blog-org-857-1487073535-screen-amazon-breadcrumb Breadcrumbs  یا Breadcrumb trail چیست؟

Breadcrumbs یا Breadcrumb trail نوعی کنترل گرافیکی است که به صورت navigation به کمک کاربر می آید و به کاربر مسیر رسیدن به صفحه جاری را نشان میدهد.

چرا که ممکن است کاربر از هر صفحه وارد صفحات دیگر شود و در نتیجه سردرگمی کاربر را به همراه دارد. در این مواقع Breadcrumbs به کمک کاربر می‌آید. پس‌ Breadcrumbs یکی از راه‌های Landing page است.
این اصطلاح از داستان تخیلی Breadcrumbs (تکه نان) اثر هانسل و گرتل گرفته شده که در این داستان کودکان برای گم نکردن مسیر خود از تکه‌های نان استفاده می‌کنند.
Breadcrumbs ها معمولا به صورت افقی در بالای صفحه ،زیر نوار عنوان ظاهر می شوند. Breadcrumbs ها امکان بازگشت کاربر به صفحاتی که قبل از رسیدن به این صفحه پیمایش کرده را ایجاد می‌کنند و همچنین در سایت‌های سلسله مراتبی ترتیب رسیدن به صفحه جاری را بیان می‌کند.
این نوع از مدیریت را می‌توان در برنامه هایی مثل Mac OS's Finder ، Thunar ، Snow Bird ، Dolphin و... مشاهده کرد که معمولا به نوار آدرس اضافه شده و سا جایگزین آن شده است.
Breadcrumbs می‌تواند بر اساس نمایش Location، نمایش مسیر یا ویژگی‌هایی که کاربر ضمن طی کردن مسیر انتخاب کرده، دسته‌بندی شود:

Home >>Department>>Heart and Veins>> Doctors
Shopping card >>Mobiles >>Sony
همانگونه که کاربر از این مسیرها برای یافتن مسیر location استفاده می‌کند، موتورهای جست و جو هم با استفاده از Breadcrumbs ها صفحات را راحت‌تر و دقیق‌تر پیدا می‌کند. همچنین با مقایسه محتوای صفحه با Breadcrumbs امکان حذف کلمات غیر مرتبط موجود در کلمات کلیدی را فراهم می‌کند.
شکل زیر نمونه‌ای از طراحی Breadcrumbs می‌باشد که مورد استفاده موتورهای جست‌و‌جو قرار میگیرد:
Main Keyword (link to home) >> main keyword +word(Category link) >>Main Keyword +word

جالب است بدانید Breadcrumbs باعث افزایش CTR(تعداد کلیک‌ برروی لینک‌ها) می‌شود.

کارایی Breadcrumbs :

- منوی اصلی و Breadcrumbs باهم تفاوت دارند و هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. بنابراین هرگز نباید از Breadcrumbs به جای منو استفاده کرد.

- Breadcrumbs برای سایت‌‌های بزرگ با لینک‌ها و دسته بندی‌های زیاد مفید است و استفاده از Breadcrumbs در سایت‌های کوچک توصیه نمی‌شود.در سایت‌های کوچک استفاده از tagها کارامدتر است.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟

متخصصان پونه مدیا منتظر شما هستند

نظر خودتان را با ما در میان بگذارید