الگوریتم E-A-T گوگل

E-A-T مخفف Expertise (تخصص)، Authoritativeness (اعتبار) و Trustworthiness (قابل اعتماد) است. E-A-T خوب در داخل و خارج از سایت به شما کمک میکند تا رتبه های بالاتری در موتور جست جوی گوگل بدست بیاورید. ما اعتقاد داریم که E-A-T برای بیشتر سایت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچند تمام متخصصان سئو باور ندارند که E-A-T در رتبه بندی سایت ها موثر است.
منظور از Expertise یا تخصص این است که شما باید در زمینه مورد نظر سایت خود متخصص باشید. طبیعی است که وب سایت های طنز یا سرگرمی تخصصی نیستند و این مورد برای سایت هایی که در زمینه مالی، پزشکی و قانونی فعالیت می کنند، اهمیت دارد. منظور از کلمه دوم Authoritativeness یا اعتبار این است که شما باید یک مرجع معتبر در حوزه خود باشید و کیفیت محتوای خود را بالا ببرید. قابل اعتماد بودن یا Trustworthiness مورد دیگری است که باید در این وبسایت ها بررسی شود. شما باید بتوانید اعتماد کاربران خود را جذب کنید. به عنوان مثال شما باید از گواهی SSL استفاده کنید زیرا اکثر سایت هایی که در صفحه اول هستند از SSL استفاده می کنند.
در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که E-A-T چیست و چگونه می توانید تغییراتی را برای کمک به بهبود E-A-T خود ایجاد کنید که به طور بالقوه می تواند به رتبه های بهتر و ترافیک بیشتر تبدیل شود.
در فوریه 2019 گوگل به طور رسمی اعلام کرد که E-A-T یکی از بخشهای مهم مرتبط با الگوریتم های گوگل است. در آگوست 2019 گوگل اعلام کرد که در صورتی که سایت های شما در بروز رسانی الگوریتم ها دچار افت شده اند باید روی کیفیت و E-A-T تمرکز کنید.

 

ریشه یابی E-A-T

منظور از Expertise یا تخصص این است که شما باید در زمینه مورد نظر سایت خود متخصص باشید. طبیعی است که وب سایت های طنز یا سرگرمی تخصصی نیستند و این مورد برای سایت هایی که در زمینه مالی، پزشکی و قانونی فعالیت می کنند، اهمیت دارد.
منظور از کلمه دوم Authoritativeness یا اعتبار این است که شما باید یک مرجع معتبر در حوزه خود باشید و کیفیت محتوای خود را بالا ببرید.
قابل اعتماد بودن یا Trustworthiness مورد دیگری است که باید در این وبسایت ها بررسی شود. شما باید بتوانید اعتماد کاربران خود را جذب کنید. به عنوان مثال شما باید از گواهی SSL استفاده کنید زیرا اکثر سایت هایی که در صفحه اول هستند از SSL استفاده می کنند.

آیا گوگل به E-A-T امتیاز خاصی تعلق میدهد؟

گوگل هیچ امتیاز خاصی برای E-A-T یا YMYLl ندارد. QRG) Quality Raters Guidlines) گوگل در حقیقت دستورالعمل هایی برای امتیازدهی هستند.
E-A-T و YMYL مفاهیمی است که انسان ها برای فهم الگوریتم های گوگل استفاده میکنند. در حقیقت هیچ الگوریتمی وجود ندارد که برای رتبه بندی فقط به سایت های YMYL  یا E-A-T نگاه کند. اما گوگل برای بالا رفتن امتیاز سایت به شما پیشنهاد میدهد E-A-T خود را تقویت کنید.

دستورالعمل های امتیازدهی کیفیت (QRG) در مورد E-A-T چه می گوید؟

اول بیاید در مورد QRG صحبت کنیم. وقتی از معاون ریاست گوگل بن گومز در خصوص ارتباط QRG و الگوریتم های گوگل سوال کردند وی در جواب گفت : میتوانید دستورالعمل رتبه بندی را به صورتی که ما میخواهیم الگوریتم ها عمل کنند ببینید. این دستور العمل ها بهتون نمیگوید که الگوریتم ها چگونه رتبه بندی میکنند اما بهتون نشون میده الگوریتم ها چه کری باید انجام بدهند.
اگر براتون سوال پیش می آمد که گوگل چه چیزی را "با کیفیت " در نظر میگیرد QRG ها به طور کامل این موضوع را با جزئیات تعریف میکند.
با اینکه الگوریتم های گوگل به طور کامل مثل این دستورالعمل ها عمل نمیکنند اما نشان میدهند که گوگل میخواهد این الگوریتم ها چگونه عمل کنند. و اطلاعات زیادی در این دستورالعمل ها در خصوص E-A-T وجود دارد.
بیاید به مطلبی که QRG در خصوص E-A-T میگوید یک نگاه بندازیم. عکس های زیر به طور مستقیم از آخرین دستورالعمل QRG که در 5 دسامبر سال 2019 منتشر شد گرفته شده است. در این دستور ها به E-A-T 135 بار اشاره شده است.

الگوریتم e-a-t گوگل-تخصص فرد

E-A-T درسایت های زندگی یا پول (YMYL) از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر سایت شما پزشکی، حقوقی یا مالی است داشتن E-A-T خوب حیاتی است. اگر به کاربران برای تصمیم گیری های مهم کمک میکنید سایت شما  Your Money Or Your Life به حساب می آید. همچنین اگر در سایت خود محصول میفروشید یک سایت YMYL به حساب می آیید.
ما به طور شخصی بیشتر سایت هایی موجود را سایت YMYL حساب میکنیم. شما ممکنه بحث کنید که سایتتان دارد لوازم تحریر میفروشد به مردم برای تصمیمات مهم زندگی کمکی نمیکند هرچند اگر شما اطلاعات کارت اعتباری در سایت خود دریافت میکنید و نیاز است که کاربر به شما اعتماد کند به این معناست که شما یک سایت YMYLدارید.
دستورات QRG به شما میگه که یک سایت YMYL که فاقد E-A-T مناسب است یک سایت بی کیفیت حساب میشود.

با توجه به گفته ما که بیشتر سایت ها YMYL بحساب می آیند حتی اگر به طور واضح همچین سایتی نیستید ما باز هم به شما پیشنهاد میدهیم که گوگل E-A-T خود را تقویت کنید.

گوگل لیستی از کاراکترهای با کیفیت و کم کیفیت دارد

QRG در لیست خود E-A-T را یکی از با اهمیت ترین کاراکترهای کیفیت قرار داده است.

الگوریتم e-a-t گوگل- کاراکترهای با کیفیت

یکی از  کاراکترهای کم کیفیت بودن در لیست QRG ، جایگاه پایین صفحات نسبت به E-A-T است.  

الگوریتم e-a-t گوگل-کاراکتر های بی کیفیت

E-A-T نویسندگان از اهمیت بالایی برخوردار است

سیگنال هایی که گوگل برای مشخص کردن E-A-T استفاده میکند برای برندها، وبسایت ها، تجارت ها و نویسندگان قابل استفاده است.QRG به ما میگوید که اگر نویسنده موضوع در این زمینه تخصص ندارد کیفیت پایین خواهد آمد.

e-a-t در نویسندگان سایتاین موضوع اهمیت بالایی دارد. به مطالبی که در سایت های YMYL نوشته شده نگاه کنید خیلی از این مطالب توسط نویسندگان ماهر نوشته شده اند که در آن زمینه تخصص ندارند. اگر خود شما داری یک مطلب در مورد مالیات میخوانید ترجیح شما این است که این مطلب را یک نویسنده نوشته باشه یا کسی که قبلا کارهای حسابداری انجام داده است؟ اگر شما سرطان دارید میخواهید در مورد بیماری خود از زبان یک سئو کار بخوانید یا یک دکتر متخصص؟
واضح است که شما میخواهید یک مطلب نوشته شده از زبان متخصص بخوانید. برای همین گوگل می خواهد به مشتریان نشان دهد که مطالب نوشته شده توسط متخصصان است پس اگر در حال حاضر در زمینه خود شناخته شده نیستید سعی کنید برند خود را بیشتر معرفی کنید.

الگوریتم e-a-t گوگل

این یک مطلب در خصوص مسائل مالی است در این صفحه درجه تخصص نویسنده مشخص نشده و این موضوع برای رتبه بندی به خصوص در سایتهای مالی و پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. 
برای همین خیلی مهم است که نویسنده های شما یک بیوگرافی کوتاه از خود بنویسند و توضیح دهند به چه دلیل در این زمینه متخصص بحساب می آیند.

گوگل چگونه E-A-T را اندازه گیری میکند؟

1. اندازه گیری منشن های لینک شده و لینک نشده
به گفته گری ایلیس  گوگل  در E-A-T خیلی به لینک شدن به سایت های معتبر و اینکه آنها شما را منشن کرده باشند اهمیت میدهد.

2. گوگل میداند به چه منشن هایی اعتماد کند
گوگل از کجا میداند به چه قسمت هایی از سایت اعتماد کند و به چه قسمت هایی بی توجهی کند؟ الگوریتم پنگوئن (منتشر شده در سال 2016) لینک هایی که از منابع غیر معتبر هستند را نادیده میگیرد. گوگل در حال حاضر کامل نیست چرا که هنوز بعضی اسپمر ها میتوانند با شیره مالیدن سر گوگل رتبه خود را بالا ببرند. اما فهم اینکه چه لینک هایی برای پیج رنک باید به حساب بیایند را بالا برده است.

3. سیگنال های زیادی در وب وجود دارند که گوگل میتواند از آنها اطلاعاتی مناسب برای E-A-T کسب کند
QRG در خصوص اهمیت نظرات و اعتبار شرکت در رابطه با E-A-T صحبت میکند حالا ما میایم و این سیگنال ها را بررسی میکنیم. و به شما یاد میدیم با یادگیری این سیگنال ها سایت خود را بهبود ببخشید

چگونه با استفاده ازE-A-T سایت خود را بهبود ببخشیم؟

- نظرات مثبت دریافت کنید

نظری که کاربران در مورد محصول شما میدهند مهم است. به نظر کاربران در سایت هایی مثل YELP، AMAZON و Google Shopping توجه کنید.

- سعی کنید در ویکیپدیا به شما اشاره شود یا صفحه خود را بسازید

به ویکیپدیا در QRG زیاد اشاره شده است. این یعنی گوگل خیلی به آن ها اعتماد دارد. قبلا گفته میشد که چون گوگل لینک های این سایت را برای رتبه بندی دنبال نمیکند لینک های ویکیپدیا برای پیج رنک اهمیت ندارد. در اینجاست که صحبت منشن وسط میاد. حتی اگه پیج رنک لینکهای این صفحه را دنبال نمیکند منشن شدن توسط همچین سایت بزرگی خیلی به شما کمک خواهد کرد. ساختن صفحه در ویکیپدیا کار سختی است چرا که باید استاندارد های آن را انجام دهید.

1. کلیه اطلاعات مربوط به شرکت شما قابل تأیید است.

2. شرکتتان باید از منابع معتبر پوشش قابل توجهی دریافت کرده باشد.

- در سایت های معتبر منشن شوید

این یکی از مهمترین جنبه های E-A-T گوگل است. حرف A مخفف "اعتبار" نشان دهنده منشن های معتبر شماست.

گوگل میفهمد که یک منشن معتبر است یا نه. پس اگر برای لینکی پول دادید، دریافتش زیادی راحت بوده یا به نحوی مسئول سایت را مجبور کردید به شما لینک بزند گوگل آن را معتبر حساب نمیکند و برایش ارزش زیادی قایل نیست.
اگر افراد در مکان های معتبر به شما اشاره کرده اند چون میخواستند این کار را بکنند این نشاندهنده اعتبار شماست.

- در فوروم ها(Forum) منشن شوید

این ممکن برای همه ی کسب و کار ها فایده نداشته باشد اما اگر مردم دارن در مورد رقبای شما صحبت میکنند شما هم همچین چیزی را میخواهید. شاید به نظر مسخره میاد وقتی میگم اینکارو بکنید چرا که نظرات در فورم ها به راحتی قابل دستکاری هستند اما QRG در خصوص این موضوع میگوید:

ما باور داریم که گوگل میتواند تشخیص بدهد منشن چه فورم هایی (Forum) اهمیت دارد و برایe-a-t فایده دارند.

- قابل اعتماد باشید

گوگل تغییراتی که در الگوریتم خود اعمال کرد برای شناسایی اعتماد بود (شروع این تغییرات با الگوریتم مدیک). قبل از این بروز رسانی گوگل یک نسخه جدید از دستورالعمل QRG ارائه داد که تغییرات زیادی در آن اعمال شده بود اما یکی از تغییرات قابل توجه اضافه کردن کلمه "امنیت" بود. کلمات هایلایت شده زیر به QRG قبل از آپدیت مدیک اضافه شدند.این جمله بندی در اخرین بروز رسانی تغییر کرده است و کلمه "امنیت برای کاربر" حذف شده است. اما امنیت هنوز از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در آپدیت مدیک دیدیم که سایت هایی که افت رتبه داشتند مشکل اعتماد از قبیل زیر را داشتند:

  •  نظرات منفی در فضای مجازی
  • اعتراض کاربران در خصوص عدم بازپرداخت
  •  مقالات پزشکی که رفرنس های علمی نداشتند یا مطالبی نوشته بودند که با اطلاعات جدید تداخل داشته است

اصول مهم برای پیاده سازی دستور العمل های E-A-T گوگل

اصول زیادی برای رعایت دستورالعمل های E-A-T وجود دارد که در این قسمت به صورت خلاصه به آن ها اشاره ای می کنیم:

  • ارزیابی مجدد وبسایت و بررسی میزان ناراحتی کاربر در آن
  • مدیریت صفحه "درباره ما" 
  • نمایش تخصص و تجربیات تیم خود به کاربر
  • مدیریت شهرت و اعتبار خود
  • بهبود کیفیت محتوای جدید و قدیمی در وبسایت

نتیجه گیری

در مطلب بالا ما بررسی کردیم که گوگل برای رتبه بندی سایت ها( با استفاده از الگوریتم های خود) دستورالعمل هایی ارائه داده است که به ما کمک میکند سایت مناسبی برای کاربران خود ارائه دهیم و در نتیجه این کار در موتور جستجوی گوگل رتبه بالاتری بدست بیاوریم. E-A-T یکی از راهکارهای گوگل برای بهبود سایت است. یکی از روش های مهمی که کمک میکند شما برای الگوریتم های گوگل آماده باشید .بالا بردن اعتماد، اعتبار و تخصص سایت همواره مهم است. البته توجه داشته باشید که این فاکتور ها به تنهایی کافی نیستند و شما باید روی دیگر فاکتورهای خود نیز تمرکز کنید.