انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه در راه اندازی هر مدل کسب و کار اینترنتی مهمترین و اصلی ترین گام می باشد وانتخاب نام صحیح و متناسب با حرفه فرد متقاضی در جلب هرچه بیشتر مشتریان وب سایت کمک می کند و در باعث می شود مردم در سراسر دنیا به راحتی وب سایت مورد نظر خود را پیدا می کنند و به راحتی از خدمات ارائه شده توسط وب سایت مورد خود استفاده می کنند.

انتخاب نام دامنه

توجه به محصول، و یا حرفه ای که به آن مشغول میباشید امروزه بعنوان یک چالش بزرگ در جهت ایجاد هویت آنلاین شما تبدیل شده است و برای موفقیت در این چالش باید یکسری موارد در انتخاب نام دامنه را رعایت نمود که در این مقاله به بررسی بهتر و دقیق تر این موضوع می پردازیم :

 • انتخاب دامنه از میان 5 کلمه کلیدی
هنگامی که برای اولین بار شروع به جستجو برای نام دامنه می کنید ، 5 واژه یا عبارت می تواند به شما در توصیف بهترین نام دامنه کمک کند. هنگامی که شما این لیست از واژها را آماده کردید آنگاه با جفت یا اضافه کردن پیشوند یا پسوند نام دامنه ایده ال خود را ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر شما در حال راه اندازی نام دامنه مرتبط با وام مسکن باشد شما ممکن است از کلماتی مانند امور مالی ، سهام ، نرخ بهره ، پرداخت خانه ، استفاده کرده تا بعد از کمی جستجو و فکر کردن نام دامنه مناسب را برای خود انتخاب کنید.
 • منحصر به فرد بودن دامنه
داشتن یک وب سایت که با یک وب سایت محبوب و پر بازدید کننده شخص دیگری اشتباه گرفته شود یک فاجعه به حساب می آید. بنابراین هیچ وقت دامنه را انتخاب نکنید که با دامنه کسی دیگر مشابه باشد.
 • فقط دامنه های دات کام موجود را انتخاب کنید
اگر شما در مورد ساخت یک وب سایت موفق و طولانی مدت جدی هستید باید نگران نام تجاری ، نام و نام خانوادگی ، و شناخت در ترافیک باشید. همیشه هدایت ترافیک به دات نت و دات اورگ خوب میباشد. داشتن دامنه با پسوند دات کام با وجود تکنولوژی های موجود در این زمان حیاتی میباشد.
انتخاب نام دامنه
 • نوشتن و تایپ کردن نام دامنه آسان باشد
اگر یک نام دامنه نیاز به توجه زیادی برای نوشتن آن بدلیل املایی یا طولانی  و سخت بودن نام آن داشته باشد شما احتمالا بخش زیادی از ارزش نام تجاری خود یا بازاریابی را از دست می دهید. سعی کنید در نام دامنه از حروفی زیر حتی الامکان اجتناب کنید. حروفی مثل P , Z , X , C
 • آسان به خاطر سپردن نام دامنه
همیشه نام دامنه را انتخاب کنید که سر زبان بماند و در ذهن به خاطر سپرده شود. هنگامی که شما وب سایتی با ترافیک بالا داشته باشید هیچ وقت نمی خواهید که نام دامنه وب سایت شما قابل حفظ کردن نباشد و یک بازدید کننده نتواند نام وب سایت شما را به شخص دیگری معرفی کند.
 • انتخاب نام دامنه کوتاه
نام دامنه کوتاه برای حفظ کردن و تایپ کردن بسیار آسان می باشد. و برای وب سایت های تجاری و رسانه های آنلاین بسیار مهم میباشد که نام دامنه کوتاه باشد تا مردم براحتی آن را حفظ کنند و بتواند به وب سایت دسترسی سریع داشته باشند.
 • ایجاد و تحقق انتظارات دیگران
هنگامی که شخصی برای اولین بار نام دامنه شما را می شنود باید نام دامنه طوری باشد که آن شخص قادر باشد فورا و با دقت محتوای وب سایت شما را حدس بزند.
 • اجتناب پذیری نقض حقوق مولف
در اغلب مورد ممکن است این اشتباه سهوا انجام گیرد و می تواند سبب از بین رفتن یک نام دامنه عالی و یا یک شرکت بزرگ شود و باید همیشه مطمئن شوید که نام سایت شما حقوق کپی رایت یک شرکت دیگر را نقض نکند. 
 • مجموعه خود را جدا از نام تجاری دیگری بگذارید
استفاده از نام دامنه منحصر بفرد یک راه بسیار خوبی برای ایجاد ارزش اضافه به نام دامنه شما میباشد. همیشه بدانید که یک نام تجاری چیزی بیش تر از فقط ترکیبی از کلمات میباشد .
 • از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید
استفاده از خط تیره و اعداد نام دامنه شما را به صورت شفاهی دشوار می کند و به خاطر سپردن و تایپ آن را سخت می کند. بنابراین پیشنهاد می کنم سعی کنید از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید استفاده از آنها می تواند برای بازدید کنندگان گیج کننده باشد.
 • استفاده از ابزار انتخاب دامنه
استفاده از وب سایت هایی مانند https://cp.poonehmedia.com/cart.php?a=add&domain=register فوق العاده آسان برای تعیین در دسترس بودن نام یک دامنه میباشد.
 • اسم های طولانی یا کوتاه؟

نام های دامنه می توانند تا ۶۷ حرف داشته باشند.  اگر نام تجارت و کسب و کار شما “شرکت کتاب و فیلم امیری” است لازم نیست  “AmiriVideosAndBooks.com”  را ثبت کنید . بهتر است از “AVAB.ir” استفاده نمایید و در وب سایت  و یا لوگو توجیح نمایید.
با توجه به این جمله به نظر می رسد که در مورد کوتاه یا بلند بودن  نام، بحث های زیادی وجود داشته باشد.  بعضی افراد بیان می کنند که نام های کوتاه راحت تر در ذهن می مانند  و راحت تر تایپ شده و کمتر اشتباه صورت می گیرد: برای مثال ” getbook.ir” بسیار راحت تر از “AmiriVideosAndBooks.com”تایپ شده و کمتر به اشتباه تایپ می شود.

 • نام های دارای خط فاصل

آیا می توان از نام های مقطع و با استفاده از خط فاصله استفاده کرد؟ شما باید فواید و ضررهای چنین نام هایی را در نظر بگیرید:

ضررها :

1. در زمان تایپ کردن نام به راحتی خط فاصله فراموش می شود. بسیاری از کاربرها عادت دارند چیزهایی مانند freewebsitedesigner.ir را تایپ کننده تا اینکه بنویسند free-website-designer.ir . آنها احتمالا خط فاصله را فراموش کرده و از سایت رقیب شما سر در می آورند.

2. وقتی افراد به صورت شفاهی سایت شما را به دوستان خود معرفی می کنند، اکثر اوقات بیان نمی کنند که در آدرس سایت خط فاصله بکار رفته است. به همین دلیل به راحتی مشتریان احتمالی شما به سایت رقیب مراجعه خواهند کرد.

فواید :

1. موتورهای جست و جو می توانند کلمات کلیدی را بهتر تشخیص داده و در نتایج جست و جو رتبه بالاتری کسب کنید.
2. اسامی بدون خط فاصله احتمالا سخت تر حفظ می شوند. در نگاه اول افراد ممکن است کلمات جدا را تشخیص نداده و به همین دلیل کلمه برای آنها پیپچیده به نظر می رسد.

 • اسامی دامنه جمع – دارای کلمه THE و کلمه MY یا i

خیلی اوقات اگر نمی توانید نام سایت و دامنه دلخواه خود را خریداری کنید،  یکی از روش های جایگزین انتخاب کردن نام هایی با اشکال چنین اشکالی است. برای مثال اگر نام دومین دلخواه شما website.com باشد شما می توانید از اشکال زیر استفاده کنید:
thewebsite.com
mywebsite.com
websites.com

 انتخاب نام دامنه
امتیازی ثبت نشده است.