با ما در ارتباط باشید: 0314566
از مرغ مگس خوار گوگل بیشتر بدانید!

الگالگوریتم مرغ مگس خوار یکی از الگوریتم های معروف و مهم موتور جستجوی گوگل است که در سال 2013 به عنوان یکی از الگوریتم های گوگل وارد بازار شد. الگوریتم مرغ مگسخوار برعکس الگوریتم های قبلی خود (پاندا و پنگوئن) یک الگوریتم هسته و اساسی گوگل حساب می شود. گوگل برای تسهیل کاربران این الگوریتم را ایجاد کرده است به طوری که کاربر با بالاترین سرعت به هدف مورد نظر خود دست یابد. این الگوریتم به طور متوسط تاثیرمنفی زیادی روی صفحات وب نداشت. هرچند متخصصان سئو اعلام کردند که این الگوریتم روی نتایج جستجوی محلی تاثیر گذاشته است.  

الگوریتم مرغ مگس خوار "Hummingbird"

مرغ مگس خوار کوچکترین پرنده دنیا است که دارای هوش فراوانی است. از لحاظ قدرت شنوایی بهتر از انسان است. بال های این پرنده در هر ثانیه نزدیک به ۷۰ بار به هم می خورند، اما به هنگام شیرجه در هر ثانیه ۲۰۰ بار به هم می خورند.

این پرنده فاصله های دور را بهتر از انسان می بیند.همچنین می‌تواند ۳۰ مایل در ساعت پرواز کند و به هنگام پرواز در یک نقطه ثابت باشد و حتی به عقب برود. دقت این پرنده برای شکار مگس ها در حین سرعت فوق‌العاده بالایی که دارد، جالب توجه است. دلیل انتخاب این نام برای الگوریتم ، انتخاب صفحات مفید سایت‌ها از بین میلیاردها صفحه وب موجود البته با سرعتی قابل توجه می باشد.
این الگوریتم بر اساس مفهوم عبارت جستجو شده کار می‌کند و برای عبارت مورد جستجو مترادف‌هایی در نظر می‌گیرد تا توضیح بهتری را در راستای هدف فرد جستجوگر بیان کند.
به طور مثال اگر کاربر عبارت "از کجا می توانم تبلت سامسونگ را بخرم؟" را وارد کند این الگوریتم می‌تواند عبارت را تحلیل کرده و سایت های مربوط به بازار تبلت را نمایش دهد.
الگوریتم مرغ مگس خوار بسیار نزدیک به جستجوی داخلی گوگل (Google's Knowledge Graph) می باشد که در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. الگوریتم جستجوی داخلی گوگل، این موتور جستجو را قادر می‌سازد تا درک بهتری از ارتباط معنایی در افراد, مکان و اشیا موجود در کلمات کلیدی جستجو ایجاد کند و در ادامه آن، در الگوریتم جدید گوگل (مرغ مگس خوار)، گوگل نه تنها کلمات کلیدی بلکه معنای پشت کلمات جستجو شده را نیز بررسی می نماید.

مثالی برای الگوریتم مرغ مگس خوار

اگر کاربر کلمه "آب و هوا" را جستجو کند به احتمال قوی فرد دنبال اطلاعات مربوط به آب و هوای آن منطقه است نه اطلاعات در خصوص علم و تاریخ هواشناسی. در نتیجه گوگل نتایج زیر را نشان میدهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگلپس در این مثال:

- "آب و هوا" موضوع جستجو است.

- نتایج مرتبط با آب و هوای محلی هدف کاربر است

- تفاوت بین آب و هوا و توضیحات مربوط به علم هواشناسی محتوای ماست

البته جای گفتن دارد که الگوریتم های گوگل هیچگاه نمیتوانند 100% مطمئن باشند که هدف کاربر از جست و جو چیست به همین دلیل نتایج مختلفی برای ما نشان میدهد. گوگل صفحه هواشناسی محلی ، لینک کانال هواشناسی، صفحه ویکیپدیا برای کلمه "آب و هوا " و مطالب دیگری را به من نشان میدهد . با اینحال برجستگی داده های مرتبط با آب و هوا در گراف گوگل از اعتماد گوگل به نتایج بدست آمده صحبت میکند. بعد از عکس بالا گوگل نتایج زیر را نیز به ما داده است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه عمل می کند؟

مرغ مگس‌خوار بر معانی پشت کلمات تمرکز می‌کند. این الگوریتم با یافتن کلمات مترادف و با استفاده از مترادف‌ها منظور مخاطب را متوجه می‌شود. مثلا در عبارت فوق برای کلمه "کجا" "مکان" و برای "می خرم" "بازار "در نظر می‌گیرد و اینگونه به مفهوم بازار تبلت یا مانند آن دست میابد. او مکان حقیقی منزل شما را، در صورت اشتراک با گوگل متوجه می‌شود و درک خواهد کرد که منظورتان از "کجا" یک فروشگاه واقعی فیزیکی است. او می‌فهمد که "تبلت" یک نوع از وسایل الکترونیکی است و در کدام فروشگاه‌ها وجود دارد. آگاهی از این معانی به گوگل کمک می‌کند تا جستجو یی فراتر از یافتن صفحاتی با کلمات متناظر داشته باشد.

تفاوت روش تحلیلی و کلمات کلیدی چیست؟

تا قبل از این الگوریتم، گوگل برای نمایش نتایج جستجو از کلمات کلیدی جستجو شده بدون در نظر گرفتن مفهوم کلمات استفاده می‌کرد و بدون در نظر گرفتن ارتباط بین کلمات، هر کدام از کلمات را به طور جدا مورد بررسی قرار می‌داد.از اشکالات جستجو براساس کلمات کلیدی در نظر گرفته شدن حروف اضافه و کلمات نامربوط عبارت جستجو به‌عنوان کلمه کلیدی بود, درمثال بالا حروف "از" ,"را" و همچنین کلمه "می توانم " مورد بررسی قرار می‌گرفت و نتایج حاصل از جستجو با هدف مورد نظر کاربر تفاوت داشت. اما در روش تحلیلی، گوگل با سرعت بسیار مناسبی به هدف مخاطب دسترسی پیدا می‌کند و مرتبط ترین نتایج نمایش داده می‌شود.
مرغ مگس خوار گوگل نسخه به‌روز رسانی شده دیگر الگوریتم های گوگل مثل پاندا و پنگوئن نیست بلکه این یک الگوریتم کاملا جدید برای جستجو می باشد.اما می‌توان گفت الگوریتم مرغ مگس خوار در راستای تکمیل الگوریتم های پنگوئن و پاندا است. پاندا و پنگوئن برای مبارزه با سئوی سیاه مثل پیدا کردن سایت های اسپم و سایت هایی که با لینک‌های فروشی اقدام به بالا بردن رنکینگ خود می‌کنند ایجاد شده اند. در حالی که الگوریتم مرغ مگس خوار تنها به تجزیه و تحلیل عبارت جستجو شده می‌پردازد و برای بهبود نتایج نمایش داده شده تلاش می‌کند.

گوگل با اپل رقابت می‌کند!

تعداد موبایل ها و جستجوی صوتی ، رو به افزایش هستند و بیشتر این موتورهای جستجو بر اساس زبان محاوره‌ایی کار می کنند. تغییر قابل توجه و مهمی که توسط مرغ مگس خوار بروی موتور جستجوی گوگل ایجاد شده, توانایی پاسخ دادن به صدای کاربر در جستجوی صوتی (Google's voice-based search service) در گوشی های تلفن همراه می باشد.این قابلیت از پیش در برنامه صوتی اپل (Apple's Siri) وجود داشت و برای کاربر امکان جستجوی صوتی را فراهم می‌کند. مرغ مگس خوار گوگل از این تکنولوژی استفاده کرده و تمامی کاربران را قادر ساخته به زبان کشور خود در موتورهای جستجوی گوگل کلمات کلیدی خود را جستجو کنند.
یکی از محبوب ترین موتور های جستجو بر اساس صدا و تحت موبایل، نرم افزار Apple's Siri موجود بروی گوشی‌های آیفون است. این نرم افزار از WolframAlpha استفاده می کند و از سال 2012 قابلیت سرچ معنایی را هم پیدا کرده است. بنابراین گوگل در این زمینه هم با اپل رقابت سختی در پیش دارد!!

آیا الگوریتم مرغ مگس خوار باعث کنار رفتن رتبه صفحات می‌شود؟

الگوریتم مرغ مگس خوار در راستای تکمیل الگوریتم های قبلی است و با توجه به همان فاکتور اصلی مورد نظر گوگل یعنی کیفیت محتوا نتایج را نشان می دهد پس اضافه شدن این الگوریتم به گوگل به معنی از بین رفتن الگوریتم های قدیمی نیست. اما در حال حاضر Hummingbird فرمانده است و حرف اول را میزند. این الگوریتم علاوه بر استفاده از اندوخته PageRank، به لینک های با ارزش و کلمات کلیدی در یک صفحه هم اهمیت می‌دهد.

آیا الگوریتم مرغ مگس خوار تهدیدی برای SEO است؟

هرگز! به گفته گوگل هیچ چیز جدید یا متفاوتی برای نگرانی SEO و ناشران آن وجود ندارد و معیارهای گوگل یعنی محتوای اصیل و با کیفیت بدون تغییر باقی می‌مانند. مرغ مگس‌خوار تنها امکان پردازش محتوا به روشی نوین و احتمالا بهتر را به گوگل می‌دهد.
اگر ترافیک وب سایت شما بعد از اجرای الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل تغییر نکرده است می‌توان گفت شما قوانین مرغ مگس خوار را نقض نکرده اید و براساس قوانین گوگل عمل کرده اید اما اگر از راه اسپم و لینک‌های فروشی خلاف معیارهای گوگل کار کرده اید و ترافیک خود را از دست نداده‌اید بهتر است از تقلب دست بردارید!! الگوریتم مرغ مگس خوار زنگ خطری جدی برای شما است و در صورت بی‌توجهی به آن ممکن است عواقبی چون حذف کامل وب سایت و خداحافظی همیشگی از جستجوی گوگل را به همراه داشته باشد.
الگوریتم مرغ مگس خوار این امید را این زنده می کند که بتوان بهینه سازان وب سایت کلاه سیاه (Black-hat SEO Spammers) را به بهینه سازان کلاه سفید (White-hat SEO) تبدیل کرد یعنی تلاش برای بهینه سازی وب سایت و سئو مطابق با اصول و مقررات حرفه ای!!!

بهینه سازی سایت و سئو

با توجه به اساس کار این الگوریتم بهتر است اطلاعات مناسبی از تحلیل مطالب در اختیار کاربر بگذارید و اطلاعات مورد نیاز کاربر را در سایت قرار دهید پس خود را جای کاربر وب سایت خود قرار دهید، ببینید چه نیازی دارید و دنبال چه چیزی هستید. دراستفاده از کلمات دقت داشته باشید و ادبیات مورد استفاده خود را تقویت کنید چراکه ساختار جدید گوگل پیدا کردن صفحات از طریق تطبیق کلمات است.
از فواید مرغ مگس خوار این است که رقابت را برای وب سایت های مختلف عادلانه تر می کند. زیرا همه وب‌سایت های موجود باید برای پیشرفت در این رقابت تلاش کنند و محتوایی باکیفیت تولید کنند چراکه نتایج جستجوهای معنایی قابل پیش بینی نیستند. همینطور به سایت های جدید این امکان را می دهد که اگر واژه ها را با ‌ترکیب دقیق‌تر و بهتری استفاده کنند، به سرعت رتبه بالاتری در گوگل بدست آورند.

5 از 5