توضیحات متا یا  Meta Description چیست؟

توضیحات متا یا Meta description یک عنصر HTML است که یک سری توضیحات به صورت خلاصه از محتوای صفحه، به کاربر و موتور جستجو می دهد و آن ها را راهنمایی می کند  تا به منبع خوبی برای پیدا کردن نتیجه ی جستجوی خود دسترسی پیدا می کنند. امروزه یکی از عوامل بسیار مهم در سئوی داخلی توضیحات متا هستند. که در ادامه به توضیح کامل در این خصوص می پردازیم.

توضیحات متا

طول توضیحات متا یا meta description چقدر است؟

حداکثر کاراکتری که مجازید در meta description استفاده کنید 300 کاراکتر می باشد. ولی از آنجایی که توضیحات متا فقط استفاده ی بی هدف از کلمات کلیدی نیست و هدف این است که یک محتوای متنی کوتاه تبلیغاتی تولید کنید و برای معرفی محتوای تولید خود به دید مخاطب برسانید، باید در نظر داشته باشید که متن توضیحات متا به گونه ای باشد که شروع و پایان داشته و بتواند مخاطب جستجو کننده را قانع کند که به سایت شما مراجعه کرده و از محتوای تولیدی شما استفاده کنند.پس به گونه ای می توان گفت طول Meta description از یک جمله ی کوتاه تا یک پاراگراف کوتاه متغیر است. ولی طول پیشنهادی برای توضیحات متا بین 160تا 300 کاراکتر می باشد.

 

توضیحات متا چه خصوصیاتی داشته باشد؟

یک meta description  مطلوب و استاندارد باید هوشمندانه باشد، به راحتی خوانده شود، از کلمات تکراری استفاده نشده باشد و فعالانه و با انرژی باشد. شما باید از کلمات کلیدی استفاده کنید ولی به گونه ای این کلمات را بچینید که یک جمله ی شکیل تشکیل داده و با آن واقعا محتوای تولید شده و منتشر شده در صفحه وب سایت خود را تبلیغ کنید.

 

در توضیحات متا از علامت نقل قول استفاده نکنید.

هر گاه در توضیحات متا که برای صفحه ی خود نوشته اید از علامت نقل قول (:) استفاده می کنید؛ گوگل توضیحات متا که در فایل HTML صفحه شماست را از علامت نقل قول به بعد برش می دهد و در صفحه نتایج جستجو خود نمایش نمی دهد. برای جلوگیری کردن از پیش آمدن این مشکل، بهترین راه حل این است که تمام علائم و کاراکتر های غیر الفبایی را از متن توضیحات متا حذف کنید.

 

گاهی نیاز نیست توضیحات متا بنویسید.

هرگاه که در محتوای خود 3 عدد یا بیشتر کلمات کلیدی داشتید، این امکان وجود دارد که از مسیر درست نوشتن توضیحات متا خارج شده و به بی راهه بروید؛ در چنین شرایطی منطقی تر است که توضیحات متا را ننویسید و بگذارید تا موتور های جستجو این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهند. البته با شنیدن این حرف به اشتباه نیوفتید و قصد کنید که ایجاد توضیحات متا مربوط به تمامی صفحات سایت خود را بر عهدی  موتور های جستجو بگذارید. به یاد داشته باشید که شما انسانید، پس می توانید انسان ها را بهتر از موتورهای جستجو درک کنید و از طرفی شما توانایی جمله بندی دارید. پس برای موارد ساده خودتان مسئولیت این کار را قبول کنید.

 

آیا توضیحات متا یا meta description برای بهبود سئو وب سایت شما مفید است؟

بله! مهم است. توضیحات متا می تواند تاثیرات مفید و قابل توجه بر روی بهبود کیفیت سئو وب سایت شما بگذارد چرا که یکی از مراکز توجه برای موتور های جستجو و مخاطبان توضیحات متا می باشد.
یکی از فایده های کلیدی و موثر توضیحات متا این است که " توضیحات متا که شما استفاده می کنید به عنوان یک متن تبلیغاتی برای شما عمل می کند" این یعنی وقتی رتبه ی سایت شما در یک کلمه ی کلیدی رشد کند، موتور جستجوی گوگل توضیحات متای سایت شما را در پایین آدرس سایت در صفحه ی نتایج گوگل به نمایش می گذلرد و توضیحاتی به صورت خلاصه در مورد محتوای پیج نشان می دهد؛ این توضیحات مختصر همان توضیحات متا سایت است.
همین موضوع باعث می شود که توضیحات متا علاوه بر تاثیرات مثبت بر روی سئو، به عنوان یک متن تبلیغاتی عمل کند و اگر نگارش خوبی داشته باشد کاربر را برای مشاهده ی محتوایی که تولید کرده اید وسوسه کند.
یک توضیحات متا که به صورت اصولی و درست نوشته شده باشد این قدرت را دارد که مخاطب را برای کلیک کردن بر روی ادرس وب سایت خود وسوسه کرده و در نتیجه در صفحه نتایج مخاطبین طبیعی بیشتری جذب می کنید و آمار کلیک خود وب سایت خود را افزایش می دهید. با بالا رفتن نرخ کلیک خوردن وب سایت، افراد بیشتری به صفحات سایت شما مراجعه می کنند و همین موضوع باعث بالا رفتن ترافیک ارگانیک وب سایت شما خواهد شد. پس بی شک ارائه ی یک توضیحات متای خوب می تواند تأثیر خوبی روی سئوی شما داشته باشد.

 

تمرین برای نوشتن توضیحات متا meta description 

توضیحات متا یکی از زیر مجموعه های متن های کوتاه تبلیغاتی است و به دلیل اینکه کاربر های جستجو کننده را از صفحه نتایج جستجو به سایت شما می کشاند و از طرفی یکی از مواردی می باشد که در امر بازاریابی وابسته به موتور های جستجو در دیدِ مخاطب است اهمیت زیادی برای دارندگان وب سایت برخوردار است. آماده کردن یک توضیحات متا که خوانا، جامع، مفید، وسوسه کننده و در آن از کلمات کلیدی به طور مناسب استفاده شده باشد می تواند میزان کلیک خوردن لینک صفحه شما را در صفحه نتایج جستجو افزایش دهد. وقتی شما از کلمات کلیدی مهم و مرتبط در meta description صفحه خود استفاده می کنید، به موتور های جستجو می فهمانید که محتوای شما در چه موردی است. وقتی شما در توضیحات متا از کلمات کلیدی استفاده می کنید و جستجو کنندگان آن ها را برای جستجو در موتور های جستجو مانند گوگل استفاده می کنند؛ موتور های جستجو در صفحه نتایج کلماتِ کلیدی موجود در توضیحات متا را bold کرده و همین امر باعث می شود توجه مخاطب به لینک سایت شما جلب شود. پس باید توجه داشته باشید که توضیحات متا برای مطلب خود را با در نظر گرفتن عبارات و کلماتی که کاربران جستجو می کنند بنویسید. 

 

تمرین پایانی

به عنوان مثال  فرض کنید قصد دارید در خصوص نحوه نشستن درست هنگام کار یک محتوای متنی تولید کنید؛ ابتدا سوال خود را به گونه های گوناگون جستجو کرده و کلمات مهم و کلیدی مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید ( مثلا روش صحیح نشستن سر کار، شیوه صحیح نشستن، طرز نشستن درست روی صندلی، طرز درست نشستن روی زمین). سپس با توجه به نکاتی که گفته شد یک توضیحات متا کاملا اصولی و حساب شده بنویسید و با ما در زیثر همین مقاله به اشتراک بگذارید.
متن زیر به عنوان یک نمونه از توضیحات متا در همین مورد است.

یادگیری راه و روش صحیح نشستن روی صندلی در محل کار و شیوه جلوگیری از آسیبها در اثر غلط نشستن از زمین گیر شدن شما جلوگیری میکند پس برای یادگرفتن یک راه حل دائمی کلیک کنید

با تشکر از همراهی شما.

 

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید