سئو کلاه سفید چیست

بارها درمورد روش های سئو کلاه سفید (White Hat SEO) صحبت کرده ایم و ممکن است اسم آن به گوش شما هم خورده باشد، در حالت کلی به  انواع روش ها و تکنیک های سئو سایت و بهینه سازی وب سایت تکنیک های کلاه سفید گفته می شود. این تکنیک ها مطابق با اصول و قوانین موتور جستجو هستند و هیچ تخطی در آن وجود ندارد. در پایان این مطلب یاد خواهید گرفت که :

  • سئو کلاه سفید چیست؟
  • چرا تکنیک های کلاه سفید مهم هستند؟
  • برخی از تکنیک های سئو کلاه سفید برای افزایش بازدید سایتتان چیست؟

سئو کلاه سفید چیست ؟

سئو کلاه سفید به مجموعه روشها، تکنیک ها و عملکردهای متخصص سئو گفته می شود که برای بهتر شدن نتایج موتورجستجوی گوگل صورت میگیرد  نحوه و چگونگی hنجام این کارها  بوسیله  گوگل تعریف مشخص شده است.

اهمیت تکنیک های سئو کلاه سفید 

میلیون ها  نفر در روز، از موتورهای  جستجو استفاده می کنند. گوگل  برای ایرانی ها یک از محبوب ترین موتورهای جست و جو است. گوگل به یکی از بهترین منابع کشف مشتریان جدید برای کسب و کارها  در فضای اینترنت تبدیل شده است است. از ویژگی های کلیدی  تکنیک های کلاه سفید در برابر سئو کلاه سیاه، پایداری و دوام سایت در حفظ رتبه در برابر آپدیت الگوریتم های گوگل است. در سئو کلاه سیاه همواره خطر کاهش رتبه و پانلتی گوگل وجود دارد. فرایند بازگشت از پنالتی یا جریمه گوگل گاها بسیار سخت و طولانی و گاه غیرممکن است  و گوگل تضمینی نمی دهد که پس از پنالتی شدن به نتایج جست و جو برگردید ؛ به همین دلیل بیشتر سئوکاران از روش های سئوی کلاه سفید استفاده می کنند زیرا نمی خواهند تاوان استفاده از تکنیک های سئو  کلاه سیاه را پرداخت کنند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد استانداردهای سئو مطابق با الگوریتم گوگل می توانید به سایت گوگل مراجعه کنید.

تکنیک های سئو کلاه سفید

 
تکنیک های سئو کلاه سفید

مجموعه اصول و تکنیک های  های سئو کلاه سفید به طور کلی به دو دسته  تقسیم می شود ، که عبارتند از :

الگوریتم های گوگل از هزاران پارامتر و فاکتور برای  تعیین رتبه صفحات سایت ها استفاده می کنند. که برخی از تکنیک های کلیدی کلاه سفید شامل موارد زیر است:

- بهینه سازی سایت برای موبایل


یکی از پارامترهای واکنش گرا بودن سایت، بهینه سازی برای دستگاه های موبایل است با افزایش کاربران موبایلی در جهان و جایگزین شدن موبایل به جای کامپیوتر در آینده نزدیک باعث شده است که  گوگل نیز الگوریتم های خود را برای تصدیق این پیش بینی آپدیت کرده است. از سال  2015 گوگل شروع به جریمه کردن وب سایت هایی کرد که برای کاربری موبایل بهینه نشده بود.  به طور کلی بین  ۶۰، تا ۷۰ درصد کل بازدیدکنندگان یک سایت را کاربران موبایلی تشکیل می دهد. گوگل پس لازم است به این موضوع توجه خاصی کنید و اگر وب سایت شما از این نظر بهینه نیست دست به کار شوید. حتی اگر سایتی با تعداد مخاطب موبایل زیاد دارید می توانید از تکنولوژی Accelerated Mobile app استفاده کنید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
طراحی وب سایت موبایل فرندلی

- ثبت کسب و کار در نقشه گوگل


برای کشور ایران، گوگل نیز از نتایج محلی به منظور نمایش کسب و کارها سایت ها استفاده می کند که این کار برگرفته از الگوریتم کبوتر گوگل است ، مثلا در گوگل سرچ کنید “طراحی سایت در اصفهان ” گوگل همواره تلاش می کند تنها شرکت های طراحی سایت در اصفهان را نمایش دهد. حتی اگر جی پی اس گوشی شما روشن باشد و شما در شهر اصفهان باشید، و اقدام به  سرچ کنید همان نتایج را برای شما می اورد که این نتایج  برای شهرهای مختلف متفاوت است. 

استفاده از سرویس  Google My Business برای  سئو کلاه سفید سایتتان بسیار موثر است. ثبت کسب و کار در نقشه گوگل باعث افزایش حس اطمینان برای مشتری یا کاربران شما  می شود. 

- تمرکز بر تجربه کاربری ( UX)


گوگل همواره مدیران سایت را تشویق کرده است  تا از تجربه کاربری یا UX که مخفف User Experience بیشتر  استفاده کنند و همواره بر این اصل ثابت قدم باشند. تجربه کاربری خوب فراتر داشتن سایتی با کد بهینه و استاندارد است . براساس مطالعات انجام شده در مجله معتبر  آکسفورد، “هدف اصلی طراحی تجربه کاربری UX ، بهبود رضایت مشتری و افزایش وفاداری، سهولت در استفاده از ابزار و افزایش لذت در استفاده از محصول برای مشتریان   است.” منظور از محصول، هر محصولی میتواند باشد از محصولات فیزیکی گرفته تا ارائه خدمات . 

یادگیری و طراحی تجربه کاربری گرچه یک سری از قوانین اولیه دارد ولی باید به مجموعه ای ازعوامل تاثیر گذار دقت کنیم. اینکه فقط براساس استانداردهای روز تجربه های کاربری محصول  خلق کنیم، راهکار منطقی و اصولی نخواهد بود و اصولا طراحان حرفه ای براساس آزمایش ها ( A/B ) و با  بررسی و رفتارشناسی کاربران یک وب سایت را گاها چنین بار طراحی میکنند تا بتوانند همیشه رضایت کاربران خود را  فراهم کنند.

- یافتن بهترین کلمات کلیدی


هنوز هم  تحقیق  و یافتن بهترین کلمات کلیدی تاثیر بسیار مهمی خواهد داشت . برای این کار می توانید از  سرویس کیوردز پلنر (Keywords Planner) در گوگل ادوردز (Google Adwords) استفاده کنید. همچنین  می توانید از  شرکت  های MOZ و Ahrefs که بزرگترین ارائه دهندگان ابزار سئو هستند برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی استفاده کنید. با این حال الگوریتم رنک برین گوگل  که از روشهای  هوش مصنوعی  استفاده می کند به ظرافت های  مختص لغات در هر زبان توجه می کند. و به راحتی قادر به تشخیص کلمات مترادف و حتی متضاد در متن ها خواهد بود.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1484-1536431266-keyword-research سئو کلاه سفید | سئو کلاه سفید چیست - پونه مدیا

- رویکرد بازاریابی و سئو محتوا 


ممکن است در سئو بارها و بارها عبارت محتوا پادشاه است را خوانده باشید. بنابراین اگر استراتژی بازاریابی محتوایی صحیحی را در انتخاب کنید  و مقالات با کیفیت  و ارزشمندی را تولید کنید، می توانید رشد بسیار بالای از میزان  بازدید را برای سایت خودتان بدست آورید. یکی از مهم ترین  فاکتورهای  رتبه بندی گوگل محتوا است !! به همین دلیل سرمایه گذاری در بازاریابی و سئو محتوا و داشتن یک  استراتژی درست در آن می تواند از بسیاری تبلیغات دیگر موثرتر و ماندگارتر  و حتی کم هزینه تر باشد.

- استفاده از استانداردهای ساختاری گوگل (ریچ اسنیپت)


براساس یکی از گزارشهای  در سال ۲۰۱۴، بیش از یک سوم سایت های نتایج برتر جستجو در گوگل از استاندارد Schema Markup یا ریچ اسنیپت Rich Snippet یا همان ساختار استاندارد گوگل استفاده کرده اند. در برابر تعداد کل سایت های موجود در اینترنت تنها تعداد کمی از انها از استاندارد Schema Markup استفاده میکنند. البته  این کار با آپدیت های پی در پی سیستم مدیریت محتواهایی مثل وردپرس، جوملا، مجنتو و پرستا و ...  تا حد زیادی حل شده است. ولی باز هم می تواند به عنوان یک برگ برنده برای شما نسبت به رقیبانتان استفاده شود.

استاندارد استفاده از Schema Markup  مجموعه ای از کدهای html است که در ساختار کدنویسی سایت پنهان می شود و به صورت استاندارد برای معرفی یک صفحه وب سایت به کار می رود. گوگل از این استاندارد پشتیبانی می کند. علاوه بر درک بهتر خزنده های گوگل از محتوای این سایت به کاربر نیز کمک زیادی خواهد کرد و در رتبه بندی نتایج برای خود وزن به خصوصی دارد.

 - لینک سازی  طبیعی

یکی از پارامتر هایی که هر روز ارزش آن کاهش می یابد، ساخت لینک یا لینک سازی است اما  هنوزهم جز سه فاکتور مهم و تاثیر گذار در سئو یک سایت خواهد بود. لینک سازی طبیعی جز تکنیک های سئو کلاه سفید است، تولید محتوای با کیفیت و ناب باعث ارجاع کاربران به مقاله شما می شود، اگر محتوای سایتتان مورد توجه یک کاربر بگیرد و آن را به شبکه های اجتماعی اشتراک بگذارد، به  اعتبار سایت شما افزوده خواد شد  و در نتیجه بهبود رتبه سایتتان را به ارمغان خواهد آورد.

 در این مرحله سئو کاران کلاه سفید اقدامات زیر را انجام میدهند:

  • ساخت لینک صفحات سایت در وبلاگ های خود
  • ساخت لینک در صفحات شبکه های اجتماعی خود
  • قرار دادن امکان انتشار مطالب سایت در شبکه های اجتماعی
  • شاخت لینک در سایت های مرتبط
  • ساخت لینک در سایت رقبا

- به سایت های معتبر لینک دهید .

با لینک سازی به لینک سازی به سایت های معتبر به گوگل امکان می دهید که اول از همه موضوع وب سایت شما را بهتر درک کرده و گمان کند محتوای شما ارزش بالایی دارد زیرا به یک سایت معتبر لینک ارسال کرده اید.  از طرف دیگر لینک به سایت های معتبر که دارای رتبه بالاتری از شما هستند باعث می شود اعتبار و رتبه خود را رفته رفته افزایش دهید. 

- استفاده صحیح و درست از تگ ها و متا تگ ها

در نوشتن محتوای سایت باید به صورت استاندارد از  تگ h1, h2, h3 , h4 , h5 و تگ h6 استفاده کنید. وجود این تگ ها به موتور جستجو کمک می کند تا موضوع صفحه شما را بهتر بفهمد. همواره از یک تگ h1 استفاده کنید که برای عنوان مقاله استفاه می شود. هر چه به سمت هدینگ های با ایندکس بزرگتر می روید اهمیت و تاثیر انها کم می شود بنابراین برای تاکید بهتر روی محتوای متن خود از سه تگ اول h استفاىه بهينه را ببريد. به جز تگ های ذکر شده ،  استفاده از متا تگ توضیحات (Meta description tag)  با طول 160 کاراکتر است. همواره سعی کنید یک توضیح عالی برای این بخش بنویسید که کاربر با خواندن آن راغب شود به سایت شما وارد شود. تگ  Alt  نیز مربوط به توضیحات تصاویر است نیز تاثیر بسزایی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت . در تگ آلت کلمات کلیدی خود را استفاده کنید. 

- به روز کردن محتوای قبلی 

نه تنها محتوای ارزشمند و جامع بنویسید بلکه محتوای قبلی خود را نیز به روز کنید. شاید در آن زمان محتوایی تولید کردید که دارای نقص های زیادی بوده و یا به طور ضعیف نوشته شده است. حال که دانش شما در زمینه تولید محتوا بالاتر رفته محتوای قدیمی که ارزش بهینه سازی مجدد دارند را بیابید و آنها را به روز رسانی کنید. به روز رسانی شما چیزی بیشتر از حذف یک عبارت یا کلمه باشد. اگر بتوانید یک پاراگراف جدید حذف و یا اضافه کنید بسیار مفید خواهد بود. مثلا در قدیم مقاله ای در مورد تکنیک های سئو نوشته اید که رتبه چندانی در گوگل نگرفت. با درک اینکه این محتوا امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و به شدت توسط کاربران سرچ می شود پس بهتر است به سراغ این مقاله رفته و سئو خود را مجددا برای آن لحاظ کنید. 

- فعالیت در رسانه های اجتماعی 

رسانه های اجتماعی دومین موتور جستجوی جهان بعد از گوگل است. پس در این رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و تویئتر و یوتیوپ اکانت درست کنید و محتوای خود را همراه با لینک وب سایت خود در آن قرار دهید. اشتراک گذاری مقالات سایت تان در آن ها باعث لینک سازی طبیعی برای سایت شما می شود. همچنین لینک هایی که از این طریق برای سایت شما ساخته می شوند بسیار با کیفیت هستند. مطمئن باشید اگر محتوای شما مفید و جالب باشد توسط کاربران به اشتراک گذاشته می شود و ترافیک وب سایت خود را افزایش می دهید و آگاهی از نام برند خود را ارتقا می دهید. 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
لینک سازی شبکه اجتماعی سئو رتبه بندی گوگل

 

جمع بندی

سئو کلاه سفید کاری زمان بر بوده و مستلزم رعایت اصول سئو فراوانی است. سئو کلاه سفید به درد سایت هایی می خورد که بر اساس تولید محتوا قرار دارند. پس اگر یک سایت محتوایی نیستید وقت خود را بر این روش تلف نکنید. زیرا تکنیک کلاه سفید تماما یعنی تولید محتوای با کیفیت و بس. پس اگر سایت شما دارای تیم قوی تولید محتوا نیست سئو کلاه سفید را فراموش کنید. در عوض از تکنیک های کلاه خاکستری یعنی تکنیک های کلاه سیاه در کلاه سفید کمک بگیرید. امیدوارم که از مطلب سئو کلاه سفید چیست لذت برده باشید. اگر تکنیک های دیگری می شناسید که از قلم افتاده است از شما تقاضا داریم آن را در قسمت کامنت ها قرار دهید تا ما و دیگران از آنها بهره مند شویم. 

اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید