با ما در ارتباط باشید: 0314566
دلایل کاهش و افت رتبه سایت در گوگل چیست؟

الگوریتم پانداتصور کنید که یک روز از خواب بیدار شدید و می بینید که سایتی که برای رشد آن تلاش زیادی انجام داده اید، از لیست نتایج برتر گوگل حذف شده است.
ممکن است این اتفاق ناراحت کننده باشد اما ممکن است برای شما رخ دهد، پس باید دلایل آن را یاد گرفته و برای رفع این مشکل تلاش کنید. در این مطلب، چندین عامل افت رنک سایت در گوگل را در کنار راه حل آن بررسی کرده ایم که می توانید در شرایط مشابه از آن ها استفاده کنید.

دلایل افت رتبه سایت در گوگل

اگر سایت شما در یک بازه زمانی دچار افت رتبه شد، 10 مورد زیر احتمالا دلایل اصلی افت رنک شما هستند. ما دلایل اتفاق رخ داده و راه حل آن ها را برایتان شرح داده ایم اما قبل از بررسی آن ها، باید به یک نکته توجه کنید:

  • قبل از هر چیز درستی اطلاعاتی که دارید را چک کنید

پس از این که افت رنک را مشاهده کردید، اولین کار بررسی دوباره اطلاعاتتان است؛ مطمئن شوید که قسمتی از اطلاعات برای زمانی خاص، دستگاهی خاص یا صفحه ای خاص از وبسایت شما از دست نرفته باشد؛ اگر اینگونه باشد خبر خوبی است زیرا این مشکل به سرعت قابل حل است.
همینطور شما می توانید ترافیک افت کرده خود را با سئو وبسایت های مشابه مقایسه کرده یا با گذشته خود مقایسه کنید و میانگین بگیرید. با این حال، اگر افت رتبه شما به نظرتان مسئله ای جدی بود، ابتدا با جستجوی عبارت site: domain name مطمئن شوید که سایت شما هنوز هم ایندکس هست یا خیر.

اگر صفحات شما همگی در نتایج جستجوهای گوگل بودند، خبر خوبی است اما اگر بسیاری از صفحات شما حذف شده باشند، یعنی شما جریمه شده اید و کار سختی در پیش دارید.

افت رتبه سایت به دلیل جریمه دستی موتور جستجو

جریمه های دستی توسط بازدیدکنندگان حقیقی تحریک می شوند. دلایل زیادی برای جریمه شدن شما وجود دارد که از آن ها می توان به هک شدن سایت، تولید اسپم توسط کاربران، لینک های خارجی غیر طبیعی و محتوای بی ارزش اشاره کرد. این موارد توسط کاربران واقعی اتفاق می افتد.  
اگر شما به ناگاه افت رتبه بزرگی را مشاهده کردید، در ابتدا باید جریمه دستی را چک کنید. راه ساده ای برای این کار وجود دارد، که مراجعه به بخش Security and Manual Actions > Manual Actions در کنسول جستجوی گوگل است. اگر سایت شما دچار یک جریمه دستی شده باشد، به شما اطلاع داده خواهد شد و با این که خیلی مشخص نیست جریمه برای چه چیزی است، ایده خوبی را به شما خواهد دارد. همینطور گوگل در این بخش به شما می گوید که این مسئله کل سایت شما را تحت تاثیر قرار داده یا فقط صفحات خاصی جریمه شده اند.
شناسایی مسئله ای که سایت شما را تحت تاثیر قرار داده است، اولین کاری است که باید انجام دهید؛ در مورد مسائل داخل صفحه، شما به راحتی می توانید مشکل را تشخیص داده و آن را حل کنید که این مشکل بیشتر به دلیل استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری، نامناسب است.

مشکلات بیرون صفحه ای ممکن است به خاطر تغییر الگوریتم، ساخت اشتباه لینک های خارجی یا تلاش های عمدی شخصی برای خراب کردن آمار سایت شما باشد. اگر شما نمی دانید که کدام یک باعث از بین رفتن جایگاه شما شده است؛ احتمالا دچار سئوی منفی شده اید.

افت رتبه به دلیل تغییر در الگوریتم های جستجوی گوگل

به روز رسانی الگوریتم به دو صورت اتفاق می افتد؛ اول این که یک الگوریتم جدید از طرف گوگل معرفی شده و دوم این که الگوریتم قبلی بهبود یابد.
الگوریتم پنگوئن و الگوریتم پاندا به عنوان هسته های الگوریتم گوگل هستند که هر روز بهتر می شوند و در سال 2019 نیز الگوریتم BERT معرفی شد که حالا کار را سخت تر کرده است.
اگر فکر می کنید که توسط به روز رسانی الگوریتم، جایگاه خود را از دست داده اید، به گوگل مراجعه کرده و اطلاعات الگوریتم جدید را به دست آورید. گوگل همیشه آپدیت الگوریتم های خود را به مراکز خبری اعلام می کند.
حالا که این الگوریتم های جدید را پیدا کردید، می توانید با آن ها هماهنگ شوید و کارهایی که نیاز است را برای بهبود روند سایت خود انجام دهید.

نکته : اگر مطابق دستورالعمل های گوگل عمل کنید به روز رسانی الگوریتم های گوگل باعث افت رتبه سایت شما نخواهد شد. 

پیشی گرفتن رقیبان از شما باعث افت رتبه شما می شود

به هرحال ممکن است که چیزی در سایت شما اشتباه نبوده و فقط رقیبان تان بهتر از شما عمل کرده باشند. این مسئله خیلی کم باعث افت رنکینگ می شود اما همیشه فعالیت رقیبان خود را زیر نظر داشته باشید.
از برنامه هایی که رتبه بندی گوگل را اعلام می کنند، استفاده کنید تا رشد رقیبانتان را زیر نظر داشته باشید (یکی از این برنامه ها الکسا است) و اگر آن ها رشد چشمگیری داشتند، احتمالا به دلیل ماه عسل گوگل این اتفاق افتاده است که حضور آن ها در صفحات بالا برای زمان کمی است و جای نگرانی ندارد. اگر این سایت ها جدید باز هم بالا باقی ماندند، باید تحقیقات بیشتری را انجام دهید.
اگر رقیب شما تعداد زیادی از کلیدواژه ها را از شما گرفت، شما باید تغییراتی را در سایت خود اعمال کنید یا این که وضعیت سایت و کیفیت محتوا و لینک های خارجی خود را با رقیبتان مقایسه کنید.
با این حال این مسئله برای سایت هایی با محتوای مناسب، به روز و بهینه سازی شده خیلی کم اتفاق می افتد اما اگر این مشکل را حس کردید، سایت خود را بهبود ببخشید.

از دست دادن لینک های خارجی باعث افت رتبه شما خواهد شد

همانطور که لینک های بی کیفیت جدید می توانند سایت شما را تخریب کنند، از دست دادن لینک های با کیفیت قدیمی نیز سایت شما را با مشکل رو به رو می کند. برای بررسی اینکه آیا لینک های خارجی عامل افت رنکینگ شما هستند، از ابزارهای مربوطه استفاده کرده و وضعیت لینک های خارجی خود را بسنجید.
همینطور خودتان هم با شناسایی لینک های خارجی با کیفیتی که به سایتتان وارد می شوند، می توانید آن ها را مرتبا کنترل کرده و در صورت حذف آن ها، از دلیل آن مطلع شده یا سعی کنید آن ها را برگردانید. به همین دلیل سعی کنید با مدیران سایت های با کیفیتی که لینک شما را به عنوان لینک خارجی قرار می دهند، ارتباط داشته باشید تا در مواقع لزوم، همکاری با شما را ادامه دهند.

تغییرات بزرگ در سایت امکان افت رتبه را بالا می برد

اگر سایت خود را به کلی تغییر دادید، آن را طراحی دوباره کردید یا به HTTPS مهاجرت کرده اید، این اتفاقات با رتبه سایت شما درگیر خواهند شد. اگر شما این کار ها را انجام داده اید، به کنسول جستجوی گوگل رفته و در بخش Index > Coverage می توانید ارور ها و اخطارهایی که مروبط به تغییرات سایت خود است را مشاهده کنید.
همه قسمت های این بخش را به صورت کامل بررسی کنید و تغییرات ایجاد شده پس از عوض شدن سایتتان را بررسی کنید. اگر خوش شانس باشید در این صفحه می توانید به همه مشکلات، دستیابی پیدا کرده و آن ها را حل کنید.

تغییر رفتار مخاطبان باعث افت رتبه سایت می شود

ممکن است رفتار کاربران، گاها رتبه شما را در گوگل بالا یا پایین ببرد. برای کنترل این اتفاق، به سرچ کنسول گوگل رفته و در بخش Performance > Search results ببینید که آیا سرعت کلیک خوردن سایت شما کم شده است یا زیاد؟
اگر این مشخصه کم شده بود، شاید رقبای شما بهتر شده باشند و برخی از کلیک های شما را دزدیده باشند یا مفهوم صفحه توسط گوگل متفاوت تشخیص داده شده و نتایج مثل قبل نیستند.
راه حل این مشکل یک راه سریع نیست و شاید کمی به صبر نیاز داشته باشد تا کارها به ثمر بنشینند. به هرحال، اسنیپت خود را ارتقا دهید و سعی کنید که تیتر و توضیحات بهتری را نیز در صفحات بنویسید.

قدرت SEM (بازاریابی موتور جستجو) روی رنک شما تاثیر دارد

ترافیک SEM (بازاریابی موتورهای جستجو) از تبلیغات پولی است اما ترافیک Seo حاصل جستجوهای واقعی است و گاها قدرت اولی بر دومی می چربد. تبلیغات شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل اولویت دارد و اصلا مهم نیست که قسمتی از ترافیک شما را سایت های دیگر می دزدند.
با این حال هیچوقت نسبت به تبلیغات رقبا برای صفحاتی که با آن ها کلمه کلیدی مشترک دارید، نگران نباشید؛ آن ها برای چیزی که شما اکثرا رایگان به دست می آورید پول پرداخت می کنند.

سازگاری با تلفن های همراه روی رتبه سایت تاثیر گذار است

موتورهای جستجو به سازگاری با موبایل اهمیت بسیاری می دهند و وقتی که این مسئله به رتبه گوگل می رسد، اهمیت بیشتر هم می شود. اما این به آن معنا نیست که نسخه دسکتاپ شما برای سئو فهرست بندی نمی شود.
با این حال، ورژن تلفن همراه سایت شما تاثیر زیادی در رتبه گوگل دارد و باید به آن توجه کنید. پس توجه داشته باشید که وبسایت خود را برای تلفن همراه بهینه سازی کنید و آن را مرتبا به روز کنید.

تغییرات SERP روی افت رتبه موثر هستند

دلیل برخی از افت رنکینگ ها این مسئله است که گوگل حالا تلاش می کند که جواب عبارت را در همان صفحه نتایج بدهد. با این که این اتفاق کم رخ می دهد اما می تواند مسبب افت شما باشد. موارد زیادی که در صفحه اول گوگل اضافه شده اند، باعث افت رتبه بعضی از سایت ها می شوند.
گوگل به صفحه نتایج جستجوی خود امکانات جدیدی اضافه کرده است که باعث می شود کاربران برای برخی از چیزهایی که می خواهند بدانند را در صفحه اصلی پیدا کرده و آمار کلیک سایت های واقعی کمتر شود. جا دارد بگوییم شما نیز می توانید از این امکانات برای سایت خود استفاده کنید. از جمله این امکانات اسنیپت سایت است. 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
SERP چیست و صفحه نتایج جستجو گوگل چه خصوصیاتی دارد

پایان ماه عسل سایت شما در گوگل رتبه شما را کاهش خواهد داد

با بررسی آمار و ارقام بسیاری از سایت و وبلاگ ها بعد از اینکه به پایگاه داده های گوگل راه پیدا می کنند گوگل در رتبه بندی صفحات وب به آن ها امتیازهای مثبت ویژه ای می دهد که این امر کاملاً طبیعی است چون گوگل نیز مانند اکثر کاربران اینترنتی دنبال جدیدترین ها است که در عنوان این بخش از کلمه ماه عسل گوگل برای این دوره استفاده شده است. البته اکثر سایت ها بعد از این دوره در صورتی که بهینه سازی نشوند و از طرف کاربران نیز زیاد مورد توجه قرار نگیرند در رتبه بندی های بعدی گوگل رتبه های واقعی تری به آن ها داده می شود که این یکی از عواملی است که ممکن است باعث کاهش رتبه سایت شما شده است.

کدهای مخرب در قالب سایت باعث کاهش رتبه شما شده اند

در انتها باید به یک نکته خیلی مهم توجه داشته باشید و آن هم کدهای سایت شما است. چرا که اگر شما در قالب سایت خود از کدهای مخرب استفاده کرده باشید یا به وسیله هکرها کدهای مخرب به سایت شما اضافه شده باشد، گوگل عبارتی مانند "این صفحه ممکن است به سیستم شما صدمه بزند" را نمایش می دهد تا به کاربران اینترنتی نیز این مسئله را خبر رسانی کند. این مسئله به وضوح باعث کم شدن تعداد کاربران مراجعه کننده به سایت شما و در نتیجه کاهش رتبه سایت در گوگل خواهد شد.  

5 از 5
4 سال قبل
نظر
هر کدام از 10 حالت بالا امکان پذیر هست. در صورتیکه دچار دنس گوگل شده باشید نگران نباشید این تغییر رتبه موقتی است و با کلیک بر روی سایت شما در نتایج جستجو گوگل آن را به جایگاه بهتر برمیگرداند.
نمایش بیشتر
0 از 0 نفر این نظر را مفید دانسته اند
4 سال قبل
نظر
سلام، سایت من در برخی از کلمات کلیدی از رتبه اول به رتبه های پایین تر اومده و حتی از چند صفحه اول خارج شده، آیا دچار رقص های گوگل شده ام؟؟
نمایش بیشتر
1 از 1 نفر این نظر را مفید دانسته اند