تحلیل رقبا در سئو

آنالیزاز شکست خوردن خسته شده اید؟ وقت آن است رقبای خود را رصد کنید، در این مقاله که توسط poonehmedia تهیه شده است به شما نشان می دهیم که چگونه رقبا را در سئو پیدا کنیم و چطور می توانید به طور کامل و جامع تمام زوایای فعالیت سئو رقبای خود را آنالیز کنید.

چرا باید سایت رقبا را بررسی کرد؟

دلایل متعددی برای بررسی و آنالیز سئو سایت رقبا وجود دارد:

 • با آنالیز سایت رقبا می توان نحوه عملکرد آنها را دریافت.
 • با تحلیل سئو سایت رقبا می توان به مزیت رقابتی دست یافت.
 • فرصت های لینک دهی به دست آورد.
 • چطور می توان رتبه بندی برای کلمات کلیدی را بهبود بخشید.
 • با تحلیل سایت رقبا می توان دریافت کدام تکنیک های سئو موفق بوده اند و کدام نبوده اند و بعد آنها اولویت بندی کرد.

مراحل آنالیز سئو سایت رقبا

1- پیدا کردن رقبای واقعی

این خیلی موضوع واضحی است اما برای آنالیز رقبا شما اول باید ببینید که چه کسانای رقبای شما به حساب می آیند. ممکنه فکر کنید که رقبای خودتون را میشناسید اما تا به طور دقیق داده ها رو بررسی نکنید نمیتوانید مطمئن باشید.
یکی از راه های پیش پا افتاده شناخت رقبا جستجوی کلمات کلیدی برتر سایت در گوگل است و اینکه ببینید چه دامنه های دیگری با این کلمات رتبه گرفته اند.
برای بالا بردن میزان دقت بهتر است که حداقل بین 10-20 تا از کلمات کلیدی خود را جستجو کرده و آن ها را در الگویی که در سایت برای شما گذاشته ایم وارد کنید.
این روش در صورتی ساده و کارآمد است که شما فقط چند کلمه کلیدی برای بررسی داشته باشید.
آیا شما میتوانید برای صدها یا هزاران کلمه کلیدی هم اینگونه رقبای خود را پیدا کنید؟
برای راحت تر کردن کار ابزارهای سئو میتوانند کلمات کلیدی را که شما با آنها رتبه کسب کرده اید را بررسی کنند و رقبای واقعی شما را معرفی کنند.
یکی از این ابزار ها، آنالیز دامنه ماز است.
فقط کافی است دامنه خود را وارد کنید و این ابزار به شما رقبا را نشان خواهد داد. در زیر آنالیز این ابزار را برای سایت Allrecipes میبینید.
تشخیص رقبا با آنالیزر ماز
در اینجا میبینید که مهمترین رقبای Allrecipe برای اصطلاحات مشابه به صورت زیر است:
1. Food network
2. Delish
3. Wikipedia
4. Spend with Pennies 

2- یافتن کلمات کلیدی رقبا

اولین گام تحلیل و بررسی سئو سایت رقبا این است که بدانیم آنها از کدام کلمات کلیدی استفاده می کنند. ساده ترین روش تحلیل کلمات کلیدی هدف رقبا استفاده از ابزار SEMRush و یا AHrefs است. در این قسمت ما طریقه یافتن کلمات کلیدی رقبا با استفاده از SEMRush را به شما نشان می دهیم:
- ابتدا رقبای برتر خود را بشناسید. 

 •  وارد سایت SEMRush شوید.
 • URL رقیب خود را پیدا کنید.
 • در بخش Organic Competitors گزینه View Full Report را انتخاب کنید.

شناسایی رقبا در سم راش


- ببینید رقیب شما از کدام کلمه کلیدی برای رتبه بندی استفاده کرده است:

 • در SEMRush نام دامنه خود را در باکس جستجو قرار دهید .
 • در بخش Organic Research بر روی گزینه Positions کلیک کنید .

 

آنالیز سئو سایت رقبا

 

ابزای آنالیز سایت


حال که کلمات کلیدی رقیب خود را یافتید باید بهینه سازی سایت آنها را نیز تحلیل کنید.

آنالیز سایت با ابزار SEMRush

 

3- قدرت دامنه یا Domain Authority

DA یا Domain Authority معیاری است که براساس آن قدرت یک دامنه سنجیده می‌شود و عددی بین 0 تا 100 را شامل می‌شود و هرچه این عدد به 100 نزدیک‌تر باشد قطعا سایت از اعتبار و ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود. با استفاده از https://moz.com/link-explorer می‌توانید از این ابزار برای مشاهده‌ی قدرت دامنه‌ی خود و رقبا استفاده کنید.

4- آنالیز سئو داخلی سایت رقبا

صبور باشید بررسی سئو داخلی آنها خیلی وقت گیر نیست؟ شما از این طریق به اطلاعات بسیار ارزشمندی از استراتژی درون سایت آنها پی می برید و می توانید از آنها برای سئو سایت خودتان ایده بگیرید.

- چگالی کلمات کلیدی
یکی از اولین کارهایی که پونه مدیا در آنالیز و تحلیل سایت رقبا انجام می دهد چگالی کلمات کلیدی است. بررسی چگالی کلمات کلیدی به شما نشان می دهد تا چه حد برای از کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید.
برای اینکار از ابزار this keyword density tool استفاده کنید و سپس URL رقیب خود را وارد کنید.

چگالی کلمات کلیدیحال چگالی کلمات کلیدی هدف را بررسی کنید . همچنین محل قرارگیری این کلمات را مورد توجه قرار دهید که آیا در محتوا، تگ های متا، عناوین صفحه، تگ تصاویر یا آدرس صفجات قرار دارند؟

تراکم کلمات کلیدی

 

این کار را برای 10 رقیب اصلی خود در همان صفحه تکرار کنید، سپس چگالی متوسط کلمات کلیدی را محاسبه کنید این کار به شما یک دیدی کلی راجع به حد قابل قبول بودن کلمه کلیدی هدف شما در محتوای شما می دهد.

- توضیحات متا
پس از تحلیل و آنالیز چگالی کلمات کلیدی باید توضیحات متا آنها را نیز تحلیل کنید. بررسی کنید آنها چطور داده های متا خود را نوشته اند. آیا آنها از کلمات LSI یا کلمات معنایی و نفهته استفاده کرده اند؟ آیا فراخوان عمل قرار داده اند؟

- لینک های داخلی
آنالیز معماری داخلی سایت رقبا نشان می دهد که اعتبار سایت آنها چقدر است. تاکتیک های لینک سازی داخلی آنها (استفاده از تکست انکر، تگ های نوفالو) را دریابید. به یاد داشته باید که لینک سازی داخلی خوب به خزنده های گوگل امکان می دهد راحت تر در سایت شما بخزند. و نرخ بونس ریت شما را کاهش دهد. از طریق بررسی لینک های داخلی آنان برای بهبود لینک سازی داخلی خود ایده بگیرید.

5- تحلیل محتوا

صفحاتی که دارای محتوای بیشتر هستند رتبه بهتری می گیرند. به همین خاطر است که هدف نهایی ما باید خیلی فراتر از رتبه بندی صرف بر ای کلمات کلیدی باشد. در این زمینه شما باید مولفه های مختلف زیر را در مورد رقبای خود تحلیل کنید.

- شمارش کلمه
جهت شناسایی طول کلمات صفحات رقیب از ابزار مربوط به بخش چگالی کلمات کلیدی استفاده کنید. در نهایت باید میانگین طول کلمات کلیدی را برای خود محاسبه کنید. هدف شما باید ایجاد چیزی بزرگتر باشد و دایره ای از کلمات کلیدی بیشتری را در مقاله استفاده کنید.

- منحصر به فرد بودن محتوا
محتوای شما باید از رقبای خودتان متفاوت یا یونیک باشد با بررسی محتوای آنها می توانید یک محتوای کامل و بی نقص تولید کنید.

- رسانه ها
بررسی کنید آیا رقبا از تصاویر و ویدئو برای محتوای خود استفاده کرده اند؟ تصاویر و ویدئوها محتوای نوشتاری را قابل هضم می کنند و باعث می شود کاربر زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند. برای گوگل محتوایی که به کاربر اهمیت داده باشد و محتوای تصویری اختصاصی تولید کرده باشد ارزش قائل است.

- لینک های خارجی
لینک های خارجی اعتبار محتوای شما را بالا می برد و به شما کمک می کند تا از دید موتورهای جستجو ارزش بیشتری به دست بیاورید، اگر رقبای شما از لینک سازی خارجی استفاده نکرده اند از این فرصت استفاده کنید و با کمی بررسی لینک ارزشمند خارجی برای سایت خودتان دریافت کنید.

6- طراحی آنها را آنالیز کنید

طراحی وب سایت شما مهم است، اگر رقبای شما دارای طراحی زیبا هستند شاید لازم باشد شما هم کمی پول برای اینکار خرج کنید و وب سایت خود را حتما با دستگاه های موبایل سازگار کنید تا توسط الگوریتم موبایل فرندلی جایگاه بهتری پیدا کنند. شاید رقیب شما رتبه خوبی دارد اما طراحی سایتش مناسب با قوانین گوگل ندارد که از این نظر می توانید طراحی سایت خودتان را بروز کنید و از این فرصت طلایی استفاده کنید.

7- صفحه Google My Business آنها را آنالیز کنید

تحلیل صفحه بیشتر برای کسب و کارهای محلی صدق می کند.
در این نوع آنالیز سعی کنید بفهمید:
- آیا سایت آنها به روز شده است؟
- آیا پست های آنان به شدت درگیری مخاطب پیدا کرده است؟
- از تصاویر استفاده کرده اند؟
- آیا افراد پیج آنها را دنبال می کنند؟
اگر آنها هر کدام از این موارد را رعایت نمی کنند می توانید با توجه به این نکات بیزنس خودتان را فعال کنید و برای پیشرفت بیشتر از رقبای خود ایده یابی کنید.

8- رسانه های اجتماعی آنان را بررسی کنید 

شما نمی توانید نقش رسانه های اجتماعی در سئو خود نادیده بگیرید.
ما می توانیم یک فصل کامل راجع به سیگنال های اجتماعی برای شما صحبت کنیم اما لزومی ندارد. مهم این است که رسانه های اجتماعی خیلی فراتر از سئو هستند.
یک کمپین رسانه های اجتماعی مناسب می تواند:
- ارتباطات شما را گسترده تر کند.
- موجب تعامل شما با مشتری شود.
- باعث ترویج و نشر محتوای شما شود.
اگر رقبای شما در رسانه های اجتماعی فعال هستند چرا شما نباشید. بهترین راه برای دریافت این امر بررسی اکانت رسانه های اجتماعی آنهاست. می توانید از ابزار SocialMention.com استفاده کنید تا متوجه شوید آیا مخاطبان خود را درگیر خود کرده اند یا خیر. همچنین می توانید با استفاده از این ابزار، اشتراکات اجتماعی هر کدام از صفحات آنها را بررسی کنید . در این شبکه ها رقبای خود را پیدا کنید و با اضافه شدن به لیست دوستانشان میزان محبوبیت و فعالیت هایشان را زیر نظر بگیرید.

- بازاریابی ویدئو
فراموش نکنید یوتیوپ اولین موتور جستجوی ویدیویی جهان است، به همین خاطر است که باید بدانید آیا رقبای شما در این راه قدمی برداشته اند یا خیر؟ اگر اینطور است از آنها می توانید برای ساخت ویدیوهای خودتان ایده بگیرید توجه کنید که یوتویوب از هوش مصنوعی بهره می برد که تصویر و صدا را پردازش می کند از محتوای کپی استفاده نکنید.

9- بررسی نوع تبلیغات

شرکت های زیادی هستند که استفاده از تبلیغات مناسب برای ورود بازدید کنندگان به سایت را راحت‌ تر از سئو و جذب مستقیم بازدیدکنندگان از موتورهای جستجو می دانند. یکی از روش های تبلیغاتی رایج، تبلیغات کلیکی گوگل است و شما با بکارگیری Google Keyword Planner و ابزارهایی که توسط خود گوگل ارائه شده‌اند، می‌توانید تخمینی از میزان رقابت در کلمه کلیدی مورد نظرتان و عملکرد رقبا در این زمینه داشته باشید

10- آنالیز بک لینک رقبا انجام دهید

تکنیک ها قبلی همه باید یک تحلیل کامل و جامع نیاز هستند. اما یک قطعه پازل هنوز جا مانده است: آنالیز بک لینک رقبا
دو دلیل برای آنالیز بک لینک رقبا وجود دارد:
- پیدا کردن فرصت های لینک دهی
- آیا باید از پروفایل لینک آنها تقلید کنیم یا خیر
از ابزارهای زیر می توانید برای آنالیز بک لینک رقبا استفاده کنید.

• Ahrefs
• Majestic
• Open Site Explorer
• Open Link Profiler
• Web Me Up

با بررسی سایت رقیب می توانید از بک لینک های انها با خبر شوید و برای لینک سازی سایت خودتان از آنها استفاده کنید

- از لینک های اسپم آنها برای لینک سازی خودتان استفاده نکنید.
- از بک لینک های با کیفیت آنها حتما به نفع خودتان استفاده کنید اگر آنها از بلاگ ها، فروم ها و ... بک لینک دریافت کرده اند شما هم همین مسیر را پیش ببرید.

در هنگام بک لینک سازی و آنالیز بک لینک رقبا به 7 سوال زیر پاسخ دهید؟
1- نسبت لینک سازی صفحه اصلی به لینک سازی صفحات عمقی آنها چیست؟
توسط ابزار Ahrefs می توانید به این موضوع پی ببرید. لینک سازی خارجی از دید گوگل اعتبار سایت را می رساند، هر چه سایت اعتبار بیشتری داشته باشد رتبه بندی آسان تر خواهد شد. اگر بک لینک رقبا به صفحات عمقی روانه شده است شما نیز باید همین کار را بکنید. برای این کار باید محتوا با تعداد کلمات زیاد تولید کنید توجه کنید که دایره لغات شما باید از کلمات lsi حتما استفاده شود.
2- نسبت لینک های فالو به نوفالو آنها چیست؟
یک پروفایل طبیعی لینک سازی دارای نسبت متعادلی از لینک های فالو و نوفالو است. پروفایل لینک شما نباید 100 درصد بک لینک فالو باشد.
رقبای شما که دارای رتبه بندی خوبی هستند به احتمال زیاد دارای بک لینک های نوفالو از کامنتهای بلاگ، اخبار و .. هستند.

3- توزیع انکر تکست آنها چگونه است؟
انکر تکست موضوعی زیرکانه است. برخی از رقبای شما دارای تکست انکرهای کلمات کلیدی سنگین هستند و برخی دیگر انکر تکست های کمی دارند و یا اصلا ندارند. از کدام باید پیروی کنید؟
پونه مدیا توصیه می کند رقبایی را دنبال کنید که از انکر تکست های بهینه نشده استفاده می کنند. اگر قرار باشد از بین دو مورد یکی را انتخاب کنید آن موردی را تقلید کنید که دارای تکست انکر کمتر بهینه شده ایست.

4- آیا آنها از ریدایرکت ها استفاده می کنند؟
ری دایرکت 301 به اندازه لینک سازی داخلی خوب عمل می کند. به همین خاطر است که باید سایت رقبای خود را از این نظر نیز چک کنید. انوع مختلف ری دایرکت وجود دارد اما ری دایرکت 301 به این مفهوم است که یک صفحه به طور کلی از سایت شما حذف شده و می خواهید ترافیک آن صفحه را به یک صفحه ی دیگر منتقل کنید. این موضوع برای انتقال دامنه قدیمی به دامنه جدید صدق می کند.
6- آیا آنها دارای لینک های حاشیه ای سایت (site-wide) هستند؟
برخی مواقع دیده می شود رقبا دارای لینک های حاشیه ای باشند. این نوع لینک ها به اندازه لینک های داخل محتوا ارزشمند نیستند. به شما توصیه می کنیم اگر مبتدی هستید از این لینک ها خودداری کنید. این دسته از لینک ها بسیار حساس هستند و باید بدرستی استفاده شود پیشنهاد می کنیم در ابتدای کار از این نوع بک لینک ها استفاده نکنید.

7- آیا آنها لینک های خود را مخفی می کنند؟
گاهی رقبا رتبه خوبی دارد اما هیچ بک لینکی ندارد. شاید که نه حتما آنها لینک های خود را مخفی کرده اند. برخی مواقع آنها از PBN و یا شبکه خصوصی لینک سازی استفاده می کنند و به همین خاطر با پنهان کردن لینک خزش خزنده های گوگل و جلوگیری از گزارش آنها توسط رقبا را مسدود می کنند. خطر نکنید و از این امر خودداری کنید.

8- آیا آنها از وب سایت های خارجی لینک گرفته اند؟
مشاهده درصد زیادی از لینک های خارجی و انکر تکست ها نشان می دهد سایت در حال اسپم سازی است. اگر شما یک سایت ایرانی هستید پس لینک ها و انکر تکست های شما باید اکثرا فارسی باشد زیرا زبان اصلی کشور فارسی است. از رقبایی که دارای لینک های غیر متعارف فارسی هستند تقلید نکنید.

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد:
b-50x50-1430-1532545480-untitled-8 تحلیل رقبا در سئو | آنالیز رقبا در سئو | آموزش تحلیل رقبا در سئو  - پونه مدیا

نتیجه گیری

اکنون شما تمام ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل و آنالیز سئو سایت رقبا را در اختیار دارید . شروع کنید. لطفا نظرات خود را راجع به مقاله در بخش کامنت ها قرار دهید و هر سوالی دارید از ما بپرسید .

 

 

امتیازی ثبت نشده است.