لینک های Sitewide چیست و چه تاثیری روی سئو دارد؟

توانایی یک سایت در جذب و تبدیل ترافیک به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از این عوامل رتبه بندی سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) سایت است. هنگامی که کاربری درخواست محصولات ارائه شده در سایت را وارد می کند، یک سایت به وسیله سئو حرفه‌ای می‌تواند در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود. رتبه بندی خوب سئو، توانایی سایت در فروش و سوددهی به مالک سایت را مشخص می‌کند. یکی از تکنیک‌هایی که سال‌هاست صاحبان سایت‌ها برای بهبود رتبه خود استفاده می‌کنند، استفاده از Sitewide های مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سئو و شغل های مرتبط با سئو از جمله تحلیلگر سئو با دیگر مقالات دیگر پونه مدیا همراه باشید.

لینک های Sitewide چیست؟

لینک‌های Sitewide بک لینک‌هایی هستند که در تمام صفحات یک سایت ظاهر می‌شوند. این لینک‌ها معمولاً لینک‌هایی هستند که در سرصفحه، پاورقی و نوار کناری سایت قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر، مردم لینک‌های Sitewide را در سایت خود قرار می‌دهند تا رتبه SERP (صفحات نتایج موتورهای جستجو) سایت‌ خود را به سرعت بهبود بخشند. رتبه بندی SERP به لیست نتایج صفحه نمایش داده شده توسط گوگل یا موتور جستجوی دیگر در پاسخ به درخواست جستجوی کاربر اشاره دارد.

لینک های Sitewide چیست؟ 

علت محبوبیت Sitewide چیست؟

چندین سال پیش Sitewide از محبوبیت فراوانی در میان کسب و کارهای آنلاین برخوردارد شد، زیرا یک روش فوق العاده آسان و سریع برای دریافت تعداد زیادی بک لینک‌ بود، بنابراین بسیاری از مردم مسیرهایی ایجاد کردند تا سایت‌های دیگر را به سرعت و به راحتی به سایت خود بک لینک دهند. با توجه به اینکه بک‌ لینک‌ها بیشتر بر کمیت متمرکز بودند تا کیفیت، دریافت بک لینک‌های جدید برای افزایش رتبه بندی SERP که کمیت حرف اول را در آن می‌زدند فوق‌ العاده بود.
لینک‌های Sitewide به شدت مورد استقبال قرار گرفتند و در این زمان کلاه سیاه‌ها، یعنی افرادی که برای پیشرفت سئو از روش‌های غیرمجاز استفاده می‌کردند تا سایت زودتر در نتایج گوگل ظاهر شود، شروع به فعالیت‌ کردند.

استفاده از این روش ادامه پیدا کرد تا هنگامی که گوگل الگوریتم جدید خود را با نام پنگوئن در آوریل 2012 معرفی کرد. این آپدیت این الگوریتم منجر به جریمه شدن برخی وب سایت‌ها شد و رتبه بسیاری از آنها در همان زمان به طور ناگهانی سقوط کرد.

با به‌روزرسانی الگوریتم های گوگل ما متخصصان سئو آموختیم هر پیوندی که طبیعی نباشد برای سایت خطرناک است. این الگوریتم جدید که پنگوئن نام دارد در تلاش است تا بک لینک‌هایی را که اسپم یا نامربوط هستند را جریمه کند و روش‌های دریافت بک لینک که توسط کلاه سیاه‌ها برای ایجاد سریع بک لینک‌های بی‌کیفیت ارائه می‌شود را ناکارآمد کند. اگر بک لینک‌هایی که در سایت شما قرار دارند معیارهای خاصی را رعایت نمی‌کنند باعث مجازات‌ هر دو سایت خواهند شد.

علت محبوبیت Sitewide چیست؟ 

لینک‌های Sitewide چه تأثیری روی سئو دارد؟

اجرای یک استراتژی سئوی کاربردی و مفید برای یک سایت بسیار دشوار است. بسیاری از متغیرها با سرعت زیادی در حال تغییر هستند، مانند ایجاد بک لینک‌های جدید، رسانه‌های اجتماعی، تغییرات الگوریتم و غیره. تا اینجا دریافتیم که لینک‌های Sitewide می‌توانند به وسیله بررسی‌های جدید گوگل مضر و غیرکاربردی خوانده شوند و در نهایت باعث جریمه شدن سایت شما شوند. اما لینک‌های Sitewide همیشه غیرمفید نیستند! اگر بدانیم با چه روش‌هایی Sitewideها می‌توانند برای سئو سایت مفید باشند و به سایت ما یاری می‌رسانند، می‌توانیم از آنها بیشترین سود را ببریم. برخی از انواع Sitewideها طبیعی هستند و به هیچ وجه سئوی سایت شما را مختل نمی‌کنند، چنین بک لینک‌هایی نه باعث کاهش رتبه بندی سایت شما می‌شوند و نه به سئو آسیب می‌رساند. برخی دیگر نیز برای سایت شما بی‌ضرر هستند، یعنی نه برای سایت شما جریمه‌تراشی می‌کنند و نه به کمک سئو می‌آیند. در ادامه با لینک‌های Sitewide آشنا می‌شویم که روی سئو تأثیر مثبت می‌گذارند.

پاورقی
پیوندهایی که در پاورقی صفحه ظاهر می‌شوند از Sitewideهای بی‌ضرر و مفید هستند

دو سایت با محتوای مشابه
لینک‌هایی که دو سایتی که متعلق به یک مالک است را به یکدیگر متصل می‌کنند، Siteside ها طبیعی تلقی شوند، زیرا دو سایتی که به یکدیگر لینک شده‌اند دارای موضوعات مشابه یا نزدیک به هم هستند.

سیاست حفظ حریم خصوصی و حق چاپ
لینک‌های Sitewide که با اهداف قانونی از منابع خارجی استفاده می‌کنند.

لینک‌های Sitewide چه تأثیری روی سئو دارد؟ 

اگر هنوز نگران این هستید که Sitewide ها برای شما مشکل‌ساز شوند، چند استراتژی مهم وجود دارد که می‌توانید از آنها برای استفاده مسئولانه استفاده کنید:

  • پیروی از شیوه‌های رایج ایجاد لینک
    سعی کنید لینک را تا حد امکان مرتبط نگه دارید، آن را با کلمات کلیدی پر نکنید و مطمئن شوید که از لینک‌های دیگری که در این دامنه استفاده می‌شود متمایز نباشد.
  • اجتناب از خریداری لینک‌های Sitewide
    بیشتر Sitewide خریداری شده در سایت به دامنه‌های ارزان، ناخواسته و بی‌ربط ختم می‌شود.
  • ارتباط مستقیم با مالک دامنه
    درباره نحوه ایجاد و مدیریت لینک‌ها در سایت خود بیشتر بیاموزید و در برابر هرگونه رفتار مشکوک احتیاط کنید. برای رسیدن به این هدف با مالک دامنه به طور مستقیم وارد گفتگو شوید.

لینک‌های Sitewide چه تأثیری روی سئو دارد؟ 

لینک‌های Sitewide ممکن است بک لینک‌های ایده عالی به نظر برسند، فرصتی برای دریافت صدها یا حتی هزاران لینک به سایت شما در زمان کم. اما در واقعیت، مزایای Sitewide ها هرگز بیشتر از بک لینک‌ های عادی نیست و اگر Sitewide های خود را به اشتباه مدیریت کنید، ممکن است با جریمه‌های جدی مواجه شوید. با هوشیاری پیش بروید. اگر در خصوص استراتژ‌های کاربردی طراحی سایت نیاز به مشاوره و آموزش سئو دارید حتما با کارشناسان ما در پونه مدیا تماس حاصل فرمایید.