الگوریتم E-A-T گوگل

الگوریتم E-A-T گوگل که مخفف Expertise (تخصص)، Authoritativeness (اعتبار) و Trustworthiness (قابل اعتماد) است اولین بار در سال 2014 توسط گوگل ارائه و معرفی شد. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید، این کلمات در الگوریتم چه معنی دارند و منظور از آن ها چیست؟ در این مطلب به توضیح این الگوریتم می پردازیم و 5 تصور غلطی که درباره آن وجود دارد، بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.
منظور از Expertise یا تخصص در این الگوریتم این است که شما باید در زمینه مورد نظر سایت خود متخصص باشید. طبیعی است که وب سایت های طنز یا سرگرمی تخصصی نیستند و این مورد برای سایت هایی که در زمینه مالی، پزشکی و قانونی فعالیت می کنند، اهمیت دارد. منظور از کلمه دوم Authoritativeness یا اعتبار این است که شما باید یک مرجع معتبر در حوزه خود باشید و کیفیت محتوای خود را بالا ببرید. قابل اعتماد بودن یا Trustworthiness مورد دیگری است که باید در این وبسایت ها بررسی شود. شما باید بتوانید اعتماد کاربران خود را جذب کنید. به عنوان مثال شما باید از گواهی SSL استفاده کنید زیرا اکثر سایت هایی که در صفحه اول هستند از SSL استفاده می کنند.

5 تصور غلط درباره الگوریتم E-A-T گوگل

الگوریتم E-A-T گوگل برای ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل و اطمینان از ارائه محتوای تخصصی وبسایت استفاده می شود. برای این منظور هزاران نفر در گوگل با بررسی صفحات وب، کیفیت این صفحات رابررسی می کنند و بازخورد خود را از این صفحات به صورت نمره برای بهبود الگوریتم های گوگل بیان می کنند.
در سال 2018 الگوریتم E-A-T یکی از موضوعات اصلی در بحث و گفتگوهای بین سئوکاران بود. تغییراتی که در ترافیک ارگانیک برخی وب سایت ها در 1 آگوست 2018 به وجود آمد، نشان دهنده بروز رسانی هسته الگوریتم گوگل بود. گفتگوها و تبادلات نظر متخصصان سئو در این باره موجب شد تصورات غلطی درباره این الگوریتم و تغییراتش به وجود بیاید. در این مطلب 5 تصور غلط را که درباره الگوریتم E-A-T وجود دارد، بیان می کنیم.

5 تصور غلط درباره الگوریتم E-A-T گوگل

1. E-A-T جزو الگوریتم های گوگل نیست!
طبق صحبت گری الیس از گوگل در کنفرانس Pubcon، "گوگل دارای میلیون ها الگوریتم کوچک است که با یکدیگر کار می کنند و در نهایت یک نمره برای رتبه بندی صفحات به دست می آورند. اکثر این الگوریتم ها به دنبال سیگنالی در محتوا و صفحات هستند".
در واقع می توان گفت E-A-T یک مفهوم است که الگوریتم های گوگل به دنبال این هستند که یک وبسایت را به صورت کلی بر اساس E-A-T ارزیابی کنند.

2. هیچ نمره ای برای E-A-T در نظر نگرفته شده است
در همان کنفرانس ذکر شده، گری الیس با سوال های شرکت کنندگان پاسخ داد که "هیچ نمره E-A-T داخلی یا YMYL وجود ندارد". حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که YMYL چیست؟!
پس از معرفی E-A-T، نحوه رتبه بندی صفحات YMYL تغییر یافت. YMYL مخفف عبارت Your Money or Your Life (پول شما برای زندگی شما) است. این اصطلاح را گوگل برای صفحاتی به کار می ‌برد که می ‌توانند به طور مستقیم بر ثبات مالی، ایمنی، خوشبختی و سلامت کاربران تاثیر بگذارد. به عنوان مثال وبسایت هایی که درباره مسائل پزشکی صحبت می کنند و به کاربران در این زمینه مشاوره می دهند، در این دسته بندی قرار می گیرند. این بروز رسانی بر سایت‌ ها و صفحاتی که در این دسته بندی هستند، تاثیر زیادی گذاشت.
همانطور که گفتیم نمره ای برای E-A-T تعیین نمی شود. حتی معیارهای ارزیابی کیفیت وبسایت که از E-A-T در ارزیابی های خود استفاده می کنند، در رتبه بندی وب سایت ها به طور مستقیم تاثیر نمی گذارند و عوامل دیگری را نیز برای ارزیابی کیفیت در نظر می گیرند.

3. تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد جزو فاکتورهای رتبه بندی شخصی نیستند!
گوگل دارای حداقل 200 فاکتور برای رتبه بندی صفحات است که به طور مستقیم روی رتبه بندی سایت ها تاثیر می گذارند. E-A-T به طور مستقیم روی صفحات تاثیر نمی گذارد و به صورت غیر مستقیم در رتبه بندی تاثیر می گذارد.
گری الیس بیان کرد: "ما از سیگنال های مختلفی استفاده می کنیم تا بتوانیم بگوییم که محتوا با E-A-T مطابقت دارد یا نه. همانند تشخیصی که توسط انسان انجام می شود. اگر این گونه به مسئله فکر کنید، بله E-A-T گوگل یک عامل رتبه بندی است."
همچنین هنگامی که شرکت کنندگان در کنفرانس درباره طرز کار E-A-T در الگوریتم فعلی سوال کردند، او جواب داد:
"بسیاری از سئوکاران تصور می کنند سه رکن اصلی E-A-T یعنی تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد عوامل رتبه بندی هستند اما این اصطلاحات نحوه کار این الگوریتم را نشان نمی دهد. آنها به صورت تقریبی فقط کاری را که باید انجام شود انجام می دهند. به عنوان مثال، گوگل برای تاثیر این موارد به صورت الگوریتمی چه کاری انجام می دهد؟ هنگامی که درباره سلامتی صحبت می شود، آیا گوگل برای مشخص کردن سایت های مرتبط با مطالب پزشکی ارزشمند، از عبارات خاصی استفاده می کند؟ به عنوان مثال در صورتی که در زمینه پزشکی فعالیت می کنم، آیا باید خط مشی های خود را تغییر داده و پیش از اسم خود ” DR.” داشته باشم برای اینکه گفته های من نشان دهنده ی تخصص بیشتری باشند؟"

5 تصور غلط درباره الگوریتم E-A-T گوگل

4. هرکسی که سایت دارد نیاز نیست روی E-A-T تمرکز کند
گوگل اعلام کرد سطحی که از E-A-T در وبسایت ها انتظار دارد به محتوایی که در آن سایت ارائه شده است و ماهیت YMYL آن محتوا بستگی دارد. به عنوان مثال مباحث مربوط به پزشکی و مشاوره آن، باید توسط سازمان ها یا افراد متخصص و معتبر ارائه شود و موضوعات سرگرمی مانند آموزش آشپزی تخصص بالایی نیاز ندارند. فاکتور E-A-T در شرکت هایی که درباره مباحث YMYL صحبت می کنند و روی ایمنی، خوشبختی، سلامت و ثبات مالی خواننده تاثیر مستقیم می گذارند، اهمیت زیادی دارد.
جان مولر در 27 دسامبر 2019 در ویدیویی که درباره ارتباط E-A-T با دستورالعمل های مربوط به رتبه بندی کیفیت جستجوی گوگل بود، به سوال شخصی که در مورد بهبود E-A-T در سایت تجارت الکترونیکی خود سؤال کرده بود، پاسخ داد:
"من در مورد E-A-T برای وبسایت های تجارت الکترونیکی نمی دانم. E-A-T چیزی است که ما در دستورالعمل های مربوط به کیفیت خود داریم و بیشتر به نوع وب سایت هایی توجه دارد که نوع اطلاعات برای کاربر بسیار مهم است، جایی که آنها واقعاً باید بدانند که اطلاعات مناسب را در آنجا دریافت می کنند. بنابراین احتمالاً در مورد اکثر وب سایتهای تجارت الکترونیکی کمتر چنین مواردی وجود دارد."
آنچه جان می گوید این است که EAT، برای سایتهای تجارت الکترونیکی از اهمیت کمتری برخوردار است. درواقع وقتی صحبت از سایت های تجارت الکترونیکی است، ارزیابی کنندگان کیفیت در گوگل نیازی ندارند به EAT نگاه و توجه کنند؛ به همان اندازه که به سایت های مرتبط با سلامتی، پزشکی، مالی و انواع دیگر توجه می کنند.

5. بررسی سئوی فنی و سایر اهداف سئو با تمرکز روی E-A-T جایگزین نمی شود
تمامی کارهایی که برای بهبود سئو سایت باید انجام شود مانند بهینه سازی داخلی، کسب بک لینک های باکیفیت و ... برای حرکت در راستای اجرای استراتژی موفق سئو و E-A-T موفقیت آمیز انجام می شود. برای این عامل باید کیفیت کلی سایت، مسائل مربوط به تجربه کاربر بالا رود و مشکلات فنی سایت کاهش پیدا کند. پس همه این کارها در جهت رعایت اصول E-A-T و با آن منافاتی ندارند.

 

اصول مهم برای پیاده سازی دستور العمل های E-A-T گوگل

اصول زیادی برای رعایت دستورالعمل های E-A-T وجود دارد که در این قسمت به صورت خلاصه به آن ها اشاره ای می کنیم:
1. ارزیابی مجدد وبسایت و بررسی میزان ناراحتی کاربر در آن
2. مدیریت صفحه "درباره ما" و استفاده از اصول E-A-T در آن
3. نمایش تخصص و تجربیات تیم خود به کاربر
4. مدیریت شهرت و اعتبار خود
5. بهبود کیفیت محتوای جدید و قدیمی در وبسایت

نتیجه گیری

در این مطلب درباره تصورات غلطی که درباره E-A-T و وبسایت هایی که باید به آن توجه کنند، صحبت کردیم. آیا شما درباره تصورات غلط دیگری که درباره این فاکتور وجود دارد، اطلاعاتی دارید؟ اگر پاسخ مثبت است در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین اگر کارهای مثبتی در جهت رعایت دستورالعمل های E-A-T انجام دادید و از آن نتیجه گرفتید و در رتبه بندی شما تاثیر گذاشت، در قسمت نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید