آموزش سئو بخش های مختلفی را شامل میشود از الگوریتم های گوگل، یادگیری لینک سازی داخلی و بک لینک سازی ، تکنیک های سئو و سئو فنی گرفته تا آموزش نحوه استفاده از ابزارهای مختلف بهینه سازی سایت، در این مطلب با ما همراه باشید تا با توجه به نیازتان شما را در مسیر درست آموزش سئو قرار دهیم.
در بخش آموزش سئو شما با سئو مبتدی و حرفه ای، با توجه به استانداردهای سال 2020 آشنا خواهید شد. این مطلب به شما کمک میکند تا بتوانید در خصوص سئو سایت خود بهتر تصمیم گیری کنید. 

آموزش سئو چیست؟

سئو(SEO= Search Engine Optimization) به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. سئو به زبان ساده، به معنای بهبود روند افزایش بازدید از سایت شما در جستجوهای مرتبط است. هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال جلب توجه و جذب مشتریان احتمالی به سمت تجارت شما بیشتر خواهد شد. سئو بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. اما به یاد داشته باشید که شما سایت و تمام مطالب آن را برای جذب مشتری می نویسید. پس راه خود را گم نکنید. با نوشتن مطالبی که فقط برای موتور جستجو بهینه شده شما هیچ سودی نمی کنید. به یاد داشته باشید که سئو بهینه سازی برای نتایج طبیعی است. 

به زبان ساده سئو تلاش هایی است که افراد برای دیده شدن در صفحه اول نتایج صورت میدهند. 

سئو فقط مربوط به معماری عالی و زیبایی سایت نیست، سایت شما باید حاوی محتوای بهینه شده برای نیاز کاربران باشد. و این محتوا باید به حدی قوی باشد که ارزش لینک گرفتن از دیگر سایت ها را داشته باشد.

کاربران وقتی دنبال چیزی میگردند از موتورهای جستجو استفاده میکنند. شما میخواهید اون "چیزی" باشید که کاربر پیدا میکند. مهم نیست که شما محصول می فروشید، خدمات ارائه میدهید، وبلاگ نویسی میکنید یا هر مورد دیگه ای، بهینه سازی برای موتورهای جستجو یک امر مهم است.

از کجا آموزش سئو را شروع کنیم؟ و چطور یاد بگیریم؟

آموزش سئو در ابتدا امر ساده ای نخواهد بود. نکات زیادی در آموزش سئو وجود دارد که یادگیری آنها زمان بر خواهد بود. یادگیری تمام اطلاعات مربوط به سئو در یک مقاله تقریبا کاری غیر ممکن است. برای یادگیری سئو زمان بگذارید. شما نمیتوانید یک روزه به متخصص سئو تبدیل بشوید. در ابتدای کار شما باید یاد بگیرید که سئو چیست؟ پس از یادگیری این اصطلاح قدم بعد را بردارید. پونه مدیا برای آموزش سئو مطالعه مقالات آموزشی در سایت های معتبر در زمینه سئو، کتاب های مربوط به مبحث سئو ، کلاس ها و دوره های آموزشی و کسب تجربه عملی با راه اندازی یک سایت ساده را به شما پیشنهاد میدهد.

اما همیشه بهترین روش یادگیری یک عمل با تمرین و تکرار است. برای تمرین مواردی که در سئو یاد میگیرید یکی از بهترین روش ها ساخت وبلاگ و پیاده سازی آموزش ها روی مطالب این وبلاگ است.

آموزش سئو

چرا سئو بر موفقیت یک کسب و کار تاثیرگذار است؟

موفقیت هر کسب و کار مرتبط با داشتن مخاطب درست در زمینه ای است که فعالیت دارند. در دنیای امروز روند جذب مخاطب به سیستم های آنلاین منتقل شده است که به این مدل بازاریابی دیجیتال مارکتینگ میگوییم. یکی از معتبرترین روش جذب مخاطب و برند سازی آنلاین، سئو است. مخاطب عادت کرده است سوالات خود را در گوگل جستجو کند و گوگل بهترین جواب را برای این سوال به وی نشان خواهد داد، اگر سایت شما بهترین جواب باشد در صدر نتایج گوگل نشان داده میشود این نتیجه باعث معرفی کسب و کار شما برای کاربر میشود و به مرور زمان هرچه ماندگاری کاربر بیشتر شود احتمال جا به جا شدن شما در نتایج گوگل کمتر خواهد شد. 

چرا آموزش seo برای همه کسب‌و‌کارها مفید است؟

در سوال قبل به شما گفتیم که سئو باعث پیشرفت یک کسب و کار میشود. این به معنی مفید بودن سئو است. آموزش سئو در دسته افرادی که خودشان میخواهند سئو را انجام دهند و دسته ای که قصد برون سپاری را دارند به دلایل زیر اهمیت دارد.   

1. کسانی که میخواهند خودشان سئو را انجام دهند:

اگر قصد دارید خودتان سئو سایت را انجام بدهید واضح است که باید در این زمینه آموزش های لازم را ببینید. ما این موضوع را به شما پیشنهاد نمیدهیم. شما وقتی میخواهید موهای خود را کوتاه کنید این کار را به فردی که مهارت کافی دارد میسپارید.  چرا که فرد متخصص این کار را با تمرکز و دقت بالا انجام خواهد داد و در انتها اگر موی شما را خراب کرد باید جوابگوی شما باشد.سئو نیز مانند کوتاهی مو است وقتی به صورت اشتباه انجام شود برای رشد دوباره به زمان نیاز دارد. 

2. آموزش سئو برای افرادی که میخواهند برون سپاری بکنند:

این افراد نیز باید سئو را آموزش ببینند تا واحدهای اندازه گیری موفقیت سئو را به درستی بشناسند تا بفهمند آیا کار خوب پیش میرود یا خیر. تیم هایی که سئو را انجام میدهند این اصول اولیه را به شما آموزش خواهند داد. 

پس به طور کلی بهتر است هر کسب و کاری، آموزشی در خصوص سئو ببیند تا بتواند سئو را برای خود عملی کرده و یا متخصصان را با آگاهی کامل استخدام کند. 

چه زمانی خودمان سئو سایت را برعهده بگیریم؟

الان حتما براتون سوال پیش میاد که اصلا کی خودتون کار سئو را انجام بدهید و چه موقع با یک شرکت ارائه دهنده خدمات سئو همکاری کنید. جواب این سوال را نمیتوان به راحتی داد چرا که نه تنها به میزان رقابت در زمینه فعالیت شما بستگی دارد بلکه به بودجه شما نیز برمیگردد.

اول از همه شغل خودتون را بررسی کنید.شما چه درآمدی دارید؟ اگر با یک سئوکار حرفه ای یا یک آژانس سئو همکاری کنید چه هزینه ای باید برای این قرار داد سئو پرداخت کنی؟ مثل هر عمل دیگری ارزش ها را محاسبه کنید. پیشنهاد ما در آموزش سئو برای مدیران یادگیری مفاهیم اندازه گیری است تا بتوانند توقعات مدیریت شده در اندازه گیری موفقیت را بشناسند. اگر فرصت کافی برای یادگیری سئو ندارید و نیاز دارید سایت خود را سریع بهینه کنید حتما از متخصصان سئو استفاده کنید. 

از نکات مثبت انجام سئو توسط خود افراد

1. خرج کمتر(این موضوع فقط در صورتی است که سئو به صورت اساسی و درست انجام شود)

2. شما یک مهارت جدید یاد خواهید گرفت

3. کنترل کامل در دستان شماست (این موضوع هم مثبت است هم منفی چرا که وقتی خودتان همه کارها را انجام بدهید نمیتوانید اشتباهات را به وضوح ببینید )

نکات منفی انجام سئو توسط خود فرد 

1. زمان گیر است :سئو کاری است که شما باید به طور متناوب انجام دهید و ممکن است با تمرکز روی این قسمت کارهای دیگر خود را پشت گوش بیاندازید

2. اطلاعات ناکافی : روش های سئو همواره در حال به روز رسانی هستند و همینطور که در اول مطلب بیان کردیم یادگیری سئو کاری زمان گیر است. اگر قصد انجام سئو خود را دارید باید به طور کامل روی این مطالب وارد باشید. سئو غلط نه تنها سایت شما را بالا نخواهد آورد بلکه ممکن است شما توسط گوگل جریمه شده و از لیست ایندکس آن خارج شوید.

 وقتی شما خودتان سئو را شروع میکنید باید زمانی را برای یادگیری کامل سر فصل های سئو بگذارید، زمانی را برای پیاده سازی تجربی (پیاده سازی تکنیک های سئو روی سایت -که به صورت آزمون و خطا است) و بعد از آن میبینید که آیا موفق بوده اید یا خیر. اما وقتی انجام سئو را برون سپاری میکنید زمان و هزینه ای که باید در مراحل یادگیری مصرف کنید به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و محصول شما بعد از حداکثر 6 ماه به مرحله فروش میرسد. در صورتی که در نوع اول شما فقط چندین ماه را صرف یادگیری کرده اید.

آیا آموزش سئو سخت است؟

فرض کنید که میخواهید آشپزی را برای اولین بار یاد بگیرید. اولین باری که تلاش میکنید تا یک غذا بپزید باید دستور پخت این غذا را پیدا کنید (از فرد حرفه ای، کتاب یا سایت های آموزش آشپزی)، بعد از اینکه شما تمام مراحلی که گفته شده بود را دنبال کردید باز هم ممکنه غذای شما از نظر طعم و اندازه اون چیزی که انتظار داشتید نشود. اما وقتی این کار را چندین بار تکرار کنید با گذر زمان توی پختن این غذا استاد می شوید. آموزش سئو نیز مثل یادگرفتن آشپزی است اول کار سخت است اما با زمان گذاشتن و تمرین و تکرار آسوده تر خواهد شد. در اینجا به این نکته نیز توجه کنید که شما با یاد گرفتن یک دستور غذا، آشپز به حساب نمی آیید. در سئو هم یادگرفتن یک تکنیک سئو شما را به متخصص سئو تبدیل نمیکند. 

برای فهم سئو یک کاسه سوپ را فرض کنید این کاسه سه تا مواد مهم را به خود اختصاص داده:

1. خود کاسه نشان دهنده موارد فنی سئو سایت (سئو فنی، سئو داخلی، طراحی سایت، سرعت سایت) بدون این کاسه سوپ شما میریزد روی میز.
2. سوپ درون کاسه نشان دهنده محتوای سایت شماست (مهمترین قسمت سئو ، محتوای بد= رتبه پایین) هر چه این محتوا لذیذ تر باشد افراد مقدار بیشتری از این سوپ را استفاده میکنند وگرنه ممکن است سوپ شما دست نخورده باقی بماند.
3. ادویه سوپ نماد بک لینک ها و اعتبار لینک هاست که باعث میشه شما یه سوپ سئو عالی داشته باشید. شما اگه یک کاسه زیبا و مواد عالی هم استفاده کنید اما زیاد از حد نمک بریزید این سوپ یه هیچ وجه قابل استفاده نخواهد بود.
سوپ سئو

بهترین مرجع آموزش سئو سایت چیست؟

منابع آموزش سئو زیادی وجود دارد.  اطلاعات در بعضی از این منابع با هم مطابقت ندارد پس این سوال پیش می آید که برای آموزش سئو به کدام یک از آنها میتوان اعتماد کرد؟ کدام اطلاعات بروز و کامل را بیان کرده اند. در زیر سایتهایی را که به بهترین و نحو سئو را آموزش داده اند برای شما آورده ایم. این منابع سئو را با انواع روش ها از جمله مطالب کامل، تصاویر، اینفوگرافی، پادکست و ...برای آموزش استفاده کرده اند.

از آنجایی که هر فردی با یک روش میزان یادگیری بالاتری دارد. یک نفر فقط با گوش دادن و شرکت در کلاس های حضوری میتواند موضوع جدید را یاد بگیرد. فرد دیگر میتواند خودش مطالب را بخواند وبا خود آموزی مطلب را به راحتی درک کند.نفر سوم با دیدن ویدیو های آموزشی و گوش دادن به پادکست بهتر آموزش میبیند. یک نفر هم باید از چند تا از این روش ها استفاده کند تا بتواند یک مطلب جدید را یاد بگیرد. شما باید منبعی که از آن سئو را یاد میگیرید با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

سایتهای زیر از بروز ترین ها در خصوص اطلاعات مربوط به سئو هستند. منابع زیر انواع داده های مورد نیاز شما را در بر دارند. 
1. Google Webmaster Central Blog
2. Google Algorithm Changelog
3. Google Webmaster YouTube Channel
4. MOZ
5. Hubspot
6. Neilpatel
7. Search engine land

شما همچنین میتوانید با حضور در کلاس ها آموزش سئو یا تهیه پکیج های آموزشی سئو، این مطلب را به طور کلی آموزش ببینید. 

آموزش سئو مبتدی (آشنایی با اصطلاحات رایج سئو)

آیا تازه فعالیت خود را در زمینه سئو آغاز کرده اید؟ ابتدا به چندین اصطلاح که در آموزش ها و مطالب سئو زیاد خواهید شنید توجه کنید. 

چک لیست آموزش سئو

- اصطلاحات سئو مبتدی

سئو داخلی ، انجام سئو داخلی به معنی بالا بردن ترافیک طبیعی سایت با بهینه سازی خود سایت است. تمام مواردی که در سایت انجام میدهید از تولید محتوا تا سئو فنی.

سئو خارجی شامل تمامی مواردی میشود که شما انجام میدهید تا اعتبار سایت بالا برود. از جمله آنها : سئو کلاه سفید / سئو کلاه سیاه /سئو کلاه خاکستری.

سئو کلاه سیاه تکنیک های غیر اخلاقی سئو برای بالا بردن رتبه سایت هستند. این تکنیک ها بدون در نظر گرفتن فاکتورهای انسانی طراحی شده اند. اگر موتور جستجو بفهمد که شما از این تکنیک ها برای بالا بردن رتبه خود استفاده کرده اید دیر یا زود شما را جریمه خواهد کرد. در مورد تکنیک های سئو کلاه سیاه بیشتر مطالعه کنید.
سئو کلاه سفید تکنیک هایی است که بر اساس دستورالعمل گوگل پیاده سازی میشوند. موارد اولیه سئو کلاه سفید بسیار ساده است:1. محتوای عالی و مرتبط 2. بهینه سازی کلی سایت 3. لینک سازی
استراتژی های سئو کلاه سفید بلند مدت هستند و تجربه کاربر را بالا میبرند.
ما اصطلاح سئو کلاه خاکستری نیز داریم. این تکنیک نسبت به سئو کلاه سیاه از ریسک کمتری برخوردار است. اما استفاده از این تکنیک ها نیز به شما پیشنهاد نمیشود. در کل بهتر است گوگل را به دشمن خود تبدیل نکنید.

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

آموزش SEO پیشرفته (مطالعه کتاب های آموزش در حوزه سئو)

در دنیای سئو شما میتوانید اطلاعات زیادی را از سایت ها و کانال های آموزشی بدست بیاورید اما شما همیشه نمیتوانید به اطلاعاتی که در فضای اینترنت پیدا میکنید اعتماد کنید. مخصوصا در خصوص سئو که تکنیک های کلاه سیاه در آن زیاد است و استفاده از آنها به ترافیک طبیعی شما آسیب خواهد رساند. پس به چه کسی اعتماد کنید؟ به کسانی که وقت گذاشته اند و کتاب نوشته اند.
در پونه مدیا یک لیست از کتابهای مربوط به سئو در سال 2020 برای شما آمده است.

در سئو پیشرفته باید بتوانید تمام مراحل سئو را به طور کامل و حرفه ای پیاده سازی کنید.

برای اینکه به یک متخصص حرفه ای در زمینه ی سئو تبدیل شوید باید موارد زیر را به طور کامل بلد باشید.
1. اصول اولیه سئو را به خوبی یاد بگیرید
2. سایت خود را طراحی کنید
3. آموزش وردپرس
4. آموزش کامل گوگل آنالتیک و آموزش سرچ کنسول گوگل
5. هر روز در خصوص سئو و تکنیک های جدید مطالعه داشته باشید
6. نحوه عملکرد موتورهای جستجو را یاد بگیرید
7. دستورالعمل های گوگل را مطالعه کنید
8. به نتایج موتورهای جستجو نگاه کنید و این نتایج را بررسی کنید
9. سئو تکنیکال را آموزش ببینید
10. آموزش کامل لینک سازی، تولید محتوا و بازاریابی محتوا
11. از تکنیک های لینک سازی که جوابگو هستند استفاده کنید

مشاهده مجموعه فیلم‌های آموزش سئو

در دهه اخیر ویدئو به یکی از مهمترین منبع کسب اطلاعات تبدیل شده است. بسیاری از کاربران ترجیح میدهند ویدیو یک مطلب آموزشی را ببینند تا اینکه خود مطلب را بخوانند. این موضوع برای سئو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما میخواهید به یک کاربر لینک سازی را آموزش دهید میتوانید با یک ویدئو کوتاه این کار را انجام دهید. امروزه خیلی از کاربران به جای اینکه کتابی بخوانند جملاتی مانند "آموزش .... " را در یوتیوب جستجو میکنند. داشتن یک کانال در این شبکه اجتماعی نیز میتواند به شما کمک کند.

دلیل اهمیت آموزش سئو ویدیو چیست؟

• ویدیو کوتاه و لذت بخش است
• ویدیو قدرت داستان گویی بالایی دارد
• ویدیو تجربه کاربری را بالا میبرد
• ویدیو ها در نتایج مرتبط گوگل (Rich Snippet) نشان داده میشوند

امتیازی ثبت نشده است.