با ما در ارتباط باشید: 0314566
همکاری در فروش

اصطلاح Affiliate Marketing در فارسی چه ترجمه هایی دارد؟

ترجمه کلمه به کلمه اصطلاح Affiliate marketing بازاریابی وابسته است در ایران برای این اصطلاح بازاریابی از اصطلاحاتی مثل سیستم همکاری در فروش به صورت رایج ، یا افیلیت مارکتینگ به صورت فینگلیش حتی در خیلی از سیستم های معروف به کار می رود ، بازاریابی پورسانتی یا بازاریابی معرف اصطلاحات مختلفی است که برای این سبک بازاریابی در ایران رایج است .

همکاری در فروش یا بازاریابی معرف یا افیلیت مارکتینگ  (Affiliate Marketing) از روش‌های نوین کسب درآمد آنلاین می‌باشد. که امروزه در دنیا طرف داران زیادی دارددر سیستم همکاری در فروش، شما از طریق فروش محصولات یا معرفی خدمات یک کسب و کار اینترنتی، می‌توانید به درآمد برسید. در واقع به ازای هر فردی که از طریق شما به عنوان یک بازاریاب، با یک کسب و کار آشنا شده و محصولات یا خدمات آن را خریداری کند، سود حاصل از آن به شما نیز پرداخت می‌شود. در روش بازاریابی پورسانتی، درصد همکاری‌ها مشخص است و به ازای فروش هر محصول یا خدمات، پورسانت تعیین شده‌ای به حساب بازاریاب آن واریز خواهد شد. به دلیل دو ویژگی زیر روش همکاری در فروش، به عنوان یکی از بهترین روش‌های بازاریابی شناخته شده است.

1.فروشنده نیازی ندارد محصول را از قبل خریداری کند، بلکه تنها زمانی هزینه‌ای برای فروش پرداخت می‌کند که فروشی اتفاق افتاده باشد.
2.علاوه بر فروشنده محصول یا خدمات، بازاریاب نیز سود خود از آن فروش را به دست می‌آورد. در این روش هر چه تلاش بازاریاب بیش‌تر باشد، به درآمد بیش‌تری نیز دست می‌یابد.

سیستم همکاری در فروش چیست

تاریخچه همکاری در فروش به سال 1994 برمی‌گردد و آمازون مخترع و گسترش‌دهنده آن بوده است. جرقه این ایده در ذهن موسس سایت آمازون که فردی به نام جف بزوس بود در یک میهمانی شکل گرفت. داستان از آن جا شروع می‌شود که نویسنده‌ای قصد انتشار کتابش را داشته است، بدون آن که به عنوان فروشنده شناخته شود. بزوس این ایده را مطرح کرد که کتاب نویسنده را در سایت خود بفروشد و در ازای این کار درصد کمی از قیمت کتاب را به عنوان پورسانت بردارد. از این ایده بزوس که امروزه با عنوان همکاری در فروش آن را می‌شناسیم، به مرور در صنایعی مانند گردشگری و بیمه نیز استفاده شد.

سیستم همکاری در فروش چیست

سیستم همکاری در فروش چگونه کار می‌کند؟
یک سیستم افیلیت مارکتینگ دارای سه بخش اصلی می‌باشد:
1.فروشنده (merchant): که صاحب کسب و کاری اینترنتی است.
2.معرف (Affiliate.Publisher): در واقع همان بازاریاب واسطه می‌باشد که محصولات یا خدمات فروشنده را به دیگران معرفی می‌کند.
3.خریدار (customer)

برای ورود به سیستم همکاری در فروش، سایت شرکت فروشنده یک لینک و شناسه اختصاصی محصول یا خدمات را در سایت خود به شما اختصاص می‌دهد. شما به عنوان بازاریاب این سیستم، باید این لینک را در سایت و یا شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید و از این طریق بازدیدکنندگان را به سایت فروشنده ارجاع دهید.

بعد از این که بازدید‌کنندگان بر روی لینک کلیک کنند، یکی از موارد زیر می‌تواند اتفاق بیافتد:

 • بلافاصله بعد از ورود به سایت فروشنده، اقدام به خرید کند.
 • بعد از ورود به سایت در آن ثبت نام کرده و یا ایمیل خود را در آن وارد کند.
 • پس از ورود به سایت اقدامی انجام نداده و ازآن خارج شود.

بسته به هدفی که سایت فروشنده دنبال می‌کند، با توجه به تعداد کلیک‌ها و بر اساس حالات مختلف، بازاریاب پورسانت دریافت خواهد کرد. در برخی از سایت‌ها که هدف افزایش فروش باشد، بازاریاب تنها به ازای هر خرید مشتری سود خود را دریافت خواهد کرد، که با توجه به قیمت کالا میزان سود نیز برای کالاهای مختلف متفاوت خواهد بود. یا برای مثال در برخی از سایت‌ها هدف افزایش ترافیک وب سایت و بازدیدکنندگان است، در این صورت به ازای هر بار کلیک بر روی لینک، به بازاریاب پورسانت مشخصی تعلق می‌گیرد.

سیستم همکاری در فروش چگونه کار می‌کند؟

مزایای سیستم همکاری در فروش

برای یک سیستم همکاری در فروش مزایای زیادی وجود دارد، که این سیستم را به گزینه مناسبی برای رشد کسب و کارها و کسب درآمد از این طریق تبدیل کرده است. از مهم‌ترین مزایای همکاری در فروش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه کم برای شروع کار: برای پیوستن به اکثر سیستم‌های همکاری در فروش نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای ندارید.
 • نیاز به تولید محصول یا خدمات از جانب خود شما نیست.
 • نیازی به مکان فیزیکی و صرف هزینه برای نگهداری از محصول نمی‌باشد.
 • در هر مکانی و هر زمان که به اینترنت دسترسی داشته باشید می‌توانید کار کنید و درآمد به دست آورید.
 • بسته به بازاریابی شما امکان کسب درآمد منفعل نیز وجود دارد.
 • یکی از بهترین روش‌های قابل استفاده برای هر کسب و کار، جهت افزایش مخاطب و برندسازی می‌باشد.
 • فروش محصولات کسب و کار در سطح وسیع تر
 • کم هزینه ترین و موثرترین روش تبلیغات برای صاحبان یک کسب و کار

روش‌ موثر کسب درآمد از سیستم همکاری در فروش

پس از معرفی، نحوه عملکرد و مزایای یک سیستم همکاری در فروش، نوبت به بررسی راه حل‌های عملی برای کسب درآمد از این روش بازاریابی نوین می‌رسد. در ادامه به بررسی روش‌های کسب درآمد در این سیستم که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مد نظر برای هر بازاریابی می‌باشد می‌پردازیم.

ساخت وب سایت

البته به عنوان اولین قدم و قبل از راه‌اندازی یک سایت، باید حوزه کاری مورد علاقه خود را انتخاب کنید و سپس شروع به ساخت وب سایت کنید. بهتر است در ابتدای کار از پلتفرم‌های رایگانی مانند Wordpress استفاده کنید، تا در صورت پشیمان شدن، هزینه زیادی نکرده باشید.اما سوالی که مطرح می‌شود این است که مهم‌ترین بخش یک سایت برای افیلیت مارکتینگ کدام بخش است؟ طبیعتا قسمت وبلاگ هر سایت مهم‌ترین بخش برای سیستم همکاری در فروش می‌باشد. اما از بخش‌های دیگر وب سایت نیز نباید غافل شد. برای مثال:
درباره ما: این قسمت را به توضیح درباره خودتان تخصیص دهید تا بازدید کننده اطلاعات بیش تری از شما به دست آورده و بتوانید اعتمادش را جلب کنید.
تماس با ما: در این قسمت باید کلیه اطلاعات دسترسی مانند شماره تماس یا آدرس شما باشد، تا صاحبان محصول و یا همکارهای احتمالی افیلیت، برای ارتباط با شما دچار مشکل نشوند.
رفع مسئولیت: در این بخش باید این هشدار را به مشتری بدهید که مسئول پیگیری خرید نیستید و شما تنها یک واسطه بین فروشنده محصول و خریدار آن می‌باشید.
قوانین و مقررات: اگر موقع ثبت نام، اطلاعات خاصی از مشتری می‌گیرید حتما او را از آن آگاه کنید.
تبلیغات: حتما یک صفحه جداگانه برای قوانین تبلیغات خود طراحی کنید و قسمت‌هایی که قصد دارید به لینک افیلیت یا تبلیغ اختصاص دهید را مشخص کنید.

داشتن سایتی که متعلق به شما باشد، قطعا یکی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های رسیدن به سود بالا در سیستم همکاری در فروش است. با داشتن سایت می‌توانید با کسب و کارهای مختلف در زمینه افیلیت مارکتینگ کار کنید. علاوه بر این می‌توانید محتوای دلخواه خود را با قوانین سئو برای کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل استفاده کنید. مجموع این کارها در ساخت سایت، شما را به فروش بالاتر می‌رساند. مهم است که قوانین و مقررات خود را شفاف مطرح کنید، تا جای هیچ گونه شکایت و بهانه‌ای برای مشتری وجود نداشته باشد.

تولید محتوای با کیفیت (اصلی ترین قدم)

قطعا مهم‌ترین عنصر برای شما، جهت افزایش بازدید و فروش، محتوایی است که تولید می‌کنید. با این کار تعداد بازدید و ترافیک سایت را افزایش می‌دهید و به فروش بالاتر دست پیدا می‌کنید، فروش بالاتر دقیقا همان چیزی است که فروشنده یا صاحب محصول از شما انتظار دارد. بهتر هست حتی قبلا تعدادی محتوای عالی و با کیفیت هم بر روی سایت خود منتشر کرده باشید، تا فروشگاه‌های معتبر اعتبار وب سایت شما را تایید کرده و خود خواهان همکاری با شما باشند.
محتوای تولید شده را نیز در زمان‌بندی مشخص منتشر کنید. هر چه محتوای بیش‌تری تولید کنید، امکان انتقال خریدار به سایت فروشنده را افزایش داده و پورسانت بیش‌تری دریافت خواهید کرد.

کسب درآمد از سیستم همکاری در فروش

انتخاب محصول تبلیغ شونده توسط خود شما

اگر در یک زمینه مشخص فعالیت می‌کنید، محصول تبلیغی را خودتان انتخاب کنید. برای موفقیت در تبلیغ محصول:
محصولی که بیش تر مورد تقاضا می‌باشد و مشکلی را رفع می کند، تبلیغ کنید.
محصولی که قبلا استفاده کرده و آن را دوست داشتید تبلیغ کنید. در گوگل سرچ کنید و برنامه‌های افیلیت سایت فروشنده را بررسی کرده و سپس درخواست لینک کنید.
در وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید و ببینید همکارانی که محتوای مشابه شما تولید می‌کنند، بیش تر چه محصولاتی را پینشهاد می‌دهند. برای این کار در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از هشتگ‌های مرتبط مانند #افیلیت استفاده کنید.

قرار دادن لینک‌های افیلیت در پست‌های محبوب سایت‌تان

در صورتی که محصول پیشنهادی با محتوای محبوب مرتبط است، به راحتی لینک انتقال به سایت فروشنده را در محتوای متن قرار دهید. اما در صورتی که محصول پیشنهادی با محتوای محبوب مرتبط نمی‌باشد، باید سعی کنید در پست محبوب، مخاطب را به پست‌های دیگر وب سایت‌تان که در آن لینک افیلیت قرار دارد ارجاع دهید.

قرار دادن لینک افیلیت در کمپین ایمیل مارکتینگ

در صورتی که محصول مورد نظر با محتوای ایمیلی که می‌خواهید برای کاربر ارسال کنید مرتبط است، هیچ مشکلی ندارد که لینک افیلیت محصول را در ایمیل قرار دهید. در صورتی که کاربرانی دارید که در سایت شما عضو هستند، به احتمال زیاد این کار ممکن است منجر به فروش محصول شود.
نکته مهم این است که اگر محصول با محتوای ایمیل شما مرتبط نیست، به هیچ وجه از این روش استفاده نکنید زیرا از این ایمیل برداشت تبلیغات بی جا شده و به پوشه اسپم ایمیل کاربران هدایت شود.

بهترین سیستم همکاری در فروش

همکاری با افیلیت‌های مختلف

کسب نتیجه و رسیدن به سود در سیستم همکاری در فروش نیازمند صبر و تلاش می‌باشد. در صورتی که همکاری با یک سیستم افیلیت برای شما نتیجه‌بخش نبود، به راحتی می‌توانید همکاری خود را لغو کرده و با شرکت‌ها و افراد دیگر همکاری کنید. البته حفظ اعتبار هم در این زمینه مهم است، فراموش نکنید با تنوع دادن در همکاری با شرکت‌های مختلف دارای سیستم افیلیت مارکتینگ و زیاده روی در این کار، با اعتبار خود بازی نکنید.

از روش‌های مختلف تبلیغ و مدل لینک‌های مختلف استفاده کنید

شما برای تبلیغ محصول یک فروشنده، می‌توانید لینک‌های افیلیت را در مدل‌های مختلفی مانند: بنر، عکس محصول، کد تخفیف و یا یک لینک ساده بسازید. انتخاب هر یک از این مدل‌ها به نوع محصولی که می‌خواهید تبلیغ کنید بستگی دارد. برای مثال اگر محصول از لحاظ بصری جذاب است، لینک آن را در قالب عکس قرار دهید.

ساخت پیج منبع

پیج منبع، صفحه‌ای است که همه محصولات پیشنهادی خود را در آن قرار می‌دهید تا به صورت یک جا در دسترس باشند. داشتن یک پیج منبع برای زمانی که در زمینه افیلیت مارکتینگ پیشرفت کرده‌اید لازم است. سعی کنید محصولاتی که بیش‌تر خرید شده را در قسمت بالای صفحه قرار داده تا توجه بیشتری را جلب کند. برای جلب توجه بیش‌تر، می‌توانید یک قسمت را برای محصولاتی که خودتان استفاده کرده‌اید در نظر بگیرید و مثلا با عنوان "پیشنهاد من" آن را از بقیه قسمت‌ها جدا کنید.

از فروشنده محصول برای مشتری تخفیف بگیرید

پس از این که از طریق لینک‌های افیلیت، تعدادی محصول را فروختید و توانستید اعتماد صاحب محصول را جلب کنید، از آنها بخواهید در صورت امکان برای مشتریان شما کدهای تخفیف و فروش ویژه در نظر بگیرند. از این طریق نیز می‌توان تعداد افراد بیش‌تری را به سایت فروشنده انتقال داد و به خریدار تبدیل کرد.

معرفی بهترین سیستم های همکاری در فروش

در پایان باید گفت افیلیت مارکتینگ در سراسر دنیا یکی از روش‌های موثر افزایش فروش برای کسب و کارهای مختلف به شمار می‌رود. این روش که یک سیستم برد-برد می‌باشد، هم برای فروشنده و هم معرف محصولات و خدمات سود و منفعت خواهد داشت. در صورتی که شما به عنوان یک معرف یا بازاریاب یک کسب و کار، عمکلرد خوبی داشته باشید نیز می‌توانید به سود بالایی از فروش خود دست پیدا کنید.
در سیستم همکاری در فروش ضرری برای طرفین وجود ندارد، اما برای رسیدن به نتیجه و سود بالای فروش باید تلاش و صبر زیادی داشته باشید. در مسیر رسیدن به نتیجه، ساخت یک وب سایت که اعتماد کاربر را به دست آورده باشد، به پیشرفت در این روش نوین بازاریابی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

نتیجه گیری:

اگر به دنبال کسب درآمد هستید و می خواهید در آمد خودتان را افزایش دهید می توانید از سیستم همکاری در فروش استفاده کنید، ایده این کاسب و کار چند سالی است که توسط شرکت آمازون داده شد و در حال حاضر خیلی از فروشگاه های بزرگ داخلی از این سیستم استفاده می کنند. روش کار این سیستم به این صورت است که ابتدا باید عضو سیستم آنها شوید و سپس از طریق لینک اختصاصی که به شما تعلق میگیرد محصولات آنها را به فروش برسانید و پورسانت بگیرید. همچنین می توانید برای فروش بیشتر برای خودتان یک سایت فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید و سپس اقدام به فروش نمایید.

5 از 5