لینک سازی در دنیای مجازی امروزه، بسیار اهمیت دارد. لینک از کلمه لاتین یعنی LINK به فارسی وارد شده و معادل ان در زبان ما، پیوند نام دارد.

کاربرد پیوندها در دنیای مجازی بسیار گسترده شده است به طوری که شاید نتوان گشت و گذار اینترنتی را بدون پیوند ها تصور کرد، چون آنها صفحات مختلف را به هم متصل می کنند و یک نظم و انسجام را به اینترنت می دهند.

لینک سازی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

به همین دلیل نام خود را از همین عمل گرفته است. ابتدا باید تعریف ساده ای از لینک یا پیوند داشته باشیم: پیوند عبارت است از یک یا چند کلمه در صفحات اینترنتی که با کلیک کردن بروی آن به صفحه ای دیگر منتقل می شوید. امروزه کاربرد آن بسیار گسترده شده است و در وبلاگ نویسی هم معنایی جدید به خود گرفته است. چون پیوند ها مانند یک آدرس عمل می کنند که شما آنها را به هر کس که خواسته باشید می توانید معرفی کنید، تا خود به آن جا مراجعه کنند.
امروزه لینک سازی مدام در حال تغییر و پیشرفت بوده و اهمیت لینک سازی با کیفیت روز به روز در حال افزایش است. اگر به دنبال راهی برای رقابت و پیشرفت در فضای مجازی هستید، توانایی تغییر در هر زمان جزء ضروریات است.

لینک سازی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟
لینک سازی به منزله ی اتصال وب سایت های دیگر به سایت شما از طریق لینک میباشد و بک لینک به معنای یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر است. هرچه بک‌ لینک بیشتری به سایت شما روانه شود سایتتان محبوب‌تر خواهد بود.

لینک سازی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

بک لینک چیست ؟

زمانی که وبسایتی، لینکی از صفحات سایت شما درون مقالات خود لحاظ کند، اصطلاحا بک لینک اتفاق می افتد. همچنین به فرآیندی که ادمین طی می کند تا بتواند این بک لینک ها را به سمت وب سایت خود جمع آوری کند "لینک سازی" گفته میشود.
همیشه سعی کنید تولید محتوا را در دستور کار خود قرار دهید، تولید محتوای ارزشمند باعث افزایش بازدید فروشگاه اینترنتی شما میشود و با به اشتراک گذاشتن مطالب در سایر سایتها ، بلاگها و شبکه های اجتماعی بک لینک های ارزشمندی دریافت خواهید کرد و اصطلاحا عملیات لینک بیلدینگ سریعتری را تجربه خواهید کرد. همه این موارد به صورت خودکار لینک ها را به سمت شما خواهد کشاند.

لینک سازی چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

چگونه بک لینک سازی انجام دهیم ؟

برای لینک بیلدینگ روش های گوناگونی وجود دارد که از آنها می توان به تبادل لینک با دیگر سایتها ، انتشار پست مهمان در سایر وبلاگ ها ، ایجاد وبلاگ و قرار دادن لینک درون آن و .... نام برد.
اما توجه داشته باشید همه این روش ها نکات خاص خود را دارد، به عنوان مثال شرکت گوگل همیشه تهدید می کند که اگر درون یک وب سایت، جهت بالا بردن سئو، لینکی را خریداری کنید این لینک فاقد اعتبار بوده و وب سایت یا فروشگاه اینترنتی شما هم اسپم حساب می شود.

برای کیفیت بک لینک چکار کنیم؟

 • سعی نمایید لینک های ایجاد شده خود را در سایت های مرتبط به زمینه فعالیت وب سایت ایجاد نمایید.
 •  بر روی کلمه کلیدی خاصی تمرکز ننمایید و هر بار لینک را با یک نوع کلمه لینک نمایید
 • از قرار دادن لینک هایی که در تمام صفحات وب سایت قرار می گیرند و به طور مستقیم به سایت شما لینک می گردند جدا پرهیز نمایید.
 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی در ایجاد لینک ها ممکن است به سایت شما لطمه بزند.
 • لینک ها می بایست طبیعی باشند و توسط کاربران ایجاد شده باشند.
 • از تبادل لینک اجتناب نمایید.
 • از خرید لینک جددا خودداری نمایید.
 • لینکی که درون یک مطلب موجود است مفید تر از لینکی است که در تمام صفحات سایت لینک شده است.
 • لینک های فاقد محتوا ارزش چندانی ندارند مثلا شما با کلماتی مانند "طراحی فروشگاه اینترنتی اصفهان ، فروشگاه اینترنتی ، طراحی فروشگاه آنلاین، طراحی سایت اصفهان" سعی کنید با عبارت هایی همچون " کسب و کار اینترنتی ، طراحی فروشگاه اینترنتی موفق" خود را لینک نمایید .
 • ریتم لینک شدن وب سایت خود را به شدت افزایش یا کاهش ندهید . به عنوان مثال اگر در یک هفته 100 لینک دریافت کرده اید در هفته بعدی بین 70 تا 130 لینک دریافت کنید.
 • متن لینک از ارزش خارق العاده ای برخوردار است . شما باید با متنی لینک شوید که نیاز دارید در آن عبارت رتبه خوبی درموتور جستجوگر گوگل کسب کنید.
 • لینک های داخلی به لینک هایی گفته می شود که از یک وب سایت به خودش داده می شود. این لینک ها هم مانند لینک هایی که سایت های دیگر به شما می دهند از ارزش بالایی برخوردار است. سعی کنید به نحوی کاربر پسند از این تکنیک بهره ببرید.
 • لینک شدن در صفحه اصلی سایت جلوه خوبی ندارد. اما در یک مقاله و در یکی از صفحات داخلی سایت بسیار برای گوگل جذابتر است.
 • لینک شدن در سایت هایی که محتوای بد و کپی شده دارند لینک خوبی نیست و باید از آن دوری کنید.
 • لینک هایی که به صورت مخفی انجام شود تاثیر بد خواهد داشت.link building

دلیل اهمیت لینک سازی در سئو

ساختار لینک یا فراپیوندها

برای درک بهتر لینک سازی، درابتدا باید با نحوه ایجاد لینک و چگونگی تشخیص آن توسط موتورهای جستجو پرداخت.

link building7 

 1. شروع تگ لینک سازی : به عنوان تگ لنگر شناخته می شود و برای لینک سازی استفاده می شود. موتورهای جستجو با مشاهده چنین تگی متوجه لینک سازی می شوند و آن را دنبال می کنند.

 2. محل رجوع لینک : در این قسمت از تگ نویسی گزینه href بسیار مهم بوده و مخفف hyperlink referral f بوده و شامل آدرس سایتی می باشد که لینک به آن اشاره دارد. البته در این قسمت حتما نباید URL نوشته شود و شما می توانید آدرس یک تصویر و یا یک فایل برای دانلود قرار دهید.حتی برای هدایت صفحه فعلی به بخش های مختلف از همان سایت می توانید از علامت # استفاده نمایید.

 3. متن لینک شده : متنی است که توسط کاربر قابل مشاهده بوده و با کلیک بر روی آن به آدرس مشخص شده در قسمت href هدایت می شود. متن های لینک شده اصولا به رنگ آبی و زیر خط دار هستند و علامت فلش موس با قرار گیری بر روی این متون  تغییر شکل پیدا کرده و در واقع به کاربر می فهماند که این یک لینک است و با کلیک برروی آن به صفحه دیگری هدایت می شود.

 4. پایان تگ لینک سازی : استفاده از این نشانه به موتورهای جستجو می فهماند که تگ لینک سازی در این مرحله پایان یافته است.

link building1

 

لینک ها برای موتورهای جستجو چه معنی دارند؟

دو دلیل عمده که موتور های جستجو از لینک استفاده می کنند به شرح ذیل میباشد :

1. جهت کشف صفحات جدید وب

موتورهای جستجو پس از بررسی صفحات وب، محتوای آنها را استخراج نموده و شروع به ایندکس کردن آن ها می کنند. موتور های جستجو در طی بررسی که انجام می دهند در صورتی که با صفحه روبروی شوند که از کیفیت کافی برای کلمات کلیدی برخوردار باشد به بررسی دقیق تر سایت می پردازند و در این مرحله علاوه بر محتوا نسبت به لینک سازی های صورت گرفته برای آن کلمه کلیدی و میزان کیفیت لینک ها در دیگر وب سایت ها رسیدگی می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که لینک سازی در وب سایت هایی که دارای امتیاز و کیفیت بالایی می باشند در رتبه بندی شما بسیار تأثیر گذار می باشد چرا که لینک سازی در صفحات دیگر همانند دادن رأی اعتماد به آن صفحه می باشد و در رتبه بندی صفحه تاثیر گذار است. 

2. جهت رتبه بندی صفحات
در اواخر سال 1990 گوگل برای تسلط بر روی موتور های جستجو لینک سازی را به عنوان یک عوامل تعیین کننده رتبه مجاز دانست. یکی از بنیانگذاران گوگل به نام لری پیچ، رتبه بندی صفحه را اختراع نمود تا گوگل به وسیله آن بتواند کیفیت صفحات را براساس تعداد لینک های اشاره شده به آن بسنجد. بعده ها این ایده در الگوریتم رتبه بندی مورد استفاده قرار گرفت و به عنوان قوی ترین نشانه جهت تعیین کیفیت صفحات تبدیل شد.
با این وجود، الگوریتم رتبه بندی در گوگل کماکان مخفی می باشد و از آن به عنوان چاشنی مخفی یاد می کنند اما در اجماع عمومی جامعه سئو در سال 2015 به بررسی عوامل موثر در سئو پرداخته شد که نتیجه آن تأثیر لینک سازی در الگوریتم گوگل بود.
توضیح خوشه ای عوامل موثر بر گوگل در جهت عقربه های ساعت به صورت نمودار زیر می باشد :

 

link building4

 1. سطح دامنه، ویژگی های اگنوستیک کلید واژه (تعداد لینک های داده شده به دامنه، کیفیت و درستی لینک های دامنه، رتبه دامنه و...)
 2. ویژگی های لینک سطوح مختلف صفحه (رتبه صفحه، تعداد لینکها، توزیع درست متون لینک شده، کیفیت منابع لینک و ...)
 3. ویژگی های محتوا (محتوا مورد استفاده، موضوع مورد استفاده ريال مقدار محتوا و ...)
 4. سطح صفحه و ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول محتوا، خوانایی، محنصر به فرد بود، سرعت لود شدن و ...)
 1. ویژگی تجاری سطح دامنه ( استفاده از نام تجاری در دامنه، اشاره به نام تجاری در بخش اخبار/رسانه ها /مطبوعات/انجمن ها و ...)
 2. کاربر،موارد مورد استفاده و ترافیک دیتا (ترافیک سایت،مرورگر و ابزارهای مور داستفاده و ...)
 3. شبکه های اجتماعی ( فیش بوک، گوگل+ و ...)
 4. میزان استفاده از کلمات کلیدی (تطابق دامنه با کلمه کلیدی، ...)
 5. سطح دامنه، ویژگی آگنوستیک کلید واژه (طول نام دامنه، فرمت، مدت زمان پاسخ دامنه با HTTP و ...)


با توجه به تمام وارد گفته شده در فوق در صورتی که تمام موارد با یکدیگر برابر باشند میزان کیفیت لینک ها در رتبه بندی صفحات تاثیر میگذارد. با کمی چرخش و جستجو در گوگل شاهد تاثیر لینک سازی های صورت گرفته در شبکه های اجتماعی مانند گوگل +، فیس بوک، توئیت و ... خواهید بود.

به طور خلاصه می توان گفت که ایجاد لینک های با کیفیت در رتبه بندی بسیار تاثیر گذار میباشد و در این مقاله به دفعات به این نکته اشاره نمودیم و دلیل این تاکید ، افزایش تمرکز در لینک سازی با کیفیت همانند گوگل که طی یک الگوریتم پیچیده لینک هایی با کیفیت پایین را فیلتر می کند.

link building3 

مزایای لینک سازی در کسب و کار چیست؟

اگر در سئو محتوا پادشاه است، لینک ها ملکه هستند. لینک سازی از جمله مهترین سیگنال هایی می باشد که موتور های جستجو برای رتبه بندی از آن استفاده می کنند و همان طور که می دانید با لینک سازی با کیفیت می توانید میزان شانس خود در افزایش رتبه بندی افزایش دهید. در ادامه توضیح می دهیم لینک سازی چه مزایایی برای کسب و کار به همراه دارد تا از این طریق به اهمیت آن در دنیای مجازی پی ببرید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
سئو محتوا چیست؟ | محتوای سئو شده چیست؟

• ارتباط با دیگران

لینک سازی، اصولا دیگر وب سایت ها یا وبلاگ ها را درگیر می نماید و به ارتقای سایتی که ایجاد کرده اید منجر می شود. این خصوصیت یکی از دلایل رایج برای لینک سازی می باشد. شما می توانید حرفه و فعالیت خود را با این روش توسعه دهید و با استفاده از کلمات کلیدی تأثیر بسزایی در صنعت خود داشته باشید، چرا که کلمات کلیدی انتخابی نشان دهنده کسب و کار شما بوده و بسیار مورد توجه و قابل اعتماد می باشد.

• ارسال ترافیک

تا اینجا در خصوص تأثیر لینک سازی در رتبه بندی صحبت کردیم، اما در خصوص تأثیر آن بر روی ترافیک صحبتی نشده است. همیشه لینکی با کیفیت و البته تأثیر گذار می باشد که برای یک وب سایت، بازدید کننده و افزایش ترافیک را به همراه داشته باشد. اگر فعالیت های صورت گرفته شما در وب سایت به اندازه کافی و البته دقیق باشد، افزایش بازدید از وب سایت تان که نتیجه آن رخ دادن فروش می باشد را به همراه دارد و برهمین اساس متوجه خواهید شد که لینک سازی تنها در سئو تأثیر گذار نمی باشد.

• ساخت نام تجاری

شما با استفاده از لینک سازی می توانید برای خود یک نام تجاری ایجاد نمایید. در این راستا یک سری فعالیت بخصوص باید انجام دهید که از این جمله تولید محتوایی است که تخصص شما را معرفی کند. افراد با خواندن مطالب با کیفیت شما حتی خوانندگان دور به بازدید بیشتر از سایت شما علاقه مند می شوند و آن را به دیگران نیز معرفی می کنند. به این ترتیب به یک برند تبدیل می شوید و مردم با تخصص شما آشناتر می شوند.

• بازاریابی رایگان افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسرها

بسیاری از نویسندگان و ناشران خارجی تعداد زیادی فالوور تأثیر گذار یا اینفلوئنسر دارند و بدین ترتیب تعداد خوانندگان شان را افزایش می دهند. شما نیز این شانس را دارید تا مطالب و محتوای خود را از طریق اشتراک گذاری و لینک سازی در صفحات آنها به دیگران معرفی کنید. در واقع به بازاریابی رایگان اینفلوئنسرها یا افراد تأثیرگذار دست می یابید که شما را به هزاران خواننده و بازدید کننده متصل می کنند.

• پیشی گرفتن از رقبا

لینک ها عمومیت دارند. نمی توان آنها را مخفی کرد یا بر آنها ماسک گذاست. در واقع، شما می توانید با ابزارهایی مانند Open Site Explorer MOz بفهمید لینک ها به کجا اشاره دارند و اینکه آیا آنها به شما نیز اشاره دارند و یا فقط به سمت رقبایتان می روند. از طریق لینک سازی و آنالیز بک لینک رقبا می توانید دقیقا متوجه شوید لینک آنها از کدام منابع به دست می آید و سپس همان منابع را هدف گذاری کنید و لینک های خود را از آنجا به دست آورید.

• سرمایگه گذاری همیشگی

لینک ها همیشه وجود دارند. آنها مانند تبلیغات و دیگر راه کارهای بازاریابی گذرا نیستند. وقتی هزینه تبلیغات می پردازید به طور موقت دیده می شوید اما لینک ها جایگاه شما را همیشگی می کنند و تا زمانی که این لینک ها وجود دارند شما نیز دیده می شوید.

• ایجاد اعتماد و اعتبار

زمانی که شما به جایگاهی ثابت در حوزه انتشارات دست یافتید می توانید با آن خود ستایی کنید. بسیاری از برندهای بزرگ لوگوی نشریاتی که در آن ظاهر شده اند را نمایش می دهند. می توانید به آن به شکل یک امضا یا رفرنس یا منبع نگاه کنید که به شما اشاره دارد. از این طریق می توانید برای خود اعتبار و موقعیتی کسب کنید و در چشم دیگران قابل اعتماد جلوه کنید.

نتیجه گیری

اگر می خواهید در دنیای مجازی بیشتر دیده شوید و به اعتبار و شهرت بالاتری دست یابید باید بتوانید در آنجا دیده و مطرح شوید. یکی از این راه ها لینک سازی است چرا که این امر برای موتورهای جستجوی گوگل از اهمیت ویژه ای برخورد دار است. با داشتن لینک های بیشتر رتبه سایت خود را بالاتر برده و در صفحه نتایج جستجو به موقعیت بهتری دست می یابید. آنچه که در بالا بیان شد اهمیت بسیار لینک سازی در سئو و به تبع کسب و کارتان را به خوبی نشان داد. حال آن چیزی که اهمیت دارد نحوه رویارویی شما با نحوه لینک سازی است. پیش از آنکه اقدام به لینک سازی کنید باید بدانید کدام لینک سازی ها برایتان مفید و کدام مضر است زیرا این عوامل باعث افزایش یا کاهش رتبه بندی شما توسط الگوریتم های گوگل می شوند. مقاله بعدی به این امر اختصاص دارد. پس با ما همراه باشد. سئو تخصص ماست. در قسمت وبلاگ می توانید از تجربه های سئو در اصفهان شرکت پونه مدیا استفاده نمایید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
چگونه لینک خوب را از بد تشخیص دهیم؟

 

5 از 5