Link Equity چیست؟

عصاره لینک (Link juice) یک فاکتور رتبه بندی موتورهای جستجو است این فاکتور بر مبنای ایده ای است که بعضی از لینک ها ارزش و اعتبار خود را از یک سایت به سایت دیگه میبرند. این ارزش با چندین فاکتور مرتبط است مثل اعتبار صفحه لینک دهنده، ارتباط مطالب، وضعیت HTTP و ... . لینک هایی که ارزش خودشان را منتقل میکنند یکی از سیگنال هایی است که گوگل و دیگر موتورهای جستجو برای رتبه بندی در SERP از آن استفاده میکنند.

عصاره لینک

عصاره لینک (Link Juice) و پیج رنک

مردم وقتی به عصاره لینک فکر میکنند به پیج رنک نیز نگاه خواهد کرد. پیج رنک اولین الگوریتم گوگل بود که تنها با اندازه گیری بک لینک های یک سایت آن را رتبه بندی میکرد. در حال حاضر پیج رنک یکی از هزاران فاکتوری است که گوگل برای رتبه بندی به آن نگاه میکند و اهمیت آن با گذشت زمان کمتر شده است.
از یک لحاظ عصاره لینک میتواند به اینگونه بررسی شود که قدرت رتبه یک صفحه چگونه از طریق لینک منتقل میشود. اگر یک صفحه با اعتبار یک لینک سازی به سایت کوچک و نو پا کند این باعث میشود این سایت اعتماد به نفس زیادی کسب کند.
شما حتما در مورد تکنیک های قدیمی سئو از جمله "PageRank sculpting" شنیده اید در این تکنیک ها مسئول سایت با استفاده از لینک های فالو و نوفالو کنترل اعتبار لینک ها را بدست میگیرد. با اینکه این تکنیک در بعضی مواقع مفید است استفادهی نادرست از لینک های نوفالو یک استراتژی است که ما آن را به شما پیشنهاد نمی دهیم. به جای اینکار از استراتژی های بهتر برای رتبه بندی استفاده کنید.

عصاره لینک چگونه اندازه گیری می شود؟

لینک های داخلی و خارجی هر دو میتواند اعتبار خود را منتقل کنند. چندین نکته در خصوص اینکه یک لینک اعتبار را منتقل میکند یا نه وجود دارد:

عصاره لینک و تاثیر تعداد لینک های ورودی

- آیا لینک مرتبط است؟

اگر شما دارید از یک صفحه تعمیر اتوموبیل به صفحه ای در مورد دستور پخت بهترین کیک شکلاتی لینک میزنید این لینک به هیچ وجه مرتبط نیست و گوگل این موضوع را میداند. لینک های بی ربط اعتبار و ارزش زیادی ندارند.

- آیا سایتی که از آن لینک زده شده معتبر است؟

لینک از سایت هایی که اعتبار بالایی دارند عصاره لینک بیشتری را نسبت به سایت های نوپا منتقل میکنند.

- آیا لینک follow است؟

لینک های نوفالو (nofollow) به خزنده ها میگویند که این لینک را دنبال نکند. لینک های نو فالو عصاره لینک ندارند. هرچند این به این معنا نیست که این لینک ها ارزش خاص خود را ندارند.

عصاره لینک برای لینک های نوفالو منتقل نمیشود

- آیا لینک قابل خزش(Crawlable) است؟

اگر یک صفحه لینک ها را توسط robots.txt بلاک کند. به خزنده میگوید که این صفحه و لینک ها را بررسی نکند در نتیجه عصاره و ارزش لینک منتقل نخواهد شد.

- لینک در کجای صفحه قرار دارد؟

لینک هایی که در پایین (footer) یا گوشه های صفحه (sidebar) هستند نسبت به لینک های درون محتوای صفحه از ارزش کمتری برخوردارند. طراحی سایت به گوگل میگوید که کدام محتوا برای کاربر مفید تر است. به این موضوع به طور عقلانی نگاه کنید، هدف کاربر برای بازدید از صفحه چیست و لینک ها چطور میتوانند به او برای دستیابی به هدفش کمک کنند؟

- چند لینک در صفحه قرار دارد؟

اگر لینک به سایت شما جز یکی از هزاران لینک باشد این از ارزش بالایی برخوردار نیست هرچند که قانون دقیقی در خصوص تعداد لینک های یک صفحه وجود ندارد. به غیر از عصاره لینک اگر لینک شما در بین هزاران لینک یک صفحه گم شود کاربرای روی آن کلیک نخواهد کرد.

- وضعیت HTTP صفحه لینک شده از چه قرار است؟

صفحاتی که ریدایرک 301 یا 200 هستند عصاره لینک ندارند. با اینکه گوگل میگوید تمام صفحات ریدایرکت حتی ریدایرکت موقت 302 رتبه صفحه را منتقل میکنند بهتر است که خیلی به این موضوع توجه نکنید. چرا که بقیه موتورهای جستجو ممکن است اینگونه عمل نکنند. و در هنگام برنامه ریزی برای رتبه بندی فاکتورهای زیادی وجود دارد.

اهمیت عصاره لینک

عصاره لینک از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که یک روش اندازه گیری نظر مردم در مورد محتوای شماست. عصاره لینک برای رتبه بندی گوگل مهم است اما همچین یک راه برای مفید برای ساخت اعتبار و اطلاعات در مورد برند شماست.

آپدیت پنگوئن = قاتل عصاره لینک

بعد از آپدیت پنگوئن، گوگل قوانینی تعریف کرد که وب مستر ها باید از آنها پیروی کنند در غیر اینصورت جریمه خواهند شد. از جمله این قوانین لینک های اسپم بود که با فاکتور های زیر ساخته شده بودند:

  • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی
  • خرید لینک
  • لینک/ انکر تکست : انباشت غیر طبیعی کلمات کلیدی مرتبط (کلمات کلیدی پولی)
  • افزایش سریع لینک ها
  • Cloaking: به کاربر و خزنده دو ورژن متفاوت از سایت نشان داده میشود
  • لینک های نامرتبط
  • لینک در محیط های منفی: سایت های شرط بندی، پوکر و ...
  • بک لینک های درجه دو : لینک از دامنه های مجازات شده، لینک فارم ها، نظرات اسپم، بلاگ های اسپم و ...

ایده سطح سوراخ چیست؟

فرض کنید که هر صفحه از وب سایت شما مانند یک سطل آب می ماند و امتیازی که برای آن صفحه محاسبه می شود بر اساس مقدار آب جمع شده در سطل می باشد. مقدار آبی که در سطل جمع آوری می شود بر اساس مقدار آب ورودی به سطل محاسبه می شود که از طریق شلنگ هایی به سطل وارد می شود.

هر چه عرض شلنگ ها بیشتر باشد مقدار آب ورودی به سطل نیز بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر اگر سطل فوق سوراخ باشد به میزان سوراخ هایی که دارد آب خود را از دست می دهد.

در مثال سطل سوراخ، آب ورودی به سطل به منزله ی لینک های ورودی به یک صفحه در نظر گرفته می شود و هر چه پیج رنک صفحه مبدا بیشتر باشد قطر شلنگ نیز بیشتر خواهد بود. سوراخ های سطل نیز همان لینک های خروجی صفحه هستند.

ارتباط سطل سوراخ با پیج رنک گوگل

مثال فوق را چند سال پیش در بین طراحان وب مطرح شده بود و در همان زمان نیز این مسئله ثابت شد که مثال سطل سوراخ کاملا اشتباه است. زیرا گوگل به ازا لینک های خروجی امتیازی از شما کسر نخواهد کرد و بنابراین لینک خروجی امتیاز صفحه شما را کاهش نخواهد داد. گرچه این موضوع در مورد شلنگ های ورودی تا حدودی درست است اما الگوریتم گوگل به گونه ای است که بین لینک و بک لینک تفاوت قائل است و هر لینک ورودی باعث بهبود امتیاز صفحه شما نخواهد شد و کیفیت لینک از کمیت آن مهم تر است.

اما دلیل اینکه مجددا این فرضیه را مطرح شده این است که گوگل اخیرا وب سایت هایی که اقدام به فروش لینک میکنند را جریمه میکند و از پیج رنک آن ها می کاهد. مقدار کاهش به میزان لینک های خروجی غیر مرتبط مربوط است و نحوه قرار گیری آنها در صفحه. این اتفاق تا کنون برای بسیاری از سایت های نیازمندی افتاده و سایت هایی مانند ایستگاه، ایران تجارت و... با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنند و حتی سایت های دانلود که اقدام به فروش لینک می کردند مانند آسان دانلود و... نیز با همین مشکل روبرو شدند.

 تبلیغات به تعداد کم مشکلی برای سایت ها ایجاد نمی کند، اما اگر به تعداد زیاد بخواهید در وب سایت های تبلیغاتی با هدف پخش کردن لینک وب سایت خود تبلیغ کنید قطعا از طرف گوگل جریمه خواهید شد.