آموزش ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل google sites

گوگل به عنوان بزرگترین شرکت و دارنده محبوب ترین موتور جست و جو در جهان دارای خدمات متنوعی می باشد. sites نیز یکی از سیستم های گوگل می باشد که به شما این امکان را می دهد تا اقدام به ساخت رایگان سایت در سرویس سایتهای گوگل (google sites) نمایید. با استفاده از سرویس google sites شما می توانید تنها با چند کلیک ساده و به صورت تصویری اقدام به ساخت یک وب سایت پویا و تعاملی رایگان نمایید.

برنامه ساخت سایت در گوگل

اگر اطلاعاتی راجع به زبان های برنامه نویسی و حتی html , css ندارید جای نگرانی نیست با استفاده از برنامه ساخت سایت در گوگل نیازی به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت. در این مطلب تصمیم داریم اقدام به آموزش تصویری ساخت سایت در گوگل، در آموزش ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل google sites هر آنچه لارم باشد در این خصوص بدانید برای شما بیان می شود.

ساخت سایت جدید در گوگل

نوع ویرایشگری در سرویس sites استفاده می شود WYSIWYG می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید محتوا را ویرایش و اضافه نمایید. رابط کاربری این نوع ویرایشگر بسیار شبیه به رابط کاربری سایر ویرایشگر ها می باشد بنابراین به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید به صورت تصویری و دستی اقدام به طراحی صفحات سایت خود در گوگل نمایید بنابراین هنگام استفاده از این ابزار نیازی به دانش HTML/CSS نخواهید داشت. کسانی که درک درست و صحیحی از HTML/CSS دارند می توانند خود کدهای این قسمت را وارد نمایند. بنابراین ویرایشگر استفاده شده در این ابزار بسیار منعطف می باشد.

اموزش ساخت سایت در گوگل سایت

 Google Sites یکی از سرویس ها و خدمات گوگل می باشد بنابراین هنگام استفاده از این ابزار می بایست در اکانت گوگل خود وارد شوید. اگر اکانت گوگل دارید که می توانید در آن لاگین شوید در غیر اینصورت باید اقدام به ساخت یک اکانت گوگل نمایید. بعد از آنکه اکانت جیمیل (اکانت گوگل ) خود را ساختید برای استفاده از سرویس ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل google sites وارد سایت Google Sites شوید و اقدام به ساخت اکانت مورد نظر خود نمایید.

بعد از مراجعه به سایت گوگل سایت تصویری مانند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

صفحه نخست گوگل سایتش

 

آموزش تصویری ساخت سایت در گوگل

اگر علاقه مند به اموزش ساخت سایت در گوگل سایت می باشید با ما همراه باشید. پونه مدیا هر آنچه را که برای ساخت سایت در گوگل سایت نیاز داشته باشید برای شما بیان می نماید.

نام و آدرس سایت خود را در گوگل سایت وارد نمایید

برای اینکار می بایست بر روی آیکون + که در تصویر بالا در گوشه سمت راست و پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید، تا صفحه ساخت سایت گوگل سایت برای شما باز شود. در این مرحله تصویری همانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که می بایست نام و آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نماید و بر روی گزینه create کلیک کنید.

توجه داشته باشید آدرسی را که برای سایت خود ثبت می کنید بر خلاف نام سایت باید منحصر به فرد باشد.

وارد کردن نام و آدرس در گوگل سایتس

انتخاب قالب و رنگ زمینه سایت گوگل سایت

در این مرحله نوبت آن است که قالب و رنگ زمینه مورد نظر خود را برای سایت انتخاب نمایید.

sites، برای انتخاب قالب سایت دارای خدمات منحصر به فردی می باشد. در این قسمت کسانیکه دانش برنامه نویسی ندارند می توانند از قالب های آماده استفاده نمایند کسانیکه بخواهند خود قالب خود را طراحی نمایند نیز این امکان را خواهند داشت تا از کدهای html/css مورد نظر خود برای طراحی قالب استفاه نمایند.

از میان قالب هایی که در اختیار دارید قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایید و یا بر روی گزینه Browse the gallery for more کلیک نمایید. بعد از انتخاب قالب نوبت به انتخاب تم می رسد. برای اینکار از گزینه های موجود در select a theme یک مورد را انتخاب نمایید.

انتخاب تم برای گوگل سایت

 

طرح سایت گوگل سایت را ویرایش کنید

هم اکنون در sites توانسته اید یک وب سایت رایگان بسازید. حال با استفاده از دکمه هایی که در اختیار دارید می توانید سایت خود را ویرایش و سفارشی سازی نمایید. برای تغییرات در قالب پیش فرض بر روی گزینه Gear کلیک کنید تا به قسمت Edit site layout بروید.

حال با توجه به قالبی که در مرحله قبل انتخاب کرده اید می توانید برخی از تغییرات را در سایت اعمال فرمایید، این تغییرات می تواند شامل برخی از المان های خاص وب سایت مانند فعال کردن / غیر فعال کردن نوار کناری سایت باشد.

ویرایش قالب گوگل سایتس

صفحات خود را در گوگل سایت بسازید

 برای ساخت صفحه تنها کافی است بر روی Create page کلیک کنید. این کار را می بایست برای تمام صفحات مورد نظر خود انجام دهید. بعد از این مرحله می توانید نام و قالب مورد نظر آن را انتخاب نمود و یا از قالب پیش فرش web page استفاده نمایید.

ساخت صفحه در گوگل سایتس

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید بر روی گزینه Learn more کلیک کنید. در نهایت برای صفحاتی که ایجاد می کنید یک موقعیت سلسه مراتبی را در نظر بگیرید به عنوان مثال صفحه ساخته شده را می خواهید در زیر صفحات موجود قرار دهید یا در کنار آن ها؟

درج محتوا در برنامه ساخت سایت در گوگل

گام بعدی بعد از ساخت صفحه درج محتوا در سایت می باشد. برای اضافه کردن محتوا لازم است وارد رابط کاربری WYSIWYG شوید تا بتوانید محتوای موجود خود را ویرایش و یا اضافه نمایید. با استفاده از منوهایی که این ویرایشگر در اختیار شما قرار داده است می توانید برای تغییر طرح صفحه اقدام نمایید. تغییراتی که دراین قسمت می توانید لحاظ نمایید اضافه کردن ستون، جدول، تصویر و... می باشد.

اضافه کردن محتوا در صفحات سایت گوگل

مدیریت سایت گوگل سایت

اکنون که تمام صفحات خود را ساخته اید و محتوای مناسب را در آنها درج نموده اید نوبت آن رسیده است که آن را مدیریت نمایید توجه داشته باشید دو گام قبلی را آنقدر تکرار می کنید تا فرآیند ساخت تمام صفحات مورد نظر شما به اتمام برسد.

قبل از اینکه سایت خود را برای دسترسی عموم تکمیل نمودید نوبت آن است که به کلیک بر روی گزینه Gears کلیک کنید و وارد قسمت Manage Site شوید تا برخی از عناصر و المان های مهم را تنظیم و پیکربندی نمایید. در این قسمت حتی می توانید نام سایت را تغییر داده و توضیحاتی در مورد سایت خود بنویسید.

تنظیمات سایت در گوگل سایتس

کنترل دسترسی های ساخت ساخته شده در گوگل سایت

برای کنترل دسترسی به سایت لازم است بر روی گزینه Gear کلیک نموده و وارد قسمت Manage Site شده و از آنجا به قسمت Sharing and Permissions مراجعه نمایید.

جدیدا وب سایت هایی که توسط گوگل سایت ساخته میشوند توسط همه قابل مشاهده می باشد. چنانچه می خواهید دسترسی برخی از افراد به سایت مسدود شود، بر روی گزینه Change کلیک کرده و گزینه who has access را انتخاب نمایید با استفاده از اینکار می توانید دسترسی افراد را محدود نمایید.

پیگیری و برگرداندن تغییرات 

 تبریک اکنون شما موفق شده اید وب سایت خود را به صورت کامل بسازید. حال می توانید از دیگران بخواهید تا به وب سای شما مراجعه کنند. بدون شک در طول زمان ممکن است تغییراتی را در سایت خود اعمال نمایید. حال اگر بخواهید تاریخچه تغییرات را مشاهده نماید چه کاری می بایست انجام دهید؟ برای مشاهده تاریخچه تغییرات تنها کافی است بر روی آیکون Gears کلیک کرده و به قسمت Revision History مراجعه نمایید.

تاریخچه صفحات در گوگل سایت

با کلیک بر روی View page listing در قسمت بالایی سایت، تمامی این صفحات سایت به صورت لیست به شما نمایش داده می شود و می توانید همه نسخه های یک صفحه خاص را مشاهده نماید.

ساخت سایت رایگان با پسوند com در گوگل

گوگل سایت یکی از سرویس های رایگان گوگل برای ساخت سایت می باشد که در مطلب اموزش ساخت سایت در گوگل سایت سعی شد نحوه ساخت یک سایت در این ابزار به صورت تصویری آموزش داده شود، بنابراین دیگر ساخت سایت رایگان با پسوند com در گوگل یک رویا نیست.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

5 از 5
3 ماه قبل
نظر
خوب بود خیلی
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
8 ماه قبل
نظر
خیلی خوب بود ممنون. ولی دقیقا هنوز کار میکنه یا نه!!؟؟؟؟
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
9 ماه قبل
نظر
سلام
ممنون از مطالبتون
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
10 ماه قبل
نظر
شما قبل از ساختن و شروع بکار با جیمیلتون آن رو بروز رسانی کنید که معمولا حود برنامه از شما سوال میکنه
نمایش بیشتر
0 از 1 نفر این نظر را مفید دانسته اند
10 ماه قبل
نظر
یعنی پول نمیخواد ؟
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
11 ماه قبل
نظر
من وقتی میخوام از سایت ساز گوگل استفاده کنم ارور آپدیت بهم میده مشکل کجاست؟
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
1 سال قبل
نظر
گوگل سایت ایرانو فیلتر کرده میشه وب ساخت؟
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
1 سال قبل
نظر
خیلی خوب بود
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند