پس از ارائه الگوریتم پنگوئن گوگل سایت‌های بسیاری به خاطر داشتن لینک ورودی از صفحات و سایت‌هایی با کیفیت پایین، کاهش رتبه پیدا کردند و بسیاری از webmaster ها متوجه کاهش آمار بازدید سایت خود شدند. دلیل گوگل برای این کار مبارزه با سایت‌های اسپم و افرادی بود که برای سایت خود لینک ورودی می‌خریدند

و یا با ایجاد لینک غیر واقعی سعی در افزایش رتبه سایت خود در جست‌وجوی گوگل داشتند. در نتیجه گوگل ضد اسپم خود را تا جای ممکن فعال کرد، بخش واکنش‌های دستی را که توسط کارمندان گوگل مدیریت می شد ارتقا داد و توانست تا حد زیادی بک لینک‌های فروشی را حذف و غیر کارآمد کند.

لینک های غیرطبیعی

لینک‌هایی که تنها با هدف دستکاری رنکینگ سایت و بهبود رتبه بندی سایت در نتایج گوگل ایجاد می‌شود بعنوان لینک غیر طبیعی شناخته می‌شوند و شامل لینک های ورودی به سایت و خروجی از آن میشود که برخلاف اصول webmaster گوگل است. سایت هایی با هدف بک لینک شدن و فروختن بک لینک ایجاد می‌شوند و مطالب بی‌ارزش بر روی خروجی آن درج می شود، این سایت ها، احتمالا از آغاز فعالیت شروع به لینک دادن به یک سایت خاص می‌کنند، در نتیجه نه تنها بک لینک ها جریمه می شوند که سایت لینک داده شده نیز در معرض خطر ربات‌های جستجوگر گوگل قرار می‌گیرد. لینک های غیر طبیعی شامل لینک های پولی و خریدنی، لینک از سایت های اسپم شده، لینک از دایرکتوری های ضعیف و بی کیفیت، لینک از سایت های غیر مرتبط با موضوع سایت،لینک های بیش از حد از انجمن ها و تالار های گفتمان میباشد که با استفاده از webmaster گوگل این امکان وجود دارد که کیفیت لینک ها را بررسی کنید.

Disavow links چیست؟

گوگل از ابزار جدیدی با نام Disavow links رونمایی کرده که به webmaster ها اجازه می‌دهد در صورتی که فکر می‌کنند لینک ورودی به سایت آن‌ها از سایت دیگر موجب کاهش رتبه سایت‌شان شده است این مشکل را گزارش دهند تا گوگل آن لینک‌ها را نادیده بگیرد و وضعیت به حالت مناسب قبل بازگردد. webmaster می‌تواند با تکمیل نمودن فرمی به ربات‌های جستجوگر اطلاع دهد که لینک مورد نظر، مخرب و بی‌ارزش است و سایت مذکور تمایلی به لینک شدن سایت خود ندارد، و اینگونه خود را از گزند لینک های مخرب حفظ می کند.

نحوۀ عملکرد Disavow links

ابتدا باید سایت را در webmaster tools ثبت کنید
-به صفحه webmaster tools بروید و سایت مورد نظرتان را انتخاب کنید.
- قسمت Search Traffic گزینه Links to Your Site را انتخاب کنید.
-در قسمت Who links the most، بروی More و سپس روی Download more sample links کلیک کنید.
زمانیکه در حال دیدن لینک های سایت خود در webmaster tools هستید، می‌توانید هر دو نسخۀ دومین با www و بدون www را تایید کنید. برای گوگل این دو متفاوت هستند.
-حالا می توانید لینک های مورد نظر را Disavow کنید!
-به صفحۀ disavow links بروید و سایت خود را انتخاب کنید
-بر روی Disavow links کلیک کنید
-بر روی Choose file کلیک کنید، در این مرحله باید فایل .txt که حاوی لینک های غیر طبیعی که قبلا تشخیص داده شده را ثبت کنید.
البته نوشتن این فایل قوانین خاصی دارد برای مثال عبارت "domain:domainA.com"
تمامی لینک‌های ورودی از دامنه DomainA.com نادیده گرفته می‌شوند و همچنین در عبارت "http://www.domainB.com/example.html" صفحهexample موجود در دامنه DomainB.com در صورتی که شامل لینک ورودی به سایت باشد، آن لینک‌ها نادیده گرفته می‌شوند تا اثر منفی بر رتبه سایت ما نداشته باشند.
توجه کنید فرمت فایل لینک ها txt. باشد که به جز این فرمت گوگل هیچ پسوند دیگری را نمیپذیرد‌ .حجم فایل نباید بیشتر از 2 مگابایت باشد و تعداد لینک ها نباید بیش از 1000 باشد .

امتیازی ثبت نشده است.