وظایف دیجیتال مارکتینگ

در عصر آنلاین که اکثر خریدها به صورت آنلاین انجام می‌شود، کسب و کارها در سراسر جهان جهشی انقلابی از تبلیغات بیلبوردی به تبلیغات دیجیتال برداشته‌اند. دیجیتال مارکتینگ فقط یک ابزار بازاریابی پرطرفدار نیست، بلکه موثرترین شکل بازاریابی است که تا به امروز کشف شده است. با کمک دیجیتال مارکتینگ، کسب‌وکارها از محدودیت‌های بازاریابی فراتر رفته‌اند و سود فراوانی از نرخ‌های تبدیل آنلاین کسب کرده‌اند. دیجیتال مارکتینگ وسیله‌ای برای دستیابی به اهداف تجاری از طریق پلتفرم‌های دیجیتال با ترویج محصولات یا خدمات کسب و کار است. وظایف دیجیتال مارکتینگ در قبال کسب و کارهای آنلاین در استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ خلاصه می‌شود. به بیانی دیگر، استراتژی مورد استفاده توسط دیجیتال مارکتینگ حد و مرز این تخصص را مشخص می‌کند. استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شود:

  • سئو: سئو فرآیند بهبود وبسایت مشتری در نتایج موتورهای جستجو با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با کسب و کار مشتری است. هرچه وبسایت مشتری رتبه بالاتری در نتایج موتورهای جستجو کسب کند، افراد بیشتری با وبسایت او آشنا می‌شوند و به این ترتیب نرخ تبدیل افزایش پیدا می‌کند.
  • تبلیغات کلیکی: در این روش که به شیوه پرداخت هزینه تبلیغات اشاره دارد، تبلیغ‌کننده به ازای هر کلیک بر روی تبلیغاتش، در سایت‌های میزبان، به آن‌ها مبلغ از پیش تعیین شده‌ای را پرداخت می‌کند. تبلیغات کلیکی یا پرداخت به‌ازای کلیک، یکی از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ برای کسب بازدید از طریق موتورهای جستجو به شمار می‌رود. در تبلیغات کلیکی، شما به ازای کاربری که به محصولات و خدمات شما علاقه نشان داده است و با کلیک روی تبلیغات وارد وب‌سایتتان می‌شود هزینه پرداخت می‌کند.
  • بازاریابی محتوا: یکی دیگر از استراتژی‌های نتیجه‌بخش دیجیتال مارکتینگ است. در این روش از دیجیتال مارکتینگ، تجارت شما از طریق ویدیوها و عکس‌های آموزشی و سرگرم‌کننده مرتبط با کسب و کارتان و همچنین از طرقی محتوای متنی با مصرف کنندگان ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آنها قرار می‌دهد. هدف اصلی بازاریابی ارائه اطلاعات ارزشمند به مخاطبان هدف و در پی آن افزایش ترافیک و ایجاد نرخ تبدیل است.
  • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی: بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بر ایجاد آگاهی از برند و افزایش نرخ تبدیل متمرکز است. کمپین‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی که از موفق‌ترین کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌روند، با توجه به مخاطب هدف در رسانه‌های مختلف راه اندازی می‌شوند. با توجه به این موضوع که کمتر از 30 درصد از کسب و کارها از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند، کسب و کارها فرصت درخشانی برای معرفی نام تجاری خود و دستیابی به مصرف کننده خواهند داشت.

وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ بسیار متنوع است. تمرکز اصلی مدیر دیجیتال مارکتینگ بر افزایش و رشد دارایی‌های دیجیتال شرکت و ایجاد فرصت‌ برای تولید فروش است. یک مدیر دیجیتال مارکتینگ دانش بی نظیری از ابزارهای بازاریابی فعلی داشته باشد. همراه با توسعه کمپین‌های بازاریابی که یک شرکت یا خدمات را تبلیغ می‌کنند، یک مدیر دیجیتال مارکتینگ، آگاهی از برند را در عرصه دیجیتال پیش می‌برد. از جمله مسئولیت‌های دیگر، هدایت ترافیک وب‌سایت، نظارت بر ابتکارات رسانه‌های اجتماعی و هدف قرار دادن مشتریان است. از دیگر وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ می‌توان به همکاری با تیم‌های بازاریابی و طراحی محتوا برای ایجاد محتوای مناسب برای هر مرحله از سفر دیجیتالی مشتری، بررسی و بهینه سازی طراحی و محتوای کلیه دارایی‌های آنلاین از جمله وبسایت شرکت و صفحات شبکه‌های اجتماعی، برنامه ریزی و کنترل بودجه دیجیتال مارکتینگ و تخصیص بودجه به کانال‌های مختلف، استفاده از تست A/B برای بهینه سازی عملکرد دیجیتال مارکتینگ، تجزیه و تحلیل نتایج و اثربخشی کمپین‌ها برای ارائه نظرات و توصیه‌های عملی و تولید گزارش‌های ماهانه در خصوص دیجیتال مارکتینگ، کار بر روی بهینه سازی موتور جستجو، نظارت منظم بر تجزیه و تحلیل کاربران و استفاده از این راهکارهایی برای هدایت استراتژی‌ها برای دانلود ایمن و بهبود تعامل با مشتری، اشاره کرد.

وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟ 

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید تکنیک‌ها و پیشنهادات تبلیغاتی شرکت شما را با تکنیک‌های کسب و کارهای رقیب مقایسه کند. آنها باید داده‌هایی که روندهای در حال تغییر در مصرف تبلیغات را نشان می‌دهد را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که مشتریان و مصرف کنندگان بالقوه پروژه‌های تبلیغاتی شرکت شما را مشاهده کرده و محصولات شما را خریداری می‌کنند. وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ عبارت است از تحقیق در مورد روندهای تبلیغاتی، تحقیق در خصوص قیمت و محصولات رقبا، تصمیم گیری در خصوص انتخاب تبلیغات مناسب شرکت، انتخاب محتوای کاربرپسند، توسعه پروژه‌های تولید محتوا، انتشار محتوای دیجیتال مارکتینگ به صورت آنلاین و راه اندازی کمپین‌های ایمیلی.
کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با بررسی داده‌های روز قبل کمپین شروع می‌کنند. آنها داده‌هایی را که نحوه تعامل مصرف کنندگان با عناصر مختلف کمپین را برجسته می‌کند، سازماندهی می‌کنند. آنها تعداد بازدیدهای دریافت شده از یک تبلیغ را ثبت می‌کنند و مشخص می‌کنند که چند نفر روی پست‌های وبلاگ یا فیلم‌های آموزشی کلیک کرده، آنها را خوانده‌اند و به اشتراک گذاشته‌اند. کارشناس دیجیتال مارکتینگ در جلسات مشترک با سایر متخصصان دیجیتال مارکتینگ و اعضای تیم‌های تبلیغاتی یا فروش شرکت می‌کند و پس از بررسی وضعیت فعلی یک کمپین، بهترین راه را برای حرکت رو به جلو پیشنهاد می‌دهد. کارشناس دیجیتال مارکتینگ ایمیل‌ها پاسخ می‌دهد و برای دریافت ترافیک ارگانیک و افزایش نرخ تبدیل، بر روی ایجاد محتوایی مانند اینفوگرافیک‌ها و پست‌های وبلاگ کار می‌کند.

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ 

دیجیتال مارکتر کیست؟

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتر، مسئول کمک به حفظ یک برند با کار بر روی کمپین‌های بازاریابی است. وظایف آنها شامل انجام تحقیقات بازار، برگزینی استراتژی با همکاری سایر متخصصان بازاریابی و ایجاد محتوا برای کمک به موفقیت کمپین‌های بازاریابی است. دیجیتال مارکتر عمدتاً اداری است و ارتباطات زیادی از طریق تلفن، ایمیل و تماس‌های کنفرانسی برقرار می‌کند. دیجیتال مارکتر ممکن است برای بازدید از مشتریان آژانس به شهرهای مختلف سفر کند. دیجیتال مارکتر ممکن است از ساعت کاری منعطف استفاده و پروژه را از هوم آفیس دنبال کند. خوداشتغالی یا کار آزاد برای دیجیتال مارکترهای با تجربه که تصمیم می‌گیرند مشاور مستقل شوند نیز امکان پذیر است. یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای باید در یکی از زمینه‌های تبلیغات، رسانه و ارتباطات، کسب و کار و فناوری، طراحی خلاقانه، کسب و کار الکترونیکی، روزنامه نگاری و یا بازاریابی مدرک تحصیلی مرتب داشته باشد یا در دوره‌های آموزشی یکی از زمینه‌های یاد شده شرکت کرده باشد.

ما در پونه مدیا ضمن همکاری با بزرگترین مدیران و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ به صاحبان کسب و کارها کمک می کنیم تا پیشرفت در بازار آنلاین را به مسیری دلچسب و نیروبخش تبدیل کنند.