بهترین موتورهای جستجو | برترین موتورهای جستجو در دنیا

بهترین موتورهای جستجوی دنیا؟ حتما الان دارید فکر میکنید مگه کسی به جز گوگل از موتور جستجوی دیگه ای استفاده میکند؟

این حقیقت وجود دارد که گوگل بهترین موتور جستجو است اما این موتور جستجوی معروف تنها موتور جستجو در دنیا نیست. بعضی از این موتورها در مقایسه با گوگل طوری به نظر می آیند که گویا از زمان ظهور اینترنت به صورت اشتباه جا مانده اند. دسته ی دیگر نیز موتورهای جستجویی هستند که در گوشه ای از دنیا مثل کره جنوبی، چین و ... مشهور و مورد استفاده هستند (حتی معروف تر از گوگل!). در این مطلب ما لیست 10 تا از بهترین موتورهای جستجوی دنیا را برای شما آورده ایم.

بهترین موتور جستجوی دنیا: گوگل

سهم بازار جهانی این موتور جستجو : 92.18 درصد
تصور این که موتور جستجوی دیگری به غیر از گوگل وجود داشته باشد، شاید برای شما سخت است و این مسئله به دلیل قدرت خارق العاده گوگل در دنیای اینترنت است.
این موتور جستجو به قدری محبوب است که جستجو در این سایت به تنهایی چندین برابر جستجوی مجموع سایر موتورهای جستجوی دنیاست.
گوگل تقریبا 92.18 درصد دنیای جستجو را به خود اختصاص داده است؛ این شرکت در سال 1996 توسط سرگی برین و لری پیج افتتاح شد و در سال 1999، در آستانه فروش 750 هزار دلاری به شرکت Excite بود که این شرکت، پیشنهاد خرید گوگل را رد کرد!
در حال حاضر، گوگل و شرکت اصلی‌اش Alphabet، ارزشی بیش از 750 میلیارد دلار دارند و یکی از گران ترین شرکت های دنیاست. سازنده این شرکت، لری پیج، حالا هشتمین مرد پولدار جهان است و مدیرعامل آن، سرگی برین نیز در رده نهم همان لیست قرار دارد. آن ها به ترتیب 53.5 و 52.1 میلیارد دلار ثروت دارند.
مو.تور جستجوی Google
نکته جالب دیگر در مورد گوگل، اسم آن است. که از کلمه گوگول (googol) برگرفته شده است؛ گوگول به معنای عدد 10 به توان 100 یا عدد یک با 100 تا صفر بعد از آن . 
این شرکت در حال حاضر بسیاری نرم افزار را به صورت اختصاصی در اختیار دارد؛ یوتیوب را خریده و مشغول تولید تلفن های هوشمند، لپ تاپ و حتی ماشین های بدون راننده است.
گوگل همینطور برخی از موتورهای جستجوی دیگر مثل Ask که ششمین موتور جستجوی دنیاست را حمایت می کند. این غول موتورهای جستجو، همیشه در حال پیشرفت کردن است.

موتور جستجوی بینگ (Bing)

سهم بازار جهانی این موتور جستجو : 8.04 درصد
بینگ در مقایسه با گوگل بسیار کوچک است اما در برخی از کشورها، سهم زیادی را در جستجوی روزانه به خود اختصاص داده است. این موتور جستجو توسط مایکروسافت ساخته شده است و خواص خود را دارد.
همانند گوگل، این موتور جستجوگر نیز موار کلی مثل عکس، ویدیو، نقشه ها و اخبار را از هم تفکیک می کند و برخلاف گوگل، صفحه اصلی آن همیشه شامل عکس و اخبار مهم روز است.
موتور جستجوی bing
در سال 2009، مایکروسافت و یاهو قراردادی را امضا کردند که در آن، بینگ حمایت از موتور جستجوی یاهو را برعهده گرفت؛ موتوری که در حال حاضر در رده چهارم موتورهای جستجوی جهان قرار گرفته است.
بینگ هر ماه 1.3 میلیارد بازدیدکننده دارد و این مسئله نشان می دهد که کسب و کارها نباید آن را فراموش کنند. مخصوصا در زمینه سئو کسب و کارها این موتور جستجو اهمیت خود را نشان میدهد. 

بازدید ماهانه بینگ

همینطور در بینگ، رقابت خیلی کمتری وجود دارد. پس تبلیغات و سئو در بینگ نیز کارایی خود را دارد.

موتور جستجوی بایدو (Baidu)

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 7.34 درصد

موتور جستجوی Baiduبا بایدو آشنا شوید؛ سومین موتور جستجوی قدرتمند دنیا که در چین، بزرگترین موتور جستجوی کشوری است. در واقع، بایدو حدود 74.73 بازار موتورهای جستجوی چینی را تا سال 2019 به خود اختصاص داده بود و این در حالی است که در چین، گوگل تنها آماری 2 درصدی دارد.آمار استفاده از بایدو در چین
بایدو در سال 2000 در پکن افتتاح شد و حالا یکی از بزرگترین شرکت های هوش مصنوعی و خدمات اینترنتی در دنیاست. با این حال، بایدو در خارج از چین، بسیار کم استفاده می شود. به این موتور جستجو اکثرا لقب "فایروال بزرگ چین" را می دهند.
پس برای شرکت هایی که قصد فعالیت در بازار چین را دارند، مطابقت با قوانین و ساختار این موتور جستجو اجباری به نظر می آید.

موتور جستجوی یاهو (Yahoo)

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 3.39 درصد

yahoo


داستان یاهو هم جذاب و هم شرم آور است؛ این شرکت در سال 1994 توسط جری یانگ و دیوید فیلو تاسیس شد. در ابتدا اسم این وبسایت، راهنمای جری و دیوید برای دنیای مجازی بود که سریعا به یاهو! تغییر نام داد؛ نامی که مخفف Yet Another Hierarchical Organized Oracle به معنی باز هم یک شرکت سلسله مراتبی دیگر، است.
سرویس ایمیل یاهو به همراه سایر سرویس های این سایت تا سال 2000، ارزشی 125 میلیارد دلاری پیدا کرد؛ اما به ناگاه همه چیز تغییر کرد. در سال 1998، مدیران گوگل قصد فروش این شرکت به یاهو را به ارزش 1 میلیون دلار داشتند اما یاهو این پیشنهاد را رد کرد.
سپس، با طراحی سرویس ایمیل گوگل، یاهو بازی را به جیمیل باخت؛ سپس سرویس Yahoo! Answers مغلوب Quora شد و Yahoo!’s Flickr نیز مغلوب شبکه اجتماعی اینستاگرام شد.
در حال حاضر، موتور جستجوی یاهو توسط بینگ حمایت می شود پس نتایج جستجوی هر دو تقریبا یکی هستند.

موتور جستجوی یاندکس (Yandex)

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 1.53 درصد
چهارمین موتوری جستجوی برتر جهان، بزرگترین موتور جستجوی روسیه است؛ یاندکس 55 درصد مخاطبان روسیه را به خود اختصاص داده و گوگل را با اختلافی کمی در این زمینه شکست داده است.
این موتور جستجو همچنین در اوکراین، بلاروس، قزاقستان، ازبکستان و ترکیه نیز مخاطبان زیادی را دارد؛ یاندکس بیش از 70 سرویس دارد که از آن ها می توان به یاندکس دیسک که چیزی همانند گوگل درایو است، اشاره کرد.
yandex
اسم این شرکت از جمله Yet Another iNDEXer به معنای یک فهرست کننده دیگر آمده است. قابلیت های روسی این موتور جستجوگر، آن را در روسیه محبوب کرده است.
در سال 2011، یاندکس با ارزشی 1.3 میلیارد دلاری وارد بورس نیویورک شد که این شرکت را به دومین موتور جستجوگر گران تاریخ پس از گوگل تبدیل کرد.

موتور جستجوی Ask

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 0.72 درصد
ASK صد برابر از گوگل کوچک تر است؛ این موتور جستجو در سال 1996 توسط گرت گرونر و دیوید واردن در کالیفرنیا تاسیس شد و در ابتدا نام از Ask Jeeves را داشت.
در ابتدا قصد این نبود که این سایت موتور جستجوگر باشد و هدف سازندگان آن، ساخت یک سرویس پرسش و پاسخ محور بود. به همین دلیل نام Jeevesنیز در اسم این سایت حضور داشت.
موتور جستجوی ask

سرانجام در سال 2006، نام جیوز از اسم سایت برداشته شده و این سایت به ASK تغییر نام داد. در سال 2010، ASK به طور رسمی اعلام کرد که توانایی رقابت با موتورهای بزرگی مثل گوگل را ندارد و در حال حاضر، نتایج ASK توسط گوگل آماده می شوند

موتور جستجوی DuckDuckGo

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 0.39 درصد
این موتور جستجو کاملا برای امنیت ساخته شده است؛ این روز که مشکلات زیادی در مورد امنیت گوگل وجود دارد، DuckDuckGo قطعا یک موتور جستجوی مناسب از لحاظ امنیت خواهد بود. شعار این موتور جستجو، "امنیت، ساده شده" است.
DuckDuckGo

DuckDuckGo اصلا مطالب شما را ذخیره نمی کند و شما را با تبلیغات محاصره نمی کند؛ حتی این سایت یک افزونه بسیار خوب بر روی گوگل کروم نیز دارد. این موتور جستجوگر در حال حاضر روزانه 27.4 میلیون جستجو را در خود می بیند که این آمار در حال رشد است.

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 0.13 درصد
این موتور جستجو که با نام گوگل کره جنوبی شناخته می شود، بیش از 75 درصد سرچ های کره ای ها را به خود اختصاص داده است.
موتور جستجوی Naver
Naver در سال 1999 شروع به کار کرد و در حال حاضر، چندین سرویس از جمله سرویس ایمیل، دایره المعارف، جستجوی مخصوص کودکان و درگاه اخبار دارد.
به نظر می رسد که این موتور جستجو روز به روز در کره پیشرفت کرده و وارد بازار جهانی نیز بشود.

موتور جستجوی AOL

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 0.06 درصد
این موتور جستجو که مخفف آمریکای آنلاین است، در ابتدا در سال 1985 آغاز به کار کرد. این سایت اینترنتی که مدیریت آن در نیویورک قرار دارد، یکی از پیشگامان اینترنت در اواسطه دهه نود میلادی بود. اینترنت دایال آپ، درگاه وب، ایمیل و سیستم پیامرسانی از قابلیت های اولیه این وبسایت بود.
موتور جستجوی aol
در سال 2000، AOL توانست تایم وارنر را با قیمت 165 میلیارد دلار خریداری کند و به جایگاه بالایی برسد اما با ظهور موتورهایی مثل گوگل، قدرت AOL کاسته شده است. این شرکت سرانجام در سال 2015 با قیمت 4.4 میلیارد دلار به ورایزون فروخته شد.
در حال حاضر موتور جستجوی AOL باقی مانده اما این فقط قسمت کوچکی از فعالیت AOL و ورایزون است.

موتور جستجوی Seznam

سهم بازار جهانی این موتور جستجو: 0.05 درصد
موتور جستجوی Seznam


این موتور جستجوگر علاقه مندان زیادی در کشور جمهوری چک دارد و تا زمانی که گوگل هنوز مطرح نشده بود، بهترین موتور جستجوگر این کشور بود.
در حال حاضر، 84 درصد بازار جستجوی چک به گوگل اختصاص دارد و فقط 16 درصد به Seznam و سایرین رسیده است.
آمار  استفاده ازSeznam جمهوری چک

از سال 1996 که این شرکت توسط ایوا لوکاچوویچ تاسیس شد، تا سال 2001 فعالیتی به جز جستجو انجام نمیداد اما در حال حاضر، در همه زمینه ها پیشرفت کرده است و خدمات بسیاری زیادی را به مخاطبان ارائه می دهد.

موتور جستجوی دوست دار طبیعت Ecosia

اگر دوست دار طبیعت هستید، موتور جستجوی اکوزیا می تواند گزینه خوبی برای شما باشد؛ این موتور جستجو از هزینه تبلیغات خود استفاده کرده و آن را خرج درختکاری می کند.
اکوزیا تاکنون 113 میلیون درخت کاشته و این کار این موتور جستجوگر هنوز هم ادامه دارد؛ این موتور جستجو می تواند به شما بگوید که جستجوی شما باعث کاشتن چند درخت شده است.
موتور جستجوی دوستدار طبیعت Ecosia

اکوزیا تمرکز زیادی بر روی امنیت دارد و توسط بینگ پشتیبانی می شود.

 


 

امتیازی ثبت نشده است.