پروسه ارسال یک URL به یک URL متفاوت. ریدایرکت یعنی شما کاربر و موتور جستجو را به آدرسی متفاوت از سایت یا صفحه ای که درخواست کرده بفرستید.بسیاری از مواقع پیش می آید که شما برای یک سایت چند دامنه ی مختلف داشته باشید و بخواهید همه ی دامنه ها یک سایت را نمایش بدهند برای این کار راه های متفاوتی وجود دارد که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع ریدایرکت ها

  • 301 : تغییر آدرس به طور دائم (برای سئو پیشنهاد میشود)
  • 302 : پیدا (Found) / تغییر موقت آدرس
  • متا رفرش Meta Refresh

301 یا تغییر دائمی آدرس

ریدایرکت 301 یک تغییر دائمی آدرس است که حدود 99-90% از حقوق لینک ریدایرکت شده را با خود به صفحه جدید می برد. 301 به کد HTTP این نوع ریدایرکت اشاره دارد. در بیشتر مواقع 301 بهترین روش برای تغییر آدرس در وبسایت است.

302 پیدا شده (HTTP1.1 ) / تغییر موقت آدرس (HTTP1.0)

بعضی از کارمندان گوگل گفته اند که میتوان با ریدایرکت 301 و 302 به یک صورت رفار کرد اما تحقیقات ما نشان داده است که امن ترین راه برای تغییر دائمی آدرس استفاده از ریدایرکت 301 است. اینترنت روی پروتکل HTTP عملی است که مشخص میکند URL ها چگونه عمل کنند. این پروتکل دو ورژن 1.0 و 1.1 دارد در اولی به ریدایرکت 302 "تغییر موقت" میگوند و در ورژن دوم به آن "پیدا شده" میگویند.

Meta Refresh

متا رفرش ها ریدایرکت هایی هستند که در سطح صفحه پیاده سازی میشوند نه سرور. آنها معمولا کند هستند و برای سئو پیشنهاد نمیشوند. این ریدایرکت معمولا در موارد 5 ثانیه صبر کنید استفاده میشوند "اگر بعد از 5 ثانیه به صفحه مورد نظر نرفتید اینجا کلیک کنید".

ریدایرکت در سئو 

ریدایرکت کردن یک عمل عادی است اما برای اینکه سئو خود را حفظ کنید باید بهترین روش را تمرین کنید. بیاید با هم سناریوی زیر را برای ریدایرکت کردن بررسی کنیم.
سناریو: میخواهیم URL را به طور دائم به یک آدرس دیگر بفرستیم.

ما چندین روش برای اینکار داریم. اما استفاده از ریدایرکت 301 برای کاربر و موتور جستجو بهتر است. ریدایرکت 301 نه تنها به موتور جستجو میگوید که آدرس به طور دائم عوض شده است بلکه محتوایی جدید (یا بروز رسانی شده) در آدرس جدید قابل مشاهده است. موتور جستجو تمام لینک های صفحه اول را به دومی میبرد.

حواستان باشد که هنگام ریدایرکت کردن دو تا صفحه، موتور جستجو به زمانی برای پیدا کردن ریدایرکت، شناسایی آن و اعتبار دادن به صفحه جدید نیاز دارد. اگر صفحه خیلی کم از طرف اسپایدر موتور جستجو بازدید میشود این پروسه زمان بیشتری خواهد برد.

آپشن های دیگر ریدایرکت مثل 302 و متا رفرش جایگزین مناسبی نیستند چرا که آنها رتبه بندی و اعتبار را با خود به صفحه جدید نمیبرند. تنها زمانی که این دو مناسب هستند وقتی است که وب مستر از عمد قصد دارد رتبه صفحه قدیم را به آدرس جدید نبرد.
 وقتی قصد داریم تمام اطلاعات دامنه یک سایت را جا به جا کنیم جا به جایی محتوا خیلی پیچیده میشود. به دلیل وجود اسپمر ها و مشکوک بودن موتور های جستجو ریدایرکت 301 بین دو دامنه زمان بیشتری میبرد و باید به طور دقیق بررسی و شمرده شود.

مثال برای فهم ریدایرکت

ریدایرکت URL

فقط نیاز است چند URL را ریدایرکت کنید.

مثال:یک کمپین تابستانی

فرض کنید یک کمپین فروش تابستانی برای صندل های لای انگشتی دارید. وقتی کاربر درخواست صفحه مربتط با این صندل را در سایت https://www.domain.com/flip-flops/ میکند شما میخواهید او به صفحه https://www.domain.com/flip-flop-summer-sale/  منتقل شود که آفرهای خاصی که برای این صندل در نظر گرفته شده را ببیند. سایت دوم قرار است بعد از دو هفته حذف شود و بعد از آن تمام مشتریان فقط میتوانند به سایت اول وارد شوند.
برای اینکه شما میخواهید موتور های جستجو آدرس سایت اول را به یاد داشته باشند از ریدایرکت 302 استفاده میکنید.

مثال: حذف یک صفحه که از لحاظ سئو مورد اهمیت است.

فرض کنید محصولی در سایت شما دیگر وجود ندارد و در آینده نیز تمدید نخواهند شد. شما آن صفحه را حذف کرده و با ریدایرکت 301 این URL ها را به محصول مشابه آن ریدایرکت خواهید کرد. بیشتر اوقات به محصول مشابه ریدایرکت میشود اما اگر محصول مشابه ندارید به کتگوری مادر آن دایرکت کنید.

ریدایرکت کردن کل یک وبسایت

مثال: تغییر نام دامنه

فرض کنید دارید وبسایت خود را به یک دامنه جدید میبرید. پس باید کاربر و موتور جستجو را به دامنه جدید راهنمایی کنید. این ریدایرکت در مرحله سرور انجام میشود. شباهت زیادی یه ریدایرکت کردن URL ها دارد. تنها تفاوت در اندازه ریدایرکت است که کل سایت را در بر میگیرد.

مثال: ادغام دو وبسایت

یکی دیگر از مثال هایی که در آن از کل سایت را ریدایرکت میکنیم هنگامی است که میخواهیم دو تا سایت را با هم ادغام کنیم. این موضوع در زمان حسابرسی یا وقتی وبسایت های ماهواره ای وجود ندارند انجام میشود.

به ورژن درست سایت ریدایرکت کنید

خیلی مهم است که یک ورژن درست سایت خود را در نظر داشته باشید و همیشه از آن استفاده کنید. به نکات مهم زیر توجه کنید.

- با www یا بدون www

اگر سایت شما روی زیر دامنه بدون www است مطمئن شوید که سایت با www نیز با ریدایرکت 301 به سایت شما لینک شده است. هرگز فراموش نکنید که برای موتورهای جستجو www.poonehmedia.com و poonehmedia.com دو دامنه متفاوت هستند.

- HTTPS یا HTTP

اگر از HTTPS استفاده میکنید HTTP را نیز به آن با ریدایرکت 301 لینک کنید.

- چطور از / استفاده میکنید

URLهای www.ecample.com/page-a و www.ecample.com/page-a/ با هم تفاوت دارند و اگر هر دوی آنها یک صفحه هستند و شما از Canonical URL استفاده نمیکنید باید آنها را به هم لینک کنید وگرنه مشکل محتوای تکراری پیش خواهد آمد. اگر ترجیح میدهید در آخر آدرس از / استفاده کنید آدرسی که آخر آن / ندارد را به آن لینک کنید.

- بزرگ و کوچک بودن حروف

برای مثال دو آدرس www.ecample.com/about-us/ و www.ecample.com/about-Us/ را برای جلوگیری از خطای 404 و محتوای تکراری با 301 ریدایرکت کنید.

الان حتما دارید میپرسید فواید لینک کردن به ورژن مورد علاقه شما چیست؟

مردم به سایت شما به اون صورتی که خودشون دوست دارند لینک میزنند و خیلی به ورژن درست شما توجه نمیکنند. مثلا به صفحه "تماس با ما" شما به صورت https://www.poonehmedia.com/Contact-us لینک میزنند در صورتی که URL شما https://www.poonehmedia.com/contact-us است. هنگامی که سرور وب خود را به درستی پیکربندی کرده باشید کاربر از سایت درست سر در میاورد. اما حواستان باسد که انجام این اعمال کمی از اعتبار شما کم میکند.
لینک های ورودی به سایتتان را با ابزارهایی مثل Majestic یا Ahrefs بررسی کنید و به جاهایی که به شما لینک اشتباه زده اند پیام داده و از آنها درخواست کنید لینک درست را جایگزین کنند. به این صورت میتوانید اعتبار خود را حفظ کنید.

چطور ریدایرکت ها را تنظیم کنیم؟

معمول ترین روش تنظیم ریدایرکت از طریق :

  1. Web Server Configuration
  2. Content Management System (CMS)

خوب است بدانید که استفاده از CMS فواید زیادی دارد اما از چندین مشکل بزرگ نیز دارد:

- وقتی برای CMS مشکل پیش بیاد امکان دارد Redirect ها نیز از درست عمل نکنند

- این نوع ریدایرکت ها کندتر هستند چرا که CMS باید برای هر ریدایرکتی لود شود.

- ریدایرکت های درون CMS و سرور وبسایت میتوانند با هم همزیستی داشته باشند که این باعث بروز مشکل و سردرگمی میشود.

برای همین ما به شما پیشنهاد میدهیم ریدایرکت های خود را روی سرور انجام دهید و فقط وقتی از CMS استفاده کنید که راه بهتری وجود نداشته باشد.

redirect با استفاده از فایل .htaccess (برای هاست لینوکس)

با استفاده از کدهای زیر میتوانید ریدایرکت های خود را اعمال کنید: 

ریدایرکت یک URL

/RedirectMatch 301 /old-page/ /new-page

ریدایرکت یک فولدر

[RewriteRule ^/?blog/(.\*)$ /news/$1 [R,L

ریدایرکت سایت بدون www به آدرس با www

[RewriteCond %{HTTP_HOST} \*!^www\*.example.com [NC
[RewriteRule (.\*) http://www.example.org/$1 [L,R=301

ریدایرکت سایت با www به آدرس بدون www

$RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com
[RewriteRule (.\*) https://example.com/$1 [L,R=301

ریدایرکت به یک دامنه دیگر

RewriteEngine on
[RewriteRule ^(.\*)$ http://example.com/$1 [L,R=301

ریدایرکت در وردپرس

برای اعمال ریدایرکت در وردپرس میتوانید از افزونه های (Plugin) زیر استفاده کنید.

1. redirection

اگر سایت شما با ورد پرس طراحی شده است فقط است Redirection را نصب کنید و پس اینکه به برنامه وارد شدید مراحل زیر را دنبال کنید.Tools -> Redirection و سپس به همین راحتی ریدایرک خود را اعمال کنید.
افزونه ریدایرکشن
این افزونه نه تنها به شما کمک میکند redirect های خود را انجام دهید بلکه اگر خطای 404 در سایت شما وجود دارد آنها را به شما نشان خواهد داد. و پس از آن شما میتوانید این صفحات را به یک مقصد مناسب دایرکت کنید.

2. Page links to

گاهی ممکن است شما بخواهید یک پست یا صفحه را نگه دارید اما آن را به یک پست یا صفحه دیگه لینک کنید. این افزونه (پلاگین) ساده یک متا باکس به صفحه ادیت پست شما اضافه میکند که شما میتوانید آدرس جدید را در آن وارد کنید.

افزونه page links to

3. Simple 301 redirects

یکی دیگر از راه های ساده استفاده از این افزونه است. همانطور که اسمش پیشنهاد میده این افزونه redirect 301 را برای ما خیلی آسان میکند. کافیست آن را نصب و فعال کنید و در قسمت setting >> 301 Redirects ، URL خود را اضافه کنید.
افزونه simple 301 redirects
با اینکه استفاده از این پلاگین راحت است اما چند تا مشکل کارایی دارد. مثلا کمی باعث پایین آمدن سرعت میشود. اگر میخواهید سریع تر باشید میتوانید از .htaccess استفاده کنید.

4. ریدایرکت 301 در وردپرس با استفاده از .htaccess

شما با استفاده از .htaccess میتوانید ریدایرکت های سریع تری داشته باشید. اما فراموش نکنید که کوچکترین اشتباه در .htaccess باعث میشود سایت شما از دسترس خارج شده و خطای internet server error بدهد.
برای همین خیلی مهم است که قبل از ثبت تغییرات از فایل .htaccess خود یک backup بگیرید .
برای ریدایرکت کردن با استفاده از .htaccess شما باید با FTP client با سایت خود ارتباط برقرار کنید. فایل .htaccess در ریشه دایرکتوری قرار دارد.

یک نمونه خیلی ساده ریدایرکت که شما میخواهید کاربر به جای پست قدیمی به پست جدید برود به شکل زیر است:

RewriteEngine On
/Redirect 301 /a-very-old-post/ http://yoursite.com/a-very-new-post

تنها کاری که باید بکنید اضافه کردن کد بالا در انتهای فایل .htaccess است.

ریدایرکت 301 یکی از ابزارهای مهم در سئو است. شما میتوانید با استفاده ی درست از این ابزار سایت خود را بهینه کنید و رتبه ای بالا در موتور های جست جو کسب کنید.

 

امتیازی ثبت نشده است.