کسب و کار موفق
کسب و کار موفق


همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «سخت کار کردن منجر به موفقیت می‌شود». اما سخت کار کردن تنها عامل برای رسیدن به موفقیت است؟

این یک گفته سنتی است که مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است اما گاهی اوقات واقعیت برخلاف این است. سخت کار کردن به معنای تحمل فشارهای طولانی و زمینه‌ای برای پذیرش شکست است.

برای درک بهتر این موضوع، ورزشکاران حرفه‌ای و قهرمانان المپیکی را در نظر بگیرید. بله؛ آنها بیشتر روز خود را به تمرین کردن اختصاص می‌دهند اما آنها و مربیانشان به خوبی می‌دانند که تمرین کردن بیش از اندازه و یا اشتباه در تمرین، ممکن است منجر به آسیب دیدن و در نهایت از دست دادن شانس قهرمانی شود.

این موضوع در کسب و کار هم صادق است. افرادی که ساعات طولانی و به شکل متوالی به کار می‌پردازند، موجبات نابودی و از دست دادن کارایی خود خود را فراهم می‌کنند. پس از اینکه فرد دچار خستگی می‌شود، به اشتباه می‌افتد و زحمت خود و دیگران را بیشتر می‌کند.

اگر بخواهید کاری را پیش از موعد به انجام برسانید، کار سخت همانند یک سم عمل می‌کند. نمونه خوب برای این موضوع، عملکرد فروشنده‌ای است که با رفتار نادرست بسیاری از مشتریان بالقوه را مایوس و از خرید منصرف می‌کند.

کار سخت وقتی که فرد انجام دهنده زمان درست برای دست کشیدن از کار را نداند، موجب شکست خواهد شد، مانند مهندس طراحی که تا تکمیل نکردن یک پروژه، متوقف نمی‌شود. در دنیای واقعی، سخت کار کردن می‌تواند کلید بازنشستگی زودتر از موعد باشد اما عملکرد هوشمندانه اهمیت بسیار بیشتری دارد.

در بسیاری از سازمان‌ها، افرادی که بسیار کار می‌کنند عموما به مراتب بالاتر نمی‌رسند. به عنوان مثال، من با گروه برنامه نویسی روبه‌رو شده‌ام که به دلیل ناامیدی از پیشرفت، و البته نیاز به پشتیبانی مادام‌العمر، دست به نوشتن هیچ کدی نمی‌زدند.

برای آن دسته از افرادی هم که نیاز به خلاقیت در کار دارند، سخت کار کردن مانند یک سم عمل می‌کند چراکه دانشمندان دریافته‌اند که مردم بیشترین خلاقیت را هنگامی دارند که میان کار و استراحت تعادل برقرار می‌کنند.

قطعا برای شما هم پیش آمده است که پس از چند ساعت کار متوالی دیگر قادر به خلق ایده‌های جدید نیستید. اما اگر از فشار بیهوده به ذهنتان بپرهیزید، در یک زمان خاص به اوج توانایی می‌رسید.

موفقیت از کار سخت حاصل نمی‌شود بلکه از شناخت بهترین زمان برای انجام هر کار به دست می‌آید.

این جمله که «سخت کار کردن منجر به موفقیت می‌شود» به همان میزان نادرست است که جمله «خوش گذرانی موجب شکست می‌شود». قطعا اگر از نظر روحی احساس خستگی می‌کنید، استراحت و شادی کردن بهترین استراتژی ممکن است. این کار موجب می‌شود که از فشارها دور شده و از استرس خارج شوید.

باید بگوییم که معنای حقیقی موفقیت همین است. بسیاری از مردم در لحظات نزدیک به مرگ، اذعان می‌کنند که باید زمان بیشتری را به تفریح و بودن در جمع اختصاص می‌دادند. «کار سخت» درست در مقابل موفقیت قرار می‌گیرد. نتیجه سخت کار کردن، باز هم کار کردن بیشتر است. من از یکی از افراد ثروتمند شنیده‌ام که می‌گفت: «موفقیت آن است که هرگاه اراده کردی بتوانی به تفریح و استراحت بپردازید.»

هرگاه این سخن «کار سخت منجر به موفقیت می‌شود» را از کسی شنیدید، ابتدا به جایگاه او از نظر مادی و یا معنوی نگاهی بیندازید و ببینید آیا کار کردن او، منتهی به موفقیت شده است یا خیر. از یاد نبرید که هدف از کار کردن رسیدن به آرامش و راحتی است و هیچ گاه نباید بیش از اندازه به خود فشار بیاورید و اگر تلاش‌های شما به موفقیت نینجامید، دست از تلاش هوشمندانه برندارید.

امتیازی ثبت نشده است.