blog-org-1489-1536656854-seo-content-2018 سئوی محتوا | محتوای سئو چیست | سئو محتوا چیست   - پونه مدیا

همانطور که چرخ های ماشین بدون موتور به حرکت در نمی آید محتوای بدون سئو (بهینه سازی وب سایت ) نیز نمی تواند در صفحه نتایج گوگل به طور شایسته ظاهر شود. همانطور که موتور بدون چرخ ماشین معنا ندارد سئو بدون محتوا نیز یک ماشین لوکس است که حرکت نمی کند. گوگل اعلام کرده است یکی از سه فاکتور اصلی و مهم رتبه بندی برای او محتوا است. محتوا به سئو نیاز دارد. به همین علت در این مقاله از پونه مدیا نتیجه بر آن شد تا در مورد بهینه سازی محتوای سایت و چک لیست کامل سئو محتوا صحبت کند تا توسط آنها بتوانید محتوای خود را به بهترین شکل و با خیال راحت از اینکه تمام موارد را در نظر گرفته اید بهینه کنید. در این مطلب چک لیست سئو کامل برای شما گرداوری شده است و نیاز شما را به خواندن مطالب دیگر که گاها شما را گیج می کند برطرف می کند.

سئو محتوا (Seo Content) چیست؟

برای اینکه متوجه شوید منظور بازاریابان از سئو محتوا چیست می توانیم این عبارت را به مؤلفه های آن تقسیم کنیم:
سئو چیست : اشاره به بهینه سازی برای موتورهای جستجو دارد و یا به عبارتی فرآیند بهینه سازی وب سایت به طوری که مردم بتوانند به راحتی آن را در یک موتور جستجو مانند گوگل بیابند.
محتوا چیست: هر اطلاعاتی که در وب وجود دارد و مورد مصرف قرار می گیرد.
با قرار دادن این دو مؤلفه در کنار هم می توانیم سئو محتوا را هر نوع فرآیند تولید محتوا که با هدف جذب ترافیک یا بازدید از موتورهای جستجو است تعریف کرد. البته قرار نیست تنها برای موتورهای جستجو محتوا تولید شود. دقت کنید محتوایی تولید نکنید که ضعیف و کوتاه باشد بلکه محتوایی ارزشمند تولید کنید که هم برای موتور جستجو و هم کاربر ارزشمند تلقی شود. در غیر این صورت بیم اینکه توسط گوگل جریمه شوید وجود دارد. به یاد داشته باشید محتوای ضعیف و ناقص نرخ بونس ریت (Bounce Rate) و تبدیل Conversion کمی دارد.

سئو محتوا (Seo Content) چیست؟

نگاه سریع به ملزومات سئو و بهینه سازی محتوا

اینجا تمام موارد مربوط به بهینه سازی محتوای سایت را برایتان تعریف میکنیم و یک مرجع سریع به شما ارائه می دهیم تا متوجه شوید به چه چیزهایی برای سئو محتوا نیاز دارید:

 • تحقیق کلمات کلیدی:

اگر می خواهید ترافیک زیادی از طریق جستجو به دست آورید باید پیش از نوشتن تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید. با این کار می توانید روی کلمات کلیدی تمرکز داشته باشید و ترافیک بیشتری برای سایتتان به ارمغان آورید. به عبارت دیگر موضوعاتی بنویسید که مردم در حال جستجوی اطلاعات هستند.

 • بهینه سازی کلمات کلیدی :

بهینه سازی کلمات کلیدی به این معناست که برای نوشتن محتوای خوب کجا و چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنید تا جستجو را به حداکثر برسانید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
10 راز یافتن بهترین کلمات کلیدی سایت

 • سازمان دهی محتوا :
  محتوای سایت شما باید به گونه ی منطقی سازمان دهی شود. این موضوع نه تنها برای سئو خوب است بلکه برای کاربر نیز مفید است تا بتواند به مطالب مرتبط دیگر نیز در وب سایت شما دست یابد. کاربران هر چه بیشتر در وب سایت شما حضور داشته باشند برای شما بهتر است.
 • ترویج محتوا :
  با اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی و ساخت لینک( لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی) می توانید قدرت دیده شدن محتوا را افزایش دهید.

ابزاری مانند Keyword Niche Finder می تواند به شما کمک کند عناوین خاصی برای سئو محتوای خود انتخاب کنید.

keyword research niche tool
انواع محتوای سئو 

انواع محتوا برای سئو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • صفحات محصول:

این صفحات خمیر مایه اصلی سایت های تجاری است. یک صفحه خوب می تواند هم به سئو محتوا خدمت کند و هم به  صفحات فرود

 • پست های بلاگ:

یک پست بلاگ مکانی راحت برای پیاده سازی منظم سئو محتوا است. پست های بلاگ در کل بیشتر مردم را درگیر خود می کند و بهتر از صفحات محصول می تواند لینک جذب کند به همین خاطر یکی از بهترین راه ها برای افزایش اعتبار سایت است. بلاگ ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می تواند موارد زیر را در بر گیرد:

 • مقاله:

در این مورد به مقالات، مصاحبه ها و دستورالعمل ها فکر کنید. این نوع محتوا محتوای اصلی است که می توانید در روزنامه ها، مجلات و وب سایت ها مشاهده کنید.

 • فهرست ها:

یک فهرست نیز خود یک مقاله است اما دارای قالب بندی می باشد( 10 روش کاهش وزن، 101 نکته در مورد گوگل). این مقالات برای اسکن و نگاه اجمالی مخاطب مفید هستند. این نوع محتواها در موتور جستجو مانند گوگل و یا رسانه های اجتماعی کلیک بیشتری از طرف مخاطب دریافت کنند.

انواع محتوای سئو 

 • راهنما:

راهنما یک محتوای بلند و طولانی است که به تفصیل در مورد نحوه انجام کاری توضیح می دهد. راهنماها معمولا چندین صفحه وب سایت را در بر میگیرد با این حال بهترین کار این است که به کاربر امکان دهید محتوا را در یک صفحه مشاهده کند. شما می توانید یک راهنمای کامل در وب سایت خود قرار دهید و یا یک خلاصه و چکیده قرار دهید و بعد از کاربر بخواهید برای مشاهده کامل متن ثبت نام کند. این یک روش موثر برای کسب مشتری است. اما در نظر داشته باشید که قرار دادن دیوار ثبت نام ممکن است ترافیک سایت شما را کاهش دهد.

 • ویدئو:

باید گفت تعداد ویدئو در وب سایت ها کمتر از متن است به همین خاطر رتبه بندی برای ویدئو راحت تز از محتوا است. ویدئو ها یکی از بهترین روش ها برای جذب مخاطب و افزایش ترافیک است. میتوانید برای استفاده از محصولات خود یک ویدئو آزمایشی قرار دهید. یا یک پروسه کاری مانند نحوه باز کردن سینک را نشان دهید. به یاد داشته باشید برای سئو ویدئو خود یک متن کوتاه بنویسید. در مقاله چگونه برای ویدئو بهینه سازی کنم بیشتر راجع به سئو ویدئو ها می پردازیم.

 • اینفوگراف ها:

اینفوگراف ها یک تصویر با فرمت بزرگ است که حاوی اطلاعات زیاد به شکل نمودار و یا گراف می باشد. اینفوگراف ها لینک و بازدید زیادی به خود جذب می کنند. به دلیل اینکه بخش زیادی از محتوا در اینفوگراف نهفته است و به عنوان متن قابل خواندن برای موتورهای جستجو نیست مهم است که به دقت بقیه محتوا را بهینه کنید. می توانید از قالب های اینفوگراف در این زمینه استفاده کنید.

تاثیر اینفوگرافیک درسئو محتوا

 • اسلاید:

اسلاید ها یکی از روش های نمایش تصاویر به صورت متوالی است. برخی مواقع تصاویر مهم تر از متن هستند. در این زمینه نیز عنوان، کپشن، نام فایل تصویر و ... را باید بهینه کنید.

 • فرهنگ لغت:

در صورتی که تخصصی فعالیت می کنید یک فرهنگ لغت خوب می تواند راهی برای کسب ترافیک بیشتر باشد.

 • دایرکتوری ها:

دفترچه راهنما می تواند فهرستی از منابع و سایت ها به همراه لینک آنها باشد که در مورد یک موضوع خاص تهیه شده اند. به عنوان مثال یک بلاگ عطرهای ایرانی می تواند یک فهرست از فروشگاه های خرید عطر از فروشگاه های بزرگ تا فروشگاه های مستقل را فهرست کند.

اینها فهرست انواع اصلی محتوا سئو بودند که معرفی شد اما این لیست بی انتها است و میتواند موارد بیشتری را در بر گیرد. در بخش ها کامنت ها لطفاً به موارد دیگری که به نظرتان می رسد می تواند در این فهرست قرار گیرد اشاره کنید.

چک لیست سئو محتوا

گام اول: استراتژی محتوا خود را سئو ( بهینه ) کنید

بازاریابان ابتدا محتوای خود را تولید می کنند و سپس شروع به بهینه سازی محتوا می کنند. در این بین چیزی که خلق کرده اند را بررسی می کنند سپس شروع به اضافه کردن چند کلمه کلیدی و لینک می کنند. اما یک استراتژی بازاریابی محتوا با تحقیق کلمات کلیدی و جستجوی نیت کاربر آغاز می شود. با دانستن این مطلب که رعایت اصول سئو در محتوا برای مخاطبان چه تاثیری دارد و به دنبال چه محتوایی هستند می توانید استراتژی تولید محتوا را طوری بنویسید که به سوالات آنها پاسخ دهید و آنها را در مسیر قیفی که خود تعیین کرده اید حرکت دهید. برای اطلاعات بیشتر دراین خصوص می توانید مقاله جستجوی معنایی چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟ را مطالعه کنید.

استراتژی محتوا خود را سئو کنید

گام دوم: محتوای خوب تولید کنید

داشتن تجربه کاربری (UX) موفق می تواند در بالا بردن سرعت بهینه سازی سایت شما موثر باشد. زمانی که کاربر درگیر محتوا شود به دنبال محتوای بیشتر است، با محتوا بیشتر تعامل برقرار می کند و آن را به اشتراک می گذارد. از ساختار کلی گرفته تا جزئیات چیدمان مطمئن شوید محتوای خوبی در حال تولید هستید.
مشخصه های زیادی برای یک محتوای خوب وجود دارد. در کل از جمله اصول سئو در تولید محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- ساده/واضح/ منسجم
- غیر قابل منتظره
- معتبر/ ارزشمند
- احساسی
- سرگرم کننده
- الهام بخش
- آموزشی
- پیوسته
- مرتبط
- جامع و کامل
- عملی
- جدید/ منحصر به فرد (به لحاظ ارزش نه فقط محتوا)
- قابل اعتماد
- همچنان که محتوا می نویسید مخاطب را در ذهن خود داشته باشید شما برای مردم می نویسید تا موتورهای جستجو آن را بفهمند نه برعکس آن.

محتوای خوب و سئو شده تولید کنید

گام سوم: محتوای صحیح تولید کنید

آیا برای یک محتوای عالی چیز ناراحت کننده تری به اندازه غلط تایپی وجود دارد؟ نه وجود ندارد. شاهدی هم برای آن نیست. این قاعده سیگنال رتبه بندی است که مسئله اعتبار و تجربه کاربر را در بر می گیرد.
یک مسئله دیگر اشاره به منابع و لینک سازی به سایت های معتبر است. وجود چنین لینک های خروجی به گوگل نشان می دهد شما به فعالیت خود واقف هستید و با جمعیت درستی در حال حرکت هستید.

گام چهارم: استفاده از کلمات کلیدی خود را بررسی کنید

خوب شما در ابتدا با کلمات کلیدی و نیت جستجوی کاربر شروع به کار کردید. البته که باید بدانید از کدام کلمات کلیدی باید در محتوای خود استفاده کنید اما این گام مربوط به نحوه به کار بردن کلمات کلیدی در محتوا است.

بمباران کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) دیگر روش درستی نیست. در اوایل نیز نبود. خوشبختانه گوگل هم اثر آن را خنثی کرده است. گوگل نسبت به کلمات کلیدی بسیار داناست. گوگل نه تنها کلمات کلیدی را در نظر می گیرد بلکه مترادف ها را نیز ملاحظه می کند اما وقتی یک نفر کلمه ای را در گوگل سرچ می کند به دنبال همان کلمه در صفحه نتایج است.

تاثیر استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در سئو محتوا

 برخی از موارد فنی سئو محتوا

سئو تکنیکال یک بحث کاملا مجزا است اما برخی از آنها به تولید محتوا مربوط می شود و ذکر آنها ضروری است:

- محتوا سریعا بار گذاری می شود. بالا آمدن محتوا 3 ثانیه بیشتر نشود. مطمئن شوید تصاویر و دیگر رسانه ها سرعت بار گذاری محتوا را مختل نکرده باشند.
- محتوا در گوشی های همراه نیز به خوبی نمایش داده می شود. مطمئن باشید وب سایت خود را واکنش گرا ساخته اید. اطمینان یابید تصاویر در مرکز هستند و فرم ها و جداول به هم ریخته نشده باشند و یا پنهان نشده باشند.
- صفحه در نقشه سایت درج شده است. به گوگل کمک کنید محتوای شما را بیابد و درک کند.
- از لینک های داخلی در محتوا استفاده کنید. اطمینان یابید لینک ها با محتوا مرتبط هستند و از انکر تکست های مبتنی بر کلمات کلیدی در صورت لزوم استفاده شده است.
- از URL ها کوتاه استفاده کنید. صفحات برتر URL کوتاه تر دارند. متوسط یک URL رتبه اول 59 کاراکتر است.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1480-1536152114-keyword-types سئوی محتوا | محتوای سئو چیست | سئو محتوا چیست   - پونه مدیا
 

ویژگی های تولید محتوای سئو شده :

محتوایی با کیفیت است که بر اساس درک مخاطبان، کلمات کلیدی مورد استفاده قرار بگیرد. زبان مخاطب را مورد استفاده قرار دهید و اطلاعاتی که واقعاً به دنبال آن است را تهیه کنید.

محتوای با کیفیت به مخاطب کمک می کند یک عمل خاص را تکمیل کند. محتوای طولانی ( بیش از 1000 کلمه) در نتایج جستجو بهتر رتبه بندی می شوند. بخشی از آن به دلیل کامل بودن آن است. برای اینکار محتوا را طولانی و جامع بنویسید و حتی الامکان تمام جوانب را با جزئیات در آن درج کنید تا نیاز مخاطب برطرف شود.

در محتوای خوب یک مؤلفه فراخوان عمل (Call to action) و یا گام بعدی در متن دارد. زمانی که شما خوانندگان خود را بشناسید و مسیر سفر آنها را بشناسید بهتر می توانید چیزی درخور و مناسب آنها تولید کنید.

برای مخاطب نوشته می شود نه برای همتایان خود. از زبان طبیعی استفاده کنید نه خیلی ساده و نه خیلی تخصصی

قابل اشتراک است. یک قدم به عقب برگردید. آیا این محتوا را به اشتراک می گذارید؟ (مطمئن شوید دکمه های اشتراک اجتماعی در متن وجود دارند؟)

قابل اسکن سریع است. از پاراگراف های کوتاه، متن برجسته شده (Bold)، شماره گذاری، نشانه های نقطه گذاری، و فهرست بولت دار (Bullet list) و از هر امکان دیگر استفاده کنید تا متن به چشم خواننده خوشایند آید و سریع برای وی قابل هضم باشد.

از عناوین قوی و تگ H1 استفاده کند. از عناوینی استفاده کنید که جذاب و مجاب کننده باشد و از کلمات کلیدی به صورت استراتژیک و طبیعی استفاده کرده باشد.

نتایج ایده ال به دست می دهد و از عناوین فرعی استفاده می کند تا امیدها، ترس ها و نگرانی های مخاطبان را نشان دهد.

استفاده از تگ توضیحات: این تگ توضیح مختصری درباره آن صفحه به گوگل می دهد که می تواند شامل چند کلمه کلیدی یا عبارت (از یک جمله تا دو پاراگراف) باشد. داشتن تگ توضیحات در هر صفحه سایت، به امتیاز شما در نتایج جستجو کمک می کند.
از محتوای موجود در SERP بهتر است. رقابت را به چالش بکشید. صفحات رتبه دار گوگل را به منظور دست یابی به کلمات کلیدی بررسی کنید و از خود سوال کنید آیا محتوای من بهتر است یا آنها. مطمئن باشید بهتر است.

خالی از غلط های دستوری و نگارشی است. خودتان این قواعد را تصحیح کنید و یا به شخص دیگری بدهید تا آن را تصحیح کند. این شوخی نیست. شما به چنین افرادی نیاز دارید.

ویژگی های محتوای سئو شده

به منابع خوب و مشهور لینک می فرستد. ویکی پدیا یک منبع خوب برای گوگل است.

با واقعیت هم خوانی دارد. تنها به صرف اینکه دیگران آمار را نقل کرده اند دلیل بر صحیح بودن آن نمی شود مگر اینکه منبع آن را پیدا کنید.

انباشته از کلمات کلیدی ابتدایی نیست. هیچ قاعده ریاضی برای اینکار وجود ندارد. تنها کاری که باید بکنید این است که در محیط ورد خود کلمه find را بزنید تا میزان پراکندگی کلمه کلیدی خود را ببینید. اگر کلمه کلیدی بیش از حد تکرار شده بود از مترادف های کلیدی آن استفاده کنید.

از کلمات کلیدی و مشتقات آن به طور طبیعی استفاده می کند. زیاد به این موضوع وسواس به خرج ندهید. از مترادف ها، کلمات اختصار، جمع ها و ... که یک فرد عادی استفاده می کند بهره ببرید.

از اصطلاحات انسانی استفاده می کند. گوگل هر روز در حال درک بهتر از اصطلاحات مرتبط با کلمات کلیدی اولیه است. از آنها نترسید.

از کلمات کلیدی در متن تصویر استفاده می کند. عنوان عکس، متن alt و کپشن ها از راهکارهای استراتژیک برای بهینه سازی محتوا است. کلمات کلیدی را به زور در آن جای ندهید. در صورت امکان از آنها استفاده کنید.

از کلمات کلیدی به شیوه طبیعی در عنوان استفاده می کند اول از همه برای مردم محتوا بنویسید. اما در ضرورت امکان از کلمات کلیدی هدف در جلوی عنوان و یا تگ H1 ااستفاده کنید.

از کلمات کلیدی به شیوه طبیعی در URL استفاده می کند. اگر از کلمات کلیدی در تگ عنوان استفاده کرده اید قرار دادن آن در آدرس URL کار سختی نیست.
از کلمات کلیدی و مشتقات آن به شیوه طبیعی در 100 کلمه اول استفاده کنید. خیلی به بیراهه نروید. تمام کارت های خود را خیلی سریع رو کنید و روی میز قرار دهید.

در نوشتن محتوا از موارد زیر اجتناب کنید

 • قرار دادن نوشته های درشت، پشت سرهم بدون تیتر، پاراگراف و جداسازی
 • کپی کردن اطلاعات سایتهای دیگر بدون قراردادن منبع
 • نوشتن محتوای مشابه و تکراری در سایت 
 • اضافه کردن کلمات کلیدی اضافه برای موتورهای جستجو که برای کاربران نامفهوم.
 • نوشته هایی که قابل مشاهده برای کاربران نیستند ولی برای موتورهای جستجو قابل مشاهده اند.

نتیجه گیری:
سفر سئو محتوا خود را با مراحل گام به گام ذکر شده آغاز کنید و موتور سئو محتوا خود را به راه بیندازید. اگر تا کنون استراتژی تولید محتوای شما بر اساس سئو نبوده است دوباره شروع کنید. وقتی که چرخ های ماشین و موتور با هم کار کنند مسیری که می پیمایید هموار تر خواهد بود.

امتیازی ثبت نشده است.