نسبت متن به کد و اهمیت آن در سئوی

نسبت متن به کد چیست؟

این نسبت مثل سایر نسبت ها، یک عدد هست حاصل تقسیم مقدار متن یک صفحه نسبت به میزان کدهای آن صفحه. میزان نوشته ها مقدارهمان متنی است که در صفحه توسط کاربردیده می شود و میزان کدها چیزی است که در پشت پرده باعث میشود این صفحه به شکل مورد نظر و با بخش های مورد نظر دیده شود.

نسبت مناسب برای متن به کد چقدر است؟

حداقل میزان مناسب برای این نسبت ۲۵ درصد است. یعنی نسبت متن به کد سایت شما هر چه قدر از ۲۵% بیشتر باشد، بهتر است. چرا؟ چون نشان می دهد که محتوایی که شما برای کاربر آماده کرده اید بالاتر از کدهایی است که برای کاربر قابل ملاحظه نیست.

این نسبت چطور بر سئو تاثیر دارد؟

این نسبت به صورت مستقیم از عوامل تاثیر گذار بر روی سئو نیست ولی به طور غیر مستقیم تاثیرات زیادی بر سئو دارد:

ثابت می کند برای کاربر ساخته شده است: میزان بالاتر این نسبت نشان می دهد که این صفحه برای کاربر ساخته شده است و نه برای موتورهای جستجو و این در دید موتورهای جستجو ارزش بسیار بالایی دارد .

سرعت بارگذاری بهتر: هر چقدر نسبت متن به کد بیشتر باشد یعنی میزان کدهای اضافی در صفحه کمتر است و لذا سرعت بارگذاری صفحه بیشتر خواهد بود.

ایندکس بهتر و سریعتر: هر چه میزان کد نسبت به متن کمتر باشد به خزنده های جستجوگرها این امکان را میدهد که صفحه را بهتر و سریعتر ایندکس کنند.

چگونه این نسبت را افزایش دهیم؟

بهترین روش این است که برای کاربر مطلب بنویسید و در این صورت متن مناسبی نسبت به کد خواهید داشت ولی اگر مجبور بودید متن های کوتاه بنویسید باید موارد زیر را هم در نظر بگیرید:

1. ولید بودن کدهای قالب

2. حذف کدهای غیر ضروری

3. حدف فاصله های سفید خالی در کد نویسی

4. تا جایی که میتوانید از جداول استفاده نکنید

5. استفاده از css برای استایل بندی

6. تغییر سایز تصاویر

7. حذف تصاویر غیر ضروری

8. نگه داشتن حجم صفحه زیر ۱۰۰ کیلوبایت

9. حذف متن های مخفی که برای کاربران قابل رویت نیستند