌تری برای تگ های iframe باشد.

نتیجه‌گیری

شاید تگ iframe به صورت مستقیم تأثیر خاصی بر سئوی وب سایت شما نداشته باشد ولی همان‌طور که گفتیم اگر برای نمایش محتوا مخصوصاً در صفحات اصلی سایت خود از تگ iframe استفاده کنید تنها باعث می‌شوید که سایت مرجع ترافیک بهتری پیدا کند. پس تا جایی که ممکن است از تگ iframe استفاده نکنید. در صورتی که استفاده از آن‌ها ضروری بود به نکاتی که درباره این تگ گفتیم، توجه بفرمایید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید