با ما در ارتباط باشید: 0314566
Rich Cards

ما می‌دانیم که گوگل مدام درحال بهتر کردن کیفیت نتایج جستجو است. به همین دلیل، در سال 2016 با معرفی کارت‌های غنی در اینکار یک قدم فراتر گذاشت. قبلا کارت های غنی فقط برای مواردی مانند فیلم و دستور پخت استفاده می‌شد، اما، حالا گوگل کارت‌های غنی‌اش را گسترده‌تر کرده است. در نوامبر 2016 رستوران‌های محلی و برگزارکنندگان دروس آنلاین را قادر ساخت تا با استفاده از کارت‌های غنی بهینه‌سازی شده برای موبایل، محتوایشان را بهتر به نمایش بگذارند.

rich card چیست؟

ریچ کاردز (Rich Cards) یا کارت های غنی، ابزاری جدید در کنسول وب مستر تولز (Web Master Tools) گوگل می باشد. ابزار Rich Cards در قسمت Search Appearance یا ظاهر جستجو قرار دارد. Rich Cards نوع نمایش جدیدی است در مرورگرهای موبایل که در حال حاضر این نوع نمایش برای دستور غذا و فیلم فعال شده است. Rich Cards شکل پیشرفته Rich Snippet است.
اگر نتایج جستجو را در سالهای اخیر بررسی کنید، متوجه خواهید شد که به مرور نتایج، تفاوتهای جالبی داشته اند. ابتدا نتایج فقط متن بوده اند ولی در سالهای اخیر عکس کوچک بند انگشتی کنار برخی از نتایج قرار گرفته است و همچنین توضیحات خلاصه ای کنار تصاویر قرار دارد.

احتمالاً با Rich Snippet آشنایی دارید. این متون لیست‌هایی هستند در سِرپ که در کنار تیتر یا متا دسکریپشن به عنوان اطلاعاتی بیشتر در نتایج جستجو می‌آید. یک مثال از متن کوتاه غنی:

متن غنی شده (rich snippet)

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، جدای از تیتر و متا دسکریپشن، اطلاعات بیشتری از جمله امتیاز نقد و بررسی، تعداد امتیازها، قیمت و موجود بودن کالا در انبار، همه به صورت متنی کوتاه پائین تیتر لینک آمده‌اند.
rich cards ، در بالای صفحه نتایج جستجوی موبایل به عنوان یک کارت دیجیتال می‌آیند. بجای بالا و پائین رفتن می‌توان این کارت‌ها را به چپ و راست اسکرول کرد تا محتواهای بیشتر را دید.
همانند Rich Snippet، کارت‌های غنی نیز محتوایی ارائه می‌دهد که در لیست‌های سرپ قابل تشخیص یا خواندن نیست. بزرگترین تفاوتشان این است که کارت‌های غنی مخصوص نتایج جستجوی موبایل هستند.
همین حالا خودتان می‌توانید Rich Snippet را ببینید. فقط کافیست مرورگر را باز کنید و عبارتی مثل «دستور پخت پنکیک» را جستجو کنید. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید اطلاعات بیشتری از جمله امتیاز نقد و بررسی، تعداد نظرات و مدت زمان حاضر شدن پنکیک قرار داده شده است. زیر تیتر غذاها در پنجره‌هایی که از بالا به پائین اسکرول می‌شوند قرار داده شده:

نمونه ای از ریچ اسنیپت ها در موبایل

حال کلیدواژه «بهترین فیلم‌ها» را جستجو کنید.

نتایج  rich cards

در بالای نتایج جستجوی پنجره‌ای باز می‌شود که «بهترین فیلم‌ها» در قالب کارت‌هایی معرفی می‌شوند. ترتیب این کارت‌ها از چپ به راست است و شامل یک تصویر، تیتر و ژانر آن فیلم می‌شوند. چنین چیزی کارت غنی یا Rich cards است.

چگونه از کارت‌های غنی استفاده کنیم

به عنوان یک بازاریاب دیجیتال ماهر، احتیاجی ندارید کسی به شما از اهمیت بالا بودن رتبه سایتتان در SERP را بگوید. از آنجایی که کارت‌های غنی در بالای صفحه نتایج جستجو نشان داده می‌شوند، احتمالاً این به فکرتان رسیده که چگونه به گوگل بگوید که سایتتان را به عنوان یک rich cardدر کلیدواژه مشخصی در بالای صفحه نتایج جستجو قرار دهد.
خبر خوب این است که ساختن کارت غنی برای وبسایتتان راحت است.
خبر بد این است که کارت‌های غنی برای تمامی دسته‌ها وجود ندارند.
اما یادتان نرود که این مشکل در حال حاضر وجود دارد. گوگل اعلام کرده است که قصد دارد کارت‌های غنی را برای تمام دسته‌ها را ممکن سازد. اما این کار زمان گیر است.
به عبارت دیگر: حتی اگر سایتتان فیلم یا دستور پخت نداشته باشد، احتمالش زیاد است که یک روز بتوانید از کارت‌های غنی گوگل استفاده کنید. بهتر است زودتر یاد بگیرید چگونه از آن استفاده کنید تا نسبت به رقیبانی که هنوز از دانش rich card محروم هستند پیشی بگیرید.
در حال حاضر نحوه بارگذاری کارت‌های غنی در سایت به نحوی بسیار شبیه به بارگذاری ریچ اسنیپت است: با کمک زبان کدنویسی اسکیما مارکاپ . به این معناست که اگر از ریچ اسنیپت برای اطلاعات بیشتر در صفحه نتایج جستجوی خود استفاده می‌کنید، منحنی یادگیری باید کوچکتر از سر سوزن باشد.

استفاده از JSON-LD

هنگامی که صفحاتتان را با مارکاپ افزوده کدنویسی می‌کنید، گوگل شدیداً توصیه می‌کند از Json-ld استفاده کنید.
اگر با Json-ld آشنایی ندارید، افزونه‌ای از زبان کدنویسی JSON  (JavaScript Object Notation) است که به توسعه دهندگان وب اجازه می‌دهد داده‌ ها را با استفاده از Linked Data پشت سر هم بچیند. استفاده از این راه اصولا برای این است که به بات گوگل راجع به محتوای صفحه‌تان اطلاع دهید تا محتوا به شکل درست و به عنوان کارت غنی نمایش داده شود.
گوگل مثالی از یک فرمت معمولی برای کارت‌های غنی با استفاده از زبان جی‌سان داده است:

<script type="application/ld+json">
{
"@context": "http://schema.org/",
"@type": "Recipe",
"name": "Perfect Apple Pie",
"author": "Gin Blanco",

"image": "http://images.edge-generalmills.com/56459281-6fe6-4d9d-984f-385c9488d824.jpg",
"description": "A classic apple pie takes a shortcut with easy Pillsbury® unroll-fill refrigerated pie crust.",
"aggregateRating": {
"@type": "AggregateRating",
"ratingValue": "4.5",
"reviewCount": "276",
"bestRating": "5",
"worstRating": "1"
},
"prepTime": "PT30M",
"totalTime": "PT3H",
"recipeYield": "8",
"nutrition": {
"@type": "NutritionInformation",
"servingSize": "1 medium slice",
"calories": "230 calories",
"fatContent": "1 g",
"carbohydrateContent": "43 g",
"cholesterolContent": "0 mg",
"fiberContent": "1 g",
"proteinContent": "1 g",
"saturatedFatContent": "2 ½ g",
"servingSize": "1 Serving",
"sodiumContent": "200 mg",
"sugarContent": "27 g",
"transFatContent": "0 g"
},
"recipeIngredient": [
"1 box Pillsbury™ refrigerated pie crusts, softened as directed on box",
"6 cups thinly sliced, peeled apples (6 medium)",
"3/4 cup sugar",
"2 tablespoons all-purpose flour",
"3/4 teaspoon ground cinnamon",
"1/4 teaspoon salt",
"1/8 teaspoon ground nutmeg",
"1 tablespoon lemon juice"
],
"recipeInstructions": [
"1 Heat oven to 425°F. Place 1 pie crust in ungreased 9-inch glass pie plate. Press firmly against side and bottom.",
"2 In large bowl, gently mix filling ingredients; spoon into crust-lined pie plate. Top with second crust. Wrap excess top crust under bottom crust edge, pressing edges together to seal; flute. Cut slits or shapes in several places in top crust.",
"3 Bake 40 to 45 minutes or until apples are tender and crust is golden brown. Cover edge of crust with 2- to 3-inch wide strips of foil after first 15 to 20 minutes of baking to prevent excessive browning. Cool on cooling rack at least 2 hours before serving."
]
}
</script>

حتی اگر با زبان JSON-LD آشنا نباشید، واضح است که بیشترِ این کدنویسی بصری است. تعدادی اسم و مقدار است که فهم آن هم برای کامپیوتر و هم انسان ها راحت است.

گوگل به شما کمک می‌کند به درستی از Rich Cards استفاده کنید

اگر این اولین بار است از rich snippet و Rich Cards استفاده می‌کنید، و مطمئن نیست که کدنویسی‌تان درست است یا خیر، بدانید که گوگل به شما کمک خواهد کرد. این غول جستجو ابزاری به شما می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید کد خود را تست کنید.
به سادگی،URL صفحه‌ای که کدنویسی کرده‌اید را در تنها فیلدی که در فرم موجود است وارد کنید و گزینه «انجام تست» را بزنید. پس از کمی تحلیل، این ابزار نتیجه را به شما نشان می‌دهد. به شما می‌گوید چه اطلاعاتی پیدا کرده و با چه خطاهایی مواجه شده است.
اگه می‌خواهید، حتی می‌توانید بجای همه URL بخش کوچکی از کد را هم بررسی کنید. فقط کافی کد را در قسمت «کد کوتاه» در بالای فرم وارد کنید.

یک ابزار کمکی دیگر

نه تنها گوگل به شما ابزاری برای امتحان درستی کد می‌دهد، بلکه به شما ابزار دیگری هم می‌دهد تا ببینید چندتا از کارت‌های غنی‌تان ایندکس شده‌اند.
بهترین قسمت: این ابزار بخشی از کنسول جستجوی گوگل است. پس، اگر حساب کنسول جستجو دارید (و اگر ندارید، باید باز کنید)، دیگر برای چک کردن کارت‌های غنی‌تان مشکلی نخواهید داشت.
ابزار «کارت‌های غنی» در زیر «ظاهر جستجو» در نوار سمت چپ کنسول جستجو می‌آید. روی آن کلیک کنید، نشان می‌دهد که کارت‌های غنی شما چگونه در سرپ نشان داده می‌شوند.
البته در حال حاضر، احتمالاً چنین پیامی روی صفحه مشاهده می‌کنید: «ما هیچگونه داده‌ی ساختاری یا کارت غنی در وب سایتتان پیدا نکردیم» . چنین پیامی به این معناست که هنوز چیزی اضافه نکرده‌اید.

ابزار گوگل برای بررسی rich cards

این ایزار به شما راجع به خطاهای موجود در کارت‌های غنی‌تان می‌گوید. البته اگر کدتان را در ابزار قبلی وارد کرده باشید، نباید در این ابزار هیچ خطایی ببینید.
در آخر، کنسول جستجو به شما می‌گوید که کدام یک از کارت‌هایتان به مارکاپ افزوده نیازمند است. به عبارت دیگر، گوگل به شما می‌گوید که حداکثر استفاده از قابلیت کارت غنی را نبرده‌اید. زمانی که همه کارها را انجام دادید، شاخص‌گذاری‌اش کنید و کارتتان نمایان می‌شود.

از همین حالا شروع کنید

درست است که کارت‌های غنی محدود به فیلم‌ها و دستور پخت‌هاست، اما بهرحال زمانی خواهد رسید که استفاده‌شان به زمینه‌های دیگر هم برسد. بهتر است راجع به آنها بدانید تا وقتی که کارت‌های غنی برای محتوای سایت شما هم ممکن شد، از آن استفاده کنید. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که کارت‌های غنی برای اخبار و مقالات هم اضافه شده است.

اضافه شدن rich cards برای اخبار و مقالات

حرفه‎ای‌های سئو وقت خود را روی کارت‌های گوگل و صفحات موبایلی پرشتاب می‌گذارند. چرا؟ چون این نتایج در بالای صفحه جستجو می‌آیند. اطمینان حاصل کنید قبل از اینکه رقابت شدید شود این مزیت را بدست آورید.

 

5 از 5

سوالات متداول بازاریابی سئو

بازاریابی سئو چیست؟

سئو شامل یافتن یا ایجاد تقاضا است و محتوا این تقاضا را پاسخ می‌دهد. سئو یکی از مناسب ترین راه حل ها برای بازاریابی برند و کسب و کار است. از این طریق می توانید برندتان را بیشتر در معرض دید قرار دهید و بنابراین فروش خخود را افزایش دهید. 

نقش سئو در بازاریابی چیست؟

سئو وظیفه دارد که ورودی وب سایت شما را افزایش دهد و جایگاه شما را بالاتر از سایر رقبای تان نگه دارد. سئو بازدید وب سایت، ترافیک کاربران، نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه را افزایش می دهد. با افزایش نرخ ورودی سایت، مشتری های بیشتری را به دست می آورید و بنابراین سود شما از کسب و کارتان چند برابر می شود. 

چه ابزارهایی برای بهبود بازاریابی سئو وجود دارد؟

بهترین ابزار هایی که می‌توانند در این راه به شما کمک کنند، ابزارهایی مانند گوگل ترند، گوگل آنالیتیکس و … هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا بستر مناسب برای پیاده‌سازی سئو خود را کشف یا ایجاد کنید. سایت الکسا نیز به شما کمک می کند که وب سایت‌های رقیب در هر زمینه کسب و کاری را مورد بررسی قرار داده و فعالیت ‌های خود را بر اساس آن بهبود دهید.