ديجيتال ماركتينگ چيست

امروزه در بسیاری از مقالات آموزشی  صحبت از دیجیتال مارکتینگ  ( Digital marketing )است . و از این روش به عنوان بهترین و ماندگارترین و گاهی هم تاثیرگذارترین روش های بازاریابی یاد می کنند . اگر شما هم دوست دارید بدانید دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه می توان به یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ تبدیل شد در ابتدای کار باید با اصول دیجیتال مارکتینگ  آشنا باشید و چندین کتاب دیجیتال مارکتینگ را برای کسب تسلط بیشتر مطالعه کنید اینکه ديجيتال ماركتينگ چيست ؟ چه اهمیتی دارد و چرا از این روش به عنوان بهترین روش یاد می شود اینها سوالاتی است که با خواندن این مقاله برای آنها پاسخی دریافت خواهید کرد. پس ما همراه باشید.

ديجيتال ماركتينگ چيست

 دیجیتال مارکتینگ ( Digital marketing )   یا بازاریابی داده محور به استفاده از فناوری اطلاعات و ابزارهای دیجیتال در تجارت گفته می شود. حال چرا به دیجیتال مارکتینگ بازاریابی داده محور گفته می شود. این استفاده از ابزار دیجیتال در دیجیتال مارکتینگ می تواند به استفاده از ابزارهایی مانند گوشی ، کامپیوتر ، تبلت و به خصوص اینترنت اشاره کرد اینترنت به عنوان یک عامل کلیدی در بازاریابی دیجیتال از آن یاد می شود. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال فقط به استفاده از این ابزارها ختم نمی شود بلکه در این روش از تمام تجهیزات دیجیتال برای رسیدن به هدف استفاده می شود. حال سوال این است که هدف در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ هدف اصلی در دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) افزایش فروش است. برای افزایش فروش محصول یک هدف سطح بالا است ولی اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ را به صورت جزئی تعریف کنیم .به تمام کارها و اقداماتی گفته میشود که برای تبلیغ محصول ، برند ، رفتار مشتریان  در بستر اینترنت صورت میگیرد از آن به عنوان  دیجیتال مارکتینگ یاد می شود.  یکی از مهم ترین تفاوت های بازاریابی دیجیتال با روش های سنتی را می توان تفاوت دیدگاههای این دو روش کسب و کار دانست. در دیجیتال مارکتینگ به مشتری به عنوان طلا یاد می شود در صورتی که در روش های قبلی به مشتری توجه خاصی نمی شود. بنابراین در این روش بازاریابی از تمام ابزارهای دیجیتال مانند ایمیل مارکتینگ ، موبایل و شبکه های اجتماعی برای جذب و تحلیل رفتار مشتریان استفاده می شود تا بتوانند به صورت هدفمند تبلیغات خود را برای مردم ارسال کنند تا بهترین نتیجه را بتوانند کسب کنند. دیجیتال مارکتینگ علاوه بر علمی بودن آن باید در آن کار بلد باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای  تشکیل یک ساختار حرفه ای  در اینترنت برای یک کسب و کار را تبدیل کنید.

در بازاریابی اینترنتی روش های مختلفی برای ایجاد استراتژی کسب و کار وجود دارد که میتوان به بازاریابی جاذبه ای ، بازاریابی چریکی ، بازاریابی ویروسی ، بازاریابی ایمیلی ویکی دیگر از روش ها که خیلی آن را در شبکه های اجتماعی دیده اید بازاریابی محتوا است که یکی از مهم ترین جزء های  روش دیجیتال مارکتینگ است.

 

چرا دیجیتال مارکتینگ و تاریخچه دیجیتال مارکتینگ 

سوالی که برای همه افراد پیش می آید این است که چرا از دیجیتال مارکتینگ باید استفاده کنیم. مگر روش های سنتی چه عیبی دارد. طی دهه های اخیر پیشرفت های زیادی در بخش تکنولوژی صورت گرفته است به طوریکه افراد کاملا با تکنولوژی ادغام شدند و از تلفن های هوشمند ، اینترنت ، وب سایت و... برای رفع نیازهای خود و حتی خریدهای خود استفاده می کنند. چرا وقتی می توان به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک ساده محصولات مورد نیاز خود را خرید کنیم به فروشگاههای فیزیکی مراجعه کنیم. سهولت ، قیمت مناسب ، صرفه جویی زمانی و... تنها بخشی از محاسن استفاده از تکنولوژی و اینترنت برای کارهای روزانه است .با این محاسن دیگر کمتر کسی حاضر می شود که خرید فیزیکی انجام دهد . علاوه بر آن زمانی که مردم در وقت های آزاد خود در اینترنت و شبکه های اجتماعی مشغول به انجام کارهای خود هستند به صورت معمول بیش از یک ساعت است. و شما اگر با هدف عمل کنید می توانید بهترین نتیجه ها را برای کسب و کار خود به وجود آورید. زیرا دیگر شما با تعداد محدودی از افراد سر و کار ندارید و به صورت همزمان به میلیون ها نفر دسترسی دارید که به راحتی آنها را می توانید به مشتریان خود تبدیل کنید. با توجه به این دلایل فکر می کنم که تا الان قانع شده باشید که چرا باید از دیجیتال مارکتینگ  استفاده کنیم.

اصطلاح بازاریابی دیجیتال برای اولین بار در سال 1990 به طور رسمی استفاده شد. اما این کار برای اولین بار توسط گروه SoftAd Group برای بازاریابی اتومبیل در اواسط دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت. این روش حتی تا سال 2000 هم شکل خاصی به خودش نگرفته بود زیرا طبق آمارهای منتشر شده در انگلیس بیشتر خرده فروشان و بنک دارها تا آن سال آدرس دامنه ای برای خود ثبت نکرده بودند. اما از آن سال به بعد تا سال 2010 پیشرفت های چشمگیری در دیجیتال مارکتینگ صورت گرفت و به مراتب پیچیده ترشد . پیشرفت تکنولوژی و استفاده از موبایل های هوشمند و تبلت یکی از دلایل این پیشرفت است.
بازاریابی دیجیتال عمدتا با نام های بازاریابی آنلاین ، بازاریابی اینترنتی و وب شناخته می شود.

صحبت پایانی دیجیتال مارکتینگ 

یکی از مهم ترین مزیت ها و امکانات  دیجیتال مارکتینگ قیمت ارزان و در دسترس بودن آن به صورت همیشگی و 24 ساعته بودن تنها برخی از مزیت های استفاده از دیجیتال مارکتینگ است. یکی دیگر از دلایل کارآمد بودن این روش را می توان این دانست که در این روش ها هیچ اجباری برای خرید وجود ندارد و به دلیل ایجاد انگیزه مشتری خیلی راحت تر اقدام به خرید می کند و در اینده ای نه چندان دو به دلیل کارآمدتر بودن بازاریابی های درون گرا که در دیجیتال مارکتینگ  ( Digital marketing ) استفاده می شود جایگزین روش های سنتی تبلیغات تلفنی ، تلویزیونی و حتی بیلبوردهای شهری خواهد شد. 

روشهای نوین دیجیتال مارکتینگ


در مطالب بعدی سعی می کنیم که بتوانم روشهای نوین دیجیتال مارکتینگ را معرفی کنیم.