سئو تکنیکال , Technical SEO

مقدمه ای بر  سئو تکنیکال

تعداد زیادی از بازاریابان دیجیتال یا کسانی که در دیجیتال مارکتینگ کار می کنند به سئو تکنیکال بها نمی دهند، که این اشتباه بزرگی است. سئو فنی ( Technical SEO ) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و پایه و اساس تمام استراتژی سئو شماست. در نظر نگرفتن جنبه های تکنیکال سئو ممکن است باعث شود که جاهایی از سایت شما توسط خزنده موتور جستجو دیده نشود و این برای شما یعنی دیده نشدن سایت در سناریو های بدتر ممکن است کل سایت شما توسط موتور جستجو دیده نشود. بنابزاین بسیار حیاتی است که در مورد جنبه های تکنیکی سئو درک درستی داشته باشید. وب یک پلتفرم تکنیکال است و به همین دلیل راه کارهای درست و نادرست زیادی برای ساختن وب سایت وجود دارد. در این مطلب می خواهیم به نکات مهم مربوط به سئو تکنیکال اشاره کنیم. ما مواردی چون HTTPS، سرعت سایت، robot.txt، نقشه های سایت ( sitemaps )، آدرسها (URL ) تغییر مسیر دهنده، محتواهای کپی شده، تگ های کنونیکال ، داده های ساختار یافته، کدهای وضغیت سایت ( site status codes ) و اینکه چگونه المانهای سایت را مشاهده کنید بررسی خواهیم کرد.

HTTPS

 زمانی که شما به یک وب سایت غیر امن متصل می شوید، تمامی ارتباطات مابین کامپیوتر شما و سرور به صورت باز خواهد بود. هر کسی میتوواند ترافیک  را رهگیری کرده و در جریان فعالیت شما قرار بگیرد. اما زمانیکه یک گواهینامه امنیتی به یک سایت اضافه می شود، ارتباط مابین کامپیوتر شما و و بسایت مورد نظر رمزگذاری شده و مخفی میشود. بنابراین هیچ کس نمی تواند ترافیم را رهگیری کند و یا هرگونه اطلاعاتی که مابین سایتها رد وبدل می شود را ببیند.

این تنها به امنیت و حریم خصوصی مربوط نمی شود - HTTPS یک سیگنال رتبه بندی شده  در الگوریتم گوگل از سال 2014 بوده است. اهمیت موضوع HTTPS در سالهای اخیر کاهش یافته است اما هنوز برای اطمینان از اینکه سایت شما امن است بسیار مهم است. همچنین برای بدست آوردن داده های ارجاع داده شده ( referral data ) در گوگل آنالاتیکز مهم است که بر روی HTTPS باشید. گوگل آنالاتیکز یا ( GA ) داده های ارجاع داده شونده را مابین سایتهای HTTP و HTTPS نشان نمی دهد. بنابراین اگر شما بر روی یک HTTPS هستید و یک کاربر از طریق یک لینک در یک سایت HTTPS  به شما متصل شود، گوگل آنالاتیکز این بازدید را به عنوان یک referral نشان نخواهد داد و تقریبا تحت ترافیک مستقیم نشان داده می شود. ما در حال پیشروی به سوی یک اینترنت کاملا امن ( HTTPS) هستیم و بیشتر مرورگرها در حال حاضر پیغام " not secure " یا همان (امن نیست) را زمانیکه کاربران سایتهای غیر امن را بازدید میکنند، نشان می دهند.

سرعت سایت ( Site Speed )

بطور شگفت انگیزی سرعت سایت دارای اهمیت است - هیچ کس خواستار بازدید از یک سایت با سرعت بارگذاری پایین نیست. در حقیقت داده های اخیر نشان می دهد که 50% کاربران از یک وب سایت انتظار دارند که در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شود. همچنین پژوهشها نشان می دهد که برای هر یک ثانیه اضافی در سرعت بارگذاری یک صفحه، بیش از 20% از نرخ تبدیل شما کاهش می یابد.

سرعت همچنین برای سئو بسیار مهم است. سرعت سایت یک فاکتور رتبه بندی کوچک در الگوریتم گوگل است. بعلاوه، اگر صفحات شما سریعتر بارگذاری شوند، احتمال اینکه کاربران صفحات بیشتری را بازدید کنند بیشتر است. در نهایت اگر شما سایت سنگینی دارید، عنکبوتهای ( Spiders ) گوگل قادر خواهند بود تا در صفحات بیشتری در زمان اختصاص داده شده برای خزیدن ( crawling ) در سایت شما بخزند.

سه فاکتور مهم که برای سرعت صفحه باید به آن توجه شود وجود دارد:

 1. شما باید به زمان ( time to first byte ) توجه کنید - اینکه چقدر زمان میبرد تا سرور به اولین درخواست برای اطلاعات پاسخ دهد.
 2. شما باید زمان کلی دانلود صفحه را در نظر بگیرید - اینکه چقدر برای دانلود کامل تمام المانهای صفحه زمان نیاز است.
 3. در نهایت شما باید به زمان کلی نمایان شدن ( render ) توجه کنید - چقدر زمان نیاز است تا همه آنچیزی که برای صفحه نیاز است دانلود و به شکل بصری نمایان شود.

توصیه ما استفاده از webpagetest.org است. شما میتوانید یک تست ساده برای آنالیز میزان سرعت بارگذاری صفحه تان با همراه با نتایج نمایش داده شده به صورت نمودارهای آبشاری ساده انجام دهید. اگر شما میخواهید سایت تان را در قیاس با رقبا مورد ارزیابی قرار دهید، می توانید این تست را روی چندین سایت در زمان واحد به منظور مقایسه به اجرا بگذارید - حتی شما می توانید یک ویدئو از آنچه کاربران در حین بارگذاری هر سایت می بینند تهیه کنید.

اگر با سرعت بارگذاری صفحه به مشکل برخورده اید، شاید باید در مورد اینکه چه چیزی باعث کاهش سرعت شده است تصمیم گیری کنید. اگر شما در زمان پاسخگویی دچار کندی شده اید یا قسمتهای ثابت ( static assets ) به کندی دانلود می شوند، باید به بینه سازی کش یا استفاده از شبکه توزیع محتوا ( CDN ) توجه بیشتری کنید.

اگر صفحات داینامیک به کتدی بارگذاری می شوند، نگاهای به کدهای سایت بیندازید. اگر با سرعت نمایان سازی بصری ( visual render ) مسکل دارید، به منابع خارجی دقت کنید. به دفعات، پلاگینهای سوم شخص ( Third Party Plugins ) یا حتی منابع سوم شخص می توانند سرعت سایت شما را بشدت پایین آورند.

Google's PageSpeed Insights به خوبی میتواند ابزاری کمک کننده باشد. در حالیکه مانند webpagetest.org سرعت عملی بارگذاری را درجه بندی نمی کند، به تجزیه و تحلیل سایت شما برای ارائه پیشنهادات به منظور بهینه سازی سرعت سایت تان می پردازد.

نقشه سایتها ( site maps ) و Robot.txt

ما پیشتر در مورد اینکه چگونه موتورهای جستجو عنکبوتها ( spiders ) را برای خزیدن ( کرالینگ crawling ) و ایندکس کردن محتوای روی سایت شما می فرستند، صحبت کرده ایم. عنکبوتها لینکهای داخلی روی صفحات شما را برای حرکت از صفحه ای به صفحه دیگر و یافتن محتوای شما دنبال می کنند.- اما راه دیگری نیز برای یافتن محتوا توسط عنکبوتها وجود دارد.

نقشه سایت XML چیزی شبیه پشت صحنه لیستی از همه URL ها روی صفحه سایت شماست. عنکبوتهای موتورهای جستجو پس از دسترسی به فایل از طریق دنبال کردن لینکها به ایندکس کردن محتوای سایت شما می پردازند. به نقشه سایت XML خود مانند یک نسخه پشتیبانی برای ساختار معماری سایت خود فکر کنید. مسیر اولیه برای کشف محتوا ، ساختار لینکی داخلی ( internal linking structure ) است، و بنابراین اطمینان حاصل کنید که سایت شما به خوبی سازمان دهی شده و برای مسیر یابی ساده است.

هر زمان شما اقدام به کار سئو روی یک سایت می کنید، شما باید به سرچ کنسول ( Search Console ) وارید شوید بررسی کنید که آیا نقشه سایت ارائه و ایندکس شده است یا خیر. اگر متوجه شدید که نقشه سایت ایندکس و کرال شده استف اما تعداد صفحات ایندکس شده از آنچه که باید باشد کمتر است، نشان دهنده آن است که چیزی در این بین درست نیست. بنابراین شما باید فایلهای پشت صحنه دیگری را سرکشی و بررسی کنید - robot.txt . این یک فایل متنی است که در مسیر دایرکتوری سایت شما که موتورهای جستجو را به صفخاتی که باید کرال ( crawl ) شوند راهنمایی میکنند ، قرار دارد. 

اگر میخواهید موتورهای جستجو یک صفحه بخصوص را کرال ( crawl ) نکنند، میتوانید یک دستوالعمل در فایل robot.txt قرار دهید. در حالیکه این به شما برای خارج نگهداشتن صفحه از ایندکس گوگل کمک میکند، صفحه ای که در حال حاضر در ایندکس وجود دارد را حذف نمکند. همچنین شما میتوانید از robot.txt  برای بستن تمام قسمتهای سایتتان استفاده کنید، برای مثال یک فولدر حاوی دارایی های ادمین.

اگر می خواهید یک صفحه را از ایندکس گوگل حذف کنید، شما باید از meta robots tag استفاده کنید. شما می توانید از یک دستور بدون ایندکس دنبال شونده برای حفظ صفحه از قرار گرفتن در ایندکس استفاده کنید، اما هنوز خزیدن عنکبوتها و دنبال کردن لینکها در صفحه را خواهید داشت. اگر از یک دستور بدون ایندکس دنبال نشونده ( nofollow ) استفاده کنید، صفحه ایندکس نخواهد شد و عنکبوتها نیز در صفحه هیچ لینکی را دنبال نخواهند کرد. اغلب اوقات اگر شما صفحاتی را دارید که از ایندکس کردن جامانده اند، توسط robot.txt  یا robots meta نیز بلاک شده اند - بنابراین هر دو فایل را برای اطمینان از عدم ایجاد مشکل بررسی کنید.

URL ها

اگر در حال سئو کردن هستید، به طور دقیق در حال آشنایی با URL ها هستید. اجازه دهید با نگاهی به اجزاء یک URL شروع کنیم. شما میتوانید یک URL  را به 5 جزء بشکنید.

 1. در ابتدا پروتکل را داریم - که می تواند HTTP  و یا  HTTPS  باشد، بسته به میزان امنیت سایت، که توسط علامت " : " و دو اسلش " // " ادامه می یابد.
 2. ساب دامین یا زیر دامنه ( subdomain ) در ادامه پروتکل می آید. در اغلب موارد، زیر دامنه به طور ساده WWW است اما در سایتهای بزرگتر، قسمتهای جداشده می توانند تحت یک زیر دامنه سفارشی جدا شده وجود داشته باشند. موتورهای جستحو به زیر دامنه ها به عنوان نهادهای جداگانه از وب سایت اصلی نگاه می کنند و بنابراین اعتبار آنها به صورت مستقیم ارزیابی می شود.
 3. سپس به نام دامنه میرسیم، که نام سفارشی شما برای وب سایت است. در حالیکه گوگل نامهای دامنه دقیقا هماهنگ شده را منتشر میکند که برای کاهش قدرت یک نام دامنه ساخته شده از یک عبارت کلمات کلیدی دقیقا هماهنگ شده بروزرسانی می شود، هنوز استفاده از یک دامنه متشکل از کلمات کلیدی مهم برای شما سودمند است.
 4. دامنه های سطح بالا ( TLD ) که بدنبال نام دامنه می آیند - که می تواند شامل com ،  .net ، .org. و یا هر دامنه سطح بالای متفاوتی که وجود دارد باشد.
 5. هر صفحه ای علاوه بر صفحه خانه (home page ) شامل یک اسلاگ ( slug ) در انتها خواهد بود، که همه آنچیزی است که بعد از TLD یا همان دامنه سطح بالا می اید. اسلاگ می تواند شامل زیر پوشه ها شود - یا به طور ساده تر یک آدرس صفحه در مسیر سایت باشد. به اسلاگ به عنوان یک آدرس حقیقی برای یک صفحه منحصر بفرد روی یک دامنه خاص نگاه کنید.

 URL ها قسمت مهمی از سئو هستند - ایجاد url هایی که بر روی کلمات کلیدی متمرکز شده اند، و در عین حال یگانه و تا حد امکان کوتاه هستند، بسیار مهم است. زمانیکه شما از کلمات چندگانه در اسلاگ ( slug ) استفاده می کنید، باید از خط ربط " - " برای جداسازی کلمات استفاده کنید. همچنین می توانید از خط زیرین یا علامت بعلاوه " + " نیز استفاده کنید.

اما براسا بهترین عملکرد، شما باید از خط ربطها برای اینکار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کاربران بتوانند اینکه صفحه در چه موردی است را درک کنند، اما سعی کنید زیاد از کلمات و حروف ربط استفاده نکنید. آنها واقعا برای افراد یا موتورهای جستجو ضروری نیستند. به یاد داشته باشید که از درج کلمات کلیدی مشابه بیش از یکبار در یک URL اجتناب کنید.

در یک دنیای بدون نقص و کامل، URL یک صفحه دائمی خواهد بود. اما متاسفانه همه ما می دانیم که دنیای ما بی عیب و نقص نبوده و زمانیکه شما پلت فرمهای وبسایت را عوض کنید، یا سایت را آپدیت کنید، گاها URL تغییر خواهد کرد. بدلیل آنکه گوگل اعتبار را به تراز صفحه اختصاص می دهد، شما نمی خواهید هیچ اعتبار و ارزشی را زمانیکه URL  صفحه مجبور به تغییر است از دست بدهید. همچنین اگر سایتهای دیگری روی اینترنت باشند که به URL قدیمی لینک شده باشند، کاربرانی که بر روی لینک قدیمی کلیک می کنند، روی صفحه 404 فرود می آیند و تصور می کنند که سایت شما خراب شده است.

در این شرایط شما به دنبال تغییر مسیرها یا ریدایرکتهای URL هستید. یک ریدایرکت یک دستوالعمل است که به مرورگرها و موتورهای جستجو اعلام می کند که یک صفحه به یک آدرس جدید منتقل شده است. این برای کاربر فوق العادده است، زیرا این یک تجربه کاملا اتوماتیک بی نظیر است. برای موتورهای جستجو، ارزش صفحه اصلی به آدرس جدید داده می شود. برای راه اندازی یک ریدایرکت، شما به 3 جزء مهم نیازمند هستید: 

 • منبع یا URL  اصلی 
 • نوع ریدایرکتی که شما در حال استفاده هستید
 • مقصد یا URL جدید

چندین نوع از ریدایرکتها وجود دارد، اما بعنوان یک سئوکار، شما تنها نیازمند دانستن 2 نوع ار انها هستید.

اولین آن یک ریدایرکت 301 است - آنچیزی که شما در هر مورد تا حدودی استفاده می کنید. این به مرورگرها و یا موتورهای جستجو اعلام میکند که صفحه به صورت دائمی به آدرس جدید منتقل شده است. در موارد قطعی، شما شاید از ریدایرکت 302 نیز استفاده کنید، که ریدایرکتی موقتی است. موتورهای جستجو اعتبار را از طریق یک ریدایرکت 302 انتقال نمی دهند، بنابراین از این ریدایرکت فقط برای شرایط موقتی مانند تعمیر و نگهداری سایت باید استفاده شود.

زمانیکه شما کار سئو بر روی یک سایت جدید را آغاز می کنید، بسیار مهم است که هر ریدایرکت 301 و یا 302 که در گذشته راه اندازی شده است را تجزیه و تحلیل کنید.مطمئننا شما نمیخواهید ریدایرکتی که قبلا وارد شده را مجددا وارد کنید.

محتوای تکراری ( Duplicate Content ) و تگ rel = " canonical "

بازاریابان دیجیتالی زیادی در مورد جریمه محتوای تکراری صحبت می کنند - اما این در حقیقت یک جریمه واقعی نیست، گوگل به محتواهای یکتا پاداش میدهد و بنابراین پاداش نگرفتن محتواهای تکراری نوعی جریمه برای آنها به حساب می آید. از دیدگاه سئو فنی، شما باید درک درستی از نحوه اضافه شدن غیر عمدی یک محتوای تکراری به یک سایت داشته باشید. اغلب این یک نسخه کنونیکال شده است. برای مثال، کنونیکال شدن صفحه خانه دلیل بزرگ ایجاد محتواهای تکراری روی سایت است.

با یک کنونیکالایز کاملا صحیح، صفحه خانه سایت شما در واقع داراری 4 URL متفاوت خواهد بود. بنابراین شما می توانید از طریق زیر به محتوای سایتتان دسترسی داشته باشید:

 • com. دامنه 
 • com. دامنه.www
 • com / index . html.دامنه
 • com. index . html دامنه.www

گوگل به هر URL  به شکل یک صفحه متفاوت نگاه می کند - و نمیداند که شما برای فرستادن کاربر کدام یکی را ترجیح می دهید. مشکل زمانی بدتر می شود که این برای هر صفحه از سایت شما اتفاق بیفتد. راحتترین راه برای حل این مشکل اینست که ریدایرکت از طرف سرور تنها یکی از ان URL ها را به عنوان ئرزن اصلی صفحه قرار دهد و تنها ان ورژن را بدن در نظر گرفتن اینکه هر URL  یک مقصد جداگانه است ارائه نماید.

شما هم چنین می توانید از تگ - rel canonical - نیز استفاده کنید. این یک دستورالعمل است که در قسمت بالای صفحه قرار داده شده است و شبیه این است که: زمانیکه شما روی سک سایت جدید شروع به سئو میکنید، می خواهید همه کنونیکالایز شده ها را که شناسایی شده اند، بررسی کنید، بنابراین شما درک کاملی از آنچه درباره محتوای سایت رخ  می دهد بدست خواهید آورد.

داده ساختار یافته (  Structured Data )

داده ساختار یافته نشانه گذاری ( markup ) روی صفحه است که به موتورهای جستجو برای درک بهتر اطلاعات روی وب سایت شما کمک می کند. بعبارت دیگر، داده های ساختار یافته به موتورهای جستجو می گویند که محتوای شما چه می گوید و چه معنی میدهند و نه فقط اینکه محتوای شما چیست.

در کنار کمک به گوگل برای درک بهتر محتوای شما، داده ساختار یافته می تواند به شما در بدست آوردن دیدی گسترده روی SERP ها با المانهایی مانند RICH SNIPPETS یا باکسهای اطلاعات کمک کند. از رایج ترین مارک آپ ( markup ) های داده ساختار یافته برای سئو میتوان Schema.org را نام برد - این نتیجه همکاری میان گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس است.

مارک آپ schema میتواند تقریبا به هر نوع از داده که بر روی سایت تان دارید اضافه شود - صدها نوع ماک آپ به معنای واقعی وجود دارد. شما میتوانید کدهای مارک آپ schema را به بازبینی ها، دستورهای آشپزی، رتبه بندی ها، محصولات، رویدادها و حتی کسب و کارهای محلی اضافه کنید. زمانیکه یک کاربر انسانی به صفحه نگاه می کند، محتوای متنی استانداردی که انتظار دارد را می بیند. در پشت صحنه، مارک آپ schema ، اضافه شده است و بنابراین زمانیکه شما به ابزار تست داده ساختار یافته گوگل مراجعه می کنید و URL را چک می کنید، با دسته بندی همه انواع مختلف schema که به صفحه اضافخه شده اند مواجه می شوید.

ساعات کار یک مغازه نمونه بسیار خوبی از کاربرد schema است. مثلا می خواهیم بگوییم که مغازه از ساعت 9 صبح تا 8 شب در روزهای دوشنبه تا جمعه و تا ساعت 10 شب در روز شنبه باز است. وب سایت ممکن است این اطلاعت را به صورت " m/f فاصله am  فاصله 8/9 " و یا " friday  فاصله  monday فاصله pm فاصله  9.00  فاصله thru  فاصله  am  فاصله 8.00 " و یا هر مدل دیگری از صدها مدل موجود میتواند نشان دهد. اما اگر از schema استفاده کنید، schema ساعتها را در یک فرمت از پیش معین شده schema به گوگل ارائه می کند و بنابراین گوگل مجبور به تجزیه متن قابل رویت برای تشخیص ساعات نیست.

دو راه برای گنجاندن داده ساختار یافته بر روی سایت شما وجود دارد - مارک آپ میکرو دیتا ( microdata ) یا JSON-LD. مارک آپ میکرودیتا یک روش دستی است جاییکه شما حاشیه نویسی های schema  را به المانهای صفحه html اضافه می کنید. زمانیکه شما از  JSON-LD استفاده می کنید، جاوا اسکریپت مارک آپ را در بالای صفحه قرار میدهد. گوگل روش استفاده از JSON-LD را پیشنهاد می کند و در هر صورت این بهترین روش است، زیرا بسیار ساده و تمیز انجام می شود. 

زمانیکه شما شروع به کار سئو روی یک سایت جدید می کنید، باید مارک آپ schema  را روی هر صفحه از سایت برای اطمینان از اینکه به صورت صحیح اجرا می شوند چک کنید. شما باید از ابزار تست داده ساختار یافته گوگل برای هر خطا یا اجرای نادرست مارک آپ schema استفاده نمایید.

کدهای وضعیت ( status codes ) 

شما بدون داشتن درک کاملی از کدهای وضعیت ( status codes ) نمی توانید سئو انجام دهید. هر صفحه بر روی سایت شما یک کد وضعیت را به مرورگر یا عنکبوت ( spider ) که صفحه را درخواست کرده است باز می گرداند. کدهای بسیاری می توانند سیگنالهای سئو را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین شما مجبور هستید که درک صحیحی از اینکه کدها چه معنایی دارند و چگونه سایت شما را در الگوریتمها تحت تاثیر قرار میدهند بدست آورید.

- یک کد 200 به معنای آنست که همه چیز خوب است - صفحه همانگونه که فرض شده است کار می کند و عنکبوت باید صفحه را خزیده ( crawl ) و ایندکس کند و یک مرورگر صفحه مورد نظر را نمایش خواهد داد.

- یک کد 301 همانگونه که پیشتر بحث کردیم به عنکبوت و مرورگر اعلام میکند که صفحه به صورت دائمی به آدرس جدیدی منتقل شده است. عنکبوت صفحه جدبد را می خزد و ایندکس می کند و هر لینکی که به صفحه قدیمی متصل می شده است به صفحه جدید منتقل خواهد شد و مرورگر بازدیدکنندگان را به صفحه جدید تغییر مسیر می دهد.

- ما تاکنون در مورد کد 302 صحبت کرده ایم - این که به عنکبوت و مرورگر اطلاع می دهد که صفحه به صورت موقتی جابجا شده است. عنکبوت به عمل ایندکس کردن صفحه اصلی ادامه می دهد و هیچ لینکی را به صفحه جدید منتقل نخواهد کرد. اما مرورگر بازدیدکنندگان را به صفحه جدید تغییر مسیر می دهد.

- یک کد 404 به این معناست که صفحه مورد نظر وجود ندارد. عنکبوتها در نهایت یک صفحه را در ایندکس کردن از قلم می اندازند و یک مرورگر یک صفحه " 404 یافت نشد " را نمایش می دهد.

- یک کد خطای 500 به طور مشخص به خطای سرور بر می گردد. در این حالت هیچ چیزی برای عنکبوتها یا مرورگرها قابل مشاهده نیست.

- یک کد خطای 503 یک خطای " به طور موقت خارج از دسترس " است که به عنکبوتها و کاربران اعلام میکند که بعدا به این صفحه برگردند.

زمانیکه شما کار سئو و یا یک رسیدگی تکنیکال بر روی یک سایت را شروع می کنید، شما نیاز به چک کردن تمام کدهای وضعیت ( status codes ) بر روی هر صفحه روی سایت خواهید داشت. چندین افزونه نوار ابزار مرورگر برای هر دو مرورگر فایر فاکس و کروم وجود دارد، اما راحتترین راه برای دیدن کدهای وضعیت برای تمام یک سایت راه اندازی یک Screaming Frog crawl است.

بررسی تکنیکال سئو سایت

سایت تان را برای یک رسیدگی بررسی کنید

زمانیکه شما در حال کار بر روی سئو تکنیکال هستید، نیازمند آن هستید که از چگونگی استفاده از ابزارهای مختلف برای چک کردن المانهای متفاوت آگاهی داشته باشید. در این پاراگراف ما میخواهیم در مورد بهترین ابزارهای تکنیکال که در اختیار شماست صحبت کنیم.

- در درجه نخست، شما می خواهید چگونگی استفاد از ویژگی های ابزار " inspect element " را در مرورگر کروم یاد بگیرید - یک پنجره در پایین مرورگر ظاهر می شود که به شما اجازه می دهد که منبع کدها ی سایت را بازبینی کنید. شما می توانید css  و کدهای دیگر برای درک بهتر آنچه که اتفاق می افتد را دسته بندی کنید. 

- به طو رقطع شما خواستار نصب پلاگین MozBar  به صورتکامل هستید. MozBar به صورت اتوماتیک دامنه و اعتبار صفحه را نشان می دهد. و یک دسترسی سریع به تعدادی از ابزارهای تجزیه و تحلیل فوق العاده را به شما می دهد. حتی، به طور جالبی زمانیکه شما روی یک SERP  گوگل هستید، صفحه و اعتبار دامنه و لینک و شمارش دامنه لینک شده را اضافه می کند.

- بیش از هر چیزی، شاید بخواهید با SCREAMING FROG  آشنا شوید. این ابزار به صورت لوکال روی کامپیوتر شما اجرا می شود و به صورت شگفت انگیزی ابزاری قدرتمند برای خزیدن روی سایت و برگرداندن مقادیر زیادی از اطلاعات است. شما می توانید اطلاعات را بر روی تمام المانهای مهم سئو بکشید، می توانید کدهای وضعیت را سازمان دهی کنید، می توانید لینکهای داخلی، اندازه صفحه و هزاران مورد دیگر را بررسی و چک کنید. این یکی از مهمترین ابزارها در زمینه ابزار های سئو است، بنابراین آن را دانلود کنید و با ان آشنا شوید. 

- Webpagetest.org یک ابزار عالی برای بررسی سرعت بارگذاری سایت است. 

- URI Valet بهترین رابط نیست، اما چندین ابزار تکنیکال را ترکیب می کند که کمک بسیار بزرگی برای زمانیست که در حال انجام بررسی تکنیکال هستیم.  

- Wayback Machine در archive.org می تواند یک ابزار کمک کنندهه برای زمانی باشد که شما در حال بررسی تاریخچه ( HISTORY ) یک سایت هستید. 

- SEMRUSH نیز دارای یک ابزار قدرتمند در این زمینه برای بررسی سایت است. شما می توانید با استفاده از این ابزار بیش از 60 المان تکنیکال در صفحه شامل سرعت سایت، را چک کنید. با استفاده از این ابزار بیش از 20 المان با توانایی خزیدن ، نسخه های https و نسخه های hreflang مرتبط می شوند.