الگوریتم مدیک گوگل و آخرین تغییرات آن

در این مطلب می‌خواهیم یکی از جدید‌ترین الگوریتم های گوگل را بررسی کنیم و ببینیم روی چه کسب و کار‌هایی و تا چه اندازه تأثیر داشته است. همان‌طور که می‌ دانید بسیاری از کسب و کار‌های معتبر، برای اینکه به رتبه های خوبی در نتایج گوگل برسند، هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند. این هزینه‌ها شامل زمان نیز هست. بنابراین یک کسب و کار، تمام انرژی خود را صرف می‌کند و در سئو به سطح قابل قبولی می‌رسد و مدتی در همان محدوده امنی که مد نظر داشته می‌ماند. گاهی پیش می‌آید که کسب و کار‌ها متوجه می‌شوند که رتبه آن‌ها در موتور جستجوی گوگل افت کرده است و البته این افت رتبه عموما مربوط به استراتژی‌های وب سایت نیست، اینجاست که هر متخصص سئو اولین حدسی که می‌زند مربوط به الگوریتم‌های جدید گوگل است.

هر چند وقت یک بار گوگل، الگوریتم یا الگوریتم‌هایی را ارائه می‌دهد که بیشتر آن‌ها به صورت رسمی در ابتدای کار، معرفی نمی‌شوند. یکی از الگوریتم‌های جدید گوگل، مدیک نام دارد که تا حدی به صورت رسمی معرفی نشد ولی تاثیراتی که روی لیست نتایج داشت، قابل توجه است. با این مطلب همراه شوید تا مدیک و تأثیرات آن را مطالعه کنیم.

 الگوریتم مدیک

الگوریتم مدیک (Medic)

 

در تاریخ ۱ ماه آگوست سال ۲۰۱۸ گوگل بالاخره به صورت رسمی اعلام کرد که الگوریتمی سراسری یا گلوبال و به محوریت هسته گوگل، ارائه داده است. منظور از سراسری بودن الگوریتم مدیک، این بود که مدیک روی تمام وب سایت‌ها در تمام دامنه‌ها و زبان‌ها تأثیر می‌گذارد. خب، گفتیم که بر اساس گوگل، مدیک یک الگوریتم سراسری است و بر روی همه وب سایت‌ها تاثیراتی خواهد داشت. ولی بسیاری از سیستم‌های تجزیه و تحلیل، گزارش دادند که بیشترین تمرکز و تأثیر الگوریتم مدیک، بر روی وب سایت‌ها مرتبط با سلامتی و پزشکی بوده است. در کنار این وب سایت‌ها، بسیاری دیگر نیز تحت تأثیر واقع شدند. وقتی از گوگل درباره مدیک سؤال کردند و راهنمایی خواستند که چگونه با آن کنار بیایند، گوگل پاسخ همیشگی را داد یعنی بالا بردن کیفیت محتوا و تجربه کاربری. یعنی هر کاری که برای بهینه سازی سئو تا به حال انجام می‌دادید، حالا هم انجام دهید و رضایت کاربران را در بالاترین اولویت در نظر بگیرید.

با تمام این صحبت‌ها، مشخص است که الگوریتم مدیک، این نام را هم به خاطر تأثیری که روی وب سایت‌ها سلامتی و پزشکی دارد، یدک می‌کشد، هر چند، گوگل هرگز به صورت رسمی این موضوع را قبول نمی‌کند.

گوگل می‌گوید الگوریتم مدیک یک الگوریتم هسته و سراسری است و لازم نیست به آن توجه زیادی کرد زیرا گوگل، سالی چند بار مانند این الگوریتم و تغییرات را اعمال می‌کند که بر هیچ وب سایتی، تأثیر خاصی ندارد. البته همان‌طور که گوگل قبلاً درباره الگوریتم‌های پاندا، پنگوئن و … اطلاعات دقیقی ارائه نکرد بعید نیست که درباره الگوریتم مدیک هم سخن نگوید. با این حساب گزارشی رسمی از گوگل در دست نداریم که بدانیم، چه وب سایت‌هایی تحت تأثیر مدیک، قرار می‌گیرند.

 

الگوریتم مدیک بر چه وب سایت‌هایی تأثیر می‌گذارد؟

 

گفتیم که گوگل، اطلاعات دقیق یا حتی خلاصه‌ای درباره تأثیرات مدیک ارائه نمی‌دهد، ولی بر اساس برخی از سایت‌های معتبر تجزیه و تحلیل، می‌توانیم حدس‌هایی بزنیم. سایت‌هایی مانند SEMRUSH، MOZ، Sistrix و دیگر متخصصان حرفه‌ای سئو، بر اساس آمار‌ها و تجزیه تحلیل‌ها خود اعلام کردند که بیشترین تأثیر الگوریتم مدیک بر روی وب سایت‌های حوزه سلامتی می‌باشد. همچنین وب سایت‌هایی که به نوعی خدماتی مانند سرویس های اقتصادی و یا سرگرمی‌های روزمره، ارائه می‌دهند هم تحت تأثیر مدیک قرار گرفته‌اند. با این حساب چنین بر می‌آید که تمرکز الگوریتم مدیک بر روی سایت‌هایی است که به نوعی با مسائل مالی و سلامتی مردم سر و کار دارند.

 الگوریتم مدیک

 

الگوریتم مدیک

چگونه در مقابل الگوریتم مدیک آماده باشیم؟

 

از وقتی که بحث الگوریتم مدیک به میان آمد بسیاری از سایت‌های خبری و سایت‌های مرتبط با سئو با آب و تاب درباره مدیک صحبت کردند و به نوعی حساسیت به آن را بالا بردند ولی تقریباً در هیچ کدام از این وب سایت‌ها و مطلب‌ها، راهکاری برای آمادگی در برابر مدیک ارائه نشد. هنوز کاملاً و دقیقاً مشخص نیست که مدیک از چه استراتژی ها و چه راهکار‌هایی استفاده می‌کند ولی مشخص است که نمی‌توانیم این الگوریتم را نا دیده بگیریم. چه در برابر این الگوریتم و هر الگوریتم دیگری که به نوعی وب سایت شما را با افت رتبه مواجه می‌کند، باید راه حل سریع و مفیدی توسط تیم متخصصان سئو، پیاده و اجرا شود. در اینجا هم دوتا از راه حل‌های مهم و کار آمد را نام می‌بریم:

 

- استفاده از SSL

- بهینه سازی وب سایت برای گوشی های همراه

 

این دو راه حل شاید برای همه وب سایت‌ها به یک اندازه بازدهی نداشته باشد ولی در این سال‌ها مشخص شده است که برای گوگل، امنیت وب سایت شما و Mobile's user friendly بودن، بیش از فاکتور‌های دیگر، ارزش دارد. برای همین هم، ما این دو راه حل را برای مقابله با الگوریتم مدیک به شما پیشنهاد می‌کنیم. واضح است که وقتی وب سایتی دارای SSL باشد و همچنین برای نمایش در موبایل‌ها هم بهترین شکل بهینه سازی شود، از نظر گوگل، وب سایت با‌ ارزشی است و تقریباً هیچ الگوریتمی نمی‌تواند وب سایت شما را با وجود این دو امتیاز، دچار مشکل کند.

البته سخنان اکانت گوگل در توییتر را هم نباید فراموش کنیم، وقتی کاربران درباره آمادگی در مقابل الگوریتم مدیک از گوگل سؤال کردند، گوگل توصیه کرد به جای تمرکز بر روی ربات ها بهتر است مدیران وب سایت‌ها بر روی تولید و ایجاد یک وب سایت کاربر محور سرمایه‌گذاری کنند. یعنی برای بالا بردن رتبه سایت خود کافیست کاربران را راضی نگه دارید و آن‌ها را به چیزی که می‌خواهند برسانید. یکی از این راه‌ها، تولید محتوای با کیفیت و مفید است که برای گوگل بسیار ارزشمند می‌باشد.

 

جمع‌بندی

 

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل به نام مدیک را هم بررسی کردیم. شاید درباره تمام مطالب سئو، یک موضوع کلیشه‌ای وجود داشته باشد ولی با این حال اهمیت آن پا برجاست. ربات‌های گوگل روز به روز به مغز انسان نزدیکتر می‌شوند و مانند ما فکر می‌کنند پس لازم نیست گوگل را دور بزنید فقط کافیست وب سایتی ایجاد کنید که برای کاربران، ارزشمند و مفید باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید