5 نکته در مورد نقش شبکه های اجتماعی در سئو

به اینفوگرافی زیر دقت کنید، این تصویر به خوبی نشان می دهد چطور وضعیت سئو با تغییر آپدیت های الگوریتم های گوگل و افزایش اهمیت محتوا به عنوان پادشاه در طی چند سال گذشته با تغییر مواجه شده است.

کلمات کلیدی در سئو 

با نگاهی به این اینفوگرافی یک چیز جلب توجه می کند. اهمیتی که کمپانی ها و آژانس ها به شبکه های اجتماعی در هنگام تدوین استراتژی سئو می دهند. در یک نظر سنجی که از شرکت ها و آژانس ها به عمل آمد نشان داد که 74 درصد شرکت ها و 82 درصد آژانس ها عنوان کردند شبکه های اجتماعی بخش جدانشدنی از استراتژی سئو آنها به حساب می آید.

 تاثیر سیگنال اجتماعی سئو


چندی بعد کارمند ارشد گوگل Matt Cutts اعلام کرد سیگنال های اجتماعی مانند لایک های فیس بوک و فالوورهای توئیتر که زمانی نشان دهنده اثرگذاری و اعتبار پروفایل افراد تصور می شد دیگر نقشی در رتبه بندی ایفا نمی کنند. این گفته باعث ایجاد ابهاماتی برای بازاریابان شد. آنها یک عمر با این فرض که سیگنال های اجتماعی الگوریتم های گوگل را تحت تاثیر قرار می دهد فعالیت می کردند، زیرا تصور می کردند نشان دهنده کیفیت و اعتبار آنها است.

این مقاله نگاهی عمیق تر به رابطه بین شبکه های اجتماعی و سئو می اندازد و این مسئله را کمی بیشتر روشن می کند که با همه این تفاسیر، سیگنال های اجتماعی گرچه دارای آن اثری نیستند که تصور می شد اما به معنی این نیست که همیشه وضعیت این طور باقی بماند. اجازه دهید کمی به عقب برگردیم و در مورد مباحثی که در زمینه شبکه های اجتماعی و سئو در چند سال اخیر باب شده نگاهی بیاندازیم.

 

نگاهی به گذشته میان گوگل و شبکه های اجتماعی 

همانطور که گفتم بیانیه Mutt در خصوص اینکه گوگل در هنگام رتبه بندی سایت به سیگنال های اجتماعی توجهی نمی کند یک شوک بزرگ برای صنعت بازاریابی آنلاین بود. در یک ویدئویی که خود Mutt در سال 2010 منتشر کرده بود گفته بود که سیگنال های اجتماعی در رتبه بندی اثرگذار است. در این ویدئو هم گوگل و هم بینگ بیان کردند که حضور یک فرد در توئیتر می تواند نشان دهنده عملکرد خوب وی در اینترنت باشد. مطالعات چندی از جمله همبستگی رتبه در سال 2013 در مورد استاندرهای جستجو و همینطور اینفوگرافی ذکر شده در این مقاله همه بر این گفته صحه می گذارند.

بررسی محتواهای مختلف

حال می توانید حال بازاریابان که گوگل پس از سه سال به آنها گفت: "آقایان متأسفیم ما الان به آن چیز اهمیتی نمی دهیم." را بفهمید که از این نکته چقدر ناامید و حتی خشمگین شده باشند. با وجود این کش مکش ها، متخصص سئو نیل پاتل و بنیان گذار Quiksprout اخیرا خاطر نشان کرد که نقش شبکه های اجتماعی را خیلی سریع دست کم نگیرند. او تصور می کند که شبکه های اجتماعی سئو جدید هستند. دلایل او کاملا متقاعد کننده است. چرا وی این چنین تصور می کند و بالاخره بازاریابان چطور می توانند شبکه های اجتماعی را در استراتژی سئو خود دخیل دهند؟ ما در این زمینه تحقیق کردیم و به 5 نکته کلیدی رسیدیم که هر بازاریابی باید در مورد اثر شبکه های اجتماعی بداند. همینطور در این میان سوالاتی برای ما مطرح شد که امیدواریم با نظرات خود در مورد آنها ما را خوشحال کنید.

5 نکته کلیدی که هر بازاریابی باید در مورد نقش شبکه های اجتماعی در سئو بداند

1- اگر شبکه های اجتماعی در سئو تاثیر داشته باشند چه؟

لینک از شبکه های اجتماعی ممکن است در رتبه بندی شما تأثیر داشته باشد و ممکن هم است نداشته باشد. بسیار خوب، سیگنال های اجتماعی با اعتبار پروفایل رابطه ای ندارد ولی آیا گوگل لینک هایی که از شبکه های اجتماعی می آید را بک لینک های معتبری می داند؟ وقتی یک پست در توئیتر می چرخد و به اشتراک گذاشته می شود آیا لینک های جدید آن، رتبه جستجوی آن پست را بالا می برد؟

خیلی از بازاریابان تصور می کنند لینک به یک وب سایت از طریق اکانت های شبکه های اجتماعی اثر زیادی در رتبه بندی دارند. مشاور بازاریابی برایان هانیگمن می گوید: "امروزه لینک ها اساساً از طریق توسعه محتوای دسته اول به دست می آید و در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد. لینک به محتوای شما از طریق فیس بوک، توئیتر و یا گوگل پلاس و یوتیوپ و دیگر شبکه های اجتماعی به موتورهای جستجو کمک می کند بفهمد کدام وب سایت معتبر است و باید در رتبه بندی کلمات کلیدی لحاظ شود."

در یک مصاحبه با گوگل و بینگ در سال 2010، گوگل در ابتدا گفت که تعداد توئیت ها در الگوریتم های گوگل محاسبه نمی شود و سپس گفت که میشود. بینگ گفت صدر در صد به این داده ها توجه دارد. بینگ دقیقا گفته: " ما تعداد توئیت ها و توئیت های مجدد را توجه می کنیم همینطور اعتبار کاربر توئیتری که لینک را به اشتراک گذاشته است را هم مورد بررسی قرار می دهیم."

با اینکه Cutt در ویدئوی خود به روشنی غیاب سیگنال های اجتماعی در الگوریتم گوگل را بیان کرد اما او در ادامه گفت که گوگل وب سایت های شبکه های اجتماعی را نیز مانند هم وب سایت دیگری در نظر دارد: "اگر موردی در فیس بوک یا توئیتر اتفاق افتد ما آن را در نتایج جستجو دخیل می دهیم."

نکته کاربردی: این موضوع ما را به فکر وامی دارد که گرچه اعتبار اکانت اجتماعی تاثیری در رتبه بندی جستجو ندارد اما لینک از شبکه های اجتماعی یک لینک معتبر است و رتبه بندی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

2- پروفایل شبکه های اجتماعی در رتبه بندی تاثیر دارد.

با اینکه اشتراک های اجتماعی ممکن است رتبه بندی را تحت تاثیر قرار دهد و یا ندهد اما می توان دید که پروفایل اجتماعی برندهای معتبر اغلب در نتایج برتر جستجو نمایش داده می شوند. شما وقتی کلمه جنرال الکتریک را در گوگل سرچ می کنید پروفایل اینستاگرام و پینترست در 5 نتیجه اول ظاهر میشوند و توئیتر در رده 8ام قرار می گیرد.

صفحه نتایج جستجو گوگل

همچنین گوگل پروفایل گوگل پلاس کمپانی را در سمت راست سایدبار بالای صفحه نشان می دهد.

سایدبار نتایج جستجو گوگل

کانال های اجتماعی بیشتر از صفحات وب، شخصی هستند و یک راه خوب برای شناخت هویت آن کمپانی میباشند. وقتی یک شرکت سرچ میشود سر زدن به پروفایل فیس بوک و توئیتر خیلی چیزها را روشن می کند. اگر پروفایل آنها در ردیف اول نتایج جستجو بیاید سریع به سراغ آن می رویم، همانطور که به سراغ وب سایت آنها می رویم.

نکته کاربردی: هیچ جای شکی نیست که پروفایل اجتماعی برای گوگل مهم است همینطور برای کسانی که به صورت آنلاین به دنبال شما می گردند. داشتن کانال اجتماعی برای شناخت برند شما راه سرگرم کننده و شخصی تری برای کاربر محسوب می شود. بااینکه برخی بازاریابان داشتن پروفایل در گوگل پلاس را چندان ضروری نمی بینند اما نباید آن را دست کم بگیرند زیرا پروفایل گوگل پلاس یکی از اولین نتایجی است که یک کاربر آن را مشاهده می کند. بنابراین داشتن یک پروفایل به روز و محتوای جذاب نتیجه بخش است.

3- امروزه شبکه های اجتماعی تقریبا موتور جستجو هم هستند. 

امروزه مردم تنها به گوگل و بینگ نمی رود، بلکه از رسانه های اجتماعی نیز استفاده می کنند تا به آن چیزی که می خواهند برسند. پاتل عنوان می کند رسانه های اجتماعی سئو جدید هستند و باید درک کنیم که بهینه سازی موتورهای جستجو، بهینه سازی جستجو در رسانه های اجتماعی نیز هست. این امر به چند طریق شدنی است:

ابتدا اگر شما کاربر فعال توئیتر هستید احتمال آنکه مردم شما را با جستجوی مطلبی در موتور جستجوی توئیتر پیدا کنند بسیار بالاست. به همان نسبت اگر برندی دارای مطالب بصری جذاب باشد می توانند با هشتگ گذاری و طبقه بندی پین های خود در پینترست و یا اینستاگرام سود ببرند. به علاوه همانطور که در نکته اول بیان شد اگر شخصی بخواهد نام شما را چک کند احتمال آنکه توئیتر و یا فیس بوک شما را باز کند و حضور شما را در آنجا بررسی کند زیاد است. یوتیوپ و گوگل پلاس هم البته موتورهای جستجو هستند و از این قاعده مستثنی نیستند.

 صفحه جستجو اینستاگرام

بگذارید آمار جالب در مورد استفاده رسانه های اجتماعی در سرچ افراد نشانتان دهیم:

  • تا سال 2010 توئیتر 19 میلیارد جستجو در ماه داشت که 5 برابر بیشتر بینگ بوده است. 
  •  در سال 2012 فیس بوک گفت ا میلیارد جستجو در روز برآورد کرده است.
  • د ر مارس2010 یوتیوپ 3.7 جستجو در ماه داشت و حدود 100 ساعت ویدئو روزانه در آن آپلود می شد.

نکته کاربردی: شرکت ها نه تنها باید استراتژی های سئو خود را در شیوه های سنتی جستجو از جمله گوگل و بینگ اعمال کند بلکه باید در موتورهای جستجوی رسانه های اجتماعی نیز دخیل دهند. وقتی در توئیتر و فیس بوک یک برند جستجو می شود احتمال آن که پروفایل های مختلفی ظاهر شود زیاد است به همین خاطر بازایابان باید دسترسی به پروفایل خود را برای شناسایی کاربران راحت و بی دردسر کنند. این یعنی حذف پروفایل های تکراری و نام گذاری صحیح پروفایل به طوری که برای کاربر به راحتی قابل شناسایی باشد و سردرگم نشود.

 

4- الان اثری ندارد به معنای همیشه بی تاثیر است، نیست!

فقط به این دلیل که گوگل سیگنال های اجتماعی را در حال حاضر در رتبه بندی لحاظ نمی کند به این معنی نیست که همیشه اینطور بماند. رسانه های اجتماعی نقش کم رنگی در نشان دادن هویت افراد یا برندها ندارند. علاوه بر آن استراتژی هایی مانند پست مهمان نمی تواند منبع موثقی از اعتبار یک صفحه به شما رود. بنابراین موتورهای جستجو به دنبال سیگناهای دیگری هستند تا ارزش و اعتبار یک صفحه را برآورد کنند.

نکته کاربردی: با این اوصاف نمی توان گفت سیگنال های اجتماعی در آینده رتبه بندی را تحت تاثیر قرار ندهند. به همین دلیل برندهای هوشیار باید به راه خود در کانال های اجتماعی ادامه دهند و در تدوین استراتژی سئو خود آن را مد نظر قرار دهند.

5- بینگ را فراموش نکنید.

گوگل ممکن است جایگاه سیگنال های خود را تغییر دهد اما ما در مورد بینگ چنین چیزی نشنیده ایم. بینگ زمانی گفت: "ما به دنبال اعتبار یک کاربر هستیم. ما به دنبال این موضوع هستیم که چند نفر شما را فالو می کنند، چند نفر را شما فالو می کنید و این موضوع در نتایج جستجو به طور مرتب لحاظ می شود."

نکته کاربردی: بینگ دومین موتور جستجوی اینترنت است و موضع خود را در قبال سیگنال های اجتماعی به روشنی بیان کرده و مانند گوگل آن را جابه جا نکرده است. با ارتقای روز افزون جایگاه این موتور جستجو کمپانی ها باید در استراتژی های خود بینگ را نیز مورد توجه قرار دهند.

جمع بندی

کارمند ارشد گوگل Cutt عنوان کرد گوگل سیگنال های اجتماعی را در الگوریتم های خود در نظر نمی گیرد اما این موضوع نباید باعث غفلت بازاریابان آنلاین از آن در استراتژی های خود شود. در عوض آنها باید دید خود را در مورد جستجو و سئو وسیع تر کرده و به اثرات مثبت افزایش ترافیک خود از طریق رسانه های اجتماعی بر رتبه بندی فکر کنند.

دنیای وب تماماً در مورد ایجاد روابط، افزایش بازدیدکننده، ابزار هویت و به اشتراک گذاری ایده هاست و ماهیت کاملاً اجتماعی دارد. دلیلی ندارد که سئو خلاف جهت آن حرکت کند مخصوصاً از وقتی قاعده سئو بر این قرار شده که وب را به مکانی خوشایند و مفید برای همگان تبدیل کند.

اوکی حالا نوبت شماست. نظرتان در مورد نقش رسانه های اجتماعی در سئو چیست؟

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

دیدگاه‌ها  
0
0
# آنا 1397-06-07 15:05
خیلی مطلب جالبی بود ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نظر خودتان را با ما در میان بگذارید